Վրաստանի Ազգային բանկը խստացնում է դրամային քաղաքականությունը
Ազգային բանկի ղեկավար Գիորգի Կադագիձեն հունվարի 30-ին հայտարարել է, որ «լարիի փոխարժեքն այնպիսի մակարդակի է հասել [2,05 լարի մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց], որ ազգային դրամի արժեզրկումը կարող է թանկացումներ եւ գնաճ առաջացնել»:
Կադագիձեի խոսքերով, ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ անհրաժեշտ է վերանայել տնտեսական աճի կանխատեսումը դեպի նվազեցում: Ավելի վաղ Վրաստանի կառավարությունը 2015 թ-ի համար կանխատեսում էր տնտեսական աճ 5 տոկոսի մակարդակով:
Մինչդեռ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Գարիբաշվիլին հունվարի 29-ին կառավարության նիստում հայտարարել էր, որ լարիի արժեզրկման հետեւանքով միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ ժամանակահատվածներում երկրի կայունությանը ոչինչ չի սպառնում: Նրա խոսքերով, զգալի թանկացումներ չեն ակնկալվում: Նա հիշեցրել է, որ «Վրաստանում գործում է լողացող փոխարժեքի քաղաքականությունը, որը վրացական տնտեսության համար լավագույն տարբերակն է»:

Нацбанк Грузии ужесточает монетарную политику
Глава Национального банка Грузии Гиоргий Кадагидзе заявил 30 января, что «курс лари достиг такого показателя [2,05 лари за один доллар США], что падение
курса национальной валюты может привести к росту цен и инфляции».
По словам Кадагидзе, в связи с создавшейся ситуацией возникла необходимость
пересмотреть прогноз экономического роста в сторону понижения. Ранее правительство Грузии прогнозировало рост экономики страны в 2015 году на уровне 5 процентов.
Между тем, премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили 29 января заявил на заседании правительства, что в среднесрочном и долгосрочном периодах из-за девальвации лари финансовой стабильности страны ничего не угрожает. По его словам, не ожидается и значительного роста цен. Он напомнил, что в Грузии – плавающий обменный курс, что является «самым оптимальным» режимом для грузинской экономики.