2006 թվականի 5 ամիսների ընթացքում Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց Ռուսաստանից փոխանցվել է $197.9 մլն, ինչը 27.66%-ով գերազանցում է 2005թ. հունվար-մայիսի ցուցանիշը
04.08.2006 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 4 օգոստոսի. 2006 թվականի առաջին հինգ ամիսների ընթացքում Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց Ռուսաստանից փոխանցվել է $197.9 մլն ոչ առեւտրային բնույթի միջոց: Այս մասին հաղորդում է ԱՐԿԱ գործակալությունը` վկայակոչելով ՀՀ Կենտրոնական բանկի ամենամսյա տեղեկատուի 2006թ. մայիսի համարը:
Վիճակագրական տվյալների համաձայն, այս ցուցանիշը 27.66%-ով գերազանցում է 2005թ. հունվար-մայիսին գրանցված մակարդակը:
Հետեւաբար, ընթացիկ տարվա հունվար-մայիսին Ռուսաստանից եկող միջոցների մաքուր հոսքը կազմել է $161.9 մլն` 2005թ. հունվար-մայիսի $125.6 մլն համեմատ, այսինքն` աճը կազմել է 28.86%:
Փաստորեն, ֆիզիկական անձանց Ռուսաստանից փոխանցվել է Հայաստան կատարված բոլոր փոխանցումների 70.5% ոչ առեւտրային բնույթի միջոց, եւ երկրի բոլոր փոխանցումների 51.32%, իսկ Հայաստան եկած միջոցների մաքուր հոսքում Ռուսաստանի դերը 2006թ. հունվար-մայիսին կազմել է 76.9%: 2005 թվականի նույն ժամանակահատվածում այս ցուցանիշները համապատասխանաբար կազմել են 66.32%, 38.78% եւ 79.54%:
ՀՀ ԿԲ տվյալներով, 2006 թվականի հունվար-մայիսին Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց փոխանցվել է $280.7 մլն ոչ առեւտրային բնույթի միջոց` ավելանալով 20.1%-ով, նույն ժամանակահատվածում Հայաստանից արտասահման փոխանցվել է $70.2 մլն` նվազելով 7.4%-ով:
Արդյունքում, ընթացիկ տարվա հունվար-մայիսին միջոցների մաքուր հոսքը կազմել է $210.5 մլն` աճելով 33.3%-ով:

За 5 месяцев 2006 года через банковскую систему Армении на имя физических лиц из России поступило $197,9 млн., что на 27,66% больше января-мая 2005 года
04.08.2006 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 4 августа. За первые пять месяцев 2006 года через банковскую систему Армении на имя физических лиц из России поступило $197,9 млн. средств некоммерческого характера. Как передает агентство «АРКА», такая информация содержится в ежемесячном информационном Справочнике Центрального Банка РА за май 2006 года.
В соответствие с приведенными статистическими данными, этот показатель на 27,66% превысил уровень января-мая 2005 года ($155 млн.).
В то же время из Армении в Россию было перечислено за тот же период $36 млн., против $29,4 млн. в январе-мае 2005 года (рост на 22,5%).
В результате, в январе-мае текущего года чистый приток средств из России составил $161,9 млн., против $125,6 млн. в январе-мае 2005 года, то есть рост составил на 28,86%.
Фактически, на долю России пришлось 70,5% всех поступлений в Армению на имя физических некоммерческого характера, и 51,32% всех перечислений из страны, а доля России в чистом притоке средств в Армению составила в январе-мае 2006 года 76,9%. За аналогичный период 2005 года эти показатели составляли, соответственно, 66,32%, 38,78% и 79,54%.
По данным ЦБ РА, в январе-мае 2006 года через банковскую систему Армении на имя физических лиц поступило всего $280,7 млн. средств некоммерческого характера, увеличившись 20,1%, из Армении за рубеж было перечислено за тот же период $70,2 млн., сократившись на 7,4%.
В результате, в январе-мае текущего года чистый приток средств составил $210,5 млн., увеличившись на 33,3%.