Ադրբեջանի բանկային հատվածում աճում է արտասահմանյան կապիտալի տեսակարար կշիռը
2006 թվականի հունիսի 30-ի տվյալներով Ադրբեջանում գործում էին 18 բանկեր արտասահմանյան կապիտալի մասնակցությամբ: Երեք բանկերում արտասահմանյան կապիտալի փայատիրական մասնակցությունը կազմում է 50-ից 100%, 11-ում` մինչ 50%, 4-ում` 100%: Ադրբեջանում գործում են նաեւ երկու ոչ-ռեզիդենտ բանկերի ներկայացուցչություններ:
2006 թվականի հունիսի 30-ի տվյալներով Ադրբեջանում բանկային գործունեություն ծավալելու արտոնագրեր ունեին 133 վարկային կազմակերպություններ:
Ադրբեջանում գործող 44 բանկերից 41-ը ավանդների ներգրավման թույլատվություն ունեն, 43-ը` արտասահմանյան արտարժույթով գործարքների իրականացման, 3-ը` թանկարժեք մետաղներով գործարքների իրականացման, 41-ը` երաշխիքների եւ հանձնարարագրերի տրամադրման, 34-ը` պլաստիկ քարտերով գործարքների իրականացման, հաղորդում է Թրենդը:

Растет удельный вес зарубежного капитала в банковском секторе Азербайджана
По состоянию на 30 июня 2006 года в Азербайджане действовали 18 банков с зарубежным капиталом. В трех банках долевое участие иностранного капитала составляет от 50 до 100%, в 11 - до 50%, в 4 - 100%. В Азербайджане также функционируют два представительства банков-нерезидентов.
По состоянию на 30 июня 2006 года лицензии на осуществление банковской деятельности в Азербайджане выданы 133 кредитным организациям.
Из 44 банков, действующих в Азербайджане, 41 банк имеет разрешение на привлечение вкладов, 43 - на осуществление операций с иностранной валютой, 3 - на осуществление операций с драгметаллами, 41 - на выдачу гарантий и поручений, 34 - на осуществление операций с пластиковыми картами, передает Тренд.