Հայտնի է տնտեսագիտության ոլորտի Նոբելյան մրցանակակիրը
Տնտեսագիտության ոլորտում 2014թ. Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր է դարձել հայտնի ֆրանսիացի տնտեսագետ, բազմաթիվ գիտական աշխատանքների հեղինակ, Թուլուզի Սոցիալական գիտությունների համալսարանի Արդյունաբերության տնտեսագիտության ինստիտուտի գիտական ղեկավար Ժան Տիրոլը:
Ինչպես հաղորդում է RBC.ru-ն, Ժան Տիրոլը մրցանակի է արժանացել «շուկայական իշխանության վերլուծության եւ կարգավորման» համար: Նոբելյան հանձնաժողովի գնահատմամբ, Տիրոլի աշխատանքները ցույց են տվել, թե ինչպես ճիշտ կառավարել այն ոլորտները, որոնցում գերիշխում են մի քանի խոշոր ընկերություններ:
«Այդպիսի շուկաներում կառավարման բացակայությունը հաճախ հանգեցնում է սոցիալական անցանկալի արդյունքների՝ անհիմն գնաճի կամ շուկայում այնպիսի ընկերությունների գոյատեւման, որոնք խոչընդոտում են ավելի արդյունավետ մրցակիցների մուտքը շուկա: Կարգավորման կամ մրցակցային քաղաքականության մեթոդները պետք է հանգամանորեն հարմարեցված լինեն յուրաքանչյուր կոնկրետ ոլորտի պայմաններին: Ժան Տիրոլը ստեղծել է ընդհանուր հիմք այդպիսի մեթոդների մշակման համար եւ կոնկրետացրել է դրանց կիրառման եղանակները տարբեր ոլորտներում՝ սկսած հեռահաղորդակցայինից, մինչեւ բանկային:  Հենվելով նրա մշակումների վրա՝ կառավարությունները կարող են խրախուսել խոշոր ընկերություններին՝ նրանց օգնելով դառնալ ավելի արդյունավետ, միաժամանակ, կանխել վնասը, որը նրանք կարող են պատճառել մրակիցներին կամ սպառողներին», - պարզաբանվում է Նոբելյան հանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ:
Տնտեսագիտության ոլորտի Նոբելյան մրցանակի ծավալը համարժեք է մնացած մրցանակների ծավալին. 2014թ. այն կազմում է 8 մլն շվեդական կրոն:

Известен лауреат Нобелевской премии по экономике
Лауреатом Нобелевской премии 2014 года в области экономики стал известный французский экономист, автор множества научных работ, научный руководитель Института экономики промышленности Университета социальных наук Тулузы Жан Тироль.
Как сообщает RBC.ru, Жан Тироль удостоен награды «за анализ рыночной власти и регулирования». По оценке Нобелевского комитета, работы Тироля показали, как правильно регулировать те отрасли, в которых доминируют несколько крупных компаний.
«Отсутствие регулирование на таких рынках часто приводит к социально нежелательным результатам – немотивированному росту цен или сохранению на рынке компаний, которые выживают, блокируя выход на рынок более эффективных конкурентов. Меры регулирования или конкурентной политики должны быть тщательно адаптированы к условиям каждой конкретной отрасли. Жан Тироль создал общую основу для разработки таких мер и конкретизировал способы ее использования в различных отраслях – от телекоммуникационной до банковской. Опираясь на его разработки, правительства могут поощрять крупные компании, помогая им стать более эффективными, и в то же время предотвратить вред, который те могли бы причинить конкурентам или потребителям», – разъясняется в сообщении Нобелевского комитета.
Размер Нобелевской премии по экономике идентичен размеру остальных премий - в 2014 году он составляет 8 млн. шведских крон.