«Տաթեւը դարձել է Հայաստանի ամենագրավիչ վայրերից մեկը»
- Երեք տարի է անցել «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի եւ «ՏաԹեւեր» ճոպանուղին շահագործման հանձնելու մեկնարկից: Ի՞նչ ձեռքբերումներ են գրանցվել այս ժամանակահատվածում:
- Գլխավոր ձեռքբերում կարելի է համարել այն, որ եթե նախկինում Տաթեւի վանքը մի տեսակ terra incognita էր՝ շատերը նրա մասին լսել էին, բայց երբեւէ այնտեղ չէին եղել, ապա այսօր Տաթեւը ամենապահանջված վայրերից է Հայաստանի զբոսաշրջային քարտեզի վրա: Տաթեւ ձգտում են այցելել նույնիսկ այն մարդիկ, ովքեր Հայաստան են գալիս ընդամենը մեկ-երկու օրով՝ անտեսելով այն, որ այցելությունը զբաղեցնում է մեկ ամբողջ օր:
Հայ ժողովրդի կյանքում կարեւոր հոգեւոր, մշակութային եւ պատմական դեր ունեցած Տաթեւի վանքի ճանաչումը մարդկանց կողմից անհրաժեշտ քայլ է հանդիսանում վերածննդի գաղափարի գործնական իրականացման համար: Կարեւոր է նաեւ այն հանգամանքը, որ Տաթեւ են այցելում ոչ միայն օտարերկրացի զբոսաշրջիկները, այլեւ Հայաստանի բազմաթիվ քաղաքացիներ եւ մեր հայրենակիցները բազմաթիվ երկրներից:
«Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը լուծում է նաեւ այլ ռազմավարական խնդիրներ: Ծրագրի հիմնական նպատակներից է Հայաստանի ու Արցախի միջեւ կապերի ամրացումը: «Տաթեւի վերածնունդը» պայմաններ է ստեղծում կայուն եւ հարմարավետ զբոսաշրջային հոսքի կազմակերպման համար՝ Տաթեւն ու Գորիսը յուրատեսակ «տրանզիտային կետեր» դարձնելով դեպի Արցախ ուղեւորվող ՀՀ եւ օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար: Կան բավականին վհատեցնող տվյալներ այն մասին, որ Հայաստանի քաղաքացիների մեծ մասը երբեւէ չի եղել Արցախում, եւ մեր ծրագրի նվաճումներից մեկն այն է, որ մենք տեսնում ենք ԼՂՀ այցելությունների թվի աճ ՀՀ քաղաքացիների կողմից:
Եթե խոսենք «ՏաԹեւեր» ճոպանուղու մասին, ապա կարելի է արձանագրել, որ այդ եզակի ծրագիրն ամբողջությամբ արդարացրել է այն սպասումները, որոնք ունեին նախաձեռնողները: Ճոպանուղին դարձավ «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի շարժիչ ուժն ու խորհրդանիշը: Եթե մինչեւ «ՏաԹեւերի» գործարկումը վանք էր այցելում օրական մեկ-երկու տասնյակ մարդ, ապա այսօր աշխատանքային օրերին այցելուների թիվը հասնում է մի քանի հարյուրի, իսկ սեզոնի թեժ պահին զբոսաշրջիկների թիվը կարող է գերազանցել 1 200-ը: Երեք տարվա ընթացքում Տաթեւի վանք է այցելել 250 հազար մարդ, որից 210 հազարը օգտվել է «ՏաԹեւերից»: Եթե չլիներ ճոպանուղին, այդ ցուցանիշին հասնելու համար տասնամյակներ կպահանջվեին:
«ՏաԹեւեր» ճոպանուղին:
Lուսանկարը` IdeA հիմնադրամ:
Կարեւոր գործոն է հանդիսանում նաեւ այն, որ իր գոյության երրորդ տարում «ՏաԹեւեր» ճոպանուղին հասավ գործառնական անվնասության ցուցանիշին եւ այլեւս էական ներդրումներ չի պահանջում հիմնադիրների կողմից: Դա նշանակում է, որ ճոպանուղու աշխատանքից ստացված բոլոր եկամուտները կուղղվեն ծրագրի երկու կարեւոր նպատակների իրականացմանը՝ վանքի վերանորոգմանն ու համայնքների զարգացմանը:
- Ռուբեն Վարդանյանի եւ Վերոնիկա Զոնաբենդի ընտանեկան RVVZ հիմնադրամի կողմից ստեղծված IDeA հիմնադրամը Հայաստանում իրագործում է նաեւ այլ  ծավալուն նախագծեր, մասնավորապես` Դիլիջանի միջազգային դպրոցի ծրագիրը: Հայտնի են, որ IdeA-ն ունի բարեգործական գործունեության 7 սկզբունքներ: Դրանք բոլորը կիրառե՞լի են «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի համար:
- Իսկապես, այս տարվա ամռանը IDeA-ի հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը ձեւակերպեց այն յոթ հիմնական սկզբունքները, որոնց պետք է համապատասխանեն բոլոր այն ծրագրերը, որոնք նա Հայաստանում իրականացնում է իր գործընկերների, ընկերների ու համախոհների հետ միասին՝ մեծածավալ ծրագրեր, երկարաժամկետ մոտեցում, կոլեգիալություն, բազմապատկված ազդեցություն, տեղական բնակչության ներգրավվում, անցում ինքնաֆինանսավորմանը, լավագույն միջազգային չափանիշներ:
«Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի եւ, մասնավորապես, «ՏաԹեւերի» մեծածավալ բնույթը տեսանելի է անզեն աչքով: Միայն ճոպանուղում կատարված ներդրումների ծավալը կազմել է շուրջ $ 21 մլն: Եթե ծավալի մասին խոսենք բառացի, ապա ցանկացած մարդ, որն օգտվել է ճոպանուղու ծառայություններից, կարող է ինքը գնահատել այդ ինժեներային կառույցի վեհությունն ու հուսալիությունը:
Ծրագիրը Ռուբենը մտահղացել է 10 տարի առաջ՝ 2003 թվականին: Այսօր մենք նշում ենք ճոպանուղու պաշտոնական գործարկման երեք տարին, իսկ վանական համալիրի վերանորոգումը պետք է ավարտվի 2017թ.-ին: Այդ ժամանակահատվածում ծրագրերը շրջապատվում են համապատասխան ենթակառուցվածքներով, առեւտրային «արբանյակ»-ծրագրերով, որոնց նպատակն է կյանքի որակի բարելավումը համայնքներում նոր աշխատատեղերի ստեղծման միջոցով: Ծրագրի հիմնական նպատակներին հասնելուց հետո մենք ձգտում ենք այդպիսի միջավայր ստեղծել, որը թույլ կտա շարունակել համայնքների կայուն զարգացումը՝ հիմնվելով «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի ստեղծած հնարավորությունների վրա:
Ծրագրի նվիրատուներ են հանդիսացել ավելի քան 140 անհատներ 18 երկրներից, որոնք հանդիսանում են ամենատարբեր ազգությունների ներկայացուցիչներ, եւ դա կոլեգիալության ու ինտերնացիոնալիզմի սկզբունքի վառ դրսեւորումն է: Չմոռանանք այն մասին, որ Տաթեւի ծրագիրը, ըստ էության, առաջինն էր Հայաստանում, որում փորձարկվեց պետական-մասնավոր համագործակցության մոդելը: Տաթեւում մենք շարունակում ենք սերտ համագործակցությունը Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի (ՀԱՄՀ) հետ: Ի դեպ, այս համատեքստում տեղին է հիշատակել, որ ներկայումս պետական-մասնավոր համագործակցության մոդելը կիրառվում է ավիացիոն փոխադրումների շուկայի ազատականացման համար:
«Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի գործարկումը խթան հանդիսացավ այդ շրջանում զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների զարգացման համար: Եթե մինչեւ ճոպանուղու գործարկումը Գորիսում գործում էր 2 հյուրանոց, ապա այժմ դրանց թիվը հասնում է 14-ի: Գորիսում հյուրանոցային ոլորտում աշխատող մարդկանց ընդհանուր թիվը կազմում է շուրջ 200: Ենթակառուցվածքը զարգանում է նաեւ վանքի հարակից համայնքներում. վերջերս բացվել է առաջին հյուրանոցը Շինուհայր գյուղում, համայնքներում գործում են Bed&Breakfast տիպի շուրջ 20 հյուրատներ:
Բացի այդ, ինչպես արդեն ասացի, մենք գոհունակությամբ նկատում ենք, որ Տաթեւն ու Գորիսը դառնում են յուրօրինակ «հանգույց», որը խթանում է դեպի Արցախ  ուղեւորվելու զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունը:
«ՏաԹեւեր» ճոպանուղու 55 աշխատակիցներից 53-ը հարակից համայնքների եւ Գորիսի բնակիչներ են: Ընդ որում, մեզ համար կարեւոր է ոչ միայն տեղի բնակչությանն աշխատանքով ապահովելը, այլեւ նրանց ընդհանուր գործին մասնակից դարձնելը: Այդ նպատակով մենք տարբեր մշակութային միջոցառումներ ենք իրականացնում հարակից գյուղերի բնակիչների համար: Օրինակ, ապրիլի 26-ին՝ Համազանգեզուրյան երկրորդ համագումարի օրը (1921թ. այդ օրը անկախ Սյունիքը հռչակվեց որպես Լեռնահայաստան), մենք Տաթեւի վանքի տարածքում կազմակերպեցինք «Գարեգին Նժդեհ» ֆիլմի ցուցադրությունը Տաթեւ, Հալիձոր, Խոտ, Տանձաթափ, Շինուհայր եւ Սվարանց գյուղերի բնակիչների համար:
«Գարեգին Նժդեհ» ֆիլմի ցուցադրությունը Տաթեւի վանքի տարածքում:
Lուսանկարը` Մեդիամաքս:
Ինքնաֆինանսավորման մասին արդեն նշեցի, իսկ ինչ վերաբերում է միջազգային չափանիշներին, ապա հայտնի է, որ «ՏաԹեւերը» կառուցվել է համաշխարհային առաջատար` շվեյցարա-ավստրիական Doppelmayr/Garaventa ընկերության կողմից: Նշեմ նաեւ, որ «ՏաԹեւերը» Գինեսի ռեկորդների գրքում հայտնվել է ոչ միայն ճոպանուղու երկարության, այլ նաեւ կառուցման ռեկորդային ժամկետի համար՝ ընդամենը 10 ամիս:
Նշված սկզբունքներին համապատասխանելը IDeA-ի հիմնադիրների եւ թիմի համար ինքնանպատակ չէ: Մեր համոզմամբ, սկզբունքների այս համադրությունն անհրաժեշտ է, որպեսզի մեր կողմից իրականացվող ծրագրերը լինեն հաջողված եւ էական փոփոխությունների հանգեցնեն մարդկանց եւ երկրի կյանքում:
- Ներկայումս ի՞նչ փուլում է գտնվում «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը:
- 4 տարի անց՝ 2017 թվականին Տաթեւի վանքը կդառնա 1111 տարեկան: Այդ խորհրդանշական տարեթվի նախօրեին մենք ցանկանում ենք ավարտին հասցնել վանական համալիրի վերականգնումը:
Վերականգման նախագծի աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են: Ներկայումս ընթանում են նախապատրաստական աշխատանքներ, կատարվում են ինժեներային հետազոտություններ, վանքի պատերի մակերեսների լազերային սկանավորում՝ թաքնված ճաքերի հայտնաբերման նպատակով: Մենք շատ բծախնդիր ենք եղել վերականգնող մասնագետների ընտրության հարցում՝ գիտակցելով հարցի զգայունությունը: Մեր կողմից ներգրավված մասնագետները երկար տարիներ զբաղվել են հայկական հուշարձանների պահպանության խնդիրներով, եւ այդ փորձը չափազանց կարեւոր է մեզ համար: Բնականաբար, վանքի վերականգման բոլոր ծրագրերը հաստատվում են Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի կողմից:
Տաթեւի վանքը:
Վերականգման նախագիծը պատրաստ կլինի 2014թ. վերջում եւ կներկայացվի հանրությանը, որից հետո կսկսվեն բուն վերականգնողական աշխատանքները:
Եթե խոսենք տարածաշրջանի ընդհանուր զարգացման մասին, ապա ՀԱՄՀ-ի եւ ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) հետ համագործակցությամբ կազմել ենք Տաթեւում տուրիստական բիզնեսի զարգացման ծրագիրը: Բացի դրանից, մի շարք հասարակական կազմակերպությունների հետ քննարկում ենք միկրո եւ փոքր բիզնեսի ֆինանսավորման ծրագիրը վանքի հարակից համայնքներում:
Արդեն մի քանի ամիս է, ինչ «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը տնօրինում է Արեն Ապիկյանը, ում ակտիվ ջանքերի շնորհիվ մեզ հաջողվել է արագացնել ծրագրի մի շարք բաղադրիչների իրականացումը եւ բարձրացնել դրանց արդյունավետությունը: Տարածաշրջանի եւ հարակից համայնքների զարգացման ծրագրերը մշտապես Արենի ուշադրության կենտրոնում են:
- Գո՞հ եք տեղի իշխանությունների հետ համագործակցությունից:
- Մենք աշխատանքային լավ հարաբերություններ ունենք Սյունիքի մարզպետի հետ: Սերտորեն համագործակցում ենք նաեւ համայնքների ղեկավարների հետ:
Չնայած առանցքային խնդիրների շուրջ առկա լավ փոխըմբռնմանը, երբեմն թվում է, թե որոշ համայնքների ղեկավարները «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրն ընկալում են որպես բոլոր ցավերի բուժման միջոց, որը կոչված է լուծել առկա բոլոր սոցիալական, տնտեսական, ժողովրդագրական եւ այլ խնդիրները: Տարածաշրջանում կայուն զարգացման համար պայմանների ստեղծումը իսկապես մեր առանցքային խնդիրներից մեկն է, բայց դա չի նշանակում, որ մենք կարող ենք ստանձնել այն խնդիրների լուծումը, որոնք գտնվում են տեղական իշխանությունների իրավասության ներքո: Կարծում եմ, որ երբեմն գյուղապետերը պետք է ավելի մեծ նախաձեռնություն ցուցաբերեն եւ հանդես գան ոչ թե այս կամ այն ոլորտի թերությունների մասին բողոքներով, այլ իրատեսական առաջարկություններ անեն դրանց լուծման վերաբերյալ: Մենք պատրաստ ենք քննարկել նախագծերը եւ ուժերի ներածին չափով մասնակցել դրանց իրականացմանը նույնիսկ այն դեպքերում, եթե դա նախատեսված չէ մեր ընթացիկ բյուջեով:
Օրինակ, վերջերս հուշագիր ստորագրեցինք Հայաստանի սոցիալական ներդրումների հիմնադրամի հետ՝ Հալիձոր համայնքի միջնակարգ դպրոցի կապիտալ վերանորոգման մասին: Վերանորոգումը կարժենա 115 մլն դրամ, որից 47,5%-ը կտրամադրի «Տաթեւի վերածնունդ» հիմնադրամը:
Նաեւ մանկական խաղահրապարակ ենք կահավորել Հալիձորի մանկապարտեզի համար, Homeland Development Initiatives Fund կազմակերպության հետ համատեղ օժանդակում ենք հուշանվերների արտադրության ծրագրին Հալիձոր եւ Շինուհայր համայնքներում:
- Ո՞ր խնդիրներն են արգելակում ծրագրի իրականացումը կամ ազդում դրա արդյունավետության վրա:
- «Տաթեւի դարպասներ» ծրագրի շրջանակներում մենք նախատեսում էինք 60 տեղանոց հյուրանոցի շինարարություն, ինչը թույլ կտար 20-25 լրացուցիչ աշխատատեղ բացել: Սակայն անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների (գազամատակարարում, ջրամատակարարում) բացակայության պատճառով, ժամանակավորապես սառեցրել ենք ծրագիրը:
Ոռոգման ջրի բացակայության հետեւանքով մեզ շատ դժվար է նաեւ կանաչապատել տարածքը: Ամեն տարի մենք ծառեր ենք տնկում (այս տարի տնկվել է շուրջ 800 ծառ), բայց բարդ կլիմայական պայմանների արդյունքում դրանք պահպանելն ու նորմալ աճն ապահովելը դժվար է եւ կապված է մեծ ծախսերի հետ:
Մինչեւ վերջերս մենք դատական գործընթացների մեջ էինք համայնքների մի քանի բնակիչների հետ, որոնք մեր դեմ հայցեր էին ներկայացրել՝ ցանկանալով ավելի թանկ գնով վաճառել իրենց հողերը: Այդ ժամանակահատվածում մենք որոշ ծրագրեր սառեցրեցինք, քանի որ հողի կարգավիճակի հետ կապված անորոշությունը խնդիրներ էր ստեղծում: Բոլոր հայցերը դատարանի կողմից մերժվեցին, եւ մենք ակնկալում ենք մինչեւ տարեվերջ ստանալ այդ հողերի սեփականության իրավունքի վկայականները եւ վերջապես սկսել դրանց զարգացումը:
Խնդիր է մնում ժողովրդագրական իրավիճակը` մարդիկ շարունակում են լքել գյուղերը: Մեզ հաջողվել է մասամբ կանգնեցնել այդ գործընթացը՝ աշխատատեղեր ստեղծելով, բայց դրանք բավարար չեն: Իրավիճակի արմատական փոփոխման համար անհրաժեշտ է գյուղական համայնքների աջակցության եւ գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված պետական քաղաքականություն:
Մյուս բարդությունը որակյալ կադրերի պակասն է: Տեղի բնակչությունը չունի ձեռնարկատիրական հմտություններ եւ փորձ, եւ դա հաճախ լուրջ խոչընդոտ է հանդիսանում համայնքներում փոքր բիզնեսի զարգացումը խթանելու համար: Հաճախ մենք ինքներս ենք ստանձնում կադրերի ուսուցումը (մասնավորապես, ճոպանուղու աշխատակիցների համար), բայց մեր հնարավորություններն անսահմանափակ չեն, եւ ցանկալի կլիներ, որպեսզի կադրերի պատրաստման ու վերապատրաստման գործընթացում ընդգրկվեին այլ կառույցներ եւս՝ պետական, մասնավոր, բարեգործական:
Մյուս կողմից, շատերի մոտ գայթակղություն կա սկսել «ծրագրեր», որոնք ոչ մի կերպ չեն համապատասխանում Տաթեւի շուրջ ձեւավորված հոգեւոր, պատմամշակութային եւ բնապահպանական միջավայրի հատուկ համադրության ընդհանուր պատկերին: Մենք փորձում ենք բացատրել, ուղղորդել, խորհուրդ տալ, թե ինչը եւ ինչ ձեւով ընդունելի կլինի, չի խաթարի, այլ ընդհակառակը, կբարելավի տեսարժան վայրերի եզակի համալիրի ընկալումը:
- Տարին մոտենում է ավարտին, ի՞նչ ծրագրեր կան նախատեսված 2014թ.-ի համար:
- Հուսով ենք, որ 2014թ.-ին կստեղծվեն համապատասխան պայմաններ, որոնք մեզ թույլ կտան սկսել հյուրանոցի շինարարությունը «Հալիձոր» կայանի հարեւանությամբ: Նախատեսվում է նաեւ տեղեկատվական կենտրոնի, սրճարանների եւ հուշանվերների խանութների բացում, տեղեր կհատկացվեն զբոսաշրջային ճամբարների համար:
Ինչպես արդեն ասացի, հասարակական կազմակերպությունների հետ քննարկում ենք միկրո եւ փոքր բիզնեսի ֆինանսավորման ծրագիրը վանքի հարակից համայնքներում: Գործընկեր կազմակերպությունների հետ միասին դիտարկում ենք նաեւ գյուղերում սոցիալական ենթակառուցվածքի (մշակույթի տներ, պոլիկլինիկաներ, մանկապարտեզներ) ֆինանսավորման հնարավորությունները:
«ՏաԹեւերով» թռչելիս նկատելի է «Սատանի Կամրջի» տարածքի աղտոտվածությունը, եւ ներկայումս մենք աշխատում ենք կիրճը մաքրելու եւ հետագայում աղտոտումը կանխելու համար պայմաններ ստեղծելու համար: Մեր հիմնադրամը վճարում է երկու մարդկանց, որոնք հետեւում են տարածքի մաքրմանը, նաեւ մասնակի հոգում ենք հարակից գյուղերի աղբահանության ծախսերը: Իհարկե, անհրաժեշտ են ավելի գործուն մեթոդներ, բայց դրանք նույնպես արդյունավետ չեն լինի, քանի դեռ մարդիկ չեն գիտակցում, որ իրենց թողած աղբն ու «գրաֆիտին» ժայռերի վրա միանգամից աչքի են զարնում մեր երկրի հյուրերին, որոնք ակնկալում են մեր մեջ տեսնել հնագույն մշակույթի կրողների:
Հաջորդ տարի կսկսենք նաեւ Տաթեւի վանքի եկեղեցական երգչախմբի ֆինանսավորումը, որը կձեւավորվի հարակից գյուղերի բնակիչներից: Պատրաստվում ենք վարձել արհեստավարժ խմբավարի եւ ձեռք բերել անհրաժեշտ երաժշտական սարքավորումները:
Եթե խոսենք RVVZ եւ IdeA հիմնադրամների այլ ծրագրերի մասին, ապա 2014 թվականին տեղի կունենա չափազանց կարեւոր իրադարձություն` սեպտեմբերին Դիլիջանի միջազգային դպրոցը կընդունի առաջին 90 աշակերտներին 45 երկրներից:
Վերջերս դպրոցը դարձավ Միացյալ Համաշխարհային Քոլեջներ (United World Colleges-UWC) կրթական ցանցի լիիրավ անդամ եւ կկոչվի UWC Dilijan: Աշակերտների ընդունելությունն արդեն մեկնարկել է` 140 երկրներում գործող UWC Ազգային կոմիտեների միջոցով: 2014 թվականի հունվարին Հայաստան կժամանի
դպրոցի ղեկավար Ջոն Պադեֆութը, ով եղել է Մեծ Բրիտանիայի հեղինակավոր Իթոն քոլեջի փոխտնօրենը:
Այսպիսով, 2014 թվականը կարեւոր հանգրվան է լինելու մեր ծրագրերի իրագործման համար եւ մենք պարբերաբար տեղեկացնելու ենք դրանց մասին:

05.11.2013 | 13:30 Главная страница / Новости / Статьи /
- Прошло три года с начала проекта «Возрождение Татева» и ввода в действие канатной дороги «Крылья Татева». Чего удалось добиться за это время?
- Главным достижением можно считать то, что если раньше Татевский монастырь был своего рода «террой инкогнита» - многие о нем слышали, но никогда там не были, то сегодня Татев является одной из наиболее популярных и востребованных точек на туристической карте Армении. В Татеве стремятся побывать даже те люди, которые приезжают в Армению всего на пару дней - при том, что поездка занимает весь день.
Популяризация Татевского монастыря, который исторически играл важную роль в жизни армянского народа, является необходимым шагом для практической реализации идеи возрождения. Важно и то обстоятельство, что Татев посещают не только иностранные туристы, но и многие граждане Армении и наши соотечественники из многих стран.
Проект «Возрождение Татева» решает и другие стратегические задачи. Одной из главных целей проекта является упрочение связей между Арменией и Арцахом. «Возрождение Татева» создает условия для организации стабильного и комфортного туристического потока, делая Татев и Горис удобными «транзитными пунктами» для граждан Армении и иностранных туристов, путешествующих в Арцах. Есть достаточно обескураживающие данные о том, что большинство жителей Армении никогда не были в Арцахе, и одним из достижений нашего проекта является то, что мы видим рост числа посещений НКР гражданами Армении.
Если говорить о канатной дороге «Крылья Татева», то можно констатировать, что этот уникальный проект польностью оправдал те ожидания, которые возлагались на него инициаторами. Канатная дорогая стала основным драйвером и символом проекта «Возрождение Татева». Если до запуска «Крыльев Татева» монастырь посещала пара десятков людей в день, то сегодня в будние дни число посетителей составляет сотни, а в выходные дни в разгар сезона суточное число туристов можеть превышать 1 200 человек. За три года Татевский монастырь посетили 250 тысяч человек, 210 тысяч из которых воспользовались «Крыльями Татева». Если бы не канатная дорога, для достижения такого показателя понадобились бы десятилетия.
Канатная дорога «Крылья Татева».
Фото: фонд IDeA.
Важным фактором является и то, что на третий год своего существования «Крылья Татева» достигли показателей операционной безубыточности и больше не требуют существенных вложений со стороны учредителей. Это значит, что все доходы от работы канатки будут направляться на реализацию двух важных целей проекта – реставрацию монастыря и развитие общин.
- Фонд IDeA, учрежденный семейным фондом Рубена Варданяна и Вероники Зонабенд RVVZ, реализует в Армении и другие масштабные программы, в частности, проект Дилижанской международной школы. Известно, что при реализации своих проектов фонд придерживается 7 принципов ведения благотворительной деятельности. Все ли они применимы к проекту «Возрождение Татева»?
- Действительно, летом этого года основатель IDeA Рубен Варданян сформулировал семь основных принципов, которым должны соответствовать те крупные проекты, которые он реализует в Армении вместе со своими партнерами, друзьями и единомышленниками:
масштабность, долгосрочность, коллегиальность и интернациональность, мультипликативный эффект, вовлечение местного населения, достижение самофинансирования, международные стандарты.
Масштабность проекта «Возрождение Татева» и, в частности, «Крыльев Татева», видна невооруженным глазом. Объем инвестиций только в канатную дорогу составил около $ 21 млн. Если говорить о масштабности дословно, то любой человек, который пользовался услугами канатки, может сам оценить величественность и надежность этого инженерного сооружения.
Проект был задуман Рубеном 10 лет назад, в 2003 году. Сегодня мы отмечаем трехлетие официального запуска канатной дороги, а реставрацию монастыря должны завершить в 2017 году. За это время проекты «обрастают» соответствующей инфраструктурой, коммерческими проектами-сателлитами, целью которых является улучшение качества жизни в регионе путем создания новых рабочих мест. Мы стремимся создать такую среду после достижения основных целей проекта, которая позволит региону продолжить свое стабильное развитие, опираясь на возможности, созданные проектом «Возрождение Татева».
Донорами проекта выступили более 140 человек из 18 стран, являющиеся представителями самых разных национальностей - и это является наглядной иллюстрацией принципа коллегиальности и интернациональности. Не будем забывать и о том, что Татевский проект фактически стал первым в Армении, в котором была опробована модель государственно-частного партнерства, и первый блин отнюдь не вышел комом. Мы продолжаем тесно сотрудничать в Татеве с Фондом национальной конкурентоспособности Армении (ФНКА). Кстати, в данном контексте уместно упомянуть о том, что в настоящее время модель государственного-частного партнерства применяется для либерализации рынка авиационного сообщения.
Запуск проекта «Возрождение Татева» стал катализатором развития туристической инфраструктуры в регионе. Если до начала работы канатной дороги в Горисе было 2 действующих отеля, то сейчас их 14. Общее число людей, занятых в гостиничном секторе Гориса, составляет около 200 человек. Инфраструктура развивается и в общинах, непосредственно примыкающих к монастырю: недавно открылась первая гостиница в деревне Шинуайр, в регионе действуют около 20 гостевых домов формата Bed&Breakfast.
Кроме того, как я уже сказал, мы с удовлетворением отмечаем, что Татев и Горис становятся своеобразным «хабом», стимулирующим интерес туристов к поездкам в Арцах.
Из 55 человек, работающих на канатной дороге «Крылья Татева», 53 являются жителями окрестных общин и Гориса. Причем для нас важно не только обеспечивать местных жителей работой, но и делать их причастными к общему делу. С этой целью мы проводим различные культурные мероприятия для жителей окрестных деревень. К примеру, 26 апреля этого года, в день проведения Второго всезангезурского съезда, провозгласившего в 1921 году независимый Сюник Горной Арменией, мы организовали в окрестностях Татевского монастыря показ кинофильма «Гарегин Нжде» для жителей сел Татев, Алидзор, Хот, Тандзатап, Шинуайр и Сваранц.
Показ кинофильма «Гарегин Нжде» на территории Татевского монастыря.
Фото: Медиамакс.
О самофинансировании я уже упомянул, а что касается международных стандартов, то известно, что «Крылья Татева» построены мировым лидером в сфере строительства канатных дорог – швейцаро-австрийской компанией Doppelmayr/Garaventa. Также напомню, что «Крылья Татева» попали в книгу рекордов Гиннеса не только из-за длины канатной дороги, но и за рекордный срок строительства - всего 10 месяцев.
Соответствие указанным принципам не является самоцелью для наших учредителей и команды. Мы считаем этот «набор» принципов необходимым для того, чтобы реализуемые нами программы были успешными и приводили бы к ощутимым изменениям в жизни людей и страны в целом.
- На каком этапе находится проект «Возрождение Татева» в настоящее время?
- Через 4 года, в 2017 году, Татевскому монастырю исполнится 1111 лет. К этой символической дате мы хотим завершить реставрацию всего монастырского комплекса.
Работа над планом реставрации уже началась. В настоящее время идут подготовительные работы, проводятся инженерные изыскания, лазерное сканирование поверхностей стен монастыря для определения скрытых трещин. Мы очень осмотрительно подходили к выбору специалистов по реставрации, понимая чувствительность этого вопроса. Специалисты, которых мы привлекли к проекту, долгие годы занимались вопросами обеспечения сохранности армянских памятников, и этот опыт крайне важен для нас. Естественно, все планы по реставрации монастыря утверждаются Первопрестольным Св. Эчмиадзином.
Татевский монастырь.
Проект реставрации будет готов к концу следующего года и представлен общественности, после чего начнутся непосредственно реставрационные работы.
Если говорить о развитии региона в целом, то в сотрудничестве с ФНКА и Агентством США по международному развитию (USAID) нами подготовлен проект развития туристического бизнеса в Татеве. Кроме этого, мы обсуждаем с несколькими общественными организациями программу финансирования малого и микро-бизнеса в прилегающих к монастырю общинах.
Уже несколько месяцев директором проекта «Возрождение Татева» является Арен Апикян, благодаря энергичным усилиям которого нам удалось ускорить реализацию ряда компонентов проекта и повысить их эффективность. Программы развития региона в целом и окрестных общин находятся в центре особого внимания Арена.
- Довольны ли вы сотрудничеством с местными властями?
- У нас хорошие рабочие отношения с губернатором Сюника. Мы также тесно взаимодействуем с главами местных общин.
Несмотря на хорошее взаимопонимание по ключевым вопросам, порой кажется, что главы некоторых общин воспринимают проект «Возрождение Татева» как панацею от всех бед, призванную решить все существующие социальные, экономические, демографические и иные проблемы. Создание условий для устойчивого развития в регионе действительно является одной из наших ключевых задач, но это не означает, что мы можем брать на себя решение вопросов, находящихся в прямом ведении местных властей. Думаю, что порой главам деревень следует проявлять больше инициативы и выступать не столько с жалобами на недостатки в той или иной сфере, а делать реальные предложения по их решению. Мы готовы рассматривать проекты и принимать посильное участие в их реализации даже в том случае, если это не предусмотрено нашим текущим бюджетом.
К примеру, недавно мы подписали меморандум с Армянским фондом социальных инвестиций о капитальном ремонте средней школы Алидзора. Ремонт обойдется в 115 млн драмов, 47,5% из которых будет оплачено фондом «Возрождение Татева».
Мы также оборудовали детскую площадку для детского сада в Алидзоре; совместно с организацией Homeland Development Initiatives Fund поддерживаем проект по производству сувениров в общинах Алидзор и Шинуайр.
- Какие проблемы тормозят реализацию проекта или влияют на его эффективность?
- В рамках проекта «Ворота Татева» мы планировали строительство отеля на 60 номеров, что позволило бы создать 20-25 дополнительных рабочих мест. Однако из-за отсутствия необходимой инфраструктуры (газоснабжение, водоснабжение), проект нами временно заморожен.
Из-за отсуствия воды для орошения нам также очень сложно озеленять территорию. Каждый год мы сажаем деревья (в этом году было посажено около 800), но из-за особых климатических условий их содержание и обеспечение нормального роста затруднено и связано с большими затратами.
До недавнего времени у нас продолжались суды с несколькими жителями общин, которые подали иски против нас, желая продать свои земли подороже. На это время некоторые проекты были нами заморожены, поскольку неопределенность со статусом земли создавала проблемы. Все иски были отклонены судом, и мы рассчитываем до конца этого года получить свидетельства о праве собственности на эти земли и наконец начать их развитие.
Проблемным фактором остается плохая демографическая ситуация, люди продолжают покидать деревни. Нам удалось частично затормозить этот процесс, создав рабочие места, однако их недостаточно. Для кардинального изменения ситуации необходима государственная политика по поддержке деревенских общин и развитию сельского хозяйства.
Другой сложностью является нехватка квалифицированных кадров. У местного населения нет предпринимательских навыков и опыта, и это часто становится серьезным препятствием на пути стимулирования развития малого бизнеса в общинах. Часто мы берем на себя обучение кадров (в частности, работающих на канатной дороге), но наши возможности небезграничны, и хотелось бы, чтобы в процесс подготовки и переподготовки потенциальных кадров подключались и другие структуры - государственные, частные, благотворительные.
С другой стороны, у многих есть соблазн начать «проекты», которые никак  не вписываются в общую картину особого сочетания духовной, культурно-исторической и экологической среды, сложившейся вокруг Татева. Мы пытаемся объяснять, направлять, советовать - что, как и в какой форме будет приемлемо, не нарушит, а наоборот - улучшит восприятие уникального комплекса достопримечательностей.
- Этот год подходит к концу, какие планы намечены на 2014-й?
- Надеемся, что в 2014 году будут созданы необходимые условия, которые позволят нам приступить к строительству гостиницы рядом со станцией «Алидзор». Также планируется строительство информационного центра, кафе и сувенирных магазинов, будут выделены места под туристические кемпинги.
Как отмечалось выше, с общественными организациями обсуждаем программу финансирования малого и микро-бизнеса в прилегающих к монастырю общинах.
Также рассматриваем возможности финансирования улучшения социальной инфраструктуры в деревнях (дома культуры, поликлиники, детсады) вместе с организациями-партнерами.
«Ложкой дегтя в бочка меда» во время полета на «Крыльях Татева» является замусоренность территории около «Сатани Камурдж», и в настоящее время мы работаем над тем, чтобы очистить ущелье и создать условия для предотвращения загрязнения в будущем. Наш фонд оплачивает работу двух людей, которые следят за очисткой территории, мы также частично оплачиваем вывоз мусора из прилегающих деревень. Конечно, необходимы более действенные методы, но и они не будут эффективными до тех пор, пока люди не осознают, что мусор и «граффити» на скалах, которые они оставляют после себя, сразу бросаются в глаза гостям нашей страны, ожидающих увидеть в нас наследников древней культуры.
Также в следующем году мы начнем финансирование церковного хора Татевского монастаря, который будет сформирован из жителей прилегающих деревень. Мы собираемся нанять профессионального хормейстера и приобрести все необходимое музыкальное оборудование.
Если говорить о других планах фондов RVVZ и IDeA, то 2014 году состоится очень важное событие - в сентябре Дилижанская международная школа примет первых 90 учеников из 45 стран. Недавно школа стала полноправным членом образовательной сети Объединенные колледжи мира (United World Colleges-UWC) и будет именоваться UWC Dilijan. Прием учеников уже стартовал посредством Национальных комитетов UWC, действующих в 140 странах. В январе 2014 года к исполнению своих обязанностей приступит глава школы Джон Падефут, который был заместителем руководителя престижного Итон-колледж в Великобритании.
Таким образом, 2014–й год будет важным годом для реализации наших проектов, и мы будем регулярно информировать о них.