Ինտեր Լիմենս. «Յուրաքանչյուրը պետք է զբաղվի իր գործով»
«Ինտեր Լիմենս» խորհրդատվական ընկերության Խորհրդի նախագահ Կարեն Բրուտյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին:
- Պ-ն Բրուտյան, Ձեր ընկերությունը մասնագիտացած է  գնումների կազմակերպման ոլորտում: Որպես կանոն, այս ոլորտը ասոցացվում է պետական գնումների համակարգի հետ, մինչդեռ գնումներ են իրականացնում նաեւ մասնավոր հատվածի ընկերությունները: Որո՞նք են պետական եւ մասնավոր գնումների առանձնահատկությունները:
- Մասնավոր գնումների դեպքում պատվիրատուն գնում է կատարում իր միջոցների հաշվին եւ իր կարիքների համար, իսկ պետական գնումների ժամանակ պետությունը եւ պաշտոնյաները հանդես են գալիս միջնորդի դերում. հարկատուների միջոցների հաշվին ողջ հասարակության կամ դրա առանձին խմբերի համար կատարում են գնումներ: Եվ հենց «միջնորդական գործունեության» մեջ էլ թաքնված է ողջ գաղտնիքը. ի տարբերություն մասնավորի, պետական գնումներում առկա են պատվիրատուների կողմից ֆորմալ վերաբերմունքի եւ անտարբերության, ինչպես նաեւ «միջնորդավճար», կամ այլ կերպ ասած`«ատկատներ» ակնկալելու ռիսկերը: Գործնականում քիչ հավանական է, որ խելամիտ անձն իր կարիքների համար եւ իր միջոցների հաշվին գիտակցաբար անորակ կամ ոչ շահավետ գնումներ կատարի, կամ նպատակ հետապնդի ստանալ որեւէ տեսակի «միջնորդավճար»:
Փաստն այն է, որ անկախ երկրներից եւ հասարակություններից, նշված տարբերությունը ու դրանից բխող ռիսկերը առկա են, եւ դրանով է բացատրվում, որ աշխարհի գրեթե բոլոր երկրներում, այդ թվում նաեւ Հայաստանում, պետական գնումների գործընթացի հետ կապված իրավական կարգավորումներն հատկապես մանրամասնեցված եւ խիստ են:
- Ի՞նչ ծավալներ են կազմում պետական գնումները, ի՞նչպիսին է դրանց ազդեցությունը տնտեսության վրա եւ ի՞նչպես է գնահատվում գնումների համակարգի արդյունավետությունը:
- Շուկայական տնտեսական համակարգ ունեցող գրեթե բոլոր երկրներում պետական գնումները կազմում են բյուջետային ծախսերի շուրջ 60%-ը կամ ՀՆԱ շուրջ 15%-ը:  Նման պատկեր է նաեւ Հայաստանում: Միաժամանակ, առանձին շուկաներում պետությունը հանդիսանում է եթե ոչ ամենախոշոր պատվիրատուն, ապա դրանցից մեկը: Կարելի է արձանագրել, որ պետական գնումները ընդհանուր տնտեսական քաղաքականության մաս են կազմում, եւ պետության` որպես գնորդի վարքագիծն ուղղակիորեն է ազդում ինչպես մակրոտնտեսական իրավիճակի, այդ թվում տնտեսական աճի, այնպես էլ` տնտեսության եւ դրա առանձին ճյուղերի զարգացման ու տնտեսական մրցակցության վրա:
Պետական գնումների համակարգի գնահատման տարբեր մեթոդներ կան, եւ դրանց ընտրությունը կախված է գնահատման նպատակից: Սակայն կան մի քանի հիմնական ցուցանիշներ, որոնք նկարագրում են համակարգի արդյունավետությունը: Դրանք են` մրցակցային գնումների ծավալը, մրցույթներին տնտեսվարողների մասնակցության ցուցանիշը, բողոքների քանակը եւ այլն: Օրինակ` առանց մրցույթի կամ, այլ կերպ ասած, «մեկ աղբյուրից» կատարվող գնումների մեծ ծավալները վկայում են համակարգում կոռուպցիոն բարձր ռիսկերի եւ հովանավորչության մասին, իսկ մրցույթներին տնտեսվարողների մասնակցության ցածր ցուցանիշը վկայում է հակամրցակցային համաձայնությունների եւ մրցութային պահանջների խտրական լինելու մասին: Բողոքների բացակայությունը կամ դրանց հազվադեպ լինելը վկայում է տնտեսվարողների կողմից համակարգի նկատմամբ վստահության ցածր մակարդակի մասին: Միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ համակարգերը գնահատվում են արդյունավետ, եթե «մեկ աղբյուրից» գնումները չեն գերազանցում ընդհանուր գնումների 3-5%-ը, մրցույթներին տնտեսվարողների մասնակցությունը գերազանցում է 5 մասնակիցը, իսկ գնումների գործարքների 3-5%-ը բողոքարկվում է:
Հայաստանում նշված ցուցանիշները դեռեւս բարելավման կարիք ունեն, ուստի շատ կարեւոր է, որպեսզի այս բնագավառում պետական քաղաքականությունը եւ կիրառվող ընթացակարգերը հիմնված լինեն մրցակցության ապահովման եւ խտրականության բացառման սկզբունքների վրա:
- Անցյալ տարեվերջին ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը գործարկեց  պետական գնումների էլեկտրոնային Armeps (www.armeps.am) համակարգը: Դուք հետեւու՞մ եք  համակարգի աշխատանքին:
- Էլեկտրոնային գնումների համակարգը, ինչպես եւ այլ տիպի յուրաքանչյուր տեխնոլոգիա, ինքնանպատակ չէ, եւ այն պետք է ուղղված լինի գործող համակարգերի բարելավմանը: Էլեկտրոնային համակարգը գործիք է, որը, իհարկե, ունի մեծ ներուժ բարելավելու ոլորտի գործունեությունը, բարձրացնելու հրապարակայնությունը, նվազեցնելու կոռուպցիոն ռիսկերն ու գործառնական ծախսերը, սակայն դրա արդյունքը մեծապես կախված է նրանից, թե ինչպես եւ ինչ ծավալով այդ համակարգը կկիրառվի: Օրինակ` մենք կարող ենք ունենալ շատ լավ ծրագրային ապահովում, բայց պոտենցիալ օգտվողների մի մասը կարող է  դեռ պատրաստ չլինել օգտվել նորամուծությունից, եւ դա հանգեցնի ձախողման: Նախաձեռնությունը միանշանակ ողջունելի է, բայց եւ այնպես՝ վերջնական գնահատականներ տալու համար համակարգը պետք է անցնի ժամանակի փորձություն:
- Այսօր առաջարկ է արվում պետական գնումներ կատարելիս նախապատվությունը տալ տեղական արտադրողին. չե՞ք կարծում, որ դա ինչ-որ տեղ հակասում է ազատ մրցակցության սկզբունքներին եւ սահմանափակում է գնորդի ազատ ընտրություն կատարելու հնարավորությունը:
- Անշուշտ, պետությունը պետք է աջակցի տեղական արտադրողին, սակայն գնումները դրա լավագույն մեխանիզմը չեն:  Համաձայնվեք, որ անձնական բնույթի գնումներ կատարելիս Դուք չեք  օգտվի ձեր հարեւանի խանութից միայն այն պատճառով, որ նա ձեր հարեւանն է: Եթե կա հարեւանին աջակցելու անկեղծ ցանկություն, ապա կգտնվեն օգնության առավել համարժեք ձեւեր:
Տեղական արտադրությանը գնումների միջոցով աջակցելու հեռանկարն իր մեջ լուրջ ռիսկեր է պարունակում: Կան նաեւ կազմակերպչական բնույթի խնդիրներ. որո՞նք են այն չափանիշները, որոնցով գնահատվում են արտադրանքի տեղական լինելու կամ չլինելու հարցը, եւ այլն:
Պետությունը, որպես գնորդ, պետք է ունենա մեկ նպատակ` ձեռք բերել  իր կարիքին համապատասխանող ապրանք շուկայում առկա լավագույն պայմաններով: Եթե գնման գործընթացում հայտնվում են  լրացուցիչ նպատակադրումներ, ապա պետք է հրաժարվել լավագույն պայմաններով լավագույն ապրանք ձեռք բերելու մտքից:
Առաջարկվում է մինչեւ 15%, երբեմն նաեւ ավելի թանկ գին ներկայացվելու դեպքում նախապատվությունը տալ տեղական արտադրողին:  Ո՞վ կշահի այս դեպքում: Ոչ ոք, պարզապես գնորդը կվճարի 15% հավելյալ գումար, իսկ տեղական արտադրողը կդառնա ոչ մրցունակ, կսովորի իր ապրանքը շուկայում թանկ գնով վաճառելուն եւ չի մտածի գործունեության արդյունավետության բարձրացման մասին:
Համոզված եմ, որ չի կարելի այս երկու նպատակները խառնել իրար` դրանցից մեկն անպայման տուժելու է: Իրարից առանձին երկուսն էլ  շատ կարեւոր նպատակներ են, սակայն դրանցից յուրաքանչյուրն ունի իր լուծման մեթոդը:
- Պ-ն Բրուտյան, խնդրում եմ, ներկայացրեք «Ինտեր Լիմենս»  ընկերության գործառույթները գնումների կազմակերպման ոլորտում:
- Մեր ընկերությունը մատուցում է մասնագիտական ծառայություններ ֆինանսական կառավարման եւ հսկողության ոլորտում՝ ռազմավարական եւ ֆինանսական պլանավորում, ներքին հսկողության համակարգեր, ներքին աուդիտ, գնումների կազմակերպում: Փորձում ենք մեր գիտելիքներով եւ փորձով բարելավել մեր հաճախորդ կազմակերպությունների գործունեությունը: Եվ պատահական չէ մեր ընկերության կարգախոսը` «յուրաքանչյուրը պետք է զբաղվի իր գործով»:
Գտնում ենք, որ ամենեւին էլ պարտադիր չէ, որ, օրինակ, դեղագործական ընկերությունը տիրապետի գնումների գործընթացի բոլոր մանրամասներին:  Ուստի եւ առաջարկում ենք նրան մեր մասնագիտական ծառայությունները՝ դրանով իսկ հնարավորություն ընձեռելով վերջինիս կենտրոնանալ իր հիմնական գործառույթների վրա եւ առավել պաշտպանված լինել:
Գնումների ոլորտում սպասարկում ենք պետական կառույցների, որոնք պատվիրատուի կարգավիճակով մասնակցում են գնումների գործընթացին, եւ մատակարար (վաճառող) կազմակերպությունների: Մասնավոր ընկերություններին աջակցում ենք մասնակցել պետական գնումներին, ապահովում ենք առցանց ծանուցում երկրում հայտարարվող բոլոր մրցույթների վերաբերյալ: Բացի այդ, մեր հաճախորդներին ենք առաջարկում հայտերի կազմում, ներկայացում, շահերի պաշտպանություն, անհրաժեշտության դեպքում`բողոքարկում:
- Եվ վերջում կցանկանայի լսել նաեւ Ձեր կարծիքը «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի վերաբերյալ:
- Այս հարցում ես շահագրգիռ կողմ եմ, քանի որ նախկին աշխատանքիս բերումով շուրջ 11 տարի ղեկավարել եմ գնումների մասին ՀՀ օրենսդրության մշակման աշխատանքները մեր երկրում: Սակայն, անկախ այս հանգամանքից, կան օբյեկտիվ ցուցանիշներ, որոնցով կարելի է գնահատականներ տալ:
Գնումների մասին ՀՀ օրենսդրությունը հորինված չէ «զրոյից»` շուկայական տնտեսություններ ունեցող բոլոր երկրներում այս հարաբերությունները կարգավորվում են միանման կանոններով, որոնք հիմնված են միջազգայնորեն ընդունված նույն սկզբունքների վրա. հրապարակայնություն, թափանցիկություն, խտրականության բացակայություն եւ այլն: Բացառություն չէ նաեւ մեր օրենքը, որի միջազգային չափանիշներին համապատասխանելու լավագույն գնահատականը տրվեց այն ժամանակ, երբ Հայաստանը անդամակցեց Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության պետական գնումների համաձայնագրին:
ԱՊՀ երկրներից Հայաստանը առաջինը միացավ այդ համաձայնագրին եւ տեղ զբաղեցրեց այնպիսի երկրների շարքում, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ը, Կանադան, Ճապոնիան, ԵՄ երկրները: Հայաստանը համաձայնագրին անդամակցած 42-րդ երկիրն է, ինչը վկայում է, որ օրենքի առումով մեր համակարգը համադրելի, ընդունելի եւ համեմատելի է այդ երկրների օրենքների հետ:
Այլ հարց է, որ օրենսդրությունը պետք է կիրառել ըստ էության եւ ամբողջությամբ, հակառակ դեպքում անգամ «ոսկյա» տառերով գրված օրենքներն անօգուտ են եւ ի վերջո բեռ են դառնում ողջ հասարակության ու դրանց անմիջական կիրառողների համար: Գնումների մասին մեր օրենսդրությունը ես միշտ համեմատում եմ ժամանակակից եւ բազմազան գործիքներով համալրված արհեստանոցի հետ, որտեղ շատ կարեւոր է գործիքի ճիշտ եւ տեղին ընտրությունը:

Интер Лименс: «Каждый должен заниматься своим делом»
Интервью председателя Совета консалтинговой компании «Интер Лименс» Карена Брутяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Г-н Брутян, Ваша компания специализируется в сфере организации закупок. Как правило, эта сфера ассоциируется с государственными закупками, в то время как закупки осуществляют и компании частного сектора. В чем особенности государственных и корпоративных закупок?
- В случае с частными компаниями заказчик осуществляет закупки за счет собственных средств и для своих нужд, в то время как в процессе государственных закупок государство и чиновники выступают в роли посредников, осуществляя закупки за счет средств налогоплательщиков для нужд общества либо его отдельных групп. И именно в «посреднической деятельности» и кроется весь секрет. В частности, в отличие от частного сектора, в государственных закупках присутствуют риски, связанные с формальным отношением и безразличием заказчика, а также с ожиданием получения «комиссионных», иначе говоря - «откатов».
Согласитесь, вряд ли разумный человек для своих нужд и из собственных средств станет преднамеренно совершать некачественные и невыгодные закупки, либо питать надежды на какие-либо “комиссионные”.
Факт остается фактом, что отмеченное отличие и вытекающие из этого риски существуют везде, независимо от стран и обществ, чем и объясняется то обстоятельство, что почти во всех странах, в том числе и в Армении, правовое регулирование, связанное с государственными закупками, особо детализировано и отличается строгостью.
- Каковы объемы государственных закупок, насколько существенно их влияние на экономику и как оценивается эффективность системы закупок?
- Почти во всех странах, имеющих рыночную систему, государственные закупки составляют около 60% бюджетных расходов или порядка 15% ВВП. Похожая картина и в Армении. Одновременно, на отдельных рынках государство выступает если не в роли самого крупного, то хотя бы в качестве одного из крупных заказчиков. Можно констатировать, что государственные закупки составляют часть общей экономической политики государства, и поведение государства, выступающего в качестве покупателя, непосредственно влияет как на макроэкономическую ситуацию и экономический рост, так и на развитие экономики, отдельных ее отраслей и экономическую конкуренцию.
Существуют различные методы оценки системы государственных закупок, их выбор зависит от того, с какой целью проводится эта оценка. Однако существуют несколько основных показателей, которые определяют эффективность системы. Среди них - объем конкурентных закупок, показатель участия хозяйствующих субъектов в тендерах, количество жалоб и т.д. Например, большой объем закупок, реализуемых без тендеров, иначе говоря - «из одного источника», свидетельствует о высоких коррупционных рисках в системе и покровительстве, а низкий показатель участия хозяйствующих субъектов в тендерах свидетельствует об антиконкурентных соглашениях и дискриминационных тендерных требованиях. А отсутствие жалоб либо их малое количество говорит о низком уровне доверия к системе со стороны хозяйствующих субъектов.
Международный опыт показывает, что системы оцениваются как эффективные, если закупки «из одного источника» не превышают 3-5% от общих закупок, участие хозяйствующих субъектов в тендере превышает 5 участников, а 3-5% сделок обжалуются.
В Армении отмеченные показатели пока еще нуждаются в улучшении, поэтому очень важно, чтобы государственная политика и применяемые процедуры в этой сфере основывались на обеспечении конкуренции и исключении дискриминационных принципов.
- В конце прошлого года министерство финансов Армении задействовало электронную систему государственных закупок Armeps (www.armeps.am). Вы следите за работой этой системы?
- Система электронных закупок, как и любая другая технология, не является самоцелью, она должна быть нацелена на улучшение действующих систем. Электронная система является инструментом, который, безусловно, обладает большим потенциалом для улучшения деятельности отрасли, повышения публичности, сокращения коррупционных рисков и операционных расходов. Однако конечный результат будет зависеть от того, как и в каких объемах будет применена система.  К примеру, мы можем иметь очень хорошее программное обеспечение, но часть потенциальных пользователей может быть еще не готова пользоваться нововведением, что приведет к его провалу. Однозначно, инициативу нужно приветствовать, но все же, для конечной оценки система должна пройти испытание времени.
- Сегодня озвучивается предложение о том, что при совершении государственных закупок предпочтение необходимо отдавать местному производителю. Не считаете ли Вы, что это в какой-то мере противоречит принципам свободной конкуренции и ограничивает возможности покупателя в плане свободного выбора?
- Безусловно, государство должно поддерживать отечественного производителя, однако закупки не являются наилучшим механизмом. Согласитесь, делая покупки личного характера, Вы не воспользуетесь магазином вашего соседа только ради того, что он ваш сосед. Если существует искреннее желание помочь соседу, то найдутся более подходящие формы поддержки.
Перспектива поддержки отечественного производства посредством закупок содержит серьезные риски. Существуют также проблемы организационного характера, в частности, по каким критериям должно оцениваться отечественное происхождение товара?
Государство, выступающее в качестве покупателя, должно преследовать одну цель – приобрести соответствующий его нуждам товар по наилучшим на рынке условиям. Если в процессе закупки появляются дополнительные цели, то следует отказаться от мысли приобрести наилучший товар по наилучшей цене.
Предлагается, чтобы при объявлении более высокой цены (до 15%, а иногда и выше) предпочтение следует отдавать отечественному производителю. Но кто выиграет в этом случае? Никто. На деле покупатель заплатит дополнительные 15%, а местный производитель станет неконкурентным, привыкнет продавать свой товар на рынке по высокой цене и не будет думать о повышении эффективности свой деятельности.
Уверен, что не следует смешивать эти две цели, поскольку одна из них обязательно пострадает. В отдельности каждая из них очень важна, но для достижения каждой из этих целей существуют свои методы.
- Г-н Брутян, представьте, пожалуйста, основные направления деятельности компании «Интер Лименс» в сфере организации закупок.
- Наша компания оказывает специализированные услуги в сфере финансового управления и контроля: стратегическое и финансовое планирование, системы внутреннего контроля, внутренний аудит, организация закупок. Стараемся нашим опытом и знаниями улучшить деятельность компаний, входящих в число наших клиентов. И не случайно, что лозунгом компании стало следующее изречение: «Каждый должен заниматься своим делом».
Считаем, что совсем необязательно, чтобы, к примеру, фармацевтическая компания владела бы всеми навыками процесса закупок. В связи с чем и предлагаем ей наши специализированные услуги, тем самым давая возможность конкретной компании сосредоточиться на своих основных функциях и быть более защищенной.
В сфере закупок обслуживаем государственные структуры, которые в процессе закупок  выступают в качестве заказчиков, а также компании, которые участвуют в сделке в роли поставщиков (продавцов). Частным компаниям помогаем участвовать в государственных закупках, обеспечиваем онлайн оповещение обо всех объявляемых в стране тендерах. Кроме того, предлагаем нашим клиентам составление и предъявление заявок, защиту интересов, а в случае необходимости – обжалование.
- И в конце хотелось бы услышать Ваше мнение относительно закона РА «О закупках».
- В этом вопросе я выступаю в качестве заинтересованной стороны, поскольку на прошлой моей работе в течение порядка 11 лет руководил работами по разработке законодательства Армении о закупках. Однако, независимо от этого, существуют объективные показатели, на основе которых можно давать оценки.
Законадательство Армении о закупках не придумано «с нуля», во все странах с рыночной экономикой отношения в этой сфере регулируются похожими правилами, которые основаны на одинаковых, международно принятых принципах: публичность, прозрачность, отсутствие дискриминации и т.д. Не является исключением и наш закон, наилучшая оценка его соответствия международным стандартам была дана тогда, когда Армения присоединилась к соглашению о государственных закупках ВТО.
Армения стала первой из стран СНГ, присоединившаяся к этому соглашению, заняв при этом 42-е место в списке таких стран, как США, Канада, Япония, страны ЕС. Это свидетельствует о том, что по части закона наша система сопоставима с законами этих стран.
Другое дело, что законодательство необходимо применять по существу и целиком, в противном случае даже «золотыми» буквами написанные законы окажутся бесполезными и станут грузом как для всего общества, так и для тех, кто должен непосредственно их применять. Я всегда сравниваю наше законодательство о закупках с мастерской, оснащенной современными инструментами широкого профиля, где очень важен  правильный и к месту сделанный выбор.