Ալյոնա Ստրատան. «Ուրախ կլինեմ, եթե դուստրս որոշի բանկիր դառնալ»
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի բանկային ռիսկերի վերահսկողության դեպարտամենտի տնօրեն, տնօրենության անդամ Ալյոնա Ստրատանի հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին եւ Banks.am պորտալին:
- Հաճախ կարելի է լսել, երբեմն նաեւ տեսնել, որ կանայք մեծ մասամբ ղեկավարվում են զգացմունքներով, ուստի, անկեղծ ասած, հաճելիորեն զարմացա` ծանոթանալով ի դեմս Ձեզ բանկային ռիսկերի վերահսկողության դեպարտամենտի տնօրենի հետ: Ասում են նաեւ, որ, ի տարբերություն տղամարդկանց, կանայք չեն տիրապետում «մեկ քայլ առաջ տեսնելու» ունակությանը, հետեւաբար` ի զորու չեն գնահատել ռիսկերը…
- Եթե մնացած առումներով հավասար պայմաններում հայացք գցենք տղամարդուն եւ կնոջը զուտ ֆիզիոլոգիական տեսանկյունից, ապա` այո, երեւի կարելի է ասել, որ կանայք ավելի զգացմունքային են, քան տղամարդիկ: Բայց եւ այնպես, մեզանից քչերն են մնում ֆիզիոլոգիական գիտակցության մակարդակի վրա. մենք փոխվում ենք` կախված կրթությունից, կուտակած փորձից, այն միջավայրից, որտեղ «աճել ենք»:
Ինչ վերաբերում է ինձ, ապա կարիերաս սկսել եմ Մոլդովայի Կենտրոնական բանկում եւ 5 տարվա ընթացքում, լինելով այդ կազմակերպության թոփ-մենեջերներից մեկը, աշխատել եմ ֆինանսական շուկայի լավագույն մասնագետների շրջապատում: Հենց դրանով էլ պայմանավորված է այն մտածելակերպի կայացումը, երբ սկսում ես մտածել ոչ թե այսօրվան համահունչ, այլ դեպի ապագան` առնվազն 5 տարվա կտրվածքով, գիտակցելով, որ այսօրվա արածդ գործը տարիներ անց պետք է հասկանան եւ կարողանան կառավարել ապագա սերունդները:
Այդ իսկ պատճառով էլ կարծում եմ, որ կանխատեսելու եւ «մեկ քայլ առաջ տեսնելու» ունակությունը շատ է զարգացած այն մարդկանց մոտ, ովքեր սկսել են իրենց մասնագիտական գործունեությունը կենտրոնական բանկում, հատկապես` բանկային վերահսկողության վարչությունում: Նույնքան, որքան զարգացած է պատասխանատվության զգացողությունը հանրության եւ շուկայի արջեւ: Այլ կերպ ասած, աշխատելով «վերահսկողությունում», հասկանում ես, որ այսօրվա քո գործողությունները պետք է ապահովեն բնակչության ապահովությունն առ այն, որ նրանց անպայման կվերադարձվեն բանկային ավանդները:
Բացի այդ, ինձ միշտ առանձնացրել է պլանավորելու մշտական ցանկությունը եւ հավատարմությունն այն ամենին, ինչ նախատեսել եմ: Գիտելիքն ու փորձը, որոնք ձեռք եմ բերել այս տարիների ընթացքում, օգնում են ինձ թե մասնագիտական աշխատանքում` ռիսկ-մենեջերի կարգավիճակով, եւ թե անձնական կյանքում:
Իսկ եթե վերադառնանք Ձեր կողմից հիշատակված զգացմունքներին, ապա ինձ կառավարում է մեկ զգացմունք` պատասխանատվությունն իմ գործողությունների կամ դրանց բացակայության համար:
- Դժվար չէ՞ կարիերա կառուցել գեղեցիկ, բայց եւ այնպես՝ ոչ հայկական ազգանունով, հատկապես Հայաստանի պես ազգային միատարր երկրում:
- Կցանկանայի նկատել, որ Հայաստան եմ եկել շարունակելու կարիերաս եւ արել եմ դա ռուսաստանյան կապիտալով բանկում: Այն ժամանակվանից եւ մինչ օրս իմ ոչ հայկական ազգանունը դրական դեր է խաղում:
Եվ չնայած ես չեմ աշխատել հայկական ընկերություններում, այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ ինձ մոտ ամեն ինչ կստացվեր: Բայց եւ այնպես, Հայաստան տեղափոխվելու համար շարժիչ ուժ է հանդիսացել ոչ թե կարիերան, այլ կյանքը Հայաստանում, ուստի ինձ այստեղ օտար չեմ համարում:
- Մենք ապրում ենք փոքր երկրում, այստեղ ծանոթությունները շատ դռներ են բացում: Եթե հետեւենք այդ տրամաբանությանը, ապա նման մոտեցումը շատ հնարավոր է նաեւ խոշոր հաճախորդների վարկավորման շուկայում: Համաձայնվեք, այդ դեպքում ռիսկերը կհատեն բոլոր հնարավոր սահմանները: Ինչպե՞ս վարվել նման դեպքերում:
- Եկեք ճշտենք, թե ինչ ենք հասկանում «ծանոթություններ» ասելիս: Եթե դա այն կապերն են, որոնց հետեւանքով դու, արհամարհելով որոշակի կանոններ եւ սկզբունքներ, լուծում ես ինչ-որ մեկի համար կոնկրետ խնդիրներ, ապա դա պարզապես ինձ համար չէ: Չեմ կարծում, որ նման կարգի «ծանոթությունները» կարող են որեւէ խնդիր լուծել, հակառակը` դրանք կարող են խնդիրներ ստեղծել երկարաժամկետ ապագայում:
Իսկ ընդհանուր առմամբ, Հայաստանում գտնվելու 8 տարիների ընթացքում ձեռք եմ բերել ընկերների եւ ծանոթների մեծ շրջապատ: Մեծ մասամբ նրանց շնորհիվ եմ բացահայտում Հայաստանը, եւ դա ինձ օգնում է ընդունել որոշումներ, որոնք կբացառեն այն հնարավորությունը, երբ  «ռիսկերը կհատեն բոլոր հնարավոր սահմանները»:
- Որպես կանոն աշխատանքը միայն մի դեպքում է հաճույք պարգեւում, երբ կարողանում ես ժամանակին կանգ առնել եւ նվիրել քեզ սիրելի զբաղմունքիդ, հարազատ մարդկանց: Ինչո՞վ է լցված Ձեր ազատ ժամանակը:
- Անկեղծ ասած, ազատ ժամանակ քիչ է լինում, բայց հանգստյան օրերը միշտ անցկացնում եմ իմ մեծ ընտանիքի հետ: Արձակուրդների ժամանակ մեկնում եմ ծնողներիս մոտ` շատ եմ կարոտում նրանց:
Ասեմ նաեւ, որ միշտ սիրել եմ գրել, եւ Հայաստանում ինձ վստահել են տեղական բիզնես-պարբերականի ռուսերեն տարբերակի ղեկավարումը: Ես ուրախությամբ համաձայնեցի, քանի որ դա շատ մոտ է իմ բնավորությանը` ծանոթանում ես նոր մարդկանց, կուտակում շուկայում առկա լավագույն գիտելիքները, ներմուծում արտասահմանում կիրառում գտած փորձը եւ, դրա հետ մեկտեղ, քեզ շրջապատող աշխարհն ավելի աշխույժ է դառնում:
- Համաձայն Գրանթ Թորնթոն Ինթերնեյշնլի  անցած տարվա հետազոտության`  Հայաստանում կանայք զբաղեցնում են ղեկավար պաշտոնների 23%-ը (աշխարհում միջին ցուցանիշը 20% է): Անձամբ ես չեմ նկատում այդ 23%-ին, իսկ Դո՞ւք:
- Հնարավոր է, ես հիմքեր չունեմ չհավատալու այդ վիճակագրությանը: Կարծում եմ, քանի որ վիճակագրությունը վերաբերում է բիզնեսին ընդհանուր առմամբ, ապա երեւի այդ 23%-ը կարելի է նկատել փոքր ու միջին բիզնեսում: Ես գիտեմ մեր բազմաթիվ հաճախորդների, որոնց ընկերություններում ղեկավար պաշտոններին կանայք են, եւ բոլորն էլ հաջողակ են:
- «Պետք է աշխատել ապրելու համար, այլ ոչ թե ապրել աշխատելու համար». Ինչպիսի՞ն կլինի Ձեր մեկնաբանությունը:
- Եթե հարցնեիք 6-7 տարի առաջ, միգուցե կպատասխանեի, որ ապրում եմ աշխատելու համար: Այլ կերպ անհնար կլիներ բացատրել, ինչպես կարող էի միաժամանակ աշխատել Կենտրոնական բանկում, անցնել MBA ծրագիր (Grenoble Graduate School of Business), երբ մինչ առավոտ դասերի ես, ընդ որում` առանց հանգստյան օրերի, եւ, գումարած դրան, դասավանդել 2 համալսարանում: Ասեմ անկեղծ` այն ժամանակ այդ ամենը չէի անում ֆինանսական նկատառումներից ելնելով: Ես գիտակցում էի, որ դա «ներդրում է ապագայի մեջ», եւ ծնողներս սատարում էին իմ այդ ձգտմանը:
Հիմա այդ սկզբունքն որոշ չափով փոխվել է, ես հասկացա, որ սկսել եմ աշխատել ապրելու համար: Միանգամից ասեմ, որ այսօր ավելի քիչ չեմ աշխատում, հակառակը` հոգսերն ու պատասխանատվությունն ավելացել են: Պարզապես իմ կյանքում եկել է այն պահը, երբ սկսել եմ լրջորեն մտածել երեխաներիս ապագայի մասին: Ես հստակ գիտակցում եմ, որ այսօր ինձ պետք է աշխատել, որպեսզի, ինչպես ժամանակին իմ ծնողները, ես էլ կարողանամ տալ իմ երեխաներին «կարթ` ձուկ բռնելու համար»:
- Իսկ Դուք կցանկանայի՞ք, որ Ձեր երեխաները բանկիր դառնան: Հատկապես հետաքրքիր կլինի լսել Ձեր կարծիքը դստեր մասին:
- Դեմ չեմ լինի, եթե երեխաներս գնան իմ ուղով, եւ անգամ ուրախ կլինեմ, եթե դուստրս որոշի բանկիր դառնալ:

Алена Стратан: «Я буду рада, если моя дочь решит стать банкиром»
Интервью директора  департамента контроля банковских рисков, члена директората Банка ВТБ (Армения) Алены Стратан агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Часто приходится слышать, а не реже и видеть, что женщины в большинстве своем руководствуются чувствами, в связи с чем, признаюсь, был приятно удивлен, познакомившись в Вашем лице с директором департамента контроля банковских рисков. А еще говорят, что, в отличие от мужчин, женщины не обладают «даром видеть на шаг вперед», следовательно – и оценивать риски…
- Если, при прочих равных условиях, взглянуть  на мужчину и женщину исключительно с физиологической точки зрения, то, да, наверное, можно утверждать, что женщины более эмоциональны, чем мужчины. Но, тем не менее, мало кто из нас остается на уровне физиологического мышления, и меняемся мы в зависимости от образования, опыта, деловой среды, в которой «росли».
Что касается лично моего опыта, то я начала свою карьеру в Центральном Банке Молдовы и в течение 5 лет, будучи одним из топ-менеджеров этой организации, работала среди лучших профессионалов финансового рынка. Это и определило формирование мышления, в котором уже не думаешь сегодняшним «шагом», а мыслишь, как минимум, лет на 5 вперед, осознавая при этом, что сделанное сегодня должны спустя годы понять и суметь управлять будущие поколения.
В силу этого, считаю, что умение прогнозировать и «видеть на шаг вперед» очень развито у тех специалистов, которые начали свою профессиональную  деятельность в центральном банке, конкретнее – в управлении банковского надзора. Точно так же, как и развито чувство ответственности перед обществом и рынком. Иначе говоря, работая в «надзоре» ты понимаешь, что твои сегодняшние действия должны обеспечить уверенность населения в том, что они обязательно получат обратно свои вклады из банков.
Кроме того, меня всегда отличало постоянное желание планировать все и строго придерживаться того, что задумала. Знания и опыт, накопленные за это время, помогают мне как в профессиональной работе в качестве риск-менеджера, так и в личной жизни.
А если вернуться к чувствам, о которых вы упомянули, то мною всегда руководит одно чувство - ответственности за свои действия или бездействие.
- Не трудно строить карьеру с благозвучной, но все же не армянской фамилией, тем более в такой мононациональной стране, как Армения?
- Оговорюсь - я приехала в Армению продолжать свою карьеру и сделала это в банке с российским капиталом. Не армянская фамилия в тот момент и до сих пор играет позитивную роль.
И хотя я не пробовала работать в армянских компаниях, все же думаю, что у меня получилось бы. Все-таки, движущей силой моего переезда в Армению была не карьера, а жизнь в Армении, а значит, я не считаю здесь себя чужой.
- Мы живем в маленькой стране - здесь знакомства решают если не все, то, по крайней мере, многие проблемы. Если следовать от общего к частному, то такой расклад вполне возможен и на рынке кредитования крупных клиентов. Согласитесь, в этом случае риски будут просто зашкаливать. Как не ошибиться в таких случаях ?
- Давайте поймем, что подразумевается под словом «знакомства»? Если это связи, вследствие которых, игнорируя определенные правила или принципы, ты решаешь для кого-то какие-то конкретные задачи, то это просто не для меня. Я не думаю, что подобного рода «знакомства» могут решать какие-то проблемы; наоборот - могут создавать их в долгосрочной перспективе.
А в целом, за 8 лет моего пребывания в Армении у меня сложился широкий круг друзей и знакомых. Во многом благодаря им, я узнаю Армению, и это помогает мне принимать решения, исключающие возможность «зашкаливания» рисков.
- Как правило, работа в радость, если умеешь вовремя отойти от нее и посвятить себя любимому занятию, близким людям. Чем заполнено Ваше свободное время?
- Честно говоря, свободного времени не так уж и много, но выходные мне всегда удается проводить с моей большой семьей. Во время отпусков я всегда еду к родителям – мне их очень не хватает.
А еще я всегда любила писать, и в Армении мне доверили вести местное бизнес-издание на русском языке. Я охотно согласилась, так как это мне очень близко по характеру - знакомишься с многими новыми людьми, аккумулируешь лучшие знания, которые присутствуют на рынке, привносишь новый опыт, опробованный за рубежом, и заодно мир вокруг тебя становится активнее.
- Cогласно прошлогодним исследованиям Грант Торнтон Интернешнл, в Армении женщины занимают 23% руководящих должностей (в мировом масштабе этот показатель составил 20%). Лично я не замечаю эти 23 процента, а Вы?
- Может быть, у меня нет оснований не доверять этой статистике. Думаю, что поскольку статистика касается бизнеса в целом, то, наверное, эти 23% можно заметить особенно в малом и среднем бизнесе. Я знаю многих наших клиентов, у которых руководитель - женщина, и все они успешные.
- «Надо работать, чтобы жить, а не жить, чтобы работать», - каким будет Ваш комментарий, быть может, у Вас есть собственное кредо по этому поводу?
- Если бы Вы задали мне этот вопрос лет 6-7 тому назад, наверное, я бы ответила тогда, что живу, чтобы работать. Иначе не объяснить, как я могла одновременно  работать в Центральном Банке, проходить программу MBA (Grenoble Graduate School of Business), когда ты до утра на занятиях, причем без выходных и, плюс ко всему, преподавать в двух университетах. Скажу честно, тогда все это делала вовсе не из финансовых соображений. Я осознавала, что это «инвестиция в будущее», и меня мои родители поддерживали в моем стремлении.
Сейчас этот принцип несколько изменился, я поняла, что начала работать, чтобы жить. Скажу сразу, я не стала работать меньше, наоборот - забот и ответственности прибавилось. Просто в моей жизни настал момент, когда я  серьезно задумываюсь уже над будущим своих детей. Я четко осознаю, что сейчас мне надо работать, чтобы, как в свое время мои родители, я тоже могла бы дать своим детям «удочку», чтобы они сами могли  «ловить рыбу».
- А Вы бы хотели, чтобы Ваши дети стали банкирами? Особенно интересно услышать мнение про дочь?
- Я буду не против, если мои дети пойдут по моим стопам, и даже буду рада, если моя дочь решит стать банкиром.