«30 տարեկանում նախարար լինելը թե դժվար է, թե հաճելի»
Վրաստանի էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարար Վերա Կոբալիայի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը` նոյեմբերի 7-8-ը Հայաստան կատարած այցի արդյունքներով
- Տիկին Կոբալիա, սա Ձեր առաջին այցն է Հայաստան, թույլ տվեք շնորհավորել Ձեզ այդ առթիվ: Ո՞րն էր հայաստանցի գործընկերների հետ քննարկումների հիմնական օրակարգը:
- Շնորհակալ եմ: Իսկապես, սա իմ առաջին այցն էր Հայաստան, եւ այն շատ հետաքրքրական եւ ճանաչողական էր: Կարծում եմ, սա հերթական քայլն էր մեր երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում: Չնայած ես նախկինում էլ հանդիպումներ եմ ունեցել հայաստանցի իմ գործընկերների հետ: Օրինակ` ՀՀ տրանսպորտի նախարարի հետ մենք վերջին անգամ հանդիպել էինք մայիսին Լայպցիգում կայացած Միջազգային տրանսպորտային ֆորումի շրջանակներում:
Չափազանց կարեւոր էր հանդիպել Երեւանում եւ քննարկել մեր երկրների միջեւ առկա նախագծերը: Հայաստանն ու Վրաստանը մտերիմ երկրներ են, որոնք ունեն բազմաթիվ ընդհանուր նախագծեր, մասնավորապես, տրանսպորտի եւ տնտեսության այլ հատվածներում: Առաջին հերթին մենք քննարկել ենք ՀՀ վարչապետի առաջիկա այցը Թբիլիսի, որտեղ նոյեմբերի 18-19-ին տեղի կունենա երկկողմ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը: Թբիլիսիում նախատեսված է նաեւ երկու երկրների վարչապետների հանդիպումը, որի ընթացքում կքննարկվեն առկա տնտեսական նախագծերը եւ նոր ուղղությունները:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ հանդիպմանը մենք քննարկել ենք նաեւ տուրիզմի ոլորտը: Դուք գիտեք, որ ՀՀ բազմաթիվ քաղաքացիներ տարվա տարբեր եղանակներին, հատկապես ամռանը մեկնում են Սեւ ծով: Ես առաջարկեցի միավորել մեր երկրների ջանքերն ու համատեղ գովազդել մեր տարածաշրջանը Արեւմուտքի շուկաներում: Խոսքս Արեւմտյան Եվրոպային ընդհանուր տուրիստական փաթեթներ առաջարկելու մասին է, որտեղ ընդգրկված կլինեն Վրաստանն ու Հայաստանը:
- Ինչպիսի՞ն էր հայաստանյան կողմի արձագանքը այս առաջարկին:
- Հայաստանյան կողմը հետաքրքրություն ցուցաբերեց, եւ վարչապետը հանձնարարեց այս ուղղությամբ աշխատանքը սկսել: Կարծում եմ, հաջորդ քայլը կլինի երկու պետությունների տուրիստական գործակալությունների միջեւ մանրամասների քննարկումը: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի հետ քննարկել ենք մեր տարածաշրջանում օտարերկրյա ներդրումների ավելի արդյունավետ ներգրավման խնդիրը: Պետք է օբյեկտիվ լինենք, երբ խոսքը գնում է Վրաստանի եւ Հայաստանի մասին, դրանք բնակչություն թվաքանակով, չափերով եւ շուկայի ծավալով փոքր պետություններ են, իսկ օտարերկրյա ընկերությունների շահերը հաճախ պայմանավորված են հենց սպառողների քանակով: Այդ պատճառով էլ, եթե որոշ ուղղություններում մենք միավորենք մեր ջանքերը, աշխատանքը կլինի շատ ավելի արդյունավետ:
- Ո՞ր ոլորտներում են երկկողմ տնտեսական փոխհարաբերությունները գտնվում պատշաճ մակարդակի վրա, եւ ո՞ր ոլորտները լրացուցիչ ակտիվացման կարիք ունեն:
- Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք պետական կառույցների մակարդակով: Մեր նախագահների եւ վարչապետների միջեւ հարաբերություններն այնքան ամուր են, որքան դա հնարավոր է: Կարծում եմ, Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ հարաբերությունները ցուցանիշ են, թե ինչպիսին պետք է լինեն հարաբերությունները երկու հարեւան պետությունների միջեւ: Միաժամանակ, կարծում եմ, որ Վրաստանի եւ Հայաստանի բիզնես-հատվածներն ունեն մեծ հնարավորություններ, որոնք ամբողջությամբ չեն օգտագործվում: Մենք ունենք երկու պետություններում գործող հայ-վրացական ընկերությունների շատ լավ օրինակներ: Որպես օրինակ կարող եմ բերել Վրաստանում հայ-վրացական ներդրումների հիման վրա գործող եւ սնկերի արտադրությամբ զբաղվող մի ընկերություն: Եթե մեկ տարի առաջ Վրաստանն ամբողջությամբ ներմուծում էր սունկը, ապա այսօր այդ ընկերության շնորհիվ մենք կարողանում ենք ամբողջ ծավալով ապահովել մեր շուկան եւ արտահանել սունկն այլ պետություններ: Սա հայ-վրացական համատեղ բիզնեսի արդյունավետության դրական օրինակ է:
- Դուք ասում էիք, որ Վրաստանը հետաքրքիր առաջարկ ունի հայաստանցի ներդրողների համար, որի շրջանակներում Վրաստանը Սեւ ծովի մերձափնյա շրջաններում առաջարկում է անվճար տարածքներ հյուրանոցների կառուցման համար եւ 15 տարով ազատում է հարկերից:
- Այս առաջարկը բաց է բոլորի համար: Եթե դուք ամռանը գնաք Քոբուլեթի, ապա կտեսնեք, որ հայաստանցի շատ զբոսաշրջիկներ գալիս են այնտեղ հանգստանալու: Կարծում եմ, հայաստանյան շինարարական եւ տուրիստական ընկերությունները պետք է շահագրգռված լինեն ներդրումներ կատարել հենց Քոբուլեթիում: Երբ զբոսաշրջիկը տեսնի, որ ներդրումը կատարվել է իր երկրի կողմից, այդ հյուրանոցում մնալու իր հետաքրքրությունը ավելի մեծ կլինի:
- Հայաստանյան կողմին պաշտոնապես ներկայացվե՞լ է այս առաջարկը:
- Այո, այս առաջարկը պաշտոնապես ներկայացվել է հայաստանյան կողմին: Այսօր (նոյեմբերի 8-ին) տեղի է ունեցել ներդումային ֆորում, որը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել գործարար համայնքի շրջանակներում: Մեր առաջարկն իսկապես շատ հետաքրքրական է, բայց այն “հավերժ” չէ, քանի որ Սեւ ծովի ափամերձ տարածքները սահմանափակ են: Նախագիծը բաշխվել է մի քանի փուլերի: Առաջին փուլը հենց ափամերձ գոտիներն են, մնացածը` ավելի հեռավոր տարածքներ:
- Վերջերս Հայաստանում շատ են խոսում դեպի Վրաստան հայաստանյան կապիտալի արտահոսքի մասին: Ի՞նչ եք կասեք այդ մասին:
- Մոտ կես տարի առաջ Ղազախստանում ձեր գործընկերներից մեկը ինձ տվեց նույն հարցը: Եվ երբ նայեցինք թվերը, տեսանք, որ խոսքը շատ մեծ ծավալի մասին չէ: Կարծում եմ, տվյալ դեպքում ասեկոսեներն ավելի շատ են, քան փաստերը:
- Եվ վերջին հարցը, որն ինձ խնդրել է Ձեզ ուղղել մեծ հավակնություններ ունեցող իմ երիտասարդ կին գործընկերներից մեկը: Ի՞նչ է նշանակում նախարար լինել 29 տարեկանում:
- Դե, այս տարի արդեն դարձել եմ 30 տարեկան (ժպտալով): Ինչպե՞ս է նախարար լինելը: Երեւի թե նույն կերպ, ինչպես 40, 50 կամ 70 տարեկանում: Դա մեծ հնարավորություն է մասնակցելու քո երկրի զարգացմանը: Իմ տարիքի առավելությունն այն է, որ ես բավականաչափ էներգիա ունեմ աշխատելու նաեւ արտաաշխատանքային, ուշ ժամերին եւ հանգստյան օրերին: Իմ գործընկերները կհաստատեն, որ մենք աշխատում ենք շաբաթական 7 օրը, քանի որ ուզում ենք որքան հնարավոր է շուտ զարգացնել մեր երկրի տնտեսությունը: Այնպես որ դա թե դժվար է, թե հաճելի:

«Работать на посту министра в 30 лет тяжело и приятно одновременно»
Эксклюзивное интервью министра экономики и устойчивого развития Грузии Веры Кобалия агентству Медиамакс по итогам визита в Армению, состоявшегося 7-8 ноября.
- Госпожа Кобалия, это Ваш первый визит в Армению, позвольте поздравить Вас с этим. Какой была основная повестка обсуждений с армянскими партнерами?
- Спасибо. Да, действительно, это был мой первый визит в Армению, и он стал очень интересным и познавательным. Думаю, он стал очередным шагом вперед в контексте наших двусторонних отношений. Хотя, конечно, я и ранее встречалась с некоторыми армянскими коллегами. Например, с министром транспорта Армении мы в последний раз встречались в мае в рамках Международного транспортного форума в Лейпциге.
Было очень важно встретиться именно в Ереване и обсудить конкретные проекты, существующие между нашими странами. Армения и Грузия - две очень близкие страны, у которых очень много общих проектов, в частности, в сфере транспорта и других секторов экономики. В первую очередь, мы обсуждали предстоящий визит премьер-министра Армении в Тбилиси, где 18-19 ноября состоится заседание двусторонней межправительственной комиссии. В Тбилиси намечена также встреча глав двух правительств, на которой будут обсуждены существующие экономические проекты и новые направления.
В ходе встречи с премьер-министром Армении Тиграном Саргсяном мы также обсудили сферу туризма. Вы знаете, что большое число граждан Армении приезжают в Грузию в разные сезоны, особенно летом, на побережье Черного моря. Я предложила объединить усилия наших стран и совместно рекламировать наш регион для западных рынков. Речь идет о том, чтобы предложить единые турпакеты для стран Западной Европы, которые будут включать в себя Грузию и Армению.
- Какой была реакция армянской стороны на это предложение?
- Армянская сторона была заинтересована, и премьер-министр дал указание начать работу в этом направлении. Думаю, что следующим шагом должно быть обсуждение конкретных деталей между туристическими агентствами двух стран. С министром экономики Армении мы обсудили вопрос более эффективного привлечения иностранных инвестиций в наш регион. БудеМ объективны, когда речь идет о Грузии или Армении, то это
небольшие страны по числу населения, размерам и рынку, а интересы иностранных компаний часто обусловлены именно количеством потребителей. Поэтому, если мы будем объединять наши усилия в некоторых направлениях, то наша работа будет намного более эффективной.
- В каких сферах двустороннее экономическое взаимодействие находится на должном уровне, а какие области нуждаются в дополнительной активизации?
- У нас очень хорошие отношения на уровне государственных структур. Отношения между нашими президентами и премьерами настолько крепки, насколько это возможно. Думаю, что отношения Армении и Грузии - показатель того, насколько хорошими могут быть отношения между двумя соседними государствами. Вместе с тем, я считаю, что у бизнес-секторов Грузии и Армении есть много возможностей, которые пока не используются в полной мере. У нас есть прекрасные примеры армяно-грузинских копаний, которые действуют на территории двух стран. Могу привести пример компании, которая действует в Грузии на основе армяно-грузинских инвестиций и занимается производством грибов. Если год назад Грузия полностью импортировала грибы, то сегодня, благодаря этой компании, мы обеспечиваем наш рынок в полном объеме и экспортируем грибы на другие рынки. Это очень позитивный пример того, как общий армяно-грузинский бизнес может быть очень эффективным.
- Вы говорили, что у Грузии есть интересное предложение для армянских инвесторов - программа, в рамках которой Грузия бесплатно предлагает участки земли под строительство гостиниц на побережье Черного моря и освобождает от уплаты налогов на 15 лет.
- Это предложение открыто для всех. Если вы летом приедете в Кобулети, то обратите внимание, что очень большое число туристов из Армении приезжает туда отдохнуть. Я считаю, что у армянских строительных и туристических компаний должен быть интерес к инвестициям именно в Кобулети. Когда турист видит, что инвестиции пришли из его страны, его заинтересованность остановиться именно в этой гостинице будет выше.
- Это предложение было официально представлено армянской стороне?
- Да, это предложение было официально сделано армянской стороне. У нас сегодня (8 ноября) состоялся инвестиционный форум, который вызвал большой интерес у бизнес-сообщества. Наше предложение действительно очень интересное, но, конечно, оно не вечно, поскольку участков земли на побережье Черного моря существует ограниченное количество. Проект распределен на несколько фаз. Первая фаза - это зоны именно на побережье, остальные – подальше.
- В последний период в Армении много говорится об утечке армянского капитала в Грузию. Что Вы думаете по этому поводу?
- Примерно полгода назад в Казахстане Ваш коллега задал мне аналогичный вопрос. И когда мы посмотрели на цифры, то увидели, что, по-большому счету, речь не идет о каких-то крупных объемах. Думаю, в данном случае слухов больше, чем конкретных фактов.
- И последний вопрос, который меня просила задать молодая коллега, у которой также очень большие амбиции. Каково это - быть министром в 29 лет?
- Ну, в этом году мне уже исполнилось 30 (улыбается). Каково быть министром? Наверное, так же, как было бы в 40, 50 или 70 лет. Это очень большая возможность принять участие в развитии своей страны. Преимущество моего возраста заключается в том, что у меня хватает энергии на работу и в послерабочее время, и в поздние часы, и в выходные. Мои коллеги подтвердят, что мы работаем 7 дней в неделю, потому что хотим как можно быстрее развивать экономику нашей страны. Так что, это тяжело и приятно одновременно.