ՎԶԵԲ. «Կոռուպցիան ավելի խորը խնդիրների ախտանիշ է»
Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի /ՎԶԵԲ/ գլխավոր տնտեսագետ Էրիկ Բերգլոֆի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին
- Վերջերս Երեւանում դուք նշեցիք կոռուպցիայի դեմ պայքարի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների արագացման անհրաժեշտությունը: Կոռուպցիայի դեմ պայքարում ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն Հայաստանում:
- Կոռուպցիան էնդեմիկ խնդիր է եւ կայուն աճի հիմնական խոչընդոտը բազմաթիվ երկրներում, որտեղ ներդրումներ է կատարում ՎԶԵԲ-ը: Լավ կառավարումը, թափանցիկությունն ու հաշվետվությունը ՎԶԵԲ-ի գործունեության համար առանցքային գործոններ են: Կոռուպցիայի դեմ պայքարում զգալի առաջընթացն անհրաժեշտ է ցանկացած երկրի ներդրումային գրավչության բարձրացման համար, եւ Հայաստանը բացառություն չէ: Դա նույնքան կարեւոր է ողջ տարածաշրջանի կայունության եւ զարգացման երկարաժամկետ հեռանկարի համար:

Главный экономист ЕБРР: «Коррупция - симптом более глубоких проблем»
Эксклюзивное интервью главного экономиста Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Эрика Берглофа Медиамакс
- Господин Берглоф, в ходе вашего недавнего выступления в Ереване вы отметили необходимость ускорения институциональных реформ по борьбе с коррупцией. Какие именно шаги по борьбе с коррупцией должны быть предприняты в Армении?
- Коррупция – эндемическая проблема и главное препятствие на пути устойчивого роста во многих странах, где инвестирует ЕБРР. Хорошее управление, прозрачность и подотчётность являются ключевыми факторами для деятельности и миссии ЕБРР. Значимый прогресс в борьбе с коррупцией необходим для повышения инвестиционной привлекательности любой страны, и Армения не исключение. В равной степени это важно для стабильности и долгосрочной перспективы развития всего региона.