“Զարգացման Հայկական Բանկ”. “Մենք որդեգրել ենք աճի քաղաքականություն”
“Զարգացման Հայկական Բանկի” Վարչության նախագահ Կարեն Սարգսյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին
- “Զարգացման Հայկական Բանկը” միշտ առանձնացել է զուսպ մարքեթինգային քաղաքականությամբ: Սակայն փետրվարի սկզբին դուք հանդես եկաք բավականին հավակնոտ առաջարկով, որի համաձայն հաճախորդների որոշակի հատվածի բանկային հաշիվները եւ պլաստիկ քարտերը կսպասարկվեն անվճար:
- Իսկապես, “Զարգացման Հայկական Բանկը” իր գործունեության 20 տարիների ընթացքում վարել է առավել համեստ մարքեթինգային քաղաքականություն, ինչը, սակայն, ամենեւին չի խանգարել բանկին այս ժամանակահատվածում իր ուրույն տեղը զբաղեցնել ՀՀ բանկային համակարգում:
Սակայն այս տարվա սկզբից բանկն իր առջեւ դրել է ավելի հավակնոտ ծրագրեր, որոնց կյանքի կոչելու համար մեծ կարեւորություն են տրվում ուղղակի մարքեթինգային քայլերին: Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերվում է բանկային 14 անուն ծառայությունների անվճար մատուցմանը, որոնց թվում են հաճախորդի համար այնպիսի կարեւոր ծառայություններ, ինչպիսիք են` միջազգային եւ տեղական փոխանցումների իրականացումը, կանխիկացման գործարքները, պլաստիկ քարտերի տրամադրման եւ սպասարկման գործարքները, ինտերնետ-բանկ համակարգը եւ այլն:
Սա անցում է նոր մարքեթինգային քաղաքականության, եթե կուզեք` աճի քաղաքականության, որն ուղղված է բանկի մեծացմանը:
- Ու՞մ Է հասցեագրված նոր առաջարկը:
- Որպես կանոն, բանկային գործունեության ոլորտում ընդունված է սպասարկման առավել արտոնյալ պայմաններ առաջարկել խոշոր հաճախորդներին: Մեր առաջարկը յուրահատուկ է նրանով, որ այն ուղղված է միջին եւ միջինից էլ ցածր շրջանառություն ունեցող հաճախորդներին, ընդհուպ մինչեւ 1 մլն դրամ մնացորդ ունեցողներին:
Յուրաքանչյուր հաճախորդ, մեր բանկում իր հաշվին ունենալով 1 մլն գումարին համարժեք հաշվի միջին մնացորդ, կամ 10 մլն դրամին համարժեք ավանդ` բանկային ծառայությունների արդեն թվարկված գործարքներն իրականացնում է անվճար:
Ի դեպ նշեմ, որ մեր բոլոր հաճախորդների ցպահանջ հաշիվներին առաջարկում ենք բանկային համակարգի համար բավականին բարձր տոկոսներ` դրամի համար 5%, իսկ արտարժույթի համար 3%: Կարծում ենք, սա լավ գործիք է փոքր եւ միջին բիզնեսին իրենց ժամանակավորապես ազատ միջոցները կառավարելու համար:
Ինչպես տեսնում եք, նոր առաջարկը իր մեջ ներառում է բանկային ծառայությունների գրեթե ողջ տեսականին: Կարծում եմ, սա շահավետ առաջարկ է բոլոր այն փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների համար, ովքեր ցանկանում են էապես կրճատել իրենց բանկային ծախսերը: Այն անձինք, ովքեր բավարարում են վերոնշյալ պայմաններին, այդ թվում` բանկի գործող հաճախորդները, այսուհետ կսպասարկվեն անվճար:
Միեւնույն ժամանակ սա չի նշանակում, որ մենք փակ ենք բանկի համար ավանդական հաճախորդ հանդիսացող խոշոր բիզնեսի համար, քանի որ նրանց համար, առավել եւս, գործում են այդ նույն արտոնյալ պայմանները:
- Ձեր բանկի իրավական կարգավիճակը ենթադրում է կոլեգիալ որոշումների ընդունման ընթացակարգ: Միաժամանակ, բանկի բաժնետոմսերի նշանակալից սեփականատեր են հանդիսանում երեք անձ, այդ թվում` հայտնի գործարար Ռուբեն Հայրապետյանը: Ինչպե՞ս է անդրադառնում այդ հանգամանքը բանկի վրա ռազմավարական որոշումներ ընդունելիս:
- Ինչ խոսք, նման բաժնետեր ունենալը մեզ համար պատվաբեր է, սակայն հաշվի առեք, որ “Զարգացման Հայկական Բանկը” մեր հանրապետության առաջին եւ ներկայումս էլ այն սակավաթիվ բանկերից է, որն իր կազմակերպա-իրավական կարգավիճակով բաց բաժնետիրական ընկերություն է: Ընդ որում, մեզ մոտ կորպորատիվ կառավարման մշակույթը ունի երկարամյա պատմություն եւ դրված է խորը հիմքերի վրա:
Ավելին, բանկի կանոնադրությամբ սահմանափակված է մեկ անձի կողմից կապիտալի 20 եւ ավելի տոկոս բաժնետոմսեր տիրապետելու հնարավորությունը: Ինչ վերաբերում է ռազմավարական որոշումներին, ապա դրանք ընդունվում են բացառապես ԲԲԸ կորպորատիվ սկզբունքներին համապատասխան` ընդհանուր ժողովի կամ խորհրդի իրավասության պարագայում վերջինիս կողմից:
Ասածիս վառ ապացույցը մեր բաժնետերերի կազմն է: Այսօր բանկն ունի 75 բաժնետեր, որոնց կազմում ընդգրկված են ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձինք, այդ թվում ռեզիդենտներ եւ ոչ ռեզիդենտներ:
Մեզ վստահում են ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ արտասահմանյան շատ երկրներում: Բանկը ներդրողներ ունի ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից, Իտալիայից, Ֆրանսիայից, Իսպանիայից, Ավստրալիայից, Ռուսաստանի Դաշնությունից, Կանադայից, Շվեդիայից, անգամ Բրազիլիայից: Նշեմ, որ այս անձինք իրենց բաժնետոմսերը ձեռք են բերել ազատ վաճառքի միջոցով Հայաստանի Ֆոնդային Բորսայից, որտեղ եւ պարբերաբար գնանշվում են մեր բանկի բաժնետոմսերը:
Կարծում եմ, նման կազմով բաժնետիրական ընկերություն Հայաստանում չեք գտնի: Նման թափանցիկությունը նշանակում է, որ մենք բաց ենք բոլորի համար:
- Իսկ նախատեսու՞մ եք ակտիվացնել աշխատանքը միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ:
- Այո, սա մեզ համար կարեւորագույն խնդիր է: Ներկայումս մենք սկսել ենք բանակցություններ վարել միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների հետ` ուշադրությունը սեւեռելով փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացմանն ուղղված վարկային ծրագրերին:
- Կա՞ն արդյոք  փոփոխություններ վարկային առաջարկների առումով:
- Բանկը մշակել է հաճախորդների համար մի շարք նոր պայմաններ, որոնցից կկարեւորեի վարկերի տրամադրման ժամկետների երկարացումը: Առեւտրային վարկերի համար առաջարկվում է մինչեւ 7 տարի մարման ժամկետ, իսկ սպառողական վարկերի համար առավելագույն ժամկետ է սահմանվել 5 տարին: Սրանք շահեկանորեն տարբերվում է այսօր շուկայում առկա առաջարկներից:
Ֆիզիկական անձանց համար ներդրվել է “Ակնթարթային” սպառողական վարկը, որը հնարավորություն է տալիս հաճախորդին 1 օրվա ընթացքում տեղեկանալ վարկի տրամադրման որոշման մասին եւ հաշված օրերում ստանալ այն:
- Մրցակցային պայքարում բանկերը սկսել են մեծ ուշադրություն դարձնել մանրածախ ծառայություններին: Չե՞ք կարծում, որ այս ոլորտում  բանկը զիջում է իր դիրքերը, առաջին հերթին, մասնաճյուղերի սակավության առումով:
- 2011 թվականին նպատակ ունենք կյանքի կոչել բազում ծրագրեր, էլ ավելի բարձրացնել հաճախորդների սպասարկման որակը եւ Հայաստանի տարբեր մարզերում մատչելի դարձնել բանկի ծառայությունները` բացելով նոր եւ հարմարավետ մասնաճյուղեր:
Այս տարվա հունվարին մենք արդեն ներկայացանք Վանաձոր քաղաքում, նախատեսում ենք մասնաճյուղեր բացել Գյումրիում, Արմավիրում, նաեւ 3-րդ մասնաճյուղը` Երեւանում:
Բայց եւ այնպես, մենք նպատակ չենք դրել մեծ սփռված մասնաճյուղային ցանց ձեւավորել, քանի որ գտնում ենք, որ ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումները կարող են բանկին մոտեցնել ցանկացած հաճախորդի: Խոսքս, իհարկե, ինտերնետ-բանկ համակարգի մասին է:
- Ինչպիսի՞ն  էր 2010 թվականը բանկի համար եւ ի՞նչ ծրագրեր ունեք այս տարվա համար:
- Չնայած ընդունված է 2010-ը համարել հետճգնաժամային տարի, որը բնորոշվում է ճգնաժամի հարվածներից վերականգնմամբ, սակայն բանկի համար այն եղել է իր պատմության մեջ լավագույն տարին` թե ակտիվների եւ կապիտալի մեծության, եւ թե շահույթի տեսանկյունից:
Ունենալով իր չափերի մեջ համեստ դիրքեր բանկային համակարգում` “Զարգացման Հայկական Բանկը” կարողացել է շոշափելի շահույթ ստանալ, որը հարկերի վճարումից հետո կազմել է մոտ 730 մլն. դրամ: Հարաբերական ցուցանիշներով բանկը նույնպես բարձր դիրքերում է, մասնավորապես բանկի ակտիվների եկամտաբերության ցուցանիշը (ROA) կազմել է 3.21%, սա 7-րդ տեղն է համակարգում, եւ միջինից էականորեն բարձր ցուցանիշ է: Կապիտալի եկամտաբերությանը (ROE) կազմել է 10.29%, որով բանկը համակարգում գրավում է 9-րդ հորիզոնականը:
Ինչ վերաբերում է 2011թ.-ին, ապա հաշվի առնելով մեր կողմից որդեգրած աճի քաղաքականությունը, կձգտենք բանկի ծառայությունները դարձնել մատչելի հանրության առավել լայն շերտերին, ինչպես նաեւ ընդլայնել դրանց կազմն ու քանակը:

«Армянский Банк Развития»: «Мы осуществляем переход к политике роста»
Интервью Председателя правления «Армянского Банка Развития» Карена Саркисяна агентству «Медиамакс» и порталу Banks.am
-  «Армянский Банк Развития» всегда отличался сдержанной маркетинговой политикой. Однако с  1 февраля вы сделали довольно амбициозное предложение по бесплатному обслуживанию банковских счетов и пластиковых карт  для определенной категории клиентов.  Означает ли это, что банк переходит к новой, более решительной  политике?
- Действительно, за 20-летнюю деятельность «Армянский Банк Развития» проводил довольно скромную маркетинговую политику, что, однако, не мешало банку все эти годы занимать  достойное место в банковской системе страны.
Однако в начале этого года мы поставили перед собой более амбициозные задачи, для реализации которых придаем большую важность проведению конкретных маркетинговых шагов. В частности, речь идет о бесплатном предоставлении 14-и наименований банковских услуг, среди которых – осуществление международных и местных переводов, операции по обналичиванию, предоставление и обслуживание пластиковых карт, система интернет-банк и т.д.
Я бы назвал это переходом к новой маркетинговой политике,  точнее - к политике роста, которая направлена на укрупнение банка
- Кому адресовано новое предложение?
-  Как правило, на рынке банковских услуг наиболее льготные условия обслуживания принято предоставлять крупным клиентам. Однако наше предложение отличается тем, что оно нацелено на клиентов, имеющих оборот среднего и ниже среднего размера, остаток на счетах которых может составлять вплоть до 1 млн драмов.
Любой клиет, имеюший в банке на своем счету  средний остаток, эквивалентный 1 млн драмам, или же депозит, эквивалентный 10 млн драмам, может осуществлять все вышеприведенные  операции бесплатно.
Отмечу также, что на счета до востребования всех наших клиентов установлены довольно выcокие для банковской системы  ставки – 5 % для драмовых и 3 % для валютных счетов. Думаю, это хороший инструмент для представителей малого и среднего бизнеса для управления временно свободными средствами.
Как видите, новое предложение включает в себя почти весь спектр банковских услуг и предоставляет выгодные условия для тех предприятий малого и среднего звена, которые стремятся существенно снизить свои банковские расходы. Отныне все потенциальные, а также действующие клиенты банка, удовлетворяющие приведенным условиям, будут обслуживаться бесплатно.
Одновременно, это не означает, что мы закрыты для представителей крупного бизнеса – они всегда являлись традиционными клиентами нашего банка и для них, тем более, действуют те же льготные условия.
-  Правовой статус Вашего банка предполагает принятие коллегиальных решений.  Одновременно, акционерами банка выступают 3 лица со значительным участием,  среди них – известный предприниматель  Рубен Айрапетян. Как сказывается это обстоятельство на принятии стратегических решений?
- Безусловно, наличие такого акционера являтся для нас большой честью, однако следует учитывать, что «Армянский Банк Развития» является первым в истории независимой Армении и на сегодняшний день одним из немногих банков, который по своему организационно-правовому статусу является открытым акционерным обществом. При этом, культура  корпоративного управления имеет у нас многолетнюю историю и имеет прочные основы.
Более того, уставом банка ограничена возможность владения одним лицом акциями в размере 20-и и более процентов. Что касается стратегических решений, то они принимаются исключительно в соответствии с корпоративными принципами ОАО – со стороны общего собрания либо Совета банка.
Свидетельством сказаного является состав акционеров – сегодня у банка 75 акционеров, как физические, так и юридические лица, в их числе резиденты и нерезиденты.
Нам доверяют не только в Армении, но и во многих зарубежных странах. Банк имеет инвесторов из США, Германии, Италии, Франции, Испании, Австралии, России, Канады, Швеции и даже Бразилии. Отмечу, что все эти лица приобрели акции путем свободной торговли на Армянской фондовой бирже, где периодически торгуются наши акции.
Думаю, сегодня в Армении трудно будет найти акционерное общество с таким составом. Такая прозрачность означает, что мы открыты для всех.
- А планируете ли вы активизировать работу с международными финансовыми организациями?
- Да, и это является для нас важнейшей задачей. Сегодня мы уже ведем переговоры с международными финансовыми структурами, акцентируя свое внимание на кредитных программах по развитию малого и среднего бизнеса.
- Произошли ли изменения в кредитных предложениях?
- Мы разработали ряд новых условий для наших клиентов, среди которых выделил бы увеличение сроков погашения  кредитов. Так, для бизнес-кредитов установлен срок в 7 лет,  а максимальный срок погашения потребительских  кредитов составляет 5 лет, что выгодно отличается от существующих сегодня на рынке предложений.
Для физических лиц мы внедрили потребительский кредит «Мгновенный», в рамках которого решение о выдаче кредита будет выноситься в течение 1 дня, а сам кредит можно будет получить в течение считанных дней.
- В конкурентой борьбе банки стали уделять больше внимания розничным услугам. Не уступаете ли Вы в этом сегменте, в первую очередь, в силу слаборазвитой филиальной сети?
- В этом году мы намереваемся осуществить ряд программ, поднять на новый уровень качество обслуживания клиентов и сделать услуги банка более доступными в регионах Армении за счет открытия новых комфортабельных филиалов.
С январа текущего года банк уже представлен в Ванадзоре, планируем также открыть филиалы в Гюмри, Армавире, а также третий филиал в Ереване.
Но мы не ставим цели сформировать развлетвленную филиальную сеть, поскольку считаем, что современные технологии могут приблизить любого клиента к банку. Речь, конечно же, идет об услуге интернет-банк.
- Каким был для банка 2010-й год и каковы планы на текущий год?
- Несмотря на то, что 2010-й год принято называть посткризисным, когда, как правило, приходится восстанавливаться от ударов кризиса,  тем не менее он был лучшим за всю историю деятельности банка, причем  как по величине активов и капитала, так и в плане прибыли.
Занимая по своим размерам скромную позицию в банковской системе страны, нам удалось обеспечить существенную прибыль, которая после уплаты налогов составила порядка 730 млн драмов. По относительным показателям нам также удалось занять высокие позиции, в частности, рентабельность активов (ROA) составила 3.21%, по этому показателю мы заняли седьмое место в банковской системе. Рентабельность капитала (ROE) составила 10.29 % , здесь мы на девятом месте.
Что касается планов на этот год, то с учетом перехода к политике роста мы будем стремиться, чтобы наши услуги стали доступны более широким слоям населения, причем как по составу  клиентской базы, так и количеству.