ՀՀ բանկերը չեն պատկերացնում ինտերնետ-առեւտրի եկամտաբերության աստիճանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Էլեկտրոնային առեւտուրը բիզնեսի հեռանկարային ուղղություն է, որի ծավալներն աճում են մեծ տեմպերով: Հետճգնաժամային 2009 թվականին ինտերնետ-առեւտրի համաշխարհային շուկայի ծավալները հասան շուրջ $450 մլրդ-ի, 2010թ-ի տվյալները դեռեւս ճշտվում են,  մինչդեռ Հայաստանում այս ոլորտում ակնառու առաջընթաց չի նկատվում: ՀՀ Կենտրոնական բանկի (ԿԲ) տվյալների համաձայն, 2010-ին ինտերնետ միջավայրում էլեկտրոնային առևտրի ծավալները կազմել են ընդամենը 2,1 մլրդ դրամ ($5.8 մլն):
Հայաստանյան Overall Solutions ընկերությունը նախագծել է Հայաստանում հյուրանոցային համարների՝ ինտերնետային ռեժիմում պատվիրում առաջարկող armhotels.am կայքը: Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ընկերության տնօրեն Դավիթ Քոթանյանն ասել է, որ հաճախորդներին հավուր պատշաճի սպասարկելու համար ընկերությունը առեւտրային հաշիվ (merchant accout) է բացել արտասահմանյան բանկում:
«Հայաստանյան բանկերն ունեն արտասահմանյան բանկերի թողարկած Mastercard-երով ինտերնետ վճարումների ընդունման լիցենզիա (internet acquiring), սակայն նույնը չի կարելի ասել Visa քարտերի մասին; Moneybookers եւ PayPal-ի պես ինտերնետ-պրոցեսինգ իրականացնող ընկերություններն էլ չեն դիտարկում Հայաստանը որպես հետաքրքիր շուկա եւ չեն բացում մեզ համար առեւտրային հաշիվներ: Իսկ, քանի որ աշխատել միայն դրսի Mastercard-քարտապանների հետ նպատակահարմար չէ, մենք առեւտրային հաշիվ ենք բացել արտասահմանյան բանկում, որին էլ փոխանցվում են մեր ծառայությունների դիմաց ստացվող վճարումները», - ասաց Դավիթ Քոթանյանը:
Ըստ նրա, հավելյալ տրանզակցիոն ծախսերը կրճատում են ընկերության եկամուտը շուրջ 2%-ով, «ինչը բացարձակապես ձեռնտու չէ»:
Ինչ վերաբերում է տեղական բանկերի կողմից թողարկված քարտերին, ապա, ըստ Overall Solutions-ի տնօրենի, «Արմենիան Քարդ» (ArCa) վճարահաշվարկային համակարգը թույլ է տալիս կատարել գնումներ ինտերնետում, սակայն համակարգն ունի արդիականացման կարիք:
ArCa-ն գիտակցում է տեխնիկական վերազինման անհրաժեշտությունը եւ գործադրում է համապատասխան քայլեր: Համակարգի տնօրեն Իշխան Մխիթարյանը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում պատմեց, որ ծրագրային ապահովման թարմացման նպատակով հայտարարվել էր մրցույթ, որը ներկայումս ամփոփվում է, ինչից հետո կսկսվի վերազինման բուն գործընթացը: «Մեր համակարգի վերազինումը բավարար չափով կապահովագրի մեր պրոցեսինգով աշխատող բանկերին անհիմն «չարջբեքերից»-երից [անգլ. charge back, վճարողի կողմից գործարքի բողոքարկում, որի դեպքում գումարը դուրս է գրվում ստացողի հաշվից եւ վերադարձվում է վճարողին, ինչից հետո գործարքի ճշմարտությունն ապացուցելու իրավունքն անցնում է ստացող կողմին – խմբ.]: Վերազինումը կտեւի շուրջ 1 տարի, ինչից հետո բանկերը, կարծում եմ, ավելի պատրաստակամ կլինեն միջազգային Visa միջազգային քարտերով ինտերնետ վճարումների ընդունման լիցենզիայի ձեռքբերման հարցում», - ասաց Իշխան Մխիթարյանը:
Պարզաբանելով, թե ինչպես է ստացվել, որ հայաստանյան բանկերը կարող են ընդունել ինտերնետ-վճարումներ միջազգային Mastercard-երով, իսկ Visa քարտերով՝ ոչ, Իշխան Մխիթարյանն ասաց, որ  Mastercard համակարգի պրինցիպալ անդամ է հանդիսանում հենց ArCa համակարգը, որին, որպես ազգային վճարահաշվարկային համակարգ, շնորհվել է այս կարգավիճակը դեռեւս հիմնադրման ժամանակ: Ըստ Իշխան Մխիթարյանի, սովորաբար ոչ Visa-ն ոչ Mastercard-ը չեն տրամադրում ինտերնետ վճարումների ընդունման լիցենզիա ոչ բանկային կազմակերպություններին, իսկ թե ինչու հայկական բանկերից որեւիցե մեկը ձեռք չի բերել միջազգային Visa-ի համապատասխան լիցենզիան՝ զուտ տնտեսական արդարացվածության հարց է:
Այս տեսակետի հետ համաձայն է «Կոնվերս բանկի» նախագծերի կառավարման բաժնի պետ Սուրեն Ոսկանյանը: Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում նա ասաց, որ ամեն մի առանձին հայաստանյան բանկի համար Visa միջազգային քարտերով ինտերնետ վճարումների ընդունման լիցենզիան կարժենա մոտ $250 000, եւ բանկերը, կարծելով, որ շուկան դեռեւս պատրաստ չէ դրան, չեն դիմում նման ծախսերի:
Այնուամենայնիվ, եթե ինտերնետ-խանութի թիրախային շուկան հայաստանյան սպառողներն են, ապա, ըստ Սուրեն Ոսկանյանի, տեղական բանկերի կողմից առաջարկվող լուծումները լիովին բավարար են:
«Դրա համար հաճախորդին անհրաժեշտ է դիմել համապատասխան հայտով բանկերի քարտային բաժիններ, ինչից հետո բանկը տրամադրում է հաճախորդին համապատասխան ծրագրային փաթեթ կամ «մոդուլ», որը տեղադրվում է հաճախորդի կայքում, դարձնելով  այն, ըստ էության, ինտերնետ-խանութ», - ասաց Սուրեն Ոսկանյանը, հավելելով, որ «մոդուլի» ձեռքբերելը անվճար է, եւ հաճախորդը վճարում է միայն բանկում առեւտրային հաշիվ բացելու եւ այն սպասարկելու համար:
Ըստ «Կոնվերս Բանկի» նախագծերի կառավարման բաժնի պետի, ինտերնետ-վաճառակետ ստեղծելու համար բանկից համապատասխան ծրագրային լուծում ձեռքբերելը չպետք է տեւի մեկ շաբաթից ավել. հաճախորդի դիմումից հետո բանկը համապատասխան հայտ է ներկայացնում ArCa վճարահաշվարկային համակարգ, որտեղից բանկին տրամադրվում է անհրաժեշտ ծրագրային փաթեթը:
Ինտերնետ-խանութները Հայաստանում կարող են առցանց վճարումներ ընդունել նաեւ IDram ինտերնետ-վճարային համակարգի միջոցով: Համակարգն ունի էլեկտրոնային կոմերցիայի լիցենզիա ունեցող արտասահմանյան «աքուայրեր» (անգլ. acquirer, ինտերնետ վճարումներ ընդունող եւ սպասարկող) բանկերի հետ աշխատելու մեխանիզմներ, սակայն այդ մեխանիզմները պարունակում են մեծ ռիսկայնություն և հանդիսանում են ոչ շահավետ:
IDram-ի տնօրեն Գայանե Ստեփանյանը Մեդիամաքսին տեղեկացրեց, որ ընկերության համար շատ ավելի նախընտրելի կլիներ աշխատել հայաստանյան բանկերի հետ, քանի որ այս դեպքում կկրճատվեին տրանզակցիոն ծախսերը եւ չէր պահանջվի գնորդի նույնականացման երկար ընթացակարգ:
Գայանե Ստեփանյանը տեղեկացրեց, որ ինտերնետային առեւտրի մասնաբաժինը համակարգի շրջանառության մեջ կազմում է ընդամենը 20% (ամսական շուրջ 10 մլն դրամ), իսկ մնացածը բաժին է ընկնում ծառայությունների դիմած վճարումներին: Սա թերեւս վկայում է այն մասին, որ համակարգից օգտվողների բացարձակ մեծամասնությունը հայաստանյան ռեզիդենտներ են:
Հայաստանում էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման խնդիրները գտնվում են նաեւ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) օրակարգում: UITE գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում պատմեց, որ ենթակառուցվածքային խնդիրներից բացի այս ոլորտում առկա են բազմաթիվ չլուծված իրավական հարցեր: Նշված եւ այլ հարցերին լուծում տալու նպատակով UITE-ն այս տարի կմշակի եւ կառավարության քննարկմանը կներկայացնի օրինագծերի փաթեթ, որոնք անհրաժեշտ են էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման համար: Oրինագծերի փաթեթը, ըստ Կարեն Վարդանյանի, ենթադրում է փոփոխություններ, մասնավորապես, հարկային եւ մաքսային օրենսդրությունում, «Արժութային կարգավորման եւ արժութային վերահսկողության մասին» օրենքում: Օրենսդրական առաջարկները կներառեն նաեւ շահերի պաշտպանության կառույցի ստեղծում վճարահաշվարկային ծառայություններ մատուցող ընկերությունների համար, ներմուծված ապրանքների երաշխիքային սպասարկման, մաքսային վարչարարության եւ ՏՏ ոլորտի ապրանքների արտահանման ընթացակարգերի պարզեցման հետ կապված խնդիրների լուծում:
«Հայաստանյան բանկերը դեռեւս չեն պատկերացնում, թե ինչպիսի եկամուտներ են իրենց սպասում ինտերնետային առեւտրից: Ռուսաստանի տնտեսությունը, օրինակ, տարեկան $3-4 մլրդ է կորցնում միմիայն այն պատճառով, որ այդ երկրի ինտերնետ-խանութներից շատերի առեւտրային հաշիվները ոչ ռուսաստանյան բանկերում են: Եվ դա այն պարագայում, երբ Ռուսաստանում էլեկտրոնային առեւտրի ոլորտում ենթակառուցվածքային եւ իրավական խնդիրները կարծես թե արդեն լուծված են”, - ասաց Կարեն Վարդանյանը, հավելելով, որ եթե փորձենք համեմատել Ռուսաստանի եւ Հայաստանի շուկաները, կարելի է ենթադրել, որ մեզ մոտ էլ տարեկան կորուստները կարող են հասնել $30-40 մլն-ի, ինչը Հայաստանի համար ամենեւին էլ փոքր գումար չէ:
UITE-ն գիտակցում է, որ նման ենթադրությունները բավարար չեն, որպեսզի հայկական բանկերը շահագրգռվեն եւ լուծեն մեր երկրում ինտերնետ-առեւտրի զարգացման համար անհրաժեշտ հարցերը: Անցած տարվա դեկտեմբերին կայացած ՏՀՏ ոլորտի ընկերությունների ղեկավարների հանդիպում-ֆորումի ժամանակ պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ 2011-ի ընթացքում ինտերնետ-առեւտրի զարգացման մեջ շահագրգռված ընկերությունները եւ UITE-ն կիրականացնեն հաշվարկներ՝ շուկայի պոտենցիալը գնահատելու նպատակով: Այդ հաշվարկներն այնուհետեւ կներկայացվեն բանկերին, որպեսզի վերջիններս կարողանան գնահատել, թե ինչ օգուտ է իրենց սպասում բիզնեսի այս ուղղությունից:

Банки Армении не представляют объем доходов от интернет-торговли
Ереван/Медиамакс/. Электронная коммерция является перспективным направлением бизнеса, объемы которого растут высокими темпами. В посткризисном 2009 году объемы мирового рынка электронной торговли составили около $450 млрд, данные за 2010 год еще уточняются, а в Армении, тем временем, в данной сфере не наблюдается заметного прогресса: по данным ЦБ Армении, объем интернет-торговли в Армении в 2010г. составил лишь 2.1 млрд драмов ($5.8 млн).
Местная компания Overall Solutions разработала вебсайт Armhotels.am, где в режиме он-лайн можно забронировать номер в гостиницах Армении. В интервью Медиамакс директор компании Давид Котанян сказал, что для того, чтобы обслуживать клиентов должным образом, компания открыла торговый счет (merchant account) в иностранном банке.
«У армянских банков есть лицензия на обслуживание интернет-платежей держателей Mastercard, эмитированных иностранными банками, однако того же нельзя сказать о картах Visa, а компании, осуществляющие интернет-процессинг, такие как PayPal и Moneybookers, не рассматривают Армению в качестве интересного рынка и не открывают для нас торговых счетов. А поскольку работать только с иностранными держателями Mastercard нецелесообразно, мы открыли коммерческий счет в иностранном банке, на который и начисляются платежи за наши услуги», - сказал Давид Котанян. По его словам, дополнительные транзакционные расходы сокращают прибыль компании на 2%, что «совершенно невыгодно».
Что касается карт, выпущенных банками Армении, то, по словам директора Overall Solutions, платежно-расчетная система «Армениан Кард» (ArCa) позволяет делать покупки в интернете, но нуждается в модернизации.
ArCa осознает необходимость технического переоснащения и предпринимает соответствующие шаги. Директор платежно-расчетной системы Ишхан Мхитарян рассказал в интервью Медиамакс, что с целью обновления программного обеспечения был объявлен конкурс, после подведения итогов которого начнется процесс переоснащения. «Модернизация нашей системы в достаточной мере застрахует банки, работающие с нашим процессингом, от необоснованных «чарджбеков» [от англ. chargeback, процедура опротестования транзакции плательщиком, при которой сумма платежа безакцептно списывается с получателя и возвращается плательщику, после чего обязанность доказательства истинности транзакции ложится на получателя – ред.]. Переоснащение продлится около года, после чего, думаю, банки проявят больше готовности в вопросе приобретения лицензии по приему интернет-платежей международными картами Visa», - сказал Ишхан Мхитарян.
Разъясняя, почему банки Армении могут принимать интернет-платежи, сделанные международными картами Mastercard, а картами Visa – нет, Ишхан Мхитарян сказал, что принципиальным членом Mastercard является сама система ArCa, которой, как национальной платежно-расчетной системе, этот статус был присвоен еще во время учреждения. По словам Ишхана Мхитаряна, обычно ни Visa ни Mastercard не выдают лицензий по приему интернет платежей небанковским организациям; что же касается причин, по которой ни один из банков Армении еще не приобрел соответствующую лицензию Visa, то они касаются экономической оправданности.
С этой точкой зрения согласен руководитель отдела управления проектами «Конверс Банка» Сурен Восканян. В интервью Медиамакс он сказал, что для каждого отдельного армянского банка приобретение лицензии по принятию интернет-платежей международными картами Visa обойдется около $250 000, и банки, считая, что рынок еще не готов, не идут на такие расходы.
Тем не менее, если целевым рынком интернет-магазина является Армения, то, по словам Сурена Восканяна, решения местных банков вполне удовлетворительны. «Для этого клиенту следует обратиться в карточные отделы банков, после чего банк предоставляет клиенту соответствующее программное обеспечение или «модуль», который устанавливается на сайте клиента, превращая его, по сути, в интернет-магазин», - сказал Сурен Восканян, добавив, что приобретение «модуля» бесплатно, и клиент платит лишь за открытие и обслуживание торгового счета в банке.
По словам начальника отдела управления проектами «Конверс Банка», приобретение «модуля» для создания пункта интернет-торговли не должно длиться дольше недели: после заявки клиента банк обращается в ArCa, откуда ему и предоставляется необходимый программый пакет.
Интернет-магазины Армении могут принимать платежи также с помощью системы интернет-платежей Idram. Система владеет механизмами работы с иностранными «банками-эквайрерами» (англ. acquirer, банк, принимающий и обслуживающий интернет-платежи), однако эти механизмы невыгодны и содержат большие риски.
Директор IDram Гаяне Степанян сообщила Медиамакс, что для компании было бы предпочтительнее работать с армянскими банками, поскольку это привело бы к сокращению транзакционных расходов и исчезла бы необходимость в долгой процедуре идентификации покупателя.
Гаяне Степанян сообщила, что доля интернет-торговли в обороте компании составляет лишь 20% (около 10 млн драмов ежемесячно), а остальное приходится на оплату услуг. Это свидетельствует о том, что абсолютное большинство пользователей системы – резиденты Армении.
Вопросы развития электронной коммерции находятся также на повестке дня Союза ИТ-компаний Армении (UITE). Директор UITE Карен Варданян в интервью Медиамакс рассказал, что помимо инфраструктурных проблем в этой сфере есть множество нерешенных правовых вопросов, для решения которых UITE в текущем году разработает и представит на рассмотрение правительства пакет законопроектов, необходимых для развития электронной торговли. Законопроекты, по словам Карена Варданяна, предполагают изменения, в частности, в налоговом и таможенном законодательстве, в законе «О валютном регулировании и валютном контроле». Законодательные предложения предполагают также создание структуры по защите интересов платежно-расчетных организаций, а также решение вопросов гарантийного обслуживания импортированных товаров, облегчения процедур экспорта высокотехнологичной продукции и таможенного администрирования.
«Банки Армении еще не представляют, какие их ждут доходы от интернет-торговли. Экономика России, к примеру, теряет ежегодно $3-4 млрд только по той причине, что торговые счета многих интернет-магазинов этой страны находятся в иностранных банках. И это в том случае, когда инфраструктурные и правовые вопросы электронной коммерции в России, кажется, уже решены», - сказал Карен Варданян, добавив, что если попытаться сравнить масштабы российского и армянского рынков, можно предположить, что у нас годовые потери достигают $30-40 млн, что для Армении достаточно серьезная цифра.
UITE осознает, что подобных предположений недостаточно для того, чтобы «уговорить» банки на решение вопросов, необходимых для развития в нашей стране интернет-торговли. На состоявшемся в декабре прошлого года форуме руководителей ИТ-компаний Армении была достигнута договоренность, что в течение 2011г. UITE и компании, заинтересованные в развитии интернет-торговли, проведут подсчеты с целью оценки потенциала рынка. Эти подчеты будут представлены банкам, чтобы последние смогли оценить, какая их ждет польза от данного направления бизнеса.