Բանկային համակարգում IT-տեխնոլոգիաների թափանցելիության մակարդակը բարձրանում է
“ԼՍՈՖՏ” ընկերության տնօրեն Լարիսա Լալայանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am ու Itel.am կայքերին
“ԼՍՈՖՏ” ընկերությունը հիմնադրվել է 1995 թվականին, մասնագիտացած է ֆինանսական համակարգի համար ծրագրային ապահովման մշակման և սպասարկման գործում` շուկայի մասնակիցներին առաջարկելով համալիր լուծումներ տարբեր ուղղություններով: Ընկերությունը հանդիսանում է նաեւ Oracle ընկերության պաշտոնական գործընկերը Հայաստանում:
2000թ. “ԼՍՈՖՏ” ընկերությունը արժանացել է  Gold Star Award for Quality  մրցանակի  Business Initiative Directions (BID)-ի կողմից:  2008թ. հոկտեմբերին ընկերությանը շնորհվել է Որակի կառավարման համակարգի (ՈԿՀ) ISO 9001:2000 միջազգային ստանդարտի պահանջներին համապատասխանության վկայագիր:
- Իրենց մրցակցային առավելությունների թվում բանկերը սկսել են կարեւոր տեղ հատկացնել նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը: Ինչպիսի՞ լուծումներ է առաջարկում “ԼՍՈՖՏ”-ը բանկային համակարգին:
- Բանկային համակարգում նորագույն IT-տեխնոլոգիաների թափանցելիության մակարդակը մեծանում է բանկերի ֆունկցիոնալ հնարավորությունների ընդլայնմանը, մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացմանը եւ, միաժամանակ, աշխատանքային գործընթացները օպտիմիզացնելու ձգտմանը զուգահեռ: Եվ այդ իմաստով, բանկի IT-բաղադրիչը պետք է հուսալի հիմք հանդիսանա բոլոր բիզնես-գործընթացների համար:
Մեր ընկերության գործունեության հիմնական ուղղությունն է մշակել եւ ներդնել ծրագրային ապրանքատեսակներ, որոնք ուղղված են ֆինանսական կազմակերպությունների գործունեության ավտոմատացմանը: Առեւտրային բանկերի մասով վերջին երկու տարիների ընթացքում մեր կողմից մշակվել եւ ներդրվել է LSBank Ավտոմատացված բանկային համակարգը (ԱԲՀ), որն աշխատում է on-line ռեժիմում: Դա սկզբունքորեն նոր մոտեցում է, որը թույլ է տալիս որակապես նոր մակարդակի հասցնել բանկերի աշխատանքը:
Համակարգն ուղղված է բանկի աշխատանքի կենտրոնացմանը, բոլոր աշխատանքային գործընթացների արդյունավետության եւ վերահսկելիության բարձրացմանը: Բացի այդ, LSBank-ի ներդրման շնորհիվ ապահովվում է տվյալների մշակման առավելագույն օպերատիվությունը, օրական մեծ քանակությամբ հաճախորդներ սպասարկելու հնարավորությունը, որոնք հնարավորություն են ստանում ծառայություններից օգտվել բանկի ցանկացած մասնաճյուղում, անկախ այն բանից, թե մասնաճյուղերից որում են իրենք գրանցված:
LSBank համալիր ԱԲՀ-ը կառուցված է միասնական հաշվապահական առանցքի շուրջ եւ ներառում է Կենտրոնական բանկի եւ առեւտրային բանկերի աշխատանքի բոլոր հիմնական ուղղությունները: Միեւնույն ժամանակ, նախատեսված է կոնկրետ հաճախորդի պահանջներին համակարգը հարմարեցնելու հնարավորություն:
Մենք արդեն ավարտել ենք ծրագրի on-line տարբերակի ներդրումը մեր ամենախոշոր հաճախորդներից երկուսի մոտ` “ՎՏԲ- Հայաստանում բանկ”-ում եւ “Յունիբանկ”-ում եւ պատրաստվում ենք ներդնել այն “Արցախբանկ”-ում եւ “Անելիք բանկ”-ում:
Մեր ընկերության կողմից մշակվել են նաեւ ապրանքատեսակներ հեռահար բանկային սպասարկման ոլորտում` մասնավորապես “Բանկ-Հաճախորդ”, “Հեռախոս-Հաճախորդ”, SMS-Բանկինգ համակարգերը:

Уровень проникновения IT-технологий в банковскую систему возрастает
Компания «ЛСОФТ» основана в 1995 году, специализируется на разработке и обслуживании  программного обеспечения для компаний финансового сектора, предлагая участникам рынка комплексные решения по различным направлениям. Компания является также официальным партнером компании Oracle в Армении.
В 2000 году компания  «ЛСОФТ» получила  награду International Gold Star Award for Quality со стороны Business Initiative Directions (BID) .В октябре 2008 года компании был выдан сертификат на соответствие Системы менеджмента качества требованиям международного стандарта ISO 9001:2000.
- Уважаемая г-жа Лалаян, в числе своих конкурентных преимуществ коммерческие банки стали отводить более значимое место внедрению новых технологий. Какие решения предлагает «ЛСОФТ»  банковской системе?
- Уровень проникновения новейших IT-технологий в банковскую систему  возрастает по мере расширения функциональных возможностей  банков,  стремления  повысить качество предоставляемых услуг и, одновременно, оптимизировать рабочие процессы. И в этом смысле  IТ-составляющая  банка должна быть надежной основой всех бизнес-процессов.
Основным направлением деятельности нашей компании является разработка и внедрение программных продуктов, направленных на автоматизацию деятельности финансовых организаций. Применительно к коммерческих банкам за последние 2 года нами разработана и внедрена Автоматизированная банковская система (АБС) LSBank, работающая в режиме оn-line. Это принципиально новый подход, который позволяет вывести работу банков на качественно новый уровень.
Система нацелена на централизацию работы банков, повышение эффективности  и контролируемости всех рабочих процессов. Кроме того, за счет внедрения LSBank обеспечивается максимальная оперативность обработки данных, возможность обслуживания за день большого количества клиентов, которые получают возможность пользоваться банковскими услугами в любом филиале банка, независимо от того, в каком конкретно филиале они зарегистрированы.
Комплексная АБС LSBank построена на базе единого бухгалтерского ядра и охватывает все основные направления работы Центрального и коммерческих банков. В тоже время предусмотрена возможность адаптации системы к требованиям конкретного клиента.
Мы уже завершили внедрение оn-line версии программы у двух из наиболее крупных наших клиентов - в ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» и ЗАО «Юнибанк» - и готовимся к внедрению системы в ЗАО «Арцахбанк» и ЗАО «Банк Анелик».
Нашей компаний разработаны также продукты и в области дистанционного банковского обслуживания, в частности, системы «Банк-Клиент». «Телефон-Клиент», SMS-Банкинг.