Հայկական ռեսուրսների զարգացման դինամիկան այնքան էլ ոգեւորիչ չէ
Circle.Am  վարկանիշային համակարգի ղեկավար Ավետիս Ավագյանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Itel.am կայքին
- Circle.Am-ն առաջին ռեսուրսն է, որը հայաստանյան, կամ, ինչպես Դուք եք նշում, “հայկական կողմնորոշում ունեցող” կայքերին առաջարկում է մասնակցել վարկանշմանը եւ ծանոթանալ գրանցված կայքերի այցելությունների վիճակագրությանը: Ե՞րբ է ստեղծվել համակարգը եւ տեխնիկական զարգացման ի՞նչ ճանապարհ է անցել:
- Circle.Am-ը գործարկվել է 2001 թվականին: Այն ժամանակ գոյություն ուներ HyeTopia հայկական վարկանիշային նախագիծը, որը հետագայում փակվեց եւ վերաբացվեց միայն վերջերս: Երկար ժամանակ Circle.Am-ը նմանատիպ միակ հայաստանյան կայքն էր: Այժմ այն ունի մի քանի մրցակից:
Circle.Am-ը մշտապես արդիականացվում է: Մեր արխիվում կարելի է գտնել զարգացման բոլոր մանրամասները, բոլոր փոփոխությունները: Circle.Am-ն երկու անգամ ամբողջությամբ վերակազմավորվել է, իսկ փոքր կամ միջին ծավալի փոփոխություններ տեղի են ունենում գրեթե միշտ: Որոշ փոփոխություններ առաջարկվում են վարկանշման մասնակիցների կողմից, որոշ առաջարկներ անում են մեր ընկերները: Ես, իհարկե, ունեմ համակարգի հետագա զարգացման իմ ծրագիրը, սակայն, եթե որեւէ մեկն ունի գաղափարներ, ցանկություններ կամ պարզապես քննադատություն, ես հաճույքով կլսեմ դրանք:

Динамика развития армянских ресурсов оставляет желать лучшего
Интервью руководителя рейтинговой системы Circle.Am Аветиса Авагяна агентству Медиамакс и порталу Itel.am
- Circle.Am - первый ресурс, который предлагает армянским или, как вы отмечаете, «армяноoриентированным» сайтам участвовать в рейтинге и получать доступ к статистике посещаемости зарегистрированных сайтов. Когда была создана система и какой путь технического развития она прошла?
- Circle.Am был запущен в 2001 году. В то время уже существовал армянский рейтинг-проект HyeTopia, который был впоследствии закрыт и вновь открылся относительно недавно. Долгое время Circle.Am был единственным подобным армянским сайтом. Сейчас у него есть несколько конкурентов.
Circle.Am постоянно модернизируется. В архиве Circle.Am можно посмотреть все подробности развития, все изменения. Circle.Am два раза проходил полную реконструкцию, а изменения малого или среднего калибра происходят почти постоянно. Некоторые изменения запрашиваются участниками рейтинга, некоторые предложения приходят от друзей. У меня, конечно, есть свои планы дальнейшего развития системы, но если у кого-нибудь есть идеи, пожелания или просто критика - с удовольствием прислушаюсь.