Armenian PowerSpell-ը ապահովում է լեզվի 97%-անոց ծածկույթ
Armenian PowerSpell ծրագրի հեղինակ Արման Բոշյանի և ծրագրի պաշտոնական դիստրիբյուտոր “Սահակ Պարթեւ-Պապյան” ՍՊԸ տնօրեն Հայկ Պապյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
- Երբվանի՞ց եք զբաղվում Armenian PowerSpell-ի թողարկմամբ: Ծրագրի անվանումը Armenian PowerSpell Extended Edition 5.2 է, փաստորեն, նախկինում կային ծրագրի այլ թողարկումներ:
Ա. Բոշյան - Armenian PowerSpell-ի նախատիպը` ArmOrfo-ն, ստեղծվել է 9 տարի առաջ: Այն հանդիսանում էր հայերենի ուղղագրությունը ստուգող առաջին ծրագիրը: Նման ծրագրերին սովորաբար անվանում են spell checker: ArmOrfo-ն ուներ բավականին համեստ հնարավորություններ. բառարանը պարունակում էր 60 000 բառ: Այնուամենայնիվ, ծրագիրը բավականին մեծ պահանջարկ էր վայելում, քանզի այլընտրանք այն ժամանակ դեռ չկար: Ծրագիրը շատ թույլ էր պաշտանված անօրինական տարածումից, ինչն էլ հենց խանգարեց դրա զարգացմանը: Microsoft Windows օպերացիոն համակարգի նոր տարբերակի լույս տեսնելուց հետո ծրագրի անօրինական տարածումն ընդհատվեց, քանի որ ArmOrfo-ն չէր աշխատում նոր Windows-ի հետ:
Այսպիսով, ծրագրի զարգացումն ընդհատվեց անհրաժեշտ ֆինանսավորման բացակայության պատճառով: 2005 թվականին ես որոշում կայացրեցի իմ ուժերով շարունակել ֆինանսավորումն ու նոր ծնունդ տալ ծրագրին` անվանելով այն Armenian PowerSpell: Ներգրավեցի աշխատանքում լեզվագետների եւ թարգմանիչների: Որոշեցինք ստեղծել ծրագիր, որը հաշվի կառներ հայերենի ուղղագրության օրենքները, պարզագույն քերականությունը, եւ, ամենակարեւորը, կաշխատեր հնչողության հիման վրա:

Armenian PowerSpell обеспечивает 97-процентное покрытие языка
Интервью автора программы Armenian PowerSpell Армана Бошяна и директора ООО «Саак Партев–Папян» Айка Папяна агентству Медиамакс и порталу Itel.am
- Как давно Вы занимаетесь выпуском программы Armenian PowerSpell? Полное название программы - Armenian PowerSpell Extended Edition 5.2. Получается, были и предыдущие версии?
А. Бошян: - Прототип Armenian PowerSpell – ArmOrfo - был создан 9 лет назад и стал первой программой, проверяющей армянскую орфографию. Подобные программы обычно называют spell checker. У ArmOrfo были достаточно скромные возможности: словарь содержал 60 000 слов. Тем не менее, программа пользовалась достаточно большим спросом, поскольку альтернатив в то время не было. Программа была очень слабо защищена от незаконного распространения, что и помешало ее развитию. После выпуска новой операционной системы Misrosoft Windows незаконное распространение программы прекратилось, поскольку ArmOrfo не работала с новым Windows.
Таким образом, развитие программы было прекращено по причине отсутствия необходимого финансирования. В 2005 году я принял решение продолжить финансирование своими силами и дать новое рождение программе, назвав ее Armenian PowerSpell. Я привлек к работе языковедов и переводчиков. Мы решили создать программу, которая учитывала бы правила армянской орфографии, простейшую грамматику, и, что самое главное, работала бы на основе звучания.