Կապիտալի շուկային անհրաժեշտ է արտարժութային պարտատոմսերի թողարկման թույլտվություն
“Ամերիաբանկի” կապիտալի շուկաների բաժնի ղեկավար Առնո Մոսիկյանի հարցազրույցը ՙՄԵԴԻԱՄԱՔՍ՚ գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի կորպորատիվ պարտատոմսերի ու բաժնետոմսերի շուկայի վիճակը: Ինչպիսի՞ն է լինելու, Ձեր կարծիքով, այս շուկաների հետագա զարգացումը:
- Կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկայում զարգացման տեմպերն անշուշտ նկատելի են: 2008 թ-ի արդյունքներով “ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա” ֆոնդային բորսայի առևտրային հարթակում ցուցակված պարտատոմսերի առևտրային շրջանառությունը հասավ 2.3 մլրդ դրամի, այն պարագայում, երբ 2006-ի ցուցանիշը 0.48 մլրդ դրամ էր:
ՀՀ բաժնետոմսերի շուկան դեռևս չունի այն ակտիվությունը, որի պարագայում հնարավոր կլիներ խոսել կայացած շուկայի մասին: Այնտեղ 2008-ի ընթացքում տեղի է ունեցել մոտ 260 մլն դրամի գործարք, որի մոտ կեսը բաժին է ընկել “Ալմաստ” գործարանի բաժնետոմսերին: Ուստի ՀՀ կապիտալի շուկայի վրա ֆինանսական ճգնաժամի ազդեցության մասին խոսելիս, կցանկանայի անդրադառնալ միայն կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկային:
Կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկայում ներկա իրավիճակը կարելի է բնութագրել որպես “ռիսկ – եկամտաբերություն” հարաբերության մակրոտնտեսական հենքի ճշգրտմամբ պայմանավորված դադար: Ֆինանսատնտեսական ճգնաժամից դուրս գալու անորոշությունը և ՀՀ դրամի հետագա արժեզրկման սպասումներն էականորեն ազդել են ներդրողների վարքագծի վրա:
Փաստենք, որ ներդրողների կողմից կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկայի իրենց ակտիվների դուրս բերման հիմնական պատճառ հանդիսացան ՀՀ դրամի հետագա արժեզրկման սպասումները: Անցյալ տարվա 4-րդ եռամսյակի սկզբից ներդրողների մոտ արդեն կային ՀՀ դրամի արժեզրկման և ՀՆԱ-ի կրճատման սպասումներ: 2009 թ. հունվար-փետրվար ամիսներին ներդրողների մոտ առաջացավ որոշակի խառնաշփոթ` պայմանավորված ձևավորված սպասումների հետ, ինչի արդյունքում վերջիններս գերադասեցին իրենց դրամային ակտիվները դուրս բերել պարտատոմսերի շուկայից և ներդնել արտարժույթով արտահայտված բանկային ավանդների մեջ:
Մարտյան արժեզրկումից հետո ՀՀ դրամով արտահայտված կորպորատիվ պարտատոմսերի մեջ ներդրումների մասին ներդրողներն արդեն խոսում են վերապահումներով:
Մեր կարծիքով, կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկայում հնարավոր է զարգացման երկու սցենար: Մինչեւ երրորդ եռամսյակի վերջ ներդրողների համար արդեն պարզ կդառնա, թե ինչպես է իրագործվում ՀՀ Կառավարության հակաճգնաժամային ծրագիրը, եւ ինչպես է ՀՀ տնտեսությունը դուրս գալիս ճգնաժամից, որի պարագայում նրանց մոտ արդեն ձեւավորված կլինեն “ռիսկ – եկամտաբերություն” նոր հարաբերություններ: Այդ պայմաններում դրամական պարտքի շուկան արդեն կսկսի աշխատել իր նոր կանոններով:
Հակառակ պայմաններում մակրոտնտեսական պատկերը կլինի ոչ հստակ, եւ կապիտալի շուկայում դեռեւս կպահպանվի առկա անորոշությունը: Այս պարագայում արդեն մենք գտնում ենք, որ արտարժույթով թողարկումների հնարավորությունը կօգնի վերականգնել կապիտալի շուկայի ակտիվությունը: Գտնում եմ, այդ հարցի բարձրացումը խիստ կարեւոր է, որովհետեւ կորպորատիվ պարտքի շուկան այս պահին այնքան էլ ակտիվ չէ:
- Հարկավո՞ր են արդյոք օրենսդրական փոփոխություններ արտարժույթով արտահայտված պարտատոմսերի թողարկման համար:
- Օրենսդրական առաջարկներից օրենսդրական փոփոխությունների վերածվելու եւ ուժի մեջ մտնելու գործընթացը բավականին տեւական կլինի, այդ իսկ պատճառով առավել արդյունավետ ենք գտնում փորձել գտնել լուծումներ գործող օրենսդրության շրջանակներում:
Բանն այն է, որ եթե ՀՀ դրամի համեմատաբար կայուն փոխարժեքի պայմաններում արտասահմանյան ներդրողները մեծ հաջողությամբ կարողանում էին հեդջավորել իրենց ռիսկերը` արտարժութային ակտիվները վերածելով դրամայինի եւ օգտվելով ՀՀ դրամով արտահայտված պարտատոմսերի բարձր եկամտաբերությունից, ապա ներկայումս, երբ արտարժութային ռիսկերի հեդջավորման գործառնական ծախսերը էապես աճել են, ՀՀ ակտիվների դոլարով արտահայտված սպասված եկամտաբերությունը արտասահմանյան ներդրողների համար փաստացի դարձել է բացասական:
- Ինչո՞վ, Ձեր կարծիքով, կարելի է բացատրել հայաստանյան ընկերությունների պասիվությունը բաժնետոմսերի առաջնային հանրային առաջարկ /IPO/ իրականացնելու գործում: Ի՞նչ խթաններ կան այս գործընթացի ակտիվացման համար:
- Այն պասիվությունը, որին մենք ականատես ենք, մեր կարծիքով կախված է մի քանի կարևոր գործոններից:
Մեր ազգային մտածելակերպին բնորոշ է, երբ բիզնեսի սեփականատերերը խուսափում են ընկերության կանոնադրական կապիտալում այլ սեփականատեր ունենալուց, ինչի արդյունքում տուժում է “կառավարչի ինստիտուտը”:
Հանրային ընկերություն լինելու հետ կապված գործառնական ծախսերն ու պարտավորությունները չեն խրախուսում ընկերություններին գնալ նման քայլի: Սակայն պետք է ասել, որ նշված ծախսերն անհրաժեշտ է համեմատել կապիտալի շուկայի կողմից առաջարկվող իրական օգուտների հետ, որի պարագայում նժարն, անշուշտ, թեքվում է հանրային լինելու փաստարկի օգտին:
- Չի՞ լինի արդյոք “Արցախ ՀԷԿ”-ի IPO-ն ազդակ մյուս ընկերությունների համար:
- “Արցախ ՀԷԿ”-ի IPO-ն գովելի քայլ էր, էներգետիկայի ոլորտը հեռանկարային է: Ցավոք, տեղաբաշխումը համընկավ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետ, եւ ներդրողների խնդիրներն ու սպասումներն իրենց արտացոլումը գտան տեղաբաշխման արդյունքներում, սակայն հուսով ենք, որ IPO-ն հետագայում իր բարեհաջող շարունակությունը կգտնի:
Մենք գտնում ենք, որ IPO-ների գործընթացն ակտիվացնելու համար անհրաժեշտ են որոշակի խթաններ, մասնավորապես, պետության կողմից ակտիվ նախաձեռնություն այդ ոլորտում: Պետական սեփականության մասնավորեցման առավել ակտիվ փուլում բաժնետոմսերի շուկան արդյունավետ կերպով չօգտագործվեց, ինչը կարող էր շուկայի կայացման խթան հանդիսանալ: Այնուամենայնիվ, հարկ է նշել, որ դեռևս կան IPO-ի արժանի ընկերություններ, որոնք գտնվում են պետական սեփականության ներքո, մասնավորապես, հարկ է նշել ենթակառուցվածքային ընկերությունները:
- Ո՞ր գործոնները կարող են խրախուսել արտասահմանյան կապիտալի ներհոսքը Հայաստան: Կա՞ն արդյոք խոչընդոտներ, որոնք սահմանափակում են արտասահմանյան կապիտալի ներհոսքը:
- Ելնելով ֆինանսատնտեսական ճգնաժամով պարտադրված խաղի ներկայիս կանոներից` հարկ է նշել, որ արտարժույթով արտահայտված արժեթղթերի թողարկման, տեղաբաշխման, ինչպես նաեւ երկրորդային շուկայում դրանցով առեւտուրը կազմակերպելու հնարավորությունը միանշանակորեն կխթաներ կապիտալի ներհոսքը Հայաստան:
Հաջորդ խնդիրն առկա ներդրումային գործիքաշարի սղությունն է: Ներկայումս մեր շուկայում առաջարկվող ներդրումային գործիքները սահմանափակված են միայն տեղական արժույթով արտահայտված բաժնետոմսերով եւ կորպորատիվ պարտատոմսերով: Այս տեսականու ընդլայնումը նույնպես կարող է հետաքրքրություն առաջացնել արտասահմանյան ներդրողների մոտ:
Կուզենայի նշել նաեւ կապիտալի շուկան սպասարկող տեղեկատվական ենթահամակարգերի թերզարգացվածությունը:
- Ի՞նչ ծառայություններ է առաջարկում “Ամերիաբանկը” թողարկողներին ու ներդրողներին: Ունե՞ք արդյոք այնպիսի գործիքներ, որոնք դեռևս չեն կիրառվել/առաջարկվել շուկայում, եւ ե՞րբ եք նախատեսում դրանք առաջարկել շուկային:
- “Ամերիաբանկը” թողարկողներին և ներդրողներին ներկայումս կապիտալի շուկաներում առաջարկում է հետևյալ ստանդարտ ծառայությունները` բաժնետոմսերի, պարտատոմսերի, եվրոպարտատոմսերի, ածանցյալ, հիբրիդային եւ կառուցվածքային արժեթղթերի, ամերիկյան եւ գլոբալ հավաստագրերի թողարկում, տեղաբաշխում, դրա հետ կապված գործընթացների խորհրդատվական ուղեկցում եւ այլ հարակից ներդրումային ծառայություններ:
Նշվածներից որոշ ծառայություններ ստանդարտ են ՀՀ շուկայի համար, որոնք առաջարկվում են նաև շուկայի այլ մասնակիցների կողմից: Միակ վերապահումը կարելի է անել եվրոպարտատոմսերի, ամերիկյան և գլոբալ հավաստագրերի պարագայում, քանզի “Ամերիաբանկը” հնարավորություն ունի առաջարկել դրանք շնորհիվ մեր ռազմավարական գործընկեր “Տրոյկա Դիալոգի”:
Ինչ վերաբերում է դեռևս շուկայում չառաջարկված ծառայություններին, ապա պետք է նշենք, որ ներկայումս մեր թիմի կողմից մշակման և փորձարկման փուլում են գտնվում երեք գործիքներ, որոնք միանշանակ նոր կլինեն ՀՀ կապիտալի շուկայի համար և անպայման կհետաքրքրեն թե` թողարկողներին, թե` ներդրողներին, սակայն դրանց մասին մանրամասն կխոսենք մեր հետագա հանդիպումների ընթացքում:
Նշենք միայն, որ այդ գործիքները թողարկողներին և ներդրողներին առաջարկելը մեծապես կախված կլինի ֆինանսական ճգնաժամի հետագա զարգացումներից, այն հանգամանքից, թե ինչպես ՀՀ-ն կհաղթահարի այն և ինչ հակաճգնաժամային քայլեր կիրականացվեն ՀՀ կապիտալի շուկայի խթանման համար: Այստեղ, մասնավորապես, նկատի ունենք արտարժույթով արտահայտված արժեթղթերի թողարկման, տեղաբաշխման և երկրորդային շուկայում շրջանառության հնարավորության ապահովումը:
- Պահանջարկ ունե՞ն արդյոք “Ամերիաբանկի” ներդրումային բանկային գործիքներն այսօրվա պայմաններում: Ո՞ր գործիքն է այսօր առավել պահանջարկ վայելում:
- Պահանջարկ, անշուշտ, կա, եւ դա է վկայում մեզ դիմած թողարկողների եւ ներդրողների թիվը: Իհարկե, ճգնաժամը որոշակի փոփոխություններ մտցրեց մեր բաժնի 2008-2009թթ. գործառնական ծրագրում, սակայն կատարված վերանայումը մեր ծրագրերն ու նպատակները չդարձրեց պակաս հավակնոտ ու մրցակցային:
Մենք շուկայում դիրքավորված ենք որպես կորպորատիվ-ներդրումային բանկ, ինչն, ըստ էության, նշանակում է, որ մեր հաճախորդները կարող են օգտվել ավանդական կորպորատիվ բանկային ծառայություններից` ներդրումային բանկային գործիքների հետ համակցության մեջ, և արդյունքում ստանալ առավել զգալի արդյունք:
Նման պահանջարկի խթան հանդիսացավ նախորդ տարվա աշնանը “Ամերիաբանկի” կողմից իրականացված ՀՀ կապիտալի շուկայում ամենահաջողված տեղաբաշխումներից մեկը` “ԻՄԷՔՍ ԳՐՈՒՊ” ՍՊԸ կորպորատիվ պարտատոմսերի տեղաբաշխումը:
- “Կայուն զարգացման ծրագրի” համաձայն, Հայաստանի կառավարությունը կոնկրետ նպատակներ է նախանշել բաժնետոմսերի շուկայի զարգացման ուղղությամբ: Ձեր կարծիքով, որքանո՞վ են այս նպատակներն իրատեսական:
- 2008թ. վերջի դրությամբ NASDAQ OMX Armenia-ում ցուցակված բաժնետոմսերի ընդհանուր կապիտալիզացիան կազմում էր 53 մլրդ դրամ, որի մոտ 47%-ը բաժին էր ընկնում մեկ թողարկողի, իսկ առավել խոշոր հինգ թողարկողների բաժին էր ընկնում կապիտալիզացիայի 99%-ը: “Կայուն զարգացման ծրագրի” համաձայն, 2010 թ-ին նախատեսվում է բաժնետոմսերի շուկայի կապիտալիզացիան հասցնել 263 մլրդ դրամի, իսկ 2021-ին` 2200 մլրդ դրամի, կամ ՀՆԱ 17%-ի:
2010 թ-ի համար ամրագրված նպատակն իրատեսական է, սակայն ոչ առանց պետական հիմնարար ու հետեւողական աջակցության: Եթե ընդունենք, որ գոնե մեկ համակարգաստեղծ ընկերություն, օրինակ` “ՀայՌուսգազարդ” ՓԲԸ-ն, դուրս գա IPO շուկա, կապիտալիզացիայի նպատակային ցուցանիշը կլինի ամբողջությամբ ապահովված:
- Հասանելի՞ են արդյոք “Ամերիաբանկի” ներդրումային ծառայությունները փոքր ու միջին տնտեսվարողներին, եւ օգտվու՞մ են արդյոք վերջիններս նման ծառայություններից:
- Իրականում, կապիտալի շուկայից ներգրավվող պարտքային ռեսուրսների արժեքը, այլ հավասար պայմաններում, ցածր է կամ առնվազն համեմատելի բանկային վարկի տոկոսին, հետեւաբար, ՓՄՁ տեսանկյունից պարտատոմսերի շուկան կարելի է դիտարկել որպես մրցակցային:
ՓՄՁ կողմից կապիտալի շուկայից ռեսուրսներ ներգրավելու որոշումը հանգում է հետևյալ երկընտրանքին. տրամադրել ու բացահայտել հանրությանը ընկերության վերաբերյալ ամբողջ էական տեղեկատվությունը` նրանից ռեսուրս ներգրավելու համար, թե՞ սահմանափակվել բանկի հետ վարկային հարաբերություններով, որի պարագայում ընկերության վերաբերյալ տեղեկատվությունը հասանելի է դառնում միայն բանկին:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում ներդրումային բանկային շուկայում առկա մրցակցությունը: Որո՞նք են “Ամերիաբանկի” մրցակցային առավելությունները:
- Մրցակցություն անշուշտ կա, այն բավականին ուժեղ է: Իհարկե, կան մեր բանկի կողմից առաջարկվող ծառայություններ, օրինակ` եվրոպարտատոմսերը, ամերիկյան և գլոբալ հավաստագրերը, կառուցվածքային եւ ածանցյալ արժեթղթերը, որոնք ոչ բոլորի կողմից են առաջարկվում, սակայն ստանդարտ գործիքների շուկայում մրցակցությունն առկա է:
“Ամերիաբանկի” մրցունակությունը ամրապնդող գործոններ եմ համարում “Տրոյկա Դիալոգ” ընկերության ռազմավարական աջակցությունը եւ օպերատիվ մասնագիտական խորհրդատվությունը:
Գտնում եմ նաև, որ մեր ծառայությունների պահանջված լինելու գրավականը մեր պրոֆեսիոնալ թիմն է, որտեղ կան տարբեր միջազգային որակավորումներ ունեցող մասնագետներ, եւ բանկում ներդրված խրախուսման մեխանիզմի շնորհիվ այդ թիմը համախմբված գործում է մեկ նպատակի ուղղությամբ` հասնել հնարավոր առավելագույն արդյունքի:
Ինչպես արդեն հայտնի է, “Ամերիաբանկում” ներդրման փուլում է գտնվում հաճախորդների հետ հարաբերությունների կառավարման համակարգը (Customer relationship management  - CRM), որը հատկապես օգտակար կլինի բանկի կապիտալի շուկաների բաժնի աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման համար:
ISO 9001:2008 որակի կառավարման համակարգն էլ իր հերթին թույլ է տալիս մեզ անընդհատ բարելավել մեր ծառայությունների որակը, ապահովել բիզնես գործընթացների շարունակականությունը, գիտելիքի, փորձի կուտակման և փոխանցման արդյունավետ մեխանիզմների ներդրումը:

Расширение ассортимента инструментов может вызвать интерес у иностранных инвесторов
Интервью руководителя отдела рынков капитала «Америабанка» Арно Мосикяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Как Вы оцениваете состояние рынка корпоративных облигаций и акций Армении? Каким будет, по Вашему мнению, дальнейшее развитие этих рынков?
- Темпы развития на рынке корпоративных облигаций несомненно заметны. По итогам 2008-го года обращение котируемых на фондовой бирже «НАСДАК ОЭМЭКС Армения» облигаций достигло 2.3 млрд драмов, в том случае, когда показатель 2006-го года составлял 0.48 млрд драмов.
Рынок акций Армении пока не имеет той активности, в случае которой можно было бы говорить о состоявшемся рынке. В течение всего 2008-го года было заключено сделок на 260 млн драмов, около половины которых пришлись на акции завода «Алмаст». Так что, говоря о влиянии мирового финансово-экономического кризиса на рынок капитала Армении, я хотел бы иметь в виду только рынок корпоративных облигаций.
Нынешнюю ситуацию на рынке корпоративных облигаций можно охарактеризовать как паузу, обусловленную уточнением макроэкономической основы соотношения «риск-доходность». В значительной степени на поведении инвесторов отразились неопределенность перспектив по выходу из кризиса и ожидания дальнейшей девальвации драма.
Отмечу тот факт, что основной причиной вывода инвесторами своих активов с рынка корпоративных облигаций стали ожидания дальнейшей девальвации армянского драма. Еще с начала IV квартала прошлого года у инвесторов уже сложились ожидания девальвации драма и сокращения ВВП Армении. В январе-феврале 2009-го года у инвесторов возникла паника, обусловленная сформировавшимися ожиданиями, в результате чего они предпочли вывести свои драмовые активы с рынка корпоративных облигаций и вложить их во вклады в иностранной валюте.
После же мартовской девальвации перспективы инвестиций в корпоративные облигации, выраженные в армянской валюте, инвесторы готовы обсуждать лишь с оговорками.
Мы считаем, что на рынке корпоративных облигаций возможно два сценария. До конца III квартала инвесторам станет ясно, каким образом реализуется антикризисная программа правительства Армении, и как экономика страны выходит из кризиса. В этом случае у инвесторов уже будут сформулированы новые соотношения «риск – доходность» и, таким образом, рынок драмового долга начнет работать по новым правилам.
В противном случае макроэкономическая картина будет неясной, и на рынке капитала сохранится нынешняя неопределенность. В этом случае мы находим, что восстановлению активности рынка капитала поможет возможность эмиссий облигаций, выраженных в иностранной валюте.
- Есть ли необходимость в законодательных изменениях для эмиссии облигаций, выраженных в иностранной валюте?
- Процесс превращения законодательных предложений в законодательные изменения и их вхождения в силу был бы достаточно длительным. Поэтому мы считаем более эффективным пытаться найти решения в условиях действующего законодательства.
Дело в том, что если в условиях сравнительно стабильного курса драма иностранные инвесторы могли успешно хеджировать свои риски, конвертируя свои активы в драмовые и пользуясь высокой доходностью облигаций, выраженных в армянской валюте, то сейчас, когда операционные расходы хеджирования активов в иностранной валюте значительно возросли, ожидаемая доходность армянских активов, выраженная в долларах США, стала для иностранных инвесторов фактически отрицательной.
- Чем, по Вашему мнению, можно объяснить пассивность армянских компаний в деле проведения первичного публичного предложения акций (IPO). Какие имеются стимулы для активизации данного процесса?
- Пассивность, свидетелями которой мы является, зависит от нескольких важных факторов.
Нашему национальному менталитету свойственно, когда собственники бизнеса избегают иметь прочих акционеров в уставном капитале компании, в результате чего страдает «институт менеджера».
Операционные расходы и обязательства, связанные в публичностью компании, не поощряют последних идти на подобный шаг. Стоит, однако, отметить, что отмеченные расходы следует сравнить с реальной пользой, которую сулит рынок капитала. Аргумент в пользу публичности здесь, несомненно, перевешивает.
- Не станет ли IPO «Арцах ГЭС» сигналом для других компаний?
- IPO «Арцах ГЭС» – очень похвальный шаг, сфера энергетики перспективна. К сожалению, размещение совпало с финансово-экономическим кризисом, и проблемы и ожидания инвесторов нашли свое отражение в результатах размещения. Тем не менее, мы надеемся, что в дальнейшем данное IPO найдет свое благополучное продолжение.
Мы находим, что для активизации процессов IPO необходимы определенные стимулы, в частности, активная инициативность государства в данной области. На наиболее активном этапе приватизации государственной собственности рынок акций не был использован эффективно, что могло бы стать стимулом для становления рынка. Тем не менее, стоит отметить, что еще есть компании, достойные IPO и находящиеся в государственной собственности. Речь идет в первую очередь об инфрастурктурных компаниях.
- Какие факторы могут стать стимулом для поощрения притока иностранных инвестиций в Армению? Есть ли препятствия, ограничивающие приток иностранных инвестиций?
- Исходя из правил игры, навязанных финансово-экономическим кризисом, стоит отметить, что возможность эмиссии, размещения и организации торговли на вторичном рынке ценных бумаг, выраженных в иностранной валюте, однозначно стала бы стимулом для притока капитала в Армению.
Следующим препятствием является скудность имеющегося инвестиционного инструментария. Инвестиционные инструменты, предлагаемые в настоящее время на нашем рынке, ограничены лишь акциями и облигациями, выраженными в местной валюте. Расширение ассортимента инвестиционных инструментов также может вызвать интерес у иностранных инвесторов.
Хотел бы также отметить недоразвитость информационных систем, обслуживающих рынок капитала.
- Какие услуги предлагает «Америабанк» эмитентам и инвесторам? Имеете ли вы инструменты, которые еще не использовались/предлагались на рынке, и когда вы намереваетесь их предложить?
- В настоящее время «Америабанк» предлагает эмитентам и инвесторам следующие стандартные услуги: эмиссия и размещение акций, облигаций, еврооблигаций, производных, гибридных и структурных ценных бумаг, американских и глобальных депозитарных расписок, а также консультационное сопровождение данных процессов и смежные инвестиционные услуги.
Некоторые из отмеченных услуг стандартны для армянского рынка, они предлагаются и другими участниками рынка. Единственную оговорку можно сделать в случае с еврооблигациями, а также американскими и глобальными депозитарными расписками, поскольку «Америабанк» предлагает эти инструменты благодаря нашему стратегическому партнеру – «Тройке Диалог».
В настоящее время наша команда разрабатывает и тестирует 3 инструмента, которые однозначно станут новыми для рынка капитала Армении и обязательно заинтересуют как инвесторов, так и эмитентов. Подробнее об этих инструментах мы поговорим в ходе наших следующих встреч.
Отмечу только, что предложение этих инструментов эмитентам и инвесторам зависит от дальнейших развитий финансового кризиса, от того обстоятельства, как Армения преодолеет его и какие антикризисные шаги будут реализованы для стимулирования рынка капитала Армении. Здесь, в частности, подразумевается обеспечение возможности эмиссии, размещения и обращения на вторичном рынке ценных бумаг, выраженных в иностранной валюте.
- Пользуются ли спросом инвестиционно-банковские (ИБ) инструменты «Америабанка» в сегодняшних условиях? Какой инструмент сегодня наиболее востребован?
- Спрос, несомненно, есть, и об этом свидетельствует число обратившихся к нам эмитентов и инвесторов. Конечно, кризис внес определенные коррективы в операционную программу нашего отдела на 2008-2009 годы, но данный пересмотр не сделал наши программы и цели менее амбициозными и конкурентными.
Мы позиционируемся на рынке в качестве корпоративно-инвестиционного банка, что, по сути, означает, что наши клиенты могут воспользоваться традиционными корпоративно-банковскими услугами в сочетании с инвестиционными банковскими инструментами, получив в результате более эффективный результат.
Стимулом для подобного спроса стало одно из самых успешных размещений на рынке капитала Армении, состоявшееся осенью прошлого года. Речь идет о реализованном «Америабанком» размещении корпоративных облигаций ООО «ИМЭКС Груп».
- Согласно «Программе устойчивого развития», правительство Армении поставило конкретные цели в направлении развития рынка акций. Насколько, на Ваш взгляд, реалистичны поставленные цели?
- По состоянию на конец 2008-го года общая капитализация рынка акций Армении составляла 53 млрд драмов, около 47% из которой приходилась на одного эмитента, на долю же пятерых крупнейших эмитентов приходились 99% от общей капитализации.
Согласно «Программе устойчивого развития», в 2010 г. планируется довести капитализацию рынка акций до 263 млрд драмов, а в 2021-ом – до 2 трлн 200 млрд драмов, или к 17% от ВВП.
Мы считаем, что цель, намеченная на 2010 год, реалистична, однако не без основательной и последовательной государственной поддержки. Если хотя бы одно системообразующее предприятие, например, ЗАО «АрмРосгазпром» выйдет на рынок IPO, целевой уровень капитализации будет полностью обеспечен.
- Доступны ли инвестиционные услуги «Америабанка» малым и средним предприятиям?
- На самом деле стоимость привлекаемых с рынка капитала долговых ресурсов при прочих равных условиях ниже или как минимум сравнима со ставкой банковского кредита. Следовательно, с точки зрения малого и среднего бизнеса (МСБ) рынок облигаций можно рассматривать как конкурентный.
Решение МСБ привлекать ресурсы с рынка капитала сводится к следующей дилемме: раскрывать и предоставлять общественности всю существенную информацию о компании для привлечения от нее ресурсов, или же ограничиться кредитными отношениями с банком, в случае которых информация о компании становится доступной только для банка.
- Как Вы оцениваете уровень конкуренции на рынке ИБ услуг? Каковы конкурентные преимущества «Америабанка»?
- Конкуренция, несомненно, есть, и она достаточно жесткая. Конечно, есть услуги, предоставляемые нашим банком, как например еврооблигации, американские и глобальные депозитарные расписки, структурные и производные ценные бумаги, которые предлагаются не всеми, но на рынке стандартных инструментов конкуренция есть.
Факторами, укрепляющими конкурентоспособность «Америабанка», я считаю стратегическую поддержку и оперативный специализированный консалтинг компании «Тройка Диалог».
Залогом востребованности наших услуг является наша профессиональная команда, в которой есть специалисты, имеющие разные международные квалификации. Благодаря же внедренному в банке механизму поощрения, эта команда сплоченно действует в направлении одной цели - достичь максимального возможного результата.
В «Америабанке» на стадии внедрения находится система управления отношений с клиентами (Customer relationship management  - CRM), которая будет особенно полезна для повышения эффективности работы отдела рынков капитала.
Система управления качеством ISO 9001:2008, в свою очередь, позволяет нам постоянно улучшать качество предоставляемых услуг, обеспечить продолжительность бизнес-процессов и внедрения механизмов накопления и передачи опыта.