“Մենք մեր արժանի տեղը կզբաղեցնենք ՀՀ ֆինանսական շուկայում”
“ՊրոԿրեդիտ Հայաստան”  բանկի գործադիր տնօրեն Բերտոլդ Հերցֆելդի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- Մեկ տարի առաջ Դուք ասում էիք, որ ՀՀ-ում գործունեություն սկսելու մասին որոշում կայացնելիս տեսաք այն հնարավորությունները, որոնք տալիս է շուկան փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին ու մարդկանց ծառայություններ մատուցելու համար: Այսօր` Հայաստանում աշխատանքը սկսելուց մեկ տարի հետո, ո՞ր չափով եք կարողացել օգտագործել այդ հնարավորությունները:
- Մեկ տարի առաջ, երբ մենք ՀՀ-ում բանկ էինք բացում, մեր հիմնական խնդիրն էր դառնալ թիվ մեկ բանկը փոքր եւ միջին բիզնեսի, ինչպես նաեւ հասարակ քաղաքացիների համար:
Անխոս, հայաստանյան շուկան մեզ քաջածանոթ էր, քանի որ մեր ընկերությունն այստեղ գործում է 1999 թվականից, մենք հետեւում էինք շուկային եւ ընդհանուր տնտեսական զարգացմանը: Նշեմ, որ Հայաստանի նկատմամբ հետաքրքրությունը միշտ է եղել, եւ այստեղ բանկ գործարկելու գաղափարը վաղուց էր հասունացել, քանի որ “ՊրոԿրեդիտը” դինամիկ կերպով զարգանում է ամբողջ աշխարհում: Այո, շուկան մեզ որոշակի հնարավորություններ էր տալիս, քանի որ մինչեւ հիմա դեռեւս շատ մարդիկ ներգրավված չեն բանկային ծառայությունների ոլորտում: Շատերը շարունակում են գումարը պահել տանը, եւ շատ կարեւոր է նվաճել հենց այդ մարդկանց վստահությունը, քանի որ մեր թիրախն երկարաժամկետ համագործակցությունն է եւ երկրում խնայողությունների կուլտուրայի զարգացումը: Նախորդ տարվա ընթացքում մենք ակտիվորեն ներգրավել ենք ինչպես փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների, այնպես էլ ֆիզիկական անձանց: Արդյունքները վկայում են, որ մենք ամուր հիմք ենք ստեղծել հաճախորդների հետ երկարաժամկետ փոխհարաբերությունների կառուցման համար: Մենք փորձել ենք նվաճել հաճախորդների վստահությունը հատկապես արհեստավարժ սպասարկման եւ մեր ապրանքատեսակների մատչելիության հաշվին:
Կարծում եմ, որ մենք մեր լուման ենք ներդրել բանկային ծառայությունների զարգացման գործում, որը բավականաչափ զարգացած չէր հայաստանյան շուկայում` ստեղծելով սպասարկման ջերմ մթնոլորտ եւ հաճախորդներին մատուցելով մատչելի ու թափանցիկ ծառայություններ:
- Դուք նաեւ ասում էիք, որ մտադիր եք ներկայացնել զարգացմանն ուղղված եւ ծառայությունների ողջ փաթեթը տրամադրող բանկի ձեր հայեցակարգը: Այսօր կարելի՞ է խոսել այն մասին, որ ձեր բանկը Հայաստանում մատուցում է նախատեսված ծառայությունների ողջ փաթեթը:
- 2008 թվականը արդյունավետ էր, քանի որ մենք մշակեցինք եւ ներդրեցինք մեր հաճախորդներին անհրաժեշտ ապրանքատեսակների բազային փաթեթը, իսկ վարկային հաճախորդների պահանջների բավարարման համար մշակեցինք մի շարք նորարարություններ: 2009թ. փետրվարից “ՊրոԿրեդիտ Բանկը” սկսեց տրամադրել եւ սպասարկել VISA պլաստիկ քարտերը, որոնց պրոցեսինգը կատարվում է Գերմանիայում: Այո, կարելի է հայտարարել, որ մենք հասել ենք այն ամենին, ինչը նախատեսված էր աշխատանքային առաջին տարվա համար: Բայց դա ամենեւին չի նշանակում, որ մենք պատրաստվում ենք սահմանափակվել ձեռք բերածով. մենք առաջ ենք շարժվում:
Փորձելու ենք կյանքի կոչել “հարեւան բանկի” մեր հայեցակարգը բոլոր այն մարդկանց համար, ովքեր ապրում կամ աշխատում են մեր մասնաճյուղերից ոչ հեռու: Փորձել ենք նաեւ մատչելի եւ հրապուրիչ լինել հնարավորինս մեծ թվով բնակչության համար: Ինչպես եւ հայտարարել էինք նախկինում, մենք չենք աշխատել եւ ակտիվորեն չենք աշխատելու սպառողական վարկերի շուկայում, քանի որ վարկավորման այդ ոլորտը մեզ համար ամենաառաջնահերթը չենք համարում: Իհարկե, մենք սպառողական վարկեր տրամադրելու ենք, բայց հիմնականում մեզ մոտ հաշիվներ ունեցող հաճախորդներին, ովքեր օգտվում են մեր ծառայություններից: Մենք ակտիվորեն զբաղվել ենք հաճախորդների գրագիտության մակարդակի բարձրացմամբ` ֆինանսական կրթության տեղեկատվական երեկոներ անցկացնելով ինչպես մեծահասակների, այնպես էլ երեխաների համար: Մեզ համար շատ կարեւոր է, որպեսզի մարդիկ կարողանան տարբերակել բանկային ծառայությունները եւ նոր միայն ընտրություն կատարեն:
Մենք ակտիվորեն ձեռնամուխ էինք եղել նաեւ միջին բիզնեսի եւ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին ներգրավելու գործընթացին, եւ այդ նպատակով “Ցիտադել” բիզնես կենտրոնի շենքում գործարկեցինք “Տերյան” մասնաճյուղը, որը եւ զբաղվում է նրանց սպասարկմամբ: Նրանց համար մշակվել եւ ներդրվել է ծառայությունների հատուկ փաթեթ:
- “ՊրոԿրոդիտ Բանկը” նաեւ հայտարարում էր, որ մտադիր է աջակցել Հայաստանում խնայողությունների կուլտուրայի ներդրմանը: Իհարկե, մեկ տարին փոքր ժամանակահատված է այդ նպատակին հասնելու համար, սակայն, հավանաբար, Դուք արդեն ուենք նախնական տվյալներ:
- Ես որոշ տվյալներ կբերեմ, որոնք ավելի լավ կխոսեն այդ մասին: Մեկ տարվա գործունեության ընթացքում “ՊրոԿրեդիտ Բանկի” ավանդային պորտֆելը կազմեց $9,9 մլն: Մեր ավանդատուների 80%-ի ավանդները $1000-ից փոքր գումարներ են: Կարծում ենք, որ յուրաքանչյուր մարդ, անկախ եկամուտներից, կարող է որոշակի խնայողություններ հավաքել որոշակի կարիքների կամ իր ցանկացած ապրանքը ձեռք բերելու նպատակով: Տնտեսած միջոցները պետք է աշխատեն եւ շահույթ բերեն: Այդ նպատակին հասնելու համար մենք 2008թ. հոկտեմբերին Հայաստանում առաջին անգամ նշեցինք Խնայողությունների միջազգային օրը` սկիզբ դնելով մի ավանդույթի, որն արդեն գոյություն ունի աշխարհի 84 երկրներում: Ինչպես արդեն ասացի, մենք ակտիվորեն ներգրավվել ենք ինչպես մեծահասակների, այնպես էլ երեխաների ֆինանսական կրթման գործում: Մեր աշխատակիցները կազմակերպում են տեղեկատվական երեկոներ, որոնց ընթացքում մարդկանց բացատրվում է ավանդների նշանակությունը, քննարկվում են նրանց հետաքրքրող թեմաները: Բարձր դասարանցիների համար մենք կազմակերպում ենք “Սաֆարի արշավներ” դեպի մեր մասնաճյուղեր, որտեղ նրանք տեղում կարող են տեսնել բանկի աշխատանքը եւ տալ իրենց հուզող բոլոր հարցերը: Մենք օգնում ենք նրանց դեռ մանկուց հասկանալ բանկային ծառայությունների նշանակությունն ու խնայողությունների կուլտուրան: Կարծում եմ, շատ մոտ ապագայում մենք զգալի արդյունքների կհասնենք:
- Հավանաբար, ճգնաժամը որոշակի շտկումներ կկատարի ձեր ծրագրերում: Պատմե’ք, խնդրեմ, դրանց մասին:
- Չեմ կարող ասել, որ մեր ծրագրերը փոխվել են: Մենք նախատեսում էինք նոր մասնաճյուղեր բացել ու շարունակում ենք դրանք բացել, եւ, բնականաբար, ընդունում ու կրթում ենք աշխատակիցներին, ովքեր որակյալ սպասարկում են առաջարկելու մեր հաճախորդներին: Չնայած մենք միշտ շեշտել ենք անձնակազմի ուսուցումը, այս տարի ծրագրում ենք ավելի ակտիվ զբաղվել թրենինգներով: Մենք պետք է հնարավորինս որակյալ խորհրդատվություններ եւ վարկեր տրամադրենք հաճախորդներին:
Կցանկանայի նշել, որ ընդհանուր առմամբ մենք բավականին ամուր ենք կանգնած ոտքերի վրա. “ՊրոԿրեդիտ” խմբի 22 բանկերից ոչ մեկն ակտիվորեն ներգրավված չէ ռիսկային վարկավորման, առավել եւս` արժեթղթերի շուկայում: Մենք փորձելու ենք նվաճել հաճախորդների վստահությունը մեր արհեստավարժությամբ եւ թափանցիկ բանկային ծառայություններով:
- “ՊրոԿրեդիտ Բանկը” մշակու՞մ է այնպիսի ապրանքատեսակներ եւ ծառայություններ, որոնք կարելի է անվանել հակաճգնաժամային:
- Հակաճգնաժամային առաջին զենքը մեր աշխատակիցներն են: Մենք շարունակում ենք ակտիվ կերպով ներդրումներ կատարել նրանց որակավորումը բարձրացնելու ուղղությամբ: Նրանք սովորում են ինչպես Մակեդոնիայում գտնվող Միջին օղակի մենեջերների տարածաշրջանային ակադեմիայում, այնպես էլ Գերմանիայում գտնվող “ՊրոԿրեդիտ Հոլդինգի” ակադեմիայում: Նաեւ ամբողջ խմբի մակարդակով մշտապես կատարվում է մտքերի, փորձի եւ նորարարությունների փոխանակում:
Չեմ կարող չնշել այն ապրանքատեսակները, որոնք մշակվել եւ ներդրվել են տեղական արտադրողին աջակցելու նպատակով: Ներկայումս ակցիայի շրջանակներում մինչեւ 15 000 000 վարկերը տեղական արտադրողները կարող են ստանալ տարեկան 18% տոկոսադրույքով: Մենք զգալիորեն իջեցրել ենք դոլարային վարկերի տոկոսադրույքները` դրանք դարձնելով հնարավորինս մատչելի: Մեր այն հաճախորդների հետ, որոնց մոտ ի հայտ են եկել որոշակի բարդություններ, աշխատում է մեր աշխատակիցների հատուկ ձեւավորված խումբը, որը փորձում է հաճախորդին օգնել հաղթահարել դժվարությունները: Հիմնական նպատակներից մեկն եղել եւ մնում է փոքր եւ միջին բիզնեսի վարկավորումը: Մենք մտադիր ենք բիզնեսի ներկայացուցիչներին օգնել դիմանալ եւ շարունակել կայուն զարգանալ:
Ավանդային ապրանքատեսակների ոլորտում մենք նաեւ վերանայել ենք որոշ պայմաններ` մեր ապրանքատեսակները դարձնելով էլ ավելի հրապուրիչ: Գարնանային ակցիայի շրջանակներում բնակչությունը կարող է բանկում ներդնել տարեկան միչեւ 12% տոկոսադրույքով ավանդներ, իսկ ավանդի ժամկետն այժմ կարող է սկսվել 1 ամսից:
- Այսօր Հայաստանում շրջանառվում է այն կարծիքը, որ ճնայած լավատեսական հայտարարություններին, իրականում առեւտրային բանկերը կտրուկ կրճատել են վարկավորման ծավալներն ու խստացրել պայմանները: Ի՞նչ փոփոխություններ են կատարվել ձեր բանկում:
- Մենք ոչ միայն չենք կրճատել, այլեւ ակտիվորեն գովազդում եւ տրամադրում ենք վարկեր, իսկ պայմաններն, ընդհակառակը, ավելի մատչելի են դարձել: Շուտով կսկսենք տրամադրել ագրովարկեր, քանի որ այդ ուղղությունը եւս մեզ համար առաջնահերթներից մեկն է: Այնպես որ, մեզ մոտ ոչ թե լավատեսական հայտարարություններ են, այլ իրական մոտեցում: Կարող եք մտնել մեր մասնաճյուղերից ցանկացածը եւ կտեսնեք ինքներդ: ՀՀ շուկայում գործունեության մեկ տարվա ընթացքում “ՊրոԿրեդիտ Բանկը” ներգրավել է 4800 հաճախորդ: Մարտի վերջին բանկի վարկային պորտֆելը կազմում էր $21,4 մլն, որից 97%-ը 50 000 դոլարից փոքր վարկերն են: Դա օրինակելի ցուցանիշ է փոքր եւ միջին ձեռնարկատերերի համար, ովքեր մեր հիմնական թիրախային խումբն են: Մենք բաց քաղաքականություն ենք վարում եւ շարունակում ենք նրանց ֆինանսավորումը, քանի որ հենց նրանք են ստեղծում աշխատատեղերի ամենամեծ քանակը եւ հանդիսանում են հայաստանյան տնտեսության ողնաշարը:
- Մեկ տարի առաջ ասվում էր, որ բանկը մեծ ուշադրություն է դարձնելու մարզային մասնաճյուղային ցանցին: Ի՞նչ է արվել այդ ուղղությամբ, եւ ի՞նչ ծրագրեր ունեք այս տարվա համար:
- “ՊրոԿրեդիտ Բանկն” անցյալ տարի գործարկել է 5 մասնաճյուղ` 4-ը Երեւանում եւ 1-ը Վանաձորում: Մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում շրջաններում բանկային ծառայությունների մատչելիությանը: “ՊրոԿրեդիտ Բանկի” վանաձորյան մասնաճյուղը արդեն լայն ժողովրդականություն է վայելում մարզում: Մոտ ապագայում մենք մասնաճյուղ կգործարկենք Գյումրիում: Հուսով ենք նաեւ, որ Արտաշատի մեր ապագա մասնաճյուղն ակտիվորեն կներգրավվի ագրովարկավորման գործընթացում: Դրանով մենք չենք սահմանափակվի եւ այսուհետ կզարգացնենք մեր մասնաճյուղերի մարզային ցանցը:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում մրցակցությունը ՀՀ բանկային ծառայությունների շուկայում:
- Հայաստանի նման փոքր երկրում գործում է 22 բանկ: Ընդ որում, չեմ կարող չնկատել, որ երկրում բանկային համակարգը բավականին զարգացած է, եւ դա բանկային ծառայությունների շուկան մրցունակ է դարձնում: Մյուս կողմից, ցանկացած առողջ մրցակցություն հանգեցնում է մեծ արհեստավարժության եւ բարելավում է պայմանները հաճախորդների համար: Մենք շատ դրական ենք տրամադրված եւ կարծում ենք, որ մեր արժանի տեղը կզբաղեցնենք Հայաստանի ֆինանսական շուկայում:

«Мы займем свое достойное место на финансовом рынке Армении»
Интервью исполнительного директора банка «ПроКредит Армения» Бертольда Херцфельдта агентству Медиамакс и порталу www.banks.am
- Год назад вы говорили, что принимая решение о начале работы в Армении, вы увидели возможности, которые дает рынок в области предоставления услуг малым и средним предприятиям, а также обычным людям. Сегодня, спустя год после начала работы в Армении, в какой степени вы смогли использовать эти возможности?
- Год назад, когда мы открывали банк в Армении, нашей основной задачей было стать банком номер один для малого и среднего бизнеса, а так же для обычных граждан.
Безусловно, рынок Армении был нам хорошо знаком, так как наша компания здесь работала с 1999 года, мы следили за рынком, за экономическим развитием в целом. Отмечу, что интерес к Армении был всегда, и идея открытия здесь банка созрела давно, поскольку группа «ПроКредит» динамично развивается во всем мире. Да, рынок давал нам определенные возможности, так как все еще много людей не вовлечены в сферу банковских услуг. Многие продолжают хранить деньги дома, и очень важно завоевать доверие именно этих людей, так как мы нацелены на долгосрочное сотрудничество и развитие культуры сбережений в стране. За предыдущий год мы активно привлекали как представителей малого и среднего бизнеса, так и физических лиц. Результаты свидетельствуют, что мы заложили прочный фундамент в построении долгосрочных взаимоотношений с нашими клиентами. Мы старались завоевать доверие клиентов именно за счет профессионального обслуживания и доступности наших продуктов.
Думаю, мы внесли свою лепту в развитие банковских услуг, который не был достаточно развит на армянском рынке, создавая теплую атмосферу обслуживания, предоставляя клиентам доступный и прозрачный сервис.
- Вы также говорили, что намерены представить свою концепцию банка, ориентированного на развитие и предоставляющего полный спектр услуг. Сегодня можно говорить о том, что банк предоставляет в Армении весь спектр запланированных услуг?
- 2008 год был продуктивным, так как мы разработали и внедрили базовый пакет продуктов, необходимых нашим клиентам, а для удовлетворения потребностей кредитных клиентов мы разработали ряд новшеств. Начиная с февраля 2009 года «ПроКредит Банк» начал предоставлять и обслуживать пластиковые чиповые карты VISA, процессинг которых осуществляется в Германии. Да, можно заявить, что мы достигли всего, что было запланировано для первого года работы. Но это совсем не значит, что мы собираемся останавливаться на достигнутом, мы двигаемся дальше. Будем стараться реализовывать нашу концепцию банка-соседа для всех людей, которые живут или работают неподалеку от наших отделений, а еще, быть доступным и привлекательным, как можно для большего количества населения. Как и мы заявляли ранее, мы не работали, и не будем активно работать на рынке потребительских кредитов, поскольку не считаем эту сферу кредитования самой приоритетной для нас. Конечно, мы будем выдавать потребительские кредиты, но в основном имеющим у нас счета клиентам, которые пользуются нашими продуктами. Мы активно занимались повышением уровня образованности клиентов, проводя информационные вечера по финансовому образованию как для взрослых, так и для детей. Для нас очень важно, чтобы  люди могли разобраться в банковских услугах, а потом уже делать свой выбор.
Мы также были активно вовлечены в привлечение представителей среднего бизнеса и общественных компаний, и с этой целью под бизнес-центром «Цитадель» открыли филиал «Терян», который и занимается их обслуживанием. Для них был разработан и внедрен специальный пакет услуг.
- «ПроКредит Банк» заявлял также, что намерен содействовать внедрению в Армении культуры сбережения. Конечно, 1 год - небольшой срок для достижения этой цели, но, скорее всего, у вас есть предварительные данные, поделитесь ими.
– Я приведу некоторые данные, которые лучше скажут за себя. За год деятельности депозитный портфель «ПроКредит Банка» составил $ 9,9 млн. Депозиты 80% наших вкладчиков составляют суммы меньше $ 1000 долларов. Мы считаем, что любой человек, вне зависимости от доходов, может сберегать, откладывать некоторую сумму и всегда иметь деньги на определенные нужды, или для приобретения желаемого. Сэкономленные деньги должны работать и приносить прибыль. Для достижения этой цели мы впервые в Армении в октябре 2008 года отметили Международный день сбережений, поставив начало традиции, которая существует уже более 84 лет в разных странах. Как я уже  сказал, мы активно вовлечены в финансовое образование как взрослых, так и детей. Наши сотрудники организовывают информационные вечера, где для людей разъясняются значимость вкладов, обсуждаются интересующие их темы. Для старшеклассников мы организовываем «Сафари-туры» в наши филиалы, где они на месте могут увидеть работу банка и задать все интересующие их вопросы. Уже с детства мы помогаем понимать им значимость банковских услуг и культуру сбережений. Думаю, в очень скором будущем мы достигнем больших результатов.
- Скорее всего, кризис внес определенные коррективы в ваши планы в Армении. Расскажите о них.
- Не могу сказать, что у нас поменялись планы. Мы планировали открывать новые филиалы, и продолжаем их открывать, и, естественно, нанимать и обучать сотрудников, которые будут качественно обслуживать наших клиентов. Несмотря на то, что мы всегда ставили большой акцент на обучении персонала, в этом году планируем более интенсивно заниматься тренингами. Мы должны как можно более качественно консультировать клиентов и выдавать качественные кредиты. Хочу заметить, что в целом мы довольно прочно стоим на ногах, ни один из 22 банков группы «ПроКредит» активно не вовлечен в рисковое кредитование и уж тем более в рынки ценных бумаг. Мы будем стараться завоевывать доверие клиентов нашим профессионализмом и прозрачными банковскими услугами.
- Разрабатывает ли «Про Кредит» такие продукты и услуги, которые можно назвать анти-кризисными?
- Первое анти-кризисное орудие - это наши сотрудники. Мы продолжаем активно вкладывать в повышение квалификации наших сотрудников. Они обучаются как в региональной академии для менеджеров среднего звена, который находится в Македонии, так и в Академии «ПроКредит Холдинга» в Германии. Так же на уровне всей группы постоянно происходит обмен идеями, опытом и новшествами.
Не могу не отметить те продукты, которые были разработаны и внедрены для поддержки местного производителя. Сейчас в рамках акции кредиты до 15 000 000 драмов местные производители могут получить за 18% годовых. Мы значительно понизили ставки на долларовые кредиты, сделав их как можно более доступными. С теми нашими клиентами, у которых появились определенные трудности, работает специальная сформированная группа из наших сотрудников, которые пытаются помочь клиенту справиться с трудностями. Одной из основных наших целей была и остается кредитование малого и среднего бизнеса, мы намерены помогать представителям бизнеса удержаться и стабильно развиваться дальше.
В сфере депозитных продуктов мы также пересмотрели некоторые условия, сделав наши продукты еще более привлекательными. В рамках весенней акции население может вложить в банк драмовые вклады до 12% годовых, а срок депозита теперь может начаться с 1 месяца.
- Сегодня в Армении бытует мнение, что несмотря на оптимитические заявления, на самом деле коммерческие банки резко сократили объемы кредитования и ужесточили условия. Какие изменения произошли в вашем банке?
- Мы не только не сократили, но и активно рекламируем и выдаем кредиты, а условия, наоборот, сделали намного приемлемыми. Скоро начинаем выдавать агро-кредиты, поскольку это направление также является для нас одним из приоритетных. Так что у нас не оптимистические заявления, но и реальный подход. Можете зайти в любой из наших филиалов, и вы увидите это сами. За год деятельности на Армянском рынке «ПроКредит Банк» приобрел 4800 клиентов. На конец марта кредитный портфель банка составил $ 21,4 млн, 97 % из них - это кредиты меньше 50 000 долларов. Это примерный показатель для малых и средних предпринимателей, которые являются основной целевой группой для нас. Мы ведем открытую политику и продолжаем их финансирование, так как именно они создают наиболее количество рабочих мест и являются стержнем армянской экономики.
- Год назад говорилось, что банк будет уделять большое внимание развитию региональной филиальной сети. Что уже сделано в этом направлении и каковы планы на этот год?
- «ПроКредит Банк» в прошлом году открыл 5 подразделений: 4 в Ереване и 1 в Ванадзоре. Мы обращаем большое внимание на доступность банковских услуг в регионах. Ванадзорский филиал «ПроКредит Банка» уже пользуется популярностью в регионе. В ближайшем будущем мы откроем филиал в городе Гюмри. Также мы надеемся, что наш будущий филиал в Арташате будет активно вовлечен в агрокредитование. На этом мы не будем останавливаться, и впредь будем развивать региональную сеть наших филиалов.
- Как вы оцениваете конкуренцию на рынке банковских услуг Армении?
- В такой маленькой стране как Армения работают 22 банка. Причем не могу не заметить, что в стране довольно развитая банковская система, и это делает рынок банковских услуг довольно конкурентным. С другой стороны, любая здоровая конкуренция приводит к большему профессионализму и улучшает условия для клиентов. Мы настроены весьма положительно и думаем, что займем свое достойное место на финансовом рынке Армении.