“Կգա պահը, երբ բանկերը կգնան միաձուլման ճանապարհով”
Երեւան /Մեդիամաքս/. “Գրանթ Թորնթոն Ամիօ”-ի բաժնետեր Գուրգեն Հակոբյանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- Այսօր տարբեր գնահատականներ ու կանխատեսումներ են հնչում Հայաստանի տնտեսության վրա համաշխարհային ֆինանսական եւ տնտեսական ճգնաժամի ազդեցության վերաբերյալ: Կցանկանայինք լսել Ձեր կարծիքը:
- Վերջին ամիսներին զարգացած եւ զարգացող երկրների տնտեսություններում տեղի ունեցող իրադարձությունները չէին կարող չազդել Հայաստանի վրա: Այսօր կարելի է խոսել Հայաստանի տնտեսության վրա համաշխարհային ճգնաժամի սահմանափակ ազդեցության մասին: Դա նախեւառաջ դրսեւորվում է վարկային միջոցների թանկացմամբ (միջինը 3-4 տոկոսային կետով) եւ փոխառուների նկատմամբ վարկատուների պահանջների խստացմամբ:
Որոշ բարդություններ են ծագել նաեւ արդյունաբերական հատվածում` կապված համաշխարհային շուկաներում գնանկման հետ: Որոշ ձեռնարկություններ ստիպված են եղել կրճատել արտադրության ծավալը կամ դադարեցնել իրենց գործունեությունը: Ինչպես հայտնի է, այդ խնդիրն ավելի սուր է հանքարդյունաբերության ոլորտում: Հուսով եմ, ստեղծված իրադրությունը զանգվածային բնույթ չի ստանա. համաշխարհային բորսաներում տիրող իրավիճակը հիմք է տալիս խոսել հաստատված հարաբերական կայունության մասին:
Այսօր դժվար է որեւէ կանխատեսում անել, սակայն, ըստ իս, այն փոփոխությունները, որոնք պետք է կատարվեն, արդեն կատարվել են, եւ չեմ կարծում, որ հնարավոր կլինի արագ վերականգնել այն բացասական դրսեւորումները, որոնք արդեն տեղ են գտել մեր տնտեսության մեջ: Յուրաքանչյուր պետություն ինքը պետք է հակաճգնաժամային միջոցառումներ փնտրի, սակայն միաժամանակ շատ բան կախված է լինելու նաեւ համաշխարհային զարգացումներից:
- Այդ լույսի ներքո նկատվու՞մ է “Գրանթ Թորոնթոն Ամիօ”-ի քոնսալթինգային ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկի մեծացում, եւ ձեր կողմից մշակվու՞մ են արդյոք թիրախային, այսպես կոչված “հակաճգնաժամային” խորհրդատվական ապրանքատեսակներ:
- Ընդհանուր առմամբ խորհրդատվական բիզնեսը, ինչպես եւ բիզնես գործունեության յուրաքանչյուր այլ ոլորտ, ուղիղ համեմատական է ընդհանուր տնտեսական ֆոնին` վերելքներ վերապրելով տնտեսական աճի ընդհանուր միտումների ժամանակահատվածում, եւ, բնականաբար, ընդհակառակը: Միաժամանակ, Դուք իրավացի եք` խոսելով այն մասին, որ համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում կարող է մեծանալ պահանջարկը խորհրդատվական ապրանքատեսակների նկատմամբ` ռիսկերի կառավարման առումով:
Այսօր մենք դեռեւս չենք արձանագրում պահանջարկի աճ այդ կարգի քոնսալթինգային ապրանքատեսակների նկատմամբ: Կարծում եմ, այդ մասին ավելի հանգամանորեն կարելի կլինի խոսել 2009 թվականի երկրորդ եռամսյակից հետո: Մեր քոնսալթինգային ապրանքատեսակների պորտֆելում միշտ գոյություն են ունեցել ռիսկերի կառավարման ծառայություններ, եւ այսօր անհրաժեշտություն չկա մշակելու նոր, իրավիճակային ապրանքատեսակներ: Այլ հարց է, որ Հայաստանում դրանք քիչ էին պահանջված կամ առհասարակ պահանջված չէին, մինչդեռ համաշխարհային շուկաներում դրանք միշտ կայուն պահանջարկ են վայելում: Չեմ բացառում, որ ծավալվող իրադարձություների լույսի ներքո Հայաստանում այդ ապրանքատեսակների նկատմամբ պահանջարկը կարող է աճել:
Ըստ մեր կանխատեսումների, հաջորդ տարի ընկերությունը կարձանագրի կայուն պահանջարկ քոնսալթինգային ծառայությունների նկատմամբ, թեեւ չենք բացառում, որ վերջին զարգացումների հետ կապված աճի տեմպը կարող է նվազել:
- “Միջազգային գործարար զեկույցի” (IBR) ընթացիկ տարվա արդյունքների համաձայն, հայաստանյան գործարարների համար ամենամեծ խոչընդոտն երկարաժամկետ ֆինանսավորման բացակայությունն է: Ձեր կարծիքով, որո՞նք են ստեղծված իրադրությունից դուրս գալու ուղիները, եւ կարելի՞ է դրական փոփոխություններ ակնկալել` հատկապես համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում:
- Կարծում եմ, այդ խնդիրը դեռեւս մնալու է օրակարգում, ավելին, հաշվի առնելով համաշխարհային ճգնաժամը, այն խորանալու է: Միաժամանակ կցանկանայի շեշտել, որ մենք մեծ հույսեր ենք կապում Nasdaq OMX-ի` Հայաստան գալու հետ կապված եւ կարծում ենք, որ կապիտալի շուկայի զարգացմանը զուգահեռ` բարենպաստ պայմաններ կստեղծվեն երկարաժամկետ ֆինանսական ռեսուրսներ ներգրավելու համար:
Կապիտալի շուկա ընկերության դուրս գալը կարող է լուրջ այլընտրանք դառնալ բանկային վարկերին, ինչը նաեւ կնպաստի այդ ընկերությունների թափանցիկության բարձրացմանը: Nasdaq OMX-ի ներկայացուցիչների հետ իմ շփումների ընթաքում ես նրանցից հարցնում էի` ֆինանսական ռեսուրսների հետ կապված կարո՞ղ են խնդիրներ առաջանալ, եթե հայկական ընկերությունները հանդես գան կոնկրետ առաջարկներով: Ես նրանցից “ազդանշան” ստացա, որ կան ֆինանսական ռեսուրսներ, եւ կան ներդրողներ, ովքեր պատրաստ են Հայաստանում ներդրումներ կատարել:
Սակայն մենք բոլորս հիանալի գիտակցում ենք, որ միայն խոշոր ընկերություներն են ունակ գործել բորսայում: Այդ կապակցությամբ փոքր եւ միջին բիզնեսին աջակցելու հարցը կարող է լուծվել պետական աջակցության մակարդակով` նպատակային ծրագրերի իրականացման եղանակով:
- Հարցումը պարզել է նաեւ, որ հայաստանյան մասնավոր ձեռնարկությունների շուրջ 20 տոկոսն իրենց հետագա ընդլայնումը նախատեսում են առաջիկա երեք տարիների ընթացքում` միաձուլման եւ կլանման գործարքների հաշվին: Դուք ինչպե՞ս եք գահատում այդ հնարավորությունը Հայաստանի բանկային համակարգի համար:
- 20 տոկոսը բավականին լուրջ թիվ է եւ ներհատուկ է զարգացում ցուցադրող տնտեսություններին: Հարցման արդյունքները վկայում են մեր գործարարների մենթալիտետի փոփոխման, ժամանակին համընթաց քայլելու եւ կորպորատիվ կառավարման արդյունավետ մեխանիզմներ ներդնելու նրանց ցանկությունների մասին:
Բանկային հատվածում դիտարկվում է նաեւ խոշորացման միտում, եւ, կարծում եմ, կգա ժամանակ, երբ բանկերը կգնան միաձուլման ճանապարհով: Ամեն ինչ կորոշի առաջարկվող գինը եւ այդ գինը վճարելու պատրաստակամությունը:
- 2009 թվականից ընկերությունները, որոնց Կենտրոնական բանկի կողմից շնորհվել են “B-” եւ ավելի բարձր վարկանիշներ, պետք է ներկայացնեն “մեծ վեցնյակի” կողմից հաստատված ֆինանսական հաշվետվություն: Այդ առումով ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք:
- Կարող եմ միանշանակ պատասխանել, որ վարկանիշի հարցը հանգեցրել է ընկերության ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկի աճին: Այս տարվա ընթացքում մեզ են դիմել մի քանի խոշոր ընկերություններ, որոնք նախկինում չեն օգտվել աուդիտորական ծառայություններից: Բնականաբար, դա վերաբերում է նաեւ “մեծ վեցնյակի” այլ աուդիտորական ընկերություններին:
- Նախորդ տարվա ընթացքում “Գրանթ Թորնթոն Ամիօ”-ն անց էր կացրել բանկերի մոտ 50%-ի եւ վարկային կազմակերպությունների շուրջ 40%-ի աուդիտը: Ինչպիսի՞ն պատկերն այս տարի:
- Մենք միշտ ակտիվ ենք եղել բանկային հատվածում, հայաստանյան բանկերի առնվազն 50%-ն օգտվել եւ օգտվում է մեր ծառայություններից: Մեր հաջողությունը մենք կապում ենք 20-ից ավելի մասնագետներից բաղկացած արհեստավարժ թիմի հետ, ովքեր մասնագիտանում են բացառապես բանկային աուդիտի բնագավառում: Այդ առավելությունը մեզ թույլ է տալիս արժանի դիրքեր պահպանել մրցակցային պայքարում, առաջարկել որակյալ աուդիտորական ապրանքատեսակներ եւ վարել ճկուն գնային քաղաքականություն:
Կցանկանայի ավելացնել նաեւ, որ մեր ընկերության մասնագետների ծառայություններից հաճախ օգտվում են նաեւ ԱՊՀ այլ երկրների, մասնավորապես` Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Տաջիկստանի եւ այլ երկրների բանկեր:
- Վերջերս “Գրանթ Թորնթոն Ամիօ”-ն բարձրաձայնեց կապիտալի շուկայի հարցերով Հայաստանի համար “աննախադեպ” կոնգրեսի անցկացման ծրագրերի մասին:
- Այդ նախագծի հիմնական նպատակը մեր գործարարներին եւ կառավարիչներին կապիտալի շուկայի մեխանիզմներին ու հնարավորություններին ավելի լավ ծանոթանալու հնարավորություն ընձեռելն է: Հաշվի առնելով Հայաստանում Nasdaq OMX-ի ներկայությունը եւ մեր սերտ շփումները` մենք քննարկում ենք համաժողով կազմակերպելու հնարավորությունները, որը նախատեսում ենք անցկացնել 2009 թվականի փետրվարին: Համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին մասնակցում են նաեւ Հայաստանի բանկերի միությունը, Էկոնոմիկայի նախարարությունը, Հաշվապահների ասոցիացիան եւ Գործարարների միությունը:
Մենք փորձում ենք հարթակ ստեղծել բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ` ներառյալ հրավիրված արտասահմանյան մասնագետները, ովքեր աշխատանքային մեծ փորձ ունեն:

«Настанет момент, когда банки пойдут по пути слияний»
Ереван /Медиамакс/. Интервью акционера «Грант Торнтон Амио» Гургена Акопяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Сегодня звучат различные оценки и прогнозы о влиянии мирового финансового и экономического кризиса на экономику Армении. Хотелось бы услышать Ваше мнение на этот счет.
- Cобытия последних месяцев, происходящие в экономиках развитых и развивающихся стран, не могли не повлиять на Армению. Сегодня можно говорить об ограниченном воздействии мирового кризиса на экономику Армении. Это прежде всего проявляется в подорожании кредитных средств (в среднем на 3-4 процентных пункта) и ужесточении требований кредиторов к заемщикам.
Возникли также определенные трудности в промышленном секторе, связанные со спадом цен на мировых рынках. Некоторые предприятия были вынуждены сократить объемы производства, либо приостановить свою деятельность. Как известно, эта проблема наиболее остро стоит в горно-добывающей отрасли. Надеюсь, сложившаяся ситуация не будет носить массовый характер - ситуация на мировых биржах дает основание говорить об установившейся относительной стабильности.
Сегодня трудно строить какие-либо прогнозы, но на мой взгляд, те изменения, которые должны были произойти, уже произошли, и не думаю, что можно будет быстро восстановить те отрицательные проявления, которые уже имели место в нашей экономике. Каждая страна должна сама изыскивать антикризисные меры, но в то же время многое будет зависеть и от глобальных мировых развитий.
- Наблюдается ли на этом фоне повышение спроса на консалтинговые услуги «Грант Торнтон Амио» по управлению рисками и разрабатывются ли вами целевые, так называемые «антикризисные» консалтинговые продукты?
- В целом, консалтинговый бизнес, как и любая другая сфера бизнес-деятельности, находится в прямой зависимости от общего экономического фона, переживая подъемы в период  общих тенденций экономического роста и, разумеется, наоборот. Одновременно, вы правы, говоря о том, что в условиях глобального кризиса может возрасти спрос на консалтинговые продукты по части управления рисками.
Сегодня мы пока не фиксируем повышения спроса к такого рода консалтинговым услугам. Думаю, более предметно об этом можно будет говорить начиная со второго квартала 2009 года. В портфеле наших консалтинговых продуктов всегда существовали услуги по управлению рисками и сегодня нет необходимости разрабатывать новые, ситуативные продукты. Другое дело, что в Армении они были мало-, либо вовсе невостребованными, в то время как на мировых рынках они всегда пользуются стабильным спросом. Не исключаю, что на фоне происходящих событий может возрасти интерес к этим продуктам и в Армении.
По нашим прогнозам, в следующем году компания зафиксирует стабильный спрос на консалтиноговые продукты, хотя не исключаем, что в связи с последними развитиями могут несколько снизиться темпы роста.
- Cогласно результатам «Международного бизнес доклада» (IBR) за текущий год, самым большим препятствием  для армянских бизнесменов является отсутствие долгосрочного финансирования. Где, на Ваш взгляд, пути выхода из сложившейся ситуации и можно ли ожидать изменений в лучшую сторону -  в особенности в условиях мирового кризиса?
- Думаю, эта проблема еще будет оставаться на повестке дня, более того, она углубится с учетом глобального кризиса. Одновременно хотел бы подчеркнуть, что мы связываем большие надежды с приходом в Армению Nasdaq OMX и считаем, что с развитием рынка капитала будут созданы благоприятные условия для привлечения долгосрочных финансовых ресурсов.
Выход компаний на рынок капитала может стать серьезной альтернативой банковским кредитам, что будет также способствовать повышению прозрачности этих компаний. В ходе моих контактов с представителями Nasdaq OMX я интересовался у них, могут ли возникнуть проблемы с финансовыми ресурсами, если армянские компании выступят с конкретными предлжениями? Я получил от них сигнал, что финансовые ресурсы есть и есть инвесторы, готовые вкладывать в Армению.
Однако все мы прекрасно осознаем, что лишь крупные компании способны действовать на бирже. В этой связи вопрос содействия малому и среднему бизнесу может быть разрешен на уровне государственной поддержки, путем реализации целевых программ.
- Опрос также выявил, что около 20-и % из армянских частных предприятий планируют свое дальнейшее расширение за счет сделок по слиянию и поглощению в течение ближайших трех лет. Как Вы оцениваете эту возможность для банковской системы страны?
- 20 % - это довольно серьезная цифра и присуща для экономик, демонстрирующих развитие. Результаты опроса свидетельствуют об изменении менталитетета наших бизнесменов, их желании идти в ногу со временем и внедрять эффективные механизмы копоративного управления.
В банковском секторе также просматривается тенденция к укрупнению и, думаю, настанет момент, когда банки также пойдут по пути слияний. Все будет упираться в предлагаемую цену и готовность заплатить эту цену.
- С 2009 года компании, которым уже присвоены рейтинги Центрального банка  «B-» и выше должны будут представлять финансовую отчетность, утвержденную одной из компаний «большой шестерки». Каковы  Ваши ожидания по этому поводу?
- Могу однозначно ответить, что вопрос рейтинга привел к повышению спроса на услуги компании. В течение этого года к нам обратились несколько крупных компаний, ранее не пользовавшихся аудиторскими услугами. Естественно, это касается и других аудиторских компаний «большой шестерки»
- По итогам прошлого года, «Грант Торнтон Амио» провел аудит порядка 50 % банков и около 40 % кредитных организаций. Как обстоят дела в этом году, сказывается ли на Вашей клиентской базе активизация деятельности на внутреннем рынке аудиторских компаний, входящих в «большую четверку»?
- Мы всегда были активны на банковском секторе, как минимум 50 % армянских банков пользовались и пользуются нашими услугами. Свой успех мы связываем с профессиональной командой, состоящей из более 20-и специалистов, которые специализируются исключительно на банковском аудите. Это преимущество позволяет нам удерживать достойные позиции в конкурентной борьбе, предлагать качественные аудиторские продукты и применять гибкую ценовую политику.
Хотел бы также добавить, что услугами специалистов нашей компании  часто пользуются также банки в других странах СНГ, в частности,  в России,  Украине, Таджикистане и т.д.
- Недавно «Грант Торнтон Амио» заявил о планах по проведению «беспрецедентного» для Армении конгресса по вопросам рынка капитала. Раскройте, пожалуйста, скобки.
- Основная целью данного проекта – дать возможность нашим бизнесмена и управленцам лучше ознакомиться с механизмами и возможностями рынка капитала. Учитывая присутствие в Армении Nasdaq OMX и наши тесные контакты, мы ведем обсуждения о возможности организации конференции, которую планируем провести в феврале 2009 года. В подготовительных работах по проведении конференции участвуют также Союз банков Армении, министерство экономики, Ассоциация бухгалтеров, Союз предпринимателей.
Мы пытаемся создать площадку с участием всех заинтересованных сторон, включая приглашенных зарубежных специалистов, имеющих большой опыт работы на практике.