“Մենք $100 մլն պահուստային միջոցներ ունենք”
“Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան” ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Թիմ Սլեյթերի բացառիկ հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- 2008 թվականը մոտենում է ավարտին. ներկայացրեք, խնդրեմ, ինչպիսի՞ք են բանկի շահույթը եւ վարկավորման արդյունքները այս պահի դրությամբ:
- Մինչեւ տարեվերջ դեռ մեկ ամիս կա, սակայն արդեն կարելի է ասել, որ 2008 թվականին “Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը” ռեկորդային շահույթ կարձանագրի: Նախորդ տարվա համեմատ շահույթի աճը կկազմի 20%, կամ ավելի շատ:
Ինչ վերաբերում է վարկավորմանը, ապա հոկտեմբերի վերջի դրությամբ դրա ծավալները 2007 թվականի համեմատ աճել են 40%-ով: Մենք ակնկալում ենք, որ տարվա արդյունքներով վարկավորման աճը կկազմի 50%: Սեպտեմբերին եւ հոկտեմբերին մենք արձանագրել ենք վարկավորման ռեկորդային ցուցանիշներ, որոնք գերազանցել են կանխատեսումները:
- “Էյչ-Էս-Բի-Սի” Հոլդինգսը աշխարի ամենակապիտալացված եւ բարձր իրացվելիությամբ բանկերից մեկն է: Ինչպե՞ս է դա անդրադառնում “Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի” գործունեության վրա, որոնք են խմբի անդամ հանդիսանալու առավելությունները վերջինիս համար:
- Դուք իրավացի եք. մենք ուժեղ ենք եւ չափազանց շահութաբեր: Մենք աշխարհի ամենաշահութաբեր բանկն ենք. նախորդ տարի մեր շահույթը մինչեւ հարկումը կազմեց $24.2 մլրդ: Այս տարվա առաջին կիսամյակում շահույթը կրճատվեց մինչեւ $10.2 մլրդ, սակայն մենք պահպանում ենք աշխարհում ամենաշահութաբեր բանկի դիրքերը:
Մենք ունենք ուժեղ ապրանքանիշ, որը մեզ օգնում է Հայաստանում: Մեր ուժի գաղտնիքն նաեւ այն է, որ մենք գործունեություն ենք ծավալում 85 երկրներում, եւ դա մեզ տալիս է կայունության ամուր պաշար: Այդ երկրների մեծամասնության ցուցանիշները բարձր են, իսկ որոշ երկրներում գործերը չափազանց լավ են ընթանում:
Աշխատանքը շատ երկրներում կայունացնող ազդեցություն ունի: Բացի այդ, այն մեզ թույլ է տալիս փորձ փոխանակել եւ անհրաժեշտության դեպքում առաջարկել կառավարչական աջակցություն: ՏՏ տեխնոլոգիաները մեզ գլոբալ հնարավորություններ են ընձեռում, եւ մենք կարող ենք աջակցել մեր մասնավոր եւ կորպորատիվ հաճախորդներին, երբ նրանք ճանապարհորդում են կամ արտասահմանում զբաղվում են բիզնեսով:
Եվ, վերջապես, HSBC Group-ի կողմից աջակցությունը կայանում է նաեւ ֆինանսական օժանդակության մեջ: Ներկայումս մենք $100 մլն պահուստային միջոցեր ունենք` մեր գլխամասային գրասենյակի կողմից վարկային գծերի տեսքով: Մենք ոչ հաճախ ենք օգտագործում այդ գծերը, սակայն գիտենք, որ անհրաժեշտության դեպքում կարող ենք դրանց վրա հույս դնել: Մեր փիլիսոփայությունը հետեւյալն է. ֆինանսավորել մեր բիզնեսը Հայաստանում ներգրավված ավանդների հաշվին: Սակայն անհրաժեշտության դեպքում մենք ունենք նաեւ այդ $100 մլն-ը, եւ դա բանկի ղեկավարությանն ու մեր հաճախորդներին լրացուցիչ վստահություն է ներշնչում:
- Այս տարվա սեպտեմբերին գործարկվեց “Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան” Ազգային սպասարկման կենտրոնը, որն, ինչպես ակնկալվում էր, ծառայություններ կմատուցի ԱՊՀ երկրներում HSBC խմբի մեջ մտնող բոլոր բանկերին: Ինչպիսի՞ք են կենտրոնի գործունեության առաջին գնահատականները:
- Ես շատ գոհ եմ կենտրոնի աշխատանքի առաջին արդյունքներից: Մեզ հաջողվեց back-office-ի գործառնություններն ու գործընթացները կենտրոնացնել մեկ վայրում` դրանք տարբեր մասնաճյուղերում չբաշխելով, ինչը թույլ տվեց էապաե մեծացնել աշխատանքի արդյունավետությունը:
6-7 շաբաթների ընթացքում կենտրոնում Հնդկաստանից ժամանած ՏՏ մասնագետը մեր նոր թիմին ծրագրավորման նոր լեզու էր դասվանդում: Նա շատ տպավորված էր մեր ծրագրավորողների ունակություններից: Ներկայումս մեր ծրագրավորողներից մեկը Դուբայում բանկոմատների համար ծրագրեր մշակելու դասընթաց է անցնում:
Հաջորդ տարի մենք մասնագետ կհրավիրենք Հոնկոնգից, ով թիմին կդասավանդի փաստաթղթերի պատճենահանման եւ ճանաչման տեխնոլոգիաները, ինչը ց back-office-ի պրոցեսինգի կարեւոր տարրերից է:
HSBC խմբի` այդ տեխնոլոգիաներում մասնագիտացող կենտրոնը տեղակայված է Հոնկոնգում, եւ մենք ծրագրում ենք նմանատիպ երկրորդ կենտրոնը բացել Հայաստանում: Մեր թիմը կտիրապետի համապատասխան տեխնոլոգիաների եւ արդյունքնում կսկսի դրանք ներդնել ոչ միայն ԱՊՀ-ի, այլեւ Արեւմտյան եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրներում:
- Ակնկալվում էր, որ մինչեւ տարեվերջ բանկը մասնավոր հաճախորդների կմատուցի ինտերնետային բանկինգի ծառայություններ: Ո՞ր փուլում է գտնվում այդ նախագիծը:
- Այդ ծառայության ներդրման ժամկետները որոշակի փոփոխություններ են կրել: Մինչ տարեվերջ մենք կգործարկենք հեռախոսային բանկինգը, իսկ ինտերնետային բանկինգի ներդրումը ծրագրվում է 2009 թվականի հուլիսին:
- Հայաստանյան որոշ բանկեր վերանայել են իրենց տոկոսադրույքները: Ինչպիսի՞ն է “Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի” ռազմավարությունը:
- Այլ բանկերի նման` մենք եւս բարձրացրել ենք տոկոասդրույքները: Վարկերի տոկոսադրույքներն իրավաբանական անձանց համար բարձրացել են 1-2 տոկոսային կետով, իսկ մասնավոր հաճախորդների համար` 2-3 տոկոսային կետով: Միեւնույն ժամանակ, մենք աստիճանաբար բարձրացրել ենք ավանդների տոկոսադրույքները` միջինը 2.6 տոկոսային կետով:
Այժմ մեզ մոտ գործում է “Ութի արշավ” հատուկ առաջարկը` 8%, 8 ամիս ժամկետով` 8 մլն դրամից սկսվող ավանդների համար:
Վարկային եւ դեպոզիտային տոկոսադրույքների աճը պայմանավորված է շուկայով, Կենտրոնական բանկի կողմից վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի ավելացմամբ, ինչպես նաեւ վարկերի նկատմամբ պահանջարկով, որը գերազանցում է ավանդների ներգրավման ծավալները: Հայաստանում բավականին ցածր է ՀՆԱ-ի նկատմամբ ավանդների հարաբերակցությունը: Բանկերի եւ կառավարության առանցքային խնդիրներից է խթանել քաղաքացիների միջոցների ներդրումը բանկային ավանդներում: Հուսով եմ` հաճախորդները կգնահատեն այն ուժն ու անվտանգությունը, որը նրանք ունեն HSBC-ում:
- Որո՞նք են այսօր Հայաստանի բանկերի առջեւ ծառացած հիմնական մարտահրավերները:
- Պետք է խոստովանենք, որ աշխարհում առկա են շատ մեծ մարտահրավերներ, որոնք բանկերի համար ֆինանսական խնդիրներ են առաջացնում: Միաժամանակ, Հայաստանի բանկային համակարգը լավ կապիտալացված է: Կենտրոնական բանկի ողջամիտ քաղաքականության շնորհիվ կապիտալի համարժեքության նվազագույն պահանջը կազմում է 12%:
Մտավախություններ կան տնտեսական աճի տեմպի դանդաղեցման հնարավորության կապակցությամբ, սակայն եթե 2009 թվականին Հայաստանում ՀՆԱ աճը կազմի 5%, դա կարող է դառնալ աշխարհի ամենաբարձր ցուցանիշը: Մենք պետք է զգուշավոր եւ իրատես լինենք ու նախատեսենք տնտեսական աճի տեմպի նվազումը: Չեմ կարծում, որ մենք կբախվենք ռեցեսիայի, որը 2009 թվականին սպասվում է աշխարհի շատ երկրների:
- Ինչպիսի՞ն էր 2008 թվականը ձեր բանկի եւ Հայաստանի ողջ բանկային համակարգի համար: Որո՞նք են 2009 թվականի հիմնական խնդիրները:
- 2008 թվականը Հայաստանի բանկերի համար հաջող տարի կհամարվի: Կարծում եմ, որ 2009 թվականին ավելի շատ մարտահրավերներ կլինեն: Հայաստանում շատ բանկեր են գործում, եւ մենք, հավանաբար, միաձուլումների ականատես կլինենք: Ընդհանուր առմամբ, դա լավ կլինի տնտեսության համար. եթե բանկերի քանակը պակասի, սակայն դրանք բոլորն ուժեղ լինեն:
“Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանն”, անկասկած, կշարունակի աճել` պահպանելով իր կոնսերվատիվ քաղաքականությունը: Մեր դռները բաց կլինեն վարկավորկան համար` թեեւ որոշակիորեն խստացված պայմաններով ու մի փոքր ավելի զգուշավոր մոտեցմամբ: Մենք հաճախորդներին կառաջարկենք նոր ծառայություններ` հեռախոսային եւ ինտերնետային բանկինգ, ինչը մեր բիզնեսի զարգացմանն ուղղված ներդրումների շարունակության վկայությունը կլինի, ինչպես նաեւ առանձնահատուկ ուշադրություն կհատկացնենք սպասարկման որակի բարելավմանը:

«У нас есть $100 млн резервных средств»
Эксклюзивное интервью генерального директора ЗАО «Эйч-Эс-Би-Си Банк Армения» Тима Слейтера агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- 2008 год подходит к концу - расскажите, пожалуйста, какова прибыль банка и результаты кредитования на данный момент.
- До конца года еще остается месяц, однако уже можно говорить о том, что в 2008 году «Эйч-Эс-Би-Си Банк Армения» зарегистрирует рекордную прибыль. Рост прибыли по сравнению с прошлым годом составит 20 %, или больше.
Что касается кредитования, то на конец октября его объемы выросли по сравнению с 2007 годом на 40 %. Мы ожидаем, что по итогам года рост кредитования составит 50 %. В сентябре и октябре мы отметили рекордные показатели кредитования, которые превысили прогнозы.
- HSBC Holdings Plc является одним из самых капитализрованных и ликвидных банков в мире. Как это обстоятельство отражается на деятельности ЗАО «Эйч-Эс-Би-Си Банк Армения» и каковы преимущества членства в HSBC Group?
- Вы правы - мы сильны и очень прибыльны. Мы являемся самым прибыльным банком в мире - в прошлом году наша прибыль до уплаты налогов составила $ 24.2 млрд. В первой половине этого года показатель прибыльности сократился до $ 10.2 млрд, но мы остаемся самым прибыльным банком в мире.
У нас сильный бренд, который помогает нам в Армении. Сила заключается и в том, что мы работаем в 85 странах, и это дает нам прочный запас стабильности. Показатели большинства этих стран сильны, а в некоторых странах дела обстоят исключительно хорошо.
Работа в столь многих странах обладает стабилизирующим эффектом. Кроме того, это позволяет нам обмениваться опытом и в случае необходимости предлагать менеджерскую поддержку. IT-технологии дают нам глобальные возможности и мы можем содействовать нашим частным и корпоративным клиентам, когда они путешествуют, или занимаются бизнесом за рубежом.
Наконец, содействие со стороны HSBC Group заключается и в финансовой поддержке. В настоящее время у нас есть $ 100 млн резервных средств в виде кредитных линий от нашего головного офиса. Мы используем эти линии не очень часто, однако знаем, что в случае необходимости можем на них рассчитывать. Наша философия заключается в том, чтобы финансировать наш бизнес за счет тех депозитов, что мы привлекли в Армении. Однако в случае необходимости у нас есть эти $ 100 млн, и это придает дополнительную уверенность менеджменту банка и нашим клиентам.
- В сентябре этого года был открыт Национальный сервисный центр «Эйч-Эс-Би-Си Банк Армения», который, как ожидалось, будет оказывать услуги всем банкам группы, работающим на территории стран СНГ. Каковы первые оценки деятельности центра?
- Я очень доволен первыми итогами работы центра. Нам удалось сконцентрировать операции и процессы бэк-офиса в одном месте, не распространяя их на многие филиалы, что позволяет нам существенно повысить эффективность работы.
В течение 6-7 недель в центре работал IT-специалист из Индии, который обучал нашу новую команду новому языку программирования. Он был очень впечатлен способностями наших программистов. В настоящее время один из наших программистов проходит трейнинг в Дубае по созданию программ для банкоматов.
В следующем году мы пригласим специалиста из Гонконга, который обучит нашу команду технологиям сканирования и распознования документов, которая является важной частью процессинга бэк-офиса. Центр группы HSBC, специализирующийся на данных технологиях, размещен в Гонконге, и наш план состоит в том, чтобы создать второй такой центр в Армении. Наша команда будет обучена соответствующим технологиям и впоследствии будет заниматься ее внедрением в странах не только СНГ, но и Западной и Восточной Европы. Таковы наши планы на следующий год.
- Ожидалось, что до конца года ваш банк внедрит интернет-банкинг для частных клиентов. На какой стадии находится данный проект?
- Сроки внедрения этой услуги претерпели некоторые изменения. До конца года мы запустим телефонный банкинг, а внедрение интернет-банкинга намечено на июль 2009 года.
- Некоторые армянские банки пересмотрели свои процентные ставки. Какова стратегия «Эйч-Эс-Би-Си Банка Армения»?
- Мы, как и другие банки, также увеличили ставки. Ставки по кредитам выросли на 1-2 процентных пункта для юридических лиц и на 2-3 процентных пункта - для частных клиентов. В то же время, мы постепенно повысили ставки по депозитам - в среднем на 2.6 процентных пункта.
Сейчас у нас действует специальное предложение под названием «Кампания восьми» - 8 % для депозитов в размере от 8 млн драмов сроком на 8 месяцев.
Рост кредитных и депозитных ставок обусловлен рынком, увеличением ставки рефинансирования со стороны Центрального банка, а также спросом на кредиты, который превышает объемы привлечения депозитов. В Армении достаточно низко соотношение объема депозитов к ВВП. Одной из ключевых задач банков и правительства является стимуляция притока средств граждан на банковские депозиты. Надеюсь, клиенты оценят ту силу и безопасность, которой они обладают в HSBC.
- Каковы основные вызовы, стоящие сегодня перед армянскими банками?
- Мы должны признать, что в мире остаются очень большие вызовы, создающие финансовые проблемы для банков. В то же время, банковская система Армении хорошо капитализирована. Благодаря разумной политике Центрального банка, минимальное требование адекватности к капиталу составляет 12 %.
Существуют опасения относительно замедления темпов роста экономики, однако если рост ВВП в Армении в 2009 году составит 5 %, это может оказаться самым высоким показателем в мире. Нам следует быть осторожными и реалистичными и планировать снижение темпов экономического роста. Я не думаю, что мы столкнемся с рецессией, которая ожидает многие страны мира в 2009 году.
- Каким был 2008 года для вашего банка и всей банковской системы Армении в целом? И каковы основные задачи на 2009 год?
- 2008 год будет считаться удачным для банков Армении. Думаю, что в 2009 году будет больше вызовов. В Армении действует много банков и мы, скорее всего, увидим слияния и укрупнения. В целом, это будет хорошо для экономики - если банков станет меньше, но все они будут сильными.
«Эйч-Эс-Би-Си Банк Армения», несомненно, продолжит расти, придерживаясь консервативной политики. Наши двери будут открыты для кредитования - хотя и с несколько более строгими условиями и немного более осторожным подходом. Мы предложим новые услуги клиентам – телефонный и интернет-банкинг, что является свидетельством продолжения инвестиций в развитие нашего бизнеса, а также будем уделять повышенное вниманием улучшению качества обслуживания.