Սարգիս Հարությունյան. Շարունակելու ենք հուսալի գործընկեր լինել ՀՀ բիզնեսի համար
Noventiq Armenia ընկերության տնօրեն Սարգիս Հարությունյանը Banks.am-ին տված հարցազրույցում պատմել է Հայաստանում ՏՏ զարգացման միտումների մասին
- Noventiq-ն իրեն դիրքավորում է որպես թվային փոխակերպման եւ տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում լուծումների եւ ծառայությունների առաջատար մատակարար: Եկեք վերլուծենք այս հասկացությունները: Կարո՞ղ եք ասել՝ ի՞նչ է թվային փոխակերպումը եւ տեղեկատվական անվտանգությունը:
- Թվային փոխակերպումը թվային տեխնոլոգիաների ներդրումն է բիզնես գործընթացները փոխակերպելու եւ բարելավելու համար: Թվային տեխնոլոգիաների ճիշտ օգտագործումը ընկերությանը հնարավորություն է տալիս զգալիորեն նվազեցնել ծախսերը եւ բարձրացնել աշխատակիցների եւ ընկերության արդյունավետությունը, հասնել զարգացման նոր մակարդակի եւ արագորեն հարմարվել շուկայում ցանկացած փոփոխության:
Թերեւս, մանրամասնեմ եւ բերեմ վառ օրինակ: 2020 թվականին, կորոնավիրուսային համաճարակի պատճառով, ընկերությունները ստիպված եղան շտապ վերակառուցել իրենց բոլոր բիզնես գործընթացները՝ տեղափոխելով ամբողջ աշխատանքը առցանց, որպեսզի կարողանային տարրական դիմակայեն եւ պահպանեն բիզնեսը:
Այն ընկերությունները, որոնք մինչեւ 2020 թվականն իրենց ամենօրյա աշխատանքում օգտագործում էին թվային գործիքներ, կարողացան դա անել շատ արագ եւ ցավազուրկ, նրանք պատրաստ էին իրավիճակի ցանկացած զարգացման։
Այն ընկերությունները, որոնք նախկինում չէին օգտագործում այս գործիքները, ստիպված էին շտապ լուծումներ փնտրել, ծավալուն գնումներ կատարել, իսկ դա նշանակում է ժամանակ, կապիտալ ծախսեր եւ բիզնեսի խափանում:
Ետդարձ չկա, եւ եթե ընկերությունը դեռ չի անցել թվային վերափոխման փուլը, նա ստիպված կլինի դա անել մոտ ապագայում, այլապես չի կարողանա մրցել նրանց հետ, ում ժամանակակից տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս լինել արագ, ճկուն եւ պատրաստ հարմարվել ցանկացած փոփոխության հաշված ժամերի ընթացքում:
Այժմ կիբեռանվտանգության մասին.
Եթե խոսում ենք սահմանումներով, ապա կիբեռանվտանգությունը ցանցին միացված բոլոր սարքերի (տարբեր սարքավորումների, ծրագրային ապահովման, տվյալների) պաշտպանությունն է կիբեռ սպառնալիքներից։ Այսօր ոչ մի փոքր, միջին կամ խոշոր բիզնես չի կարող աշխատել առանց կիբեռանվտանգության խնդիրների նկատմամբ պատշաճ ուշադրության․ շատ հեշտ է դառնալ կիբեռհարձակվողների զոհ եւ կորցնել կարեւոր տվյալներ կամ գումար: Տեղեկատվական անվտանգության գործիքների ճիշտ օգտագործումը թույլ կտա ընկերությանը խուսափել բազմաթիվ հնարավոր միջադեպերից եւ փրկել իր բիզնեսը։
Ցավոք, կիբեռհարձակումները տարեցտարի ավելի ու ավելի են ավելանում, ինչը հանգեցնում է բիզնեսի համար կործանարար հետեւանքների։ Ահա թե ինչու կիբեռանվտանգությունը եղել է, կա եւ կլինի միտում առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում:
Թվային փոխակերպումը եւ կիբեռանվտանգությունը մեր գործունեության գերակա ուղղություններն են: Մենք օգնում ենք պատվիրատուներին իրականացնել թվային փոխակերպում, տրամադրում ենք կիբեռանվտանգության ծառայություններ եւ դրա համար անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումները: Մենք օգնում ենք մեր հաճախորդներին բարձրացնել շահութաբերությունը եւ ապահովել բիզնեսի անվտանգությունը, մնալ մրցունակ թվային տնտեսության պայմաններում:
Սարգիս Հարությունյանը
- Վերջերս թե՛ գլոբալ, թե՛ տեղական մակարդակով դուք սկսել եք աշխատել նոր ապրանքանիշի ներքո։ Կպատմե՞ք, թե տարվա ընթացքում ի՞նչ այլ փոփոխություններ են տեղի ունեցել ընկերությունում: Ի՞նչ ծրագրեր ունեք ապագայի համար։
- Այո, այդպես է՝ հոկտեմբերի 20-ից աշխատում ենք նոր Noventiq ապրանքանիշի ներքո։ Բացի այդ, 2022 թվականի ամռանը մենք ստացանք հեղինակավոր Great Place to Work® կոչումը: Այս կոչումը հաստատում է, որ մեր ընկերությունը ստեղծում եւ պահպանում է աշխատողների համար ավելի լավ պայմաններ եւ բարենպաստ աշխատանքային միջավայր, հնարավորություն է տալիս ձեռք բերել բացառիկ աշխատանքային փորձ համաշխարհային միջավայրում, կառուցում է վստահության վրա հիմնված աշխատանքային եւ միջանձնային հարաբերություններ, ապահովում է բոլորին արդար եւ հավասար աշխատանքային պայմաններ: Great Place to Work® ինստիտուտի ճանաչումը մեծ ձեռքբերում է եւ մեր աշխատակիցների տրամադրվածության ցուցանիշը: Մենք հիանալի արդյունք ստացանք եւ չենք պատրաստվում դրանով կանգ առնել։
Ապագա ծրագրերի մասին․ շուրջ 15 տարի մենք աշխատում ենք Հայաստանում, մեր թիմը մշտապես զարգացնում եւ ամրապնդում է իր իրավասությունները եւ փորձը։ Աճում է նաեւ Հայաստանի ՏՏ շուկան, եւ մենք նախատեսում ենք ամրապնդել մեր առաջատար դիրքերը։ Դրա համար մենք ունենք եզակի առավելություններ՝ ապրանքների եւ ծառայությունների լայն ցանկ, որը մենք կարող ենք տրամադրել, առաջատար վաճառողների կողմից հավաստագրված մասնագետներ եւ զարգացման հստակ ռազմավարություն: Մենք շարունակելու ենք աշխատել՝ շարունակելու համար լինել հուսալի գործընկեր Հայաստանի բիզնեսի համար։
- Սարգիս, Ձեր կարծիքով, ո՞ր տեխնոլոգիաներն են առավել պահանջված լինելու Հայաստանում 2023 թվականին: Ինչպե՞ս եք տեսնում թվային փոխակերպման եւ կիբեռանվտանգության ոլորտների հետագա զարգացումը:
- Հայաստանում, ինչպես եւ ամբողջ աշխարհում, 2023 թվականին ամենապահանջվածը կլինեն նույն թվային փոխակերպումն ու կիբեռանվտանգությունը։ Noventiq Armenia-ն աշխատում է տարբեր ոլորտների ավելի քան 200 ընկերությունների հետ, եւ ես կարող եմ ասել, որ այսօր Հայաստանի բիզնեսի առջեւ դրված են նույն խնդիրները, ինչ ամբողջ աշխարհում, ուստի բոլոր այն միտումներն ու լուծումները, որոնք պահանջված են արտերկրում, պահանջված կլինեն նաեւ մեզ մոտ։
Կարծում եմ, որ թվային փոխակերպման միջոցով հնարավոր է երկարաժամկետ հեռանկարում ապահովել բիզնեսի կենսունակությունն ու աճը։ Ժամանակակից թվային գործիքների օգնությամբ ընկերությունների սեփականատերերն ու աշխատակիցները կկարողանան արագ որոշումներ կայացնել, բարձր որակով կատարել սովորական աշխատանք եւ արագ հարմարվել շուկայի ցանկացած մարտահրավերին:
Սա դառնում է մրցունակության առանցքային գործոն. թվային փոխակերպումը առավելություններ է տալիս բիզնեսին՝ այսօր ցույց  տալով դրական արդյունք եւ ապագայում հնարավորություններ է տալիս ընդլայնման եւ զարգացման համար:
Մենք ակնկալում ենք, որ ընկերությունների պահանջները ՏՏ բաժիններին տարեցտարի կաճեն, ուստի այժմ ՏՏ բաժինների հիմնական խնդիրն է ՏՏ ենթակառուցվածքի աշխատանքի եւ զարգացման օպտիմալ ռազմավարության ձեւավորումը, որպեսզի հասկանանք, թե ինչ եւ որտեղ պետք է բարելավվի, պաշտպանվի, պարզեցվի, ավտոմատացվի: Որպես թվային փոխակերպման մատակարար՝ մեր խնդիրն է օգնել հաճախորդներին անել այս ամենը:
Ընկերության մասին
Noventiq-ը թվային փոխակերպման եւ տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում լուծումների եւ ծառայությունների առաջատար գլոբալ մատակարար է։ Noventiq-ի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Լոնդոնում։ Ընկերությունն ապահովում, պարզեցնում եւ արագացնում է իր հաճախորդների բիզնեսի թվային փոխակերպումը՝ միավորելով ավելի քան 75,000 կազմակերպություններ բոլոր ոլորտներից հարյուրավոր լավագույն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վաճառողների հետ, ինչպես նաեւ տրամադրելով իր սեփական ծառայություններն ու լուծումները:
Noventiq-ը ներկայումս ոլորտի ամենաարագ զարգացող ընկերություններից մեկն է: 2021 ֆինանսական տարում ընկերության շրջանառությունը հասել է 1,1 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի։ 2021 թվականի հոկտեմբերին ընկերությունն իր արժեթղթերի առաջնային տեղաբաշխում է իրականացրել Լոնդոնի բորսայում:
Noventiq-ի 3900 աշխատակիցներն աշխատում են Ասիայի, Լատինական Ամերիկայի, Եվրոպայի, Մերձավոր Արեւելքի եւ Աֆրիկայի ավելի քան 60 երկրներում՝ զգալի աճի ներուժ ունեցող շուկաներում:

Саргис Арутюнян: Мы и дальше будем надежным партнером для бизнеса Армении
Директор компании Noventiq Armenia Саргис Арутюнян в интервью Banks.am рассказал о трендах развития ИТ в Армении.
- Noventiq позиционирует себя в качестве ведущего глобального поставщика решений и сервисов в области цифровой трансформации и информационной безопасности. Давайте разберемся в этих понятиях. Расскажите, пожалуйста, что такое цифровая трансформация и информационная безопасность?
- Цифровая трансформация - это внедрение цифровых технологий для преобразования и улучшения бизнес-процессов. Правильное использование цифровых технологий дает компании возможность существенно сократить расходы и повысить эффективность работы сотрудников и предприятия в целом, выйти на новый уровень развития, быстро адаптироваться к любым изменениям на рынке.
Пожалуй, я особенно подробно остановлюсь на этой адаптации. Приведу наглядный пример.
В 2020 году из-за пандемии коронавируса компаниям пришлось срочно перестроить все свои бизнес-процессы, чтобы перевести всю работу в онлайн и элементарно выстоять, сохранить бизнес.
Те компании, которые и до 2020 года использовали цифровые инструменты в повседневной работе, смогли это сделать очень быстро и безболезненно, они оказались готовы к любому развитию ситуации.
Те же компании, которые не использовали эти инструменты раньше, вынуждены были срочно искать решения, делать объемные закупки - а это и сроки, и капитальные затраты, и простой бизнеса.
Обратного пути уже нет, и, если компания еще не прошла этап цифровой трансформации, она будет вынуждена сделать это в ближайшем будущем, иначе не сможет конкурировать с теми, кому современные технологии позволяют быть быстрыми, гибкими и адаптироваться к любым изменениям в считанные часы.
Теперь о кибербезопасности:
Если говорить определениями, то кибербезопасность - это защита всех подключенных к сети устройств (различного оборудования, ПО, данных) от киберугроз. Без должного внимания к вопросам кибербезопасности сегодня не сможет обойтись ни одна компания малого, среднего или крупного бизнеса: очень легко стать жертвой мошенников и потерять важные данные или деньги. Правильное использование средств информационной безопасности позволит компании избежать множества возможных инцидентов и сохранить свой бизнес.
К сожалению, кибератак с каждым годом становится все больше, что приводит к губительным для бизнеса последствиям. Вот почему кибербезопасность была, есть и будет трендовым направлением на ближайшие несколько лет.
Цифровая трансформация и кибербезопасность - наши приоритетные направления деятельности: мы помогаем заказчикам осуществлять цифровую трансформацию, предоставляем сервисы кибербезопасности и все необходимое для этого оборудование. Мы помогаем нашим клиентам повысить прибыльность и обеспечить безопасность бизнеса, оставаться конкурентоспособными в условиях цифровой экономики.
- Насколько нам известно, недавно, как глобально, так и локально Вы начали работать под новым брендом. Расскажите, пожалуйста, какие еще изменения произошли за год в компании? Какие планы на будущее?
Да, все верно: с 20 октября мы работаем под новым брендом Noventiq. Кроме того, летом 2022 года мы получили престижное звание Great Place to Work®!
Это звание подтверждает, что наша компания создает и поддерживает лучшие условия и благоприятную рабочую среду для сотрудников, дает возможность получить исключительный опыт работы в глобальной среде, выстраивает рабочие и межличностные отношения, основанные на доверии, обеспечивает всех справедливыми и равными условиями труда. Признание института Great Place to Work® - это серьезное достижение и показатель настроения наших сотрудников. Мы получили прекрасный результат и не собираемся останавливаться на достигнутом!
Про планы:
Вот уже почти 15 лет мы работаем в Армении, наша команда постоянно развивается и усиливает свои компетенции и экспертизу. ИТ-рынок Армении тоже растет, и мы планируем укреплять наши лидирующие позиции. Для это у нас есть уникальные преимущества: обширный список продуктов и услуг, которые мы можем предоставить, сертифицированные ведущими вендорами специалисты и четкая стратегия развития. Мы продолжим трудиться, чтобы и дальше оставаться надежным партнером для бизнеса Армении.
- Саргис, какие на Ваш взгляд технологии будут самыми востребованными в Армении в 2023 году? Каким Вы видите будущее развитие сфер цифровой трансформации и кибербезопасности?
- В Армении, как и во всем мире, в 2023 году самыми востребованными будут все те же цифровая трансформация и кибербезопасность. Noventiq Armenia работает с более чем 200 компаниями из разных отраслей, и я могу сказать, что сегодня перед бизнесом Армении стоят те же задачи, что и во всем мире, поэтому все те тенденции и решения, которые востребованы за рубежом, будут востребованы и у нас.
Думаю, что с помощью цифровой трансформации можно обеспечить жизнеспособность и рост бизнеса в длительной перспективе. Владельцы и сотрудники компаний с помощью современных цифровых инструментов смогут оперативно принимать решения, качественно выполнять рутинную работу, быстро адаптироваться к любым вызовам рынка.
Это становится основным фактором конкурентоспособности - цифровая трансформация дает преимущества бизнесу, показывая положительный результат уже сегодня и предоставляя возможности масштабирования и развития в будущем.
Мы ожидаем, что требования компаний к ИТ-отделам будут расти с каждым годом, поэтому сейчас главная задача ИТ-отделов - сформировать оптимальную стратегию работы и развития ИТ-инфраструктуры, чтобы понять, что и где нужно улучшить, защитить, упростить, автоматизировать. Наша задача как провайдера цифровой трансформации - помочь заказчикам в этом.
О компании
Noventiq - ведущий глобальный поставщик решений и сервисов в области цифровой трансформации и информационной безопасности. Головной офис Noventiq находится в Лондоне. Компания обеспечивает, упрощает и ускоряет цифровую трансформацию бизнеса своих клиентов, объединяя более 75 000 организаций из всех отраслей с сотнями лучших в своем классе поставщиков в сфере информационных технологий, а также предоставляя собственные услуги и решения.
В настоящее время Noventiq является одной из самых быстрорастущих компаний в отрасли. В 2021 финансовом году ее оборот достиг 1,1 миллиарда долларов США. В октябре 2021 года компания провела первичное размещение своих ценных бумаг на Лондонской бирже.
3 900 сотрудников Noventiq работают в более чем 60-и странах Азии, Латинской Армерики, Европы, Среднего Востока и Африки - на рынках со значительным потенциалом роста.