“Նախատեսում ենք ներգրավել նոր ռեսուրսներ”
“Հայէկոնոմբանկի” վարչության նախագահ եւ գործադիր տնօրեն Դավիթ Սուքիասյանի հարցազրույցը “Մեդիամաքս” գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- Ներկայացրեք, խնդրեմ, վերջերս Լոնդոն եւ Վաշինգտոն կատարած Ձեր այցի արդյունքները:
- Լոնդոն և Վաշինգտոն կատարած այցերի ընթացքում տեղի ունեցան 20-ից ավելի հանդիպումներ միջազգային խոշոր բանկերի եւ ֆինանսական կազմակերպությունների ղեկավարների հետ, որտեղ քննարկվեցին ինչպես նախօրոք համաձայնեցված ծրագրերը, այնպես էլ ձեռք բերվեցին պայմանավորվածություններ նոր վարկային ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ:
Այդ ծրագրերի իրականացումը փոքր-ինչ հետաձգվել էր հիմնականում պայմանավորված Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակով եւ միջազգային ֆինանսական ճգնաժամով, սակայն մենք նախատեսում ենք ներգրավել նոր ռեսուրսներ, թե հետաձգված և թե նոր վարկային ծրագրերի շրջանակներում:
- Անցած տարի բանկի ստացված արտաքին վարկային միջոցների մեծ մասն ուղղված էր միկրո, փոքր եւ միջին բիզնեսի ֆինանսավորմանը: Ինչպե՞ս է ընթանում այդ միջոցների տեղաբաշխման գործընթացը, ի՞նչ առավելություններ են հաշվի առնվում բանկի կողմից փոխառուների ընտրության պարագայում:
- “Հայէկոնոմբանկի” ռազմավարական առաջնային ուղղություններից է փոքր եւ միջին բիզնեսի վարկավորումը, որի համար բանկը միջոցներ է ներգրավում միջազգային ֆինանսական կառույցներից: Ներգրավված միջոցներն արդեն ամբողջությամբ տեղաբաշխվել են:
Բանկում ձևավորվել եւ կիրառվում են վարկավորման առաջատար տեխնոլոգիաներ, որոնք տարբերվում են կախված վարկատեսակներից: Նշված տեխնոլոգիաների ձևավորման մեջ մեծ դեր ունի մեր մասնագետների աշխատանքային փորձը, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպությունների տեխնիկական օժանդակությունը:
Վարկավորման ժամանակ հաշվի է առնվում վարկառուի փորձը, բիզնեսի կայունությունը, վարկային պատմությունը, գործունեության ոլորտը եւ այլն:
Կցանկանայի նշել նաեւ, որ սպառողական վարկավորումը չի հանդիսանում բանկի ռազմավարական առաջնային ուղղություններից մեկը և բանկը չի խրախուսում շուկայի այդ հատվածում իր մասնակցության ծավալների մեծացմանը:
- Շարունակելով փոքր եւ միջին բիզնեսի վարկավորման թեման` կցանկանայինք իմանալ, թե ո՞ր փուլում են գտնվում Երեւանում ՓՄԲ սուբյեկտների վարկավորման մասնագիտացված մասնաճյուղ-կենտրոն գործարկելու ծրագրերը եւ փոխառուներին ի՞նչ նոր ծառայություններ են առաջարկվելու:
- Միջին և փոքր բիզնեսի վարկավորման կենտրոնը բացվել է դեռ անցյալ տարի, սակայն ամբողջ ծավալով սկսել է գործել այս տարի: Այն յուրահատուկ է նրանով, որ հանդիսանում է ոլորտի մասնագետների պատրաստման դարբնոց: Ներկայումս արդեն իսկ պատրաստվել են գրեթե 40 մասնագետներ, որոնք գործուղվել են բանկի ինչպես Երեւանի, այնպես էլ մարզերի մասնաճյուղեր: Նախատեսում ենք 3 տարվա ընթացքում ունենալ մոտ 100 մանագետներ, ովքեր կֆինանսավորեն միկրովարկավորման ծրագրերի շրջանակներում: Նշված գործընթացը կրելու է շարունակական բնույթ եւ բանկը մեծ ակնկալիքներ ունի միկրովարկավորման կենտրոնի գործունեությունից:
Ծրագրի իրականցման համար մեծ օժանդակություն են ցուցաբերում BFC-ի մասնագետները, նրանք օգնում են կատարել ինչպես կադրերի ընտրությունը, այնպես էլ ծրագրերի ներդրումը: Կենտրոնում գործում է ինքնուրույն վարկային կոմիտե, որն իր լիմիտների սահմաններում իրականացնում է փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորում:
- Աճող մրցակցության պայմաններում Հայաստանի բանկերը սկսել են մեծ նշանակություն հատկացնել նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը: Արդյո՞ք այդ նորարարությունները վաղաժամ չեն այն իմաստով, որ հասարակությունը դեռեւս դրանց գործնական կիրառման համար բավարար հմտություններ չունի:
- ֆինանսական շուկայում ներդրված բանկային առաջատար տեխնոլոգիաները եւ նորամուծությունները բավականին արագ են յուրացվում հասարակության կողմից: Ցանկացած նորամուծության ներդրման արդյունավետությունը պայմանավորված է նրա հանդեպ հասարակության ունեցած պահանջով և այդ ուղղությամբ արդեն իսկ արձանագրված արդյունքները վկայում են այն մասին, որ նոր ծառայությունների ներդրումը եւ սպասարկման նոր մակարդակի ապահովումը դարձել է առօրյա պահանջ հասարակության համար:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ զարգացումները` “Հայէկոնոմբանկը” ձեռնամուխ է եղել իր հաճախորդներին նոր ծառայությունների առաջարկման հետ մեկտեղ տրամադրել նաեւ անվճար խորհրդատվություն:
- Բանկերը հարց են բարձրացնում վարկային եւ դեպոզիտային տոկոսադրույքների բարձրացման վերաբերյալ, ավելին, քննարկվում է թույլատրելի նվազագույն վարկային տոկոսադրույքի սահմանափակումը վերացնելու հեռանկարը: Ինչպիսի՞ն է “Հայէկոնոմբանկի” դիրքորոշումը:
- “Հայէկոնոմբանկը”, համահունչ լինելով շուկայում տեղի ունեցող զարգացումներին, եւ հաշվի առնելով տեղական շուկայում տոկոսադրույքների բարձրացման փաստը, բարձրացրել է վարկային տոկոսադրույքները: Միջինում, կախված վարկատեսակից, տոկոսադրույքները բարձրացել են 2-4 տոկոսային կետով: Մեր բանկի կողմից վարկավորման տոկոսադրույքների բարձրացումը պայմանավորված է շուկայի մասնակիցների հետ հավասար մրցակցային պայմանների ապահովմամբ:
“Հայէկոնոմբանկն” աշխատում է խոշոր միջազգային կառույցների հետ եւ հակված է միջազգային ռեսուրսներով բանկային պորտֆելի ձևավորմանը: Ինչ վերաբերվում է ավանդների տոկոսադրույքներին, դրանք մնում են անփոփոխ եւ մենք չենք տեսնում փոփոխման անհրաժեշտությունը, քանի որ ներքին շուկայում մեր կողմից ներգրավված միջոցների, առաջին հերթին ֆիզիկական անձանցից ներգրավված միջոցների, ծավալներն աճում են: Օրինակ, վերջին երկու եռամսյակների ընթացքում ֆիզիկական անձանցից ներգրավված ավանդների ծավալները աճել են գրեթե 35 %-ով:
- Այսօր կարելի է լսել հակասական կարծիքներ Հայաստանի տնտեսության վրա համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի հնարավոր ազդեցության մասին: Փորձագետների մի մասը կարծում է, որ ազդեցությունն աննշան կլինի, մյուսները պնդում են, որ ազդեցությունը կլինի ամենալուրջը եւ լրջորեն կազդի Հայաստանի բանկային համակարգի վրա: Դուք ի՞նչ եք կարծում:
- Ճգնաժամի ազդեցությանը դեռեւս արտահայտվում է արտաքին ֆինանսական շուկաներից միջոցների ներգրավման որոշակի բարդություններով, որն ի դեպ, ինչպես արդեն նշեցի, ՀՀ-ում տոկոսադրույքների բարձրացման հիմնական պատճառն է: Այնուամենայնիվ, ՀՀ բանկային համակարգն ի վիճակի է դիմակայել միջազգային ֆինանսական ճգնաժամին` շնորհիվ իր բարձր իրացվելիության եւ կապիտալով ապահովվածությամբ: Նկատի ունենանք նաեւ, որ ՀՀ Կենտրոնական բանկը, հանդիսանալով ՀՀ ֆինանսական համակարգի կարգավորիչ, բավականին խիստ հսկողություն է իրականացնում բանկային համակարգի նկատմամբ եւ միջազգային ֆինանսական ճգնաժամի ազդեցության դեպքում իր նշանակալի դերը կունենա համակարգի կայունության եւ գործունեության անընդհատության պահպանման գործում:
- Մինչեւ տարեվերջ քիչ ժամանակ է մնացել. ինչպիսի՞ն էր անցնող տարին “Հայէկոնոմբանկի” համար: Ո՞ր հիմնական ձեռքբերումների մասին կարելի է խոսել:
- Ընթացիկ տարին բանկի համար նշանակալի էր մի շարք իրադարձություններով: Վարկային կենտրոնի բացումը լուրջ քայլ էր վարկավորման գործընթացի իրականացման որակի բարձրացման ուղղությամբ: Գործարկվեցին մասնաճյուղեր ինչպես Երևանում, այնպես էլ ՀՀ մարզերում:
ՀՀ-ում առաջին անգամ ներդրվեց և գործարկվեց call-center (զանգերի կենտրոն) ծառայությունն` “Արմենտելի” հետ համատեղ: 86-86 հեռախոսահամարը հնարավորություն է տալիս հաճախորդներին շուրջօրյա տեղեկատվություն ստանալ մեր սակագների, տոկոսադրույքների եւ բանկի այլ ծառայությունների վերաբերյալ: Փետրվարին Սևծովյան առևտրի եւ զարգացման բանկի հետ կնքվեց վարկային պայմանագիր, որի միջոցներն ուղղվեցին փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորմանը: Վերակառուցման եւ Զարգացման Եվրոպական Բանկի հետ կնքվել են պայմանագրեր ինչպես համաֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում, այնպես էլ հիփոթեքային շուկայի վարկավորման համար: Atlantic Forfeiterungs AG վարկային կազմակերպությունից ստացվել է հերթական տրանշը` ուղղված առևտրի վարկավորմանը:
Մենք շարունակում ենք ակտիվ համագործակցել միջազգային կառույցների հետ, մասնավորապես նախատեսում ենք հանդիպումներ Ֆրանկֆուրտում նոյեմբերին կայանալիք եվրոպական բանկերի տարեկան կոնգրեսում, որին մասնակցելու հրավեր ենք ստանում երկրորդ տարին անընդմեջ:

«Мы планируем привлечь новые ресурсы»
Интервью председателя правления и исполнительного директора «Армэкономбанка» Давида Сукиасяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Расскажите об итогах ваших недавних визитов в Лондон и Вашингтон.
- В ходе моих поездок в Лондон и Вашингтон состоялось более 20-и встреч с руководителями крупных международных банков и финансовых организаций, в ходе которых были обсуждены как заранее согласованные программы, так и были достигнуты договоренности относительно реализации новых кредитных программ. Реализация этих программ несколько затянулась из-за внутриполитической ситуации в Армении и мирового финансового кризиса, однако мы планируем привлечь новые ресурсы в рамках как новых, так и отложенных программ.
- Львиная доля внешних кредитных средств, полученных банком в прошлом году, была ориентирована на финансирование микро-, малого и среднего бизнеса. Как протекает распределение этих средств, какие приоритеты учитываются банком при отборе потенциальных заемщиков?
- Одним из приоритетных стратегических направлений «Армэкономбанка» является кредитование малого и среднего бизнеса, для чего банк привлекает средства из международных финансовых структур. Кстати, привлеченные средства уже полностью распределены.
В банке применяются передовые технологии кредитования, которые различаются в зависимости от видов кредитов. Большую роль в формировании этих технологий играет профессиональный опыт наших специалистов, а также техническое содействие международных организаций. При кредитовании учитывается опыт заемщика, стабильность бизнеса, кредитная история, сфера деятельности и т.д.
Хотелось бы также отметить, что потребительское кредитование не является нашим стратегическим приоритетным направлением, и банк не поощряет увеличения своего присутствия в этом сегменте рынка.
- Продолжая тему кредитования малого и среднего бизнеса, хотелось бы узнать, на какой стадии находятся ваши планы по открытию в Ереване специализированного филиала-центра кредитования субъектов МСБ, и какие новые услуги будут предложены данной категории заемщиков?
- Центр кредитования малого и среднего бизнеса октрылся еще в прошлом году, однако начал полноценно работать в этом году. Он уникален тем, что является кузницей подготовки специалистов данной сферы. Центр уже подготовил около 40 специалистов, которые были командированы в ереванские и региональные филиалы банка. В течение 3 лет мы планируем подготовить около 100 специалистов, которые будут финансировать в рамках программ микрофинансирования. Данный процесс будет носить продолжительный характер, и у нас большие ожидания от центра микрокредитования. Считаю необходимым отметить, что в процессе реализации программы нам оказывают большую поддержку специалисты BFC, которые помогают как в выборе кадров, так и в деле внедрения программ. В центре действует собственный кредитный комитет, который в пределах своих лимитов осуществляет кредитование малого и среднего бизнеса.
- В условиях растущей конкуренции банки Армении начали уделять большое значение внедрению новых технологий. Не являются ли эти нововведения преждевременными в том смысле, что население страны пока не имеет достаточных навыков для их практического применения?
- Уже внедренные на финансовом рынке передовые банковские технологии и нововведения усваиваются обществом достаточно быстро. Эффективность внедрения любой инновации обусловлена спросом со стороны общества, и уже отмеченные в данном направлении успехи свидетельствуют о том, что внедрение новых технологий и обеспечение нового качества обслуживания стали актуальными требованиями общества. С учетом этого, «Армэкономбанк» наряду с предоставлением новых услуг предоставляет своим клиентам бесплатные консультации.
- Коммерческие банки страны поднимают вопрос о необходимости повышения кредитных и депозитных ставок, более того - обсуждается перспектива снятия ограничения на максимально дозволенную кредитную ставку. Представьте позицию «Армэкономбанка» на этот счет.
- «Армэкономбанк», в соответствии с тенденциями рынка и с учетом факт повышения процентных ставок на местном рынке, повысил кредитные ставки. В среднем, в зависимости от кредитного продукта, ставки повысились на 2-4 процентных пункта. Повышение кредитных ставок обусловлено обеспечением равных конкурентных условий с участниками рынка.
«Армэкономбанк» сотрудничает с крупными международными структурами и склонен к формированию банковского портфеля с международными ресурсами. Что касается ставок по вкладам, они остаются без изменений, и мы не видим необходимости их менять, поскольку на внутреннем рынке мы имеем рост объемов привлеченных средств, в первую очередь - от физических лиц. К примеру, в течение последних двух кварталов объем привлеченных банком вкладов физических лиц вырос почти на 35%.
- Сегодня можно услышать противоположные мнения о возможном влиянии мирового финансового кризиса на экономику Армении. Часть экспертов считает, что воздействие будет незначительным, другие утверждают, что влияние будет самым серьезным и негативно отразится на армянской банковской системе. Что Вы думаете на этот счет?
- Влияние пока проявляется определенными осложнениями в привлечении средств из внешних финансовых рынков, что и является основной причиной повышения банковских ставок в Армении.Тем не менее, считаю нужным отметить, что банковская система Армении способна противостоять мировому финансовому кризису благодаря своей высокой ликвидности и обеспеченности капиталом. Примем также во внимание, что Центральный банк Армении, будучи регулятором финансовой системы страны, осуществляет достаточно строгий контроль за банковской системой, и в случае влияния мирового финансового кризиса, будет играть значительную роль в деле сохранения стабильности и беспрерывностидеятельности системы.
- До конца года остается не очень много времени - каким выдался уходящий год для «Армэкономбанка»? О каких основных приобретениях и потерях можно говорить?
- Текущий год был знаменателем для банка рядом событий. В частности, как уже отмечалось, был открыт кредитный центр, что стало серьезным шагом на пути повышения качества осуществления процесса кредитования. Были открыты филиалы в Ереване и в регионах. Впервые в Армении был внедрен и задействован совместный с «АрменТел» колл-центр. Благодаря телефонному номеру 86-86 наши клиенты могут получать круглосуточную информацию о тарифах, ставках и прочих услугах банка. В феврале с Черноморским банком торговли и развития был заключен кредитный договор, средста которого были направлены на кредитование малого и среднего бизнеса. Были заключены договора с Европейским банком реконструкции и развития как в рамках программы софинансирования, так и для кредитования ипотечного рынка. Мы получили очередной транш от кредитной организации Atlantic Forfeiterungs AG, который был направлен на финансирование торговли. Мы продолжаем активно сотрудничать с международными структурами, в частности, планируем ряд встреч на предстоящем в ноябре во Франкфурте ежегодном Конгрессе европейских банков, приглашение на который мы получаем второй год подряд.