Թուրքական Colendi ֆինտեխը միջոցներ է ներգրավել է թվային բանկ ստեղծելու համար
Colendi-ն, որը հայտնի է նորարարական թվային բանկային եւ ֆինանսական ծառայություններով, Թուրքիայի բանկային կարգավորող մարմնի կողմից ստացել է  թվային բանկ ստեղծելու թույլտվությունը:
«Հավաքած միջոցները կօգտագործվեն Colendi Bank-ի ստեղծման համար», - ասել է Colendi-ի համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Բյուլենտ Թեքմենը:
Ստամբուլում գտնվող ընկերությունը, որը 2024 թվականի մարտին հայտարարել է ֆինանսավորման նոր փուլի մասին, նպատակ ունի մինչեւ տարեվերջ ներգրավել  ավելի քան $150 միլիոն։ Թեքմենն ակնկալում է, որ փուլի փակումից հետո Colendi-ի գնահատումը կհասնի $1 միլիարդի:
Թուրքիայում 17 միլիոն բաժանորդ ունենալով՝ Colendi-ն նախատեսում է ընդլայնվել դեպի մեծ բնակչություն ունեցող զարգացող շուկաներ, մասնավորապես՝ Պակիստան եւ Ինդոնեզիա:
Ընկերությունը նախատեսում է կրկնակի լիստինգ անցկացնել Ստամբուլում եւ Լոնդոնում եւ IPO-ի դուրս գալ 2026 թվականին։

Турецкий финтех Colendi привлек средства для создания цифрового банка
Colendi, известный своими инновационными цифровыми банковскими и финансовыми услугами, получил разрешение банковского регулятора Турции для создания цифрового банка.
«Привлеченные средства будут использованы для создания Colendi Bank», - сказал соучредитель и генеральный директор Colendi Бюлент Текмен.
Базирующаяся в Стамбуле компания, которая объявила новый раунд привлечения финансирования в марте 2024 года, намерена привлечь о конца года более $ 150 миллионов. Текмен ожидает, что после завершения раунда оценка Colendi достигнет $1 млрд.
Имея базу пользователей в 17 миллионов человек в Турции, Colendi планирует выходить на развивающиеся рынки с большим населением, в частности, в Пакистан и Индонезию.