Արարատ Ղուկասյան. Յունիբանկը հնարավորություն է տալիս ներդնել աշխարհի խոշորագույն բորսաներում
Յունիբանկը 2023 թվականի վերջին գործարկել է նոր ուղղություն՝ բրոքերային ծառայությունների մատուցում: Unibank Invest հարթակի միջոցով բանկն իր հաճախորդներին հնարավորություն է տալիս ներդրումներ կատարել կապիտալի գլոբալ շուկաներում:
Banks.am-ի հետ զրույցում Յունիբանկի Վարչության նախագահի առաջին տեղակալ Արարատ Ղուկասյանը պատմել է նոր ծառայության մասին:
- Պարոն Ղուկասյան, անցած տարվա վերջին Յունիբանկը գործարկեց նոր՝ բրոքերային ծառայությունների մատուցման ուղղությունը: Ինչո՞վ էր պայմանավորված այս որոշումը:
- Unibank Invest բրոքերային ծառայությունների գործարկմամբ մենք հնարավորություն ընձեռեցինք հաճախորդներին ներդրումներ կատարել աշխարհի խոշորագույն ֆոնդային բորսաներում:
ՀՀ տնտեսության մյուս ճյուղերի նման բանկային համակարգն անցել է զարգացման այն փուլը, երբ հաճախորդների ակնկալիքները շատ ավելի համեստ էին, իսկ դասական ավանդային գործիքների կամ, որպես օրինակ, անշարժ գույքի շուկայում ներդրումների եկամտաբերությունը բարձր էր: Այսօր ավանդային կամ պարտատոմսերի շուկան արդեն բավարար չեն որոշ հաճախորդների պահանջարկը բավարարելու համար: Հաճախորդները ցանկանում են ներդրումների նոր հնարավորություններ եւ ավելի բարձր եկամտաբերություն: Նկատելով այս միտումը, Յունիբանկում նախորդ տարի բրոքերային ծառայությունների ներդրման ուղղությամբ աշխատանքներ սկսեցինք: Այժմ մեր հաճախորդները կարող են ներդրումներ կատարել համաշխարհային բոլոր առաջադեմ բորսաներում:
- Ո՞վ կարող է օգտվել բանկի առաջարկած բրոքերային ծառայություններից եւ ինչպիսի՞ն պետք է լինեն հաճախորդների քայլերի հաջորդականությունը:
- Բրոքերային մեր ծառայությունից կարող են օգտվել եւ ձեւավորել ներդրումային պորտֆել բոլոր ցանկացողները, ովքեր ունեն ֆինանսական հնարավորություն եւ համապատասխան գիտելիքներ: Երբ խոսում ենք ֆինանսական հնարավորությունների մասին, ամենեւին նկատի չունեմ զգալի կարողություն ունեցող անհատներին, որովհետեւ մեր համակարգի միջոցով կարելի է ներդրումներ կատարել եւ ձեւավորել պորտֆել սկսած $1000-ից:
Արարատ Ղուկասյանը
Ուզում եմ ընդգծել նաեւ գիտելիքի կարեւորությունը, քանի որ այն ներդրումային գործունեության անկյունաքարն է: Այստեղ չի կարելի ինչ-որ գուշակումների կամ բախտի հույսին մեծ կարողություններ կուտակել: Պետք է հստակ հասկանալ՝ ի՞նչ է արժեթուղթը, ինչպե՞ս են ձեւավորվում արժեթղթի գնագոյացման գործոնները, ինչո՞վ են պայմանավորված տնտեսության տատանումները եւ ո՞ր ընկերություններն են առավել հեռանկարային: Բրոքերային ծառայությունը Հայաստանի համար նոր է եւ մեր հաճախորդներին օգնելու նպատակով մենք գործարկել ենք տելեգրամյան վերլուծական ալիք, որտեղ գրեթե ամենօրյա պարբերականությամբ տեղադրում ենք համաշխարհային տնտեսության միտումների մասին վերլուծական հոդվածներ, ինչպես նաեւ առավել խոստումնալից ընկերությունների մասին հեղինակային վերլուծություններ: Պիտի ընդգծեմ, որ այդ հոդվածները եւ վերլուծությունները հաճախորդներին համապատասխան գիտելիքներ եւ տեղեկատվություն տրամադրելու նպատակով են հրապարակվում, չունեն խորհրդատվական բնույթ, ի վերջո հաճախորդն ինքն է կայացնում ներդրում կատարելու որոշումը:
Ինչ վերաբերում է ծառայությունից օգտվելու քայլերի հաջորդականությանը՝ ապա նշեմ, որ ներդրումներ սկսելու համար անհրաժեշտ է ընդամենը դիմել Յունիբանկ եւ առանց որեւիցե վճարի բացել բրոքերային հաշիվ:
- Տեխնոլոգիական ի՞նչ լուծումներ եք առաջարկում Ձեր հաճախորդներին:
- Բրոքերային ծառայությունը մատուցվում է Unibank Invest թվային հարթակի միջոցով, որը հասանելի է ինչպես անհատական համակարգչի, այնպես էլ բջջային հավելվածի միջոցով: Այն նախադեպը չունի ՀՀ բանկային համակարգում:
Հարթակում յուրաքանչյուր հաճախորդի համար ստեղծվում է անձնական հաշիվ, որով նա իրավասություն է ստանում մտնել համակարգ եւ դառնալ միջազգային բորսայական առեւտրի լիարժեք մասնակից: Հարթակը շատ հեշտ է օգտագործման առումով, այն տալիս է ոչ միայն բորսայական առեւտրին մասնակցելու հնարավորություն, այլ նաեւ տեղեկատվություն առաջատար բորսաներում ցուցակված արժեթղթերի մասին:
Բորսաների աշխատաժամերով պայմանավորված՝ մեր երկիրը բարենպաստ դիրքում է գտնվում: Աշխատանքային օրը մեզ մոտ ավարտվում է այն ժամանակ, երբ ամերիկյան հիմնական բորսաները բացվում են, այսինքն՝ երեկոյան, երբ հաճախորդն ունի ազատ ժամանակ՝ նորություններին հետեւելու եւ արժեթղթեր գնելու կամ վաճառելու որոշում կայացնելու համար: Իսկ աշխատանքային օրը սկսելուն պես արդեն ասիական շուկաներին հետեւելն է հարմար:
- Ինչպիսի՞ ֆինանսական գործիքներում կարող են ներդրումներ կատարել հաճախորդները: Միաժամանակ՝ ի՞նչ միջնորդավճարներ են սահմանված բանկի կողմից:
-Unibank Invest համակարգի միջոցով կարելի է ներդրումների իրականացնել աշխարհի ավելի քան 17 բորսաներում, այդ թվում՝ NYSE, NASDAQ, LSE, HKEX, Xetra: Հաճախորդի համար հասանելի են բաժնետոմսեր, պարտատոմսեր, ինչպես նաեւ ETF-ներ՝ խոշորագույն ֆոնդեր: Բնականաբար, որոշ արժեթղթերում կամ ֆոնդերում ներդրումների համար առկա է ներդրումային նվազագույն շեմ, բայց ինչպես արդեն նշեցի, նույնիսկ համեստ ֆինանսական միջոցների համար կարելի է գտնել համապատասխան ներդումային գործիք:
Unibank Invest-ը երկու փաթեթ է առաջարկում: Առաջինը՝ FreeTrade-ը, նախատեսված է սկսնակների համար: Այս փաթեթը չունի տարեկան սպասարկման վճար: FreeTrade փաթեթով հաճախորդը մուտք է ունենում NASDAQ, NYSE, LSE, XETRA, Euronext բորսաներին, միեւնույն ժամանակ հնարավորություն է ստանում արտարժույթային (USD, EUR, GBP) գործարքներ կատարել: Կարող է գնել այս բորսաներում ցուցակված ցանկացած բաժնետոմս:
Երկրորդը՝ ProTrade փաթեթն է, որը 50 հազար դրամ տարեկան սպասարկման վճար ունի: Սա նախատեսված է պրոֆեսիոնալ ներդրողների համար, որոնց նաեւ տրամադրվում է լծակ գործարքների իրականացման համար:
Գործարքների մասով միջնորդավճարներին կարելի է ծանոթանալ unibankinvest.am կայքում, իսկ մեր աշխատակիցները միշտ պատրաստ են տրամադրել անհրաժեշտ աջակցությունը:
- Ներդրումային յուրաքանչյուր գործունեության հիմքում ռիսկերի կառավարումն է: Այս համատեքստում՝ ի՞նչ եք առաջարկում Ձեր հաճախորդներին, այդ թվում՝ ներդրումային գրագիտությունը բարձրացնելու առումով:
Ներդրումային ծառայություններից օգտվելիս՝ հաճախորդն առաջին հերթին պետք է հասկանա այն գործիքը, որտեղ պատրաստվում է ներդրում կատարել: Ինչպես նաեւ պետք է հիշել ներդրումների ոսկե կանոնը՝ դիվերսիֆիկացիան, կապիտալը բաշխելով տարբեր տեսակի եւ արժույթով արժեթղթերում: Սոցիալական ցանցերի մեր էջերում պարբերաբար ներկայացնում ենք վերլուծություններ եւ ներդրումային գաղափարներ, որոնք կարող են հետաքրքրել մեր պոտենցիալ հաճախորդներին:
- Վերջին շրջանում Հայաստանում նկատելի ակտիվացել է բրոքերային ծառայությունների ոլորտը՝ պայմանավորված մասնագիտացած խաղացողների շուկա մուտք գործելով: Ինչպիսի՞ն են այս առումով Յունիբանկի մրցակցային առավելությունները:
- Որպես մրցակցային առավելություն՝ կառանձնացնեմ հենց մեր համակարգը, այդ թվում՝ մոբայլ հավելվածը, որի միջոցով հաճախորդները կատարում են բորսայական առեւտուր: Մյուսը՝ սպասարկումը: Հաճախորդը ստանում է առավելագույն տեղեկատվությունը, այսինքն՝ նա ստիպված չէ ինքնուրույն փնտրել նորություններ, տեղեկատվական նյութեր, հետո կապվել բանկի հետ, գնանշում անել, որի ընթացքում օրեր կանցնեն եւ շուկան կփոխվի: Մեր հարթակում հաճախորդը կարող է անմիջապես ստանալ իրեն անհրաժեշտ բոլոր տեղեկությունները:
Նշեմ նաեւ, որ ներդրում կատարելիս հաճախորդը չի կատարում դրամական փոխանցումների հետ կապված որեւէ վճար, որը եւս մեր մրցակցային առավելությունն է:
- Պարոն Ղուկասյան, կարո՞ղ եք արդեն այսօր նախնական գնահատական տալ բանկի գործարկած բրոքերային ծառայության պահանջվածության մասին:
- Unibank Invest-ի հաճախորդների թիվը եւ կառավարման տակ գտնվող ակտիվների ծավալն աճում է ամեն օր՝ կարճ ժամանակահատվածում հասնելով մի քանի միլիոն դոլարի: Սակայն, կարծում եմ, սա դեռ համեստ թիվ է եւ մենք տեսնելու ենք կտրուկ աճ մոտակա ամիսներին:
Ֆինանսական մշակույթի առումով այս ծառայությունը նորարարություն է մեր քաղաքացիների համար: Այս պահին հիմնական անելիքը լայն հասարակությանը, բնակչությանը ներդրումային ծառայությունների առանձնահատկություններին եւ առավելություններին ծանոթացնելն է:

Арарат Гукасян: Юнибанк предоставил клиентам возможность инвестировать на крупнейших фондовых биржах мира
16.05.2024 | 22:24 Главная страница / Новости / Интервью /
#Юнибанк #Арарат Гукасян
В конце 2023 года Юнибанк запустил новое направление своей деятельности - брокерскoe обслуживание. Посредством платформы Unibank Invest банк предоставляет клиентам возможность заключать инвестиционные сделки на глобальных рынках капитала.
В беседе с Banks.am первый заместитель председателя Правления Юнибанка Арарат Гукасян рассказал о новом направлении.
- Господин Гукасян, в конце прошлого года Юнибанк начал предоставлять брокерские услуги. Чем обусловлено это решение?
- С запуском брокерских услуг мы предоставили возможность клиентам инвестировать на крупнейших фондовых биржах мира.
Как и другие отрасли экономики, банковская система Армении прошла тот этап развития, когда клиентов удовлетворяли классические банковские услуги, а доходность депозитов или, например, инвестиций в рынок недвижимости была высокой. Сейчас рынок депозитов и облигаций перестал удовлетворять многих клиентов, ищущих новые инвестиционные инструменты и возможность увеличить доход. Уловив эту тенденцию, Юнибанк в прошлом году начал внедрять брокерские услуги. Теперь наши клиенты могут торговать на на крупнейших биржах мира.
- Кто может воспользоваться предлагаемыми банком брокерскими услугами и какие шаги должны предпринять клиенты?
- Брокерские услуги доступны для всех желающих, имеющих финансовые возможности и соответствующие знания. Когда мы говорим о финансовых возможностях, то не имеем в виду только лиц, обладающих значительным состоянием, поскольку через нашу платформу можно инвестировать и формировать портфель начиная от $1000.
Арарат Гукасян
Хочу также подчеркнуть важность знаний, потому что они являются краеугольным камнем инвестиционной деятельности. Здесь нельзя накопить большое состояние на основе каких-то догадок или удачи. Необходимо четко понимать, что собой представляет ценная бумага, как формируются факторы ее ценообразования, чем обусловлены рыночные колебания и какие компании наиболее перспективны.
Брокерские услуги - новое направление для Армении, и чтобы помочь нашим клиентам, мы запустили телеграм-канал, где практически каждый день публикуем статьи о мировых экономических тенденциях, а также авторскую аналитику наиболее перспективных компаний. Статьи и аналитика публикуются для того, чтобы предоставить клиентам полезную информацию и соответствующие знания. Должен подчеркнуть, что эти сведения не носят рекомендательный характер, решение об инвестировании клиент принимает сам.
Чтобы начать инвестировать достаточно обратиться в Юнибанк и открыть брокерский счет без какой-либо оплаты.
- Какие технологические решения вы предлагаете своим клиентам?
- Брокерские услуги предоставляются через цифровую платформу Unibank Invest, которая доступна как на персональном компьютере, так и в мобильном приложении. Это решение не имеет прецедента в банковской системе Армении.
Для каждого клиента открывается личный кабинет, с помощью которого он получает доступ к системе и становится полноценным участником международных биржевых торгов. Платформа очень проста в использовании, она предоставляет не только возможность участвовать в биржевых торгах, но и информацию о ценных бумагах, котирующихся на биржах.
С учетом рабочего графика бирж наша страна находится в выгодном положении. Рабочий день у нас заканчивается тогда, когда открываются американские биржи. То есть вечером у клиента есть свободное время, чтобы следить за новостями и принимать решения о покупке или продаже ценных бумаг. А с началом рабочего дня удобно следить за азиатскими рынками.
- В какие финансовые инструменты могут инвестировать клиенты? Какие комиссии устанавливает банк?
- С помощью Unibank Invest можно инвестировать средства на более чем 17 биржах мира, в том числе на NYSE, NASDAQ, LSE, HKEX, Xetra. Клиенту доступны акции, облигации, а также ETF - биржевые инвестиционные фонды. Конечно, для вложений в некоторые ценные бумаги или фонды предусмотрен минимальный инвестиционный порог, но, как я уже отметил, даже при скромных финансовых средствах можно найти подходящий инвестиционный инструмент.
Unibank Invest предлагает два пакета. Первый - FreeTrade - предназначен для новичков. Он не предусматривает годовой платы за обслуживание. С пакетом FreeTrade клиент имеет доступ к биржам NASDAQ, NYSE, LSE, XETRA, Euronext и получает возможность совершать операции в иностранной валюте (USD, EUR, GBP). Пользователь может купить любые акции, котирующиеся на этих биржах.
Второй пакет - ProTrade; годовая плата за его обслуживание составляет 50 000 драмов. Пакет предназначен для профессиональных инвесторов.
С комиссиями можно ознакомиться на сайте unibankinvest.am, а наши сотрудники всегда готовы оказать необходимое содействие.
- В основе любой инвестиционной деятельности лежит управление рисками. Что вы предлагаете своим клиентам, в том числе для повышения финансовой грамотности?
- Клиент должен в первую очередь понимать тот инвестиционный инструмент, в который он собирается вкладывать средства. Также следует помнить золотое правило инвестиций - диверсификацию, распределение капитала в ценные бумаги разных типов и валют. На наших страницах в социальных сетях мы регулярно публикуем аналитику и инвестиционные идеи, которые могут быть интересны потенциальным клиентам.
- После выхода на рынок специализированных игроков в Армении заметно активизировалась сфера брокерских услуг. Каковы конкурентные преимущества Юнибанка?
- В качестве главного конкурентного преимущества я выделю нашу платформу, в том числе мобильное приложение, через которое клиенты ведут биржевую торговлю. Следующее - обслуживание. Пользователь получает всю нужную информацию, ему не приходится самостоятельно проводить исследования, затем обращаться в банк, теряя время, в течение которого рынок изменится и аналитика потеряет актуальность. На нашей платформе можно сразу получить всю необходимую информацию.
Кроме того, при инвестировании клиент не осуществляет платежи за денежные переводы, что также является нашим конкурентным преимуществом.
- Господин Гукасян, можете ли вы уже сегодня дать предварительную оценку того, насколько востребованы брокерские услуги?
- Число клиентов Unibank Invest постоянно увеличивается, а объем активов, находящихся под управлением, растет с каждым днем, достигнув за короткий период времени нескольких миллионов долларов. Однако я считаю, что это пока скромная цифра, и в ближайшие месяцы мы увидим значительный рост.
Брокерское обслуживание - новшество для наших граждан. Сегодня наша основная задача - ознакомить широкую аудиторию с особенностями и преимуществами инвестиций в ценные бумаги.