“ALH-ն կդառնա կրթության նոր միջավայր”
ABBYY ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահի, “Այբ” նախագծի նախաձեռնողներից մեկի` Դավիթ Յանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
Դավիթ Յանը ABBYY ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահն է, որը ստեղծել է այնպիսի հայտնի համակարգչային ծրագրեր, ինչպիսիք են Lingvo-ն եւ FineReader-ը: Այսօր աշխարհի 138 երկրներում կիրառվում են 10 լեզվական ուղղություններով 128 Lingvo բառարաններ, իսկ աշխարհի յուրաքանչյուր երկրորդ սկաները համալրված է տեքստի ճանաչման FineReader ծրագրով:
Դավիթ Յանը ծնվել է 1968 թ. հունիսի 3-ին Երեւանում: 1992 թ. նա ավարտել է Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի /ՄՖՏԻ/ ընդհանուր եւ կիրառական ֆիզիկայի ֆակուլտետը: Լինելով ՄՖՏԻ-ի չորրորդ կուրսի ուսանող` Դավիթը հիմնել է իր առաջին ընկերությունը` BIT Software-ն, որը հետագայում վերանվանվել է ABBYY:
Ս.թ. հունիսին Դավիթ Յանն ու իր համախոհները Երեւանում հանդիպեցին Հայաստանի նախագահին ու վարչապետին եւ նրանց հետ քննարկեցին Երեւանում ALH “ապագայի գիմնազիա” հիմնելու նախագիծը:
- Դավիթ, ինչպե՞ս է ծնվել “Այբ” ակումբ եւ կրթական հիմնադրամ ստեղծելու գաղափարը: Ե՞րբ է նախագիծը սկսել կյանքի կոչվել եւ ներկայումս ի՞նչ փուլում է այն գտնվում:
- Իրականում կան երեք նույնանուն կառույցներ` “Այբ ակումբ”, “Այբ կրթական հիմնադրամ” եւ Ayb Learning Hub (ALH) կրթական կենտրոն:
“Այբ”-ի բոլոր հիմնադիրները ՄՖՏԻ-ի շրջանավարտներ են, նրանցից շատերն ավարտել են Երեւանի ֆիզիկամաթեմատիկական դպրոցը: Այն ամենը, ինչին մենք հասել ենք կյանքում, հնարավոր է դարձել մեր ստացած կրթության շնորհիվ: Եվ այդ պատճառով մեր բոլոր հանդիպումներում մենք քննարկում էինք, թե ինչո՞վ կարող ենք օգտակար լինել ինչպես մեր դպրոցին, այնպես էլ Հայաստանի կրթական համակարգին:
Գաղափարն ապրում էր մեր մեջ դեռ այն ժամանակ, երբ մեր ընկերները սովորելու էին մեկնում արտասահման, ապա մեկնեցինք նաեւ մենք, իսկ հետո` մեր կրտսեր ընկերները: Բոլորը ձգտում էին ինչ-որ բանի, բոլորն ինչ-որ բանի հասան, եւ բոլորը ցանկանում էին օգնել այդ ուղով գնացողներին: Ավագների կողմից ստացածին մենք ավելացնում էինք որեւէ նոր բան եւ փոխանցում կրտսերներին, սակայն ամենակարեւորն այն է, որ մենք շատ էինք ցանկանում, որպեսզի նրանք վարվեն նույն կերպ: Բոլորս ցանկանում էինք “վերադառնալ” արմատներին եւ այնպես անել, որ “մեր ճակատագրերի անիվը” շարունակի պտտվել: Շատ կարեւոր էր ոչ թե մեկ-երկու բարի գործ կատարել, այլ հիմնել մի համակարգ, որը կմիավորեր մարդկանց, ովքեր իրենց ոչ շատ մեծ ֆինանսական ռեսուրսները ներդնում են հասարակայնորեն նշանակալի նպատակների իրագործման համար: “Այբ” ակումբը կամ հանրույթը միավորում է այդ մարդկանց, ովքեր ունեն գաղափար, դրա իրագործման համար գումար են ներդնում եւ անձնական մասնակցություն են ցուցաբերում երիտասարդ սերնդի ճակատագրերի կերտմանը:
“Այբ”-ի սկիզբը կարելի է համարել Մոսկվայում 2006 թվականի փետրվարյան մեր հանդիպումը: Հենց այդ ժամանակ գաղափարը բյուրեղացավ, ձեւավորվեց ընդհանուր պատկերը, ընտրվեց նախագծի ղեկավարը եւ որոշվեցին հետագա կոնկրետ քայլերը: Թիմը ձեւավորվեց նույն տարվա ամռան-աշնանը, իսկ դեկտեմբերին ՙԱյբ՚ կրթական հիմնադրամը պաշտոնապես գրանցվեց: 2007 թվականի մայիսին հիմնադիրների ընդհանուր հավաքում հաստատվեց կրթության կարեւորությունը գիտակցող եւ հանուն կրթության զարգացման միավորված մարդկանց հանրույթ հանդիսացող “Այբ” ակումբի կանոնադրությունը:
Ակումբի կարեւոր առանձնահատկությունը դաստիարակության ինստիտուտն է: Ակումբի յուրաքանչյուր անդամ Հիմնադրամի ծրագրերի շրջանավարտների համար իրենց ուսուցման ու կարիերայի զարգացման գործընթացում հանդիսանում է նաեւ դաստիարակ: Հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերը օրինակելի մոդելների ստեղծման նախագծեր են: Երեւանի ֆիզիկամաթեմատիկական դպրոցի հիմքի վրա մենք ստեղծել ենք ֆիզիկայի ու քիմիայի մոդելային ուսումնական լաբորատորիաներ, որոնց համարժեքը Հայաստանում չկա: Մենք մշակել եւ իրագործել ենք երեխաների ընտրության ու նախապատրաստման ծրագիրը, որի շրջանավարտներն արդեն սովորում են MIT-ում (Massachusetts Institute of Technology) եւ ՄՖՏԻ-ում:
“Այբ” կրթական հիմնադրամը հիմնվել է ֆինանսական ռեսուրսների կուտակման եւ դրանց կառավարման նպատակով: Հիմնադրամը կրթության ոլորտում իրականացնում է մի շարք նախագծեր. ֆիզիկայի ու քիմիայի լաբորատորիաների հիմնում եւ դրանց կառավարում, օլիմպիադաների եւ մրցույթների կազմակերպում, մեթոդական նյութերի մշակում, հետազոտություններ կրթության ոլորտում:
“Այբ” հիմնադրամի խոշորագույն նախագիծը Քանաքեռի Ayb Learning Hub-ն (ALH) է: ALH-ն կրթության հայեցակարգային նոր միջավայր է, որտեղ դպրոցը (ինչպես մենք ենք անվանում` ապագայի գիմնազիան) հանրույթի հիմնական դերն է խաղում: Այժմ մենք գտնվում ենք ALH-ի շինարարության համար միջազգային ճարտարապետական մրցույթի կազմակերպման փուլում:
- Հունիսին Դուք եւ Ձեր համախոհները Երեւանում հանդիպեցիք Հայաստանի վարչապետին: Վերջին ամիսների ընթացքում Տիգրան Սարգսյանը հաճախ է նշել, որ կրթական հարցերը պետք է Հայաստանի համար հիմնական առաջնահերթություն հանդիսանան: Ինչպիսի՞ն է լինելու Ձեր հիմնադրամի եւ Հայաստանի իշխանությունների գործնական համագործակցությունը:
- Հայաստանի կառավարությունը լիովին աջակցում է “Այբ” նախաձեռնությանը, ավելին, պատրասատկամություն է հայտնել անմիջականորեն մասնակցել նախագծին: Դա շատ կարեւոր է, քանի որ “Այբ” կրթական կենտրոնը կրթական միջավայրի ոչ միայն գեղեցիկ ու նոր գաղափար է, այլեւ Հայաստանի դպրոցական կրթության ազգային համակարգի մոդելի իրական հավակնորդ:
Ուրախալի է, որ այդ հարցի առաջնահերթությունը շեշտում է ոչ միայն Հայաստանի վարչապետը, կրթական հարցերը գտնվում են ոչ միայն ՀՀ նախագահի ուշադրության կենտրոնում, այլեւ հասարակությունն ընդհանուր առմամբ խորապես գիտակցում է կրթության առաջնահերթությունը` որպես նոր, ավելի լավ ապագայի կառուցման հենք: Դա արդեն տեսանելի է եւ ապագա նախագծի նկատմամբ լավատեսություն է ներշնչում:
- Ինչո՞վ է տարբերվելու 800 աշակերտի համար նախատեսված կրթական կառույցը, որը նախատեսում եք հիմնել Երեւանում, այլ միջնակարգ եւ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններից: Ենթադրվու՞մ է արդյոք ուսուցման գործընթացում ներառել նաեւ արտասահմանյան դասախոսների:
- Մենք փնտրելու ենք տեղացի ականավոր դասախոսների, ինչպես նաեւ նպաստելու ենք նրանց ինքնադրսեւորմանը: Կհրավիրվեն նաեւ անվանի արտասահմանյան դասախոսներ: Միեւնույն ժամանակ, ALH կրթական կենտրոնի ռազմավարությունը ներառում է ինտենսիվ հաղորդակցություն աշխարհի տարբեր մասերում կրթվողների ու դասախոսների միջեւ` լիարժեք եւ ավելի արդյունավետ կրթություն տալու նպատակով: Մասնավորապես, ALH-ում նախատեսվում է ինչպես պրոֆեսորադասախոսական պայմանագրային կազմ /1-ից 5 տարի/, այնպես էլ հաճախակի կարճաժամկետ հրավերներ, ֆորումներ/համաժողովներ, վարպետության դասընթացներ եւ այլն:
Երբ մենք էինք սովորում, դասախոսների շարքում կային հսկաներ (չեմ թվարկի նրանց, քանի որ նրանք այդքան էլ շատ չէին, եւ չէի ցանկանա վիրավորել պարզապես լավ դասախոսներից որեւէ մեկին): Ամենակարեւորը այնպիսի մթնոլորտ եւ համակարգ ստեղծելն է, որտեղ կծնվեն “լուսատու դասախոսներ”: Չէ՞ որ մեզանից շատերը (այսինքն`յուրաքանչյուր մարդ) իրենց կրթությամբ պարտական են մի Ուսուցչի, որի ազդեցությունը դուրս է գալիս դասավանդման առարկայի շրջանակներից եւ անպայման կապված է դաստիարակության, անհատականության ձեւավորման ճանապարհն ընտրելու օգնության եւ բարոյական աջակցության հետ:
ALH դպրոցի տարբերությունը նաեւ այն է, որ այն ունի իր “Շրջանավարտների ակումբը”, ինչը դարձնում է այն Դպրոց` մեծատառով, քանի որ վկայում է այն մասին, որ տվյալ հաստատությունը կարող է “թողարկել” հաջողակ մարդկանց, որոնց միավորում են ընդհանուր արժեքները եւ որոնք ավարտելուց հետո օգնության են գալիս մայր բուհերին` նպաստելով իրենց նմանների վերարտադրման գործընթացին: “Այբ” դպրոցի “Շրջանավարտների ակումբը” շրջանավարտների վիրտուալ ակումբ է, բայց պակաս իրական չէ, քան աշխարհում գոյություն ունեցողներից յուրաքանչյուրը:

«ALH - концептуально новая среда образования»
Интервью председателя совета директоров компании ABBYY, одного из инициаторов создания проекта «Айб» Давида Яна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
Давид Ян - председатель совета директоров компании ABBYY, создавшей такие известные программы как Lingvo и FineReader. Сегодня в 138 странах мира работают 128 словарей Lingvo по 10 языковым направлениям, а каждый второй в мире сканер оснащен программой распознавания текста FineReader.
В середине июня Давид Ян вместе с единомышленниками встретились в Ереване с президентом и премьер-министром Армении и обсудили с ними проект создания в Ереване «гимназии будущего» ALH.
- Давид, как родилась идея создания клуба и образовательного фонда «Айб»? Когда началась реализация проекта и на какой стадии он находится в настоящее время?
- Если быть совсем точным, то существуют три одноименные структуры - «Клуб Айб», «Образовательный фонд Айб» и образовательный центр Ayb Learning Hub (ALH).
Все учредители «Айб» - выпускники МФТИ, большинство из которых окончили Ереванскую физико-математическую школу. Все то, чего мы добились в жизни, стало возможным благодаря полученному нами образованию. И поэтому на всех наших встречах мы обсуждали - чем можем быть полезны как нашей школе, так и системе образования Армении в целом.
Идея жила в нас все то время, когда наши друзья уезжали учиться за границу, затем поехали мы, а потом - наши младшие товарищи. Все к чему-то стремились, все чего-то достигли и всем хотелось помочь идущим следом. К тому, что мы получали от старших, мы добавляли что-то ещё и передавали младшим, но что еще важнее, мы очень хотели, чтобы и они поступали так же. Нам всем хотелось «вернуться» к истокам и сделать так, чтобы «колесо наших судеб» продолжало вертеться. Очень важно было сделать не одно-два добрых дела, а построить систему, которая объединила бы людей, которые слагают свои не очень большие финансовые ресурсы для реализации общественно значимых целей. Клуб, или сообщество «Айб» объединяет этих людей - имеющих идею, инвестирующих деньги в ее реализацию и принимающих личное участие в судьбах молодого поколения.
Началом «Айб» можно считать нашу встречу в Москве в феврале 2006 года. Именно тогда произошла кристаллизация идеи, сформировалась общая картина, было принято решение о лидере проекта и дальнейших конкретных шагах. Формирование команды произошло летом-осенью того же года, а в декабре Образовательный фонд «Айб» был официально зарегистрирован. В мае 2007 года на общем собрании учредителей был утвержден Устав Клуба «Айб», являющегося сообществом людей, осознающих важность образования и объединенных во имя развития образования.
Важной особенностью Клуба является институт менторства. Каждый член Клуба является ментором для детей-выпускников программ Фонда в процессе их учебы и развития карьеры. Программы, реализуемые Фондом - это проекты по созданию образцовых моделей. На базе Ереванской физико-математической школы мы создали модельные учебные лаборатории по физике и химии, не имеющие аналогов в Армении. Мы разработали и реализовали программу по отбору и подготовке детей - выпускники программы уже учатся в MIT (Massachusetts Institute of Technology) и МФТИ.
Образовательный фонд «Айб» создан для аккумулирования финансовых ресурсов и их управления. Фонд осуществляет ряд проектов в сфере образования - строительство лабораторий по физике и химии и их менеджмент, организация олимпиад и конкурсов (последняя - массовая олимпиада Кенгуру, членом которой стала Армения при помощи «Айб»), разработка методических материалов, исследования в сфере образования.
Самый крупный проект фонда «Айб» - это Образовательный центр Ayb Learning Hub (ALH) в Канакере. ALH - концептуально новая среда образования, где школа (гимназия будущего, так мы ее называем) играет основную роль в коммюнити. Сейчас мы находимся на этапе воплощения концепции ALH в архитектурный проект, с целью чего организуем международный архитектурный конкурс.
- В середине июня Вы и ваши единомышленники встретились в Ереване с премьер-министром Армении. За последние месяцы Тигран Саркисян неоднократно говорил, что главным приоритетом для Армении должны стать образовательные вопросы. Каким будет практическое сотрудничество вашего фонда и армянских властей?
- Правительство Армении полностью поддерживает инициативу «Айб», более того, оно выразило готовность непосредственно участвовать в проекте. Это очень важно, так как образовательный центр «Айб» - не просто красивая и новая ؐԐՑϠобразовательной среды, а вполне реальный претендент на модель национальной системы школьного образования Армении.
Отрадно, что приоритет данного вопроса подчеркивается не только премьер-министром Армении, вопросы образования находятся не только в центре внимания президента, но и общество в целом глубоко осознает приоритет образования как фундамента для построения нового, лучшего будущего. Это уже заметно, и это внушает наибольший оптимизм в отношении будущего проекта.
- В чем будет основное отличие образовательной структуры, расчитанной на 800 учеников, которую вы планируете создать в Ереване, от иных средних и высших учебных заведений? Предполагается ли привлекать к обучению иностранных преподавателей?
- Мы будем искать выдающихся местных преподавателей, а также способствовать их выявлению. Будут привлекаться также выдающиеся иностранные преподаватели. В то же время сама концепция образовательного центра ALH предполагает интенсивные коммуникации между учащимися из разных точек мира, между учащимися и преподавателями и между самими преподавателями - для более полного и эффективного образования. В частности, в ALH планируется как контрактный состав профессуры (от 1-го до 5-и лет), так и ча кре краткосрочные приглашения, форумы/конференции, мастер классы и т.п..
Когда учились мы, среди преподавателей были гиганты (не буду их перечислять, поскольку их было не так много и боюсь обидеть кого-то из просто хороших преподавателей). Самое важное, создать такую атмосферу и систему, чтобы на месте рождались преподаватели-светила. Ведь многие из нас (я имею ввиду любого человека) своим развитием обязаны одному Учителю, влияние которого выходит за рамки предмета преподавания и обязательно связано с воспитанием, формированием личности, помощью в выборе Пути и моральной поддержкой.
Отличие школы ALH также в том, что у нее фактически уже сегодня есть свой «Клуб выпускников», который делает ее Школой с большой буквы, поскольку свидетельствует о том, что данное заведение может «производить» успешных людей, которые объединены общими ценностями и которые через какое-то время после выпуска приходят на помощь альма-матер и способствуют процессу воспроизводства себе подобных. «Клуб выпускников» школы «Айб» - виртуальный клуб выпускников, но не менее реальный, чем любой из существующих в мире.