«Մեր հաշվապահական ստանդարտները անհուսալիորեն հետ են մնացել միջազգային չափանիշներից»
Գրանթ Թորնթոն Ամիօ (GTA) ընկերության բաժնետեր, ֆինանսական հաստատությունների աուդիտի բաժնի պատասխանատու Արմեն Հովհաննիսյանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- Ինչո՞վ է պայմանավորված այն հանգամանքը, որ Հայաստանում գործող մոտ երեսուն աուդիտորական ընկերություններից ֆինանսական հաստատություններին իրենց ծառայություններն են մատուցում սահամանափակ թվով ընկերություններ: Այս առումով հետաքրքիր կլինի իմանալ, թե ֆինանսական շուկայի մասնակիցների ո՞ր մասն է օգտվում կոնկրետ Ձեր բաժնի ծառայություններից:
- Մեր կողմից աուդիտի ենթարկվող ֆինանսական հաստատությունների գերակշռող մասը բանկերն են և վարկային կազմակերպությունները: 2007 թվականին մեր կողմից աուդիտի են ենթարկվել բանկերի 50%-ը և վարկային կազմակերպությունների մոտ 40%-ը:
Բանկերին հիմնականում սպասարկում են երկու-երեք աուդիտորական ընկերություն, որոնք ունեն միջազգային ճանաչում, ինչը հիմնականում պայմանավորված է միջազգային կազմակերպությունների և ընկերությունների, ինչպես նաև արտաքին ներդրողների կողմից ներկայացվող պահանջներով:
Ներդրումային և ապահովագրական կազմակերպությունները նույնպես, համաձայն օրենսդրական փոփոխությունների, պարտավոր են այսուհետ հրապարակել իրենց աուդիտի ենթարկված տարեկան հաշվետվությունները, ինչը բնականորեն մեծացնում է պահանջարկը աուդիտի շուկայում:
Սակայն այս շուկայում մենք դեռևս այնքան էլ ակտիվ չենք, պայմանավորված նախ այն հանգամանքով, որ վերջիններիս հաշվետվությունների հրապարակման ժամանակաշրջանը հիմնականում համընկնում է ՀՀ բանկերի և վարկային կազմակերպությունների, ինչպես նաև ԱՊՀ երկրների բանկերի հաշվետվությունների հրապարակման ժամանակաշրջանին: Այսինքն դա մեր ամենազբաղված ժամանակաշրջանն է հանդիսանում, և երկրոդ, ներդրումային և ապահովագրական կազմակերպությունների մեծ մասը դեռևս պարտադրված չեն աուդիտ անցնել միջազգայնորեն ճանաչված ընկերության կողմից:
-Դատելով ՀՀ 300 խոշոր հարկատուների ցուցակի տվյալներից Գրանթ Թորնթոն Ամիօ-ն հանդիսանում է ՀՀ աուդիտի շուկայի առաջատարը: Սակայն, ի տարբերություն անցյալ տարվա ցուցանիշների, այս տարվա առաջին կիսամյակի արդյունքներով, այնուամենայնիվ, ավելի ցածր դիրք եք զբաղեցնում: Ինչո՞վ կբացատրեիք այդ հանգամանքը:
- Ինչպես անցյալ տարի, այնպես էլ այս տարվա առաջին կիսամյակի արդյունքներով մեր ընկերությունը զբաղեցնում է աուդիտի շուկայի առաջատարի դիրքը: Միևնույն ժամանակ, ինչպես ճիշտ նկատեցիք, 2008 թվականի առաջին վեց ամիսների տվյալներով նշված ցուցակում զիջել ենք մեր դիրքը մոտ 50 կետով: Եվ սա չնայած այն հանգամանքին, որ նախորդ տարվա համեմատ մենք գործում ենք շրջանառության 30 տոկոսը գերազանցող աճով: Կարծում եմ այստեղ բացատրությունը մեկն է. ներկայիս կառավարության կողմից որդեգրած և իրագործվող տնտեսական ու ֆինանսական բարեփոխումների քաղաքականության արդյունքում կրճատվել է ստվերային տնտեսությունը, ինչն էլ հիմք է հանդիսացել դիրքերի նշված փոփոխության համար:
- Վերջերս շատ է խոսվում ֆինանսական ոլորտը կանոնակարգող չափանիշների անկատարության մասին: Ի՞նչ կարծիք ունեք այս հարցի շուրջ:
- Հաշվապահական և աւդիտորական ոլորտը կանոնակարգող օրենսդրական դաշտը, մեղմ ասած, այսօր հեռու է կատարելությունից: Դրա պատճառն, իմ համոզմամբ, այն է, որ հասարակական մասնագիտական կառույցները Հայաստանում թույլ են զարգացած կամ նման հնարավորություններ նրանք այսօր չունեն:
Որպես հետևանք` մենք ունենք հաշվապահական ստանդարտներ, որոնք անհուսալիորեն հետ են մնացել հաշվապահական միջազգային ստանդարտներից, ինչը լրացուցիչ ծախսերի և դժվարությունների պատճառ է հանդիսանում միջազգային շուկաներում գործող մեր բանկերի, ֆինանսական և այլ կազմակերպությունների համար:
Աուդիտի ոլորտը կանոնակարգող ստանդարտներ այլևս ընդունելի չեն միջազգային համապատասխան կառույցների կողմից: Էլ չեմ խոսում այս ոլորտում որակավորման քննությունների մասին, որոնք աբսուրդային են իրենց բնույթով և բովանդակությամբ, չեն համապատասխանում աուդիտի ոլորտը միջազգայնորեն կարգավորող Հաշվապահների Միջազգային Դաշնության, ինչպես նաև Եվրամիության թիվ 8 Դիրեկտիվի կրթական ստանդարտների պահանջներին, որով այսօր առաջնորդվում են ոչ միայն եվրոպական երկրները, այլ նաև Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Վրաստանը և այլն:
Նշվածն, իմիջիայլոց, արդեն սեպտեմբերին կարող է ունենալ իր բացասական հետևանքները, ինչի մասին մենք դեռևս վեց ամիս առաջ տեղյակ ենք պահել ՀՀ կառավարությանը և ՀՀ ֆինանսների նախարարությանը:
Այնուամենայնիվ, ուրախալի է, որ ֆինանսական ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները վերջապես առնչվեցին նաև աուդիտի ոլորտին, և վերջերս ՀՀ ֆինանսների նախարարության նախաձեռնությամբ ՀՀ աուդիտորների հետ կայացած հանդիպմանը քննարկվեց ստեղծված իրավիճակը և դրանից դուրս գալու ելքերը:
Մեր մոտեցումն այն է, որ անցումը կրթական նոր չափանիշներին անխուսափելի և անհրաժեշտ գործընթաց է, ինչը, բնականաբար, կպահանջի նախապատրաստական որոշ ժամանակ: Այս առումով բավականին մեծ գործ է կատարել Հայաստանի հաշվապահների և աուդիտորների ասոցիացիան, ինչի շնորհիվ էլ այդ կազմակերպությունը դարձել է Հաշվապահների Միջազգային Դաշնության թղթակից անդամ: Լիիրավ անդամ դառնալու և, հետևաբար, նաև հաշվապահների և աուդիտորների միջազգային հանրությանը ինտեգրվելուն խանգարում են վերոնշյալ կարգի չլուծված հարցերը և ասոցիացիային համապատասխան լիազորություններով չապահովելու խնդիրը:
Մինչև նշված հարցերի կարգավորումը, մեր կարծիքով պետք է ստեղծվեն համապատասխան հնարավորություններ, որպեսզի փաստացի գործող աուդիտորները կարողանան անխափան շարունակել իրենց գործունեությունը: Իսկ միջազգային համապատասխան որակավորում ունեցող աուդիտորները ավտոմատ կերպով ստանան այդ հնարավորությունը, այլ ոչ թե նախկինի պես ստեղծվեն արհեստական լրացուցիչ խոչընդոտներ` աբսուրդ քննություններով և արդեն վաղուց չգործող ստանդարտների հարցաշարերով:
Նշված խնդիրներն առավել կարևորվում են, եթե նկատի ունենանք կառավարության կողմից որդեգրած ֆինանսական բարեփոխումների կուրսը և տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոն դառնալու միտումը:
- Ի դեպ, հնարավոր համարու՞մ եք Հայաստանը ֆինանսական կենտրոնի վերածելու շրջանառվող գաղափարը:
- Ցանկացած գաղափար հնարավոր է ի կատար ածել, եթե գոյություն ունի հստակ մշակված ծրագիր, երկրի ղեկավարության մակարդակով պատրաստակամություն և պետության յուրաքանչյուր քաղաքացու կողմից հավատ և նվիրվածություն: Հասկանալի է, որ դա երկարատև աշխատանք կպահանջի, և դրա հիմնական շարժիչ ուժը կհանդիսանան մեր նոր սերնդի ներկայացուցիչները:
Իմ կարծիքով, արդեն իսկ այսօր առկա են լուրջ նախադրյալներ նշված գործընթացը սկսելու համար: Դրանց թվին կարելի է դասել հայկական սփյուռքի միջոցների հավաքագրման հնարավորությունը, դրամային փոխանցումների միջազգային համակարգերի առկայությունը, ՀՀ առևտրային որոշ բանկերի ներգրավվածությունը ԱՊՀ և միջազգային ֆինանսական խոշոր խմբերում, հայաստանյան աուդիտորական և խորհրդատվական որոշ կազմակերպությունների կողմից ԱՊՀ, եվրոպական և ասիական շուկաներ ֆինանսական ծառայությունների արտահանման փաստը:
Ու քանի որ տարածաշրջանում ֆինանսական կենտրոն դառնալու ցանկություն արտահայտել են նաև մեր որոշ հարևան երկրները, իմ կարծիքով առաջնահերթ պետք է համարվի համապատասխան օրենսդրական դաշտի ձևավորման խնդիրը: Առաջնահերթ է նաև համապատասխան կրթական ծրագրերի իրականացումը, որտեղ մեր առավելությունն այսօր արդեն ակնհայտ է մեր հարևանների նկատմամբ:

«Наши бухгалтерские стандарты безнадежно отстают от международных»
Интервью акционера, руководителя отдела аудита финансовых учреждений компании «Грант Торнтон Амио» (GTA) Армена Оганесяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Чем обусловлено то обстоятельство, что лишь некоторые из порядка 30-и действующих в Армении аудиторских компаний предоставляют свои услуги финисовым учреждениям? Какая часть участников финансового рынка пользуются услугами вашего отдела?
- Подавляющая часть финансовых учреждений, пользующихся аудиторскими услугами нашего отдела, приходится на банки и кредитные организации. По итогам прошлого года, нами был проведен аудит 50-и % банков и около 40-а % кредитных организаций.
Банки в основном обслуживают 2-3 аудиторские компании, имеющих международное признание, что в основнмо обусловлено требованиями международных организаций и компаний и внешних инвесторов.
Согласно законодательным изменениям, отныне инвестиционные и страховые компании также обязаны публиковать финансовую отчетность на основе проведенного аудита, что, естественно, повышает спрос на рынке аудита.
Однако на этом рынке мы пока не столь активны. Это, во-первых, связано с тем, что временные сроки публикации финансовой отчетности названных организаций в основном совпадают с периодом публикаций финансовой отчетности армянских банков и кредитных организаций, а также банков стран СНГ. То есть, для нас это самый загруженный период деятельности. Во-вторых, большая часть инвестиционных и страховых компаний пока еще не обязаны проходить аудит в компаниях, имеющих международное признание.
- Cудя по результатам списка 300 крупнейших налогоплательщиков Армении «Грант Торнтон Амио» является лидером армянского рынка аудита. Тем не менее, в отличие от прошлогодних результатов, в первом полугодии этого года ваша компания заняла более низкую позицию. С чем это связано?
- Как в прошлом году, так и по результатам первого полугодия этого года мы удерживаем лидирующую позицию среди аудиторских компаний. Одновременно, как вы правильно заметили, по итогам первых шести месяцев 2008 года компания уступила свои позиции примерно на 50 пунктов. И это несмотря на то, что по сравнению с прошлым годом, мы работаем с более чем 30-и процентным ростом оборота. Здесь, на мой взгляд, есть одно объяснение: в результате проводимой правительством политики экономических и финансовых реформ сократилась доля теневой экономики, что и послужило причиной перераспределения позиций в указанном списке.
- В последнее время участились разговоры о несовершенности стандартов, регулирующих финансовую сферу. Хотелось бы услышать Ваше мнение по этому поводу.
- Сегодня законодательное поле, регулирующее бухгалтерскую и аудиторскую сферы, мягко говоря, далеко от совершенства. По моему убеждению, причиной этого является слаборазвитость общественных профессиональных структур в Армении, либо нехватка у них необходимых возможностей.
Как следствие, наши бухгалтерские стандарты безнадежно отстают от международных, что влечет за собой дополнительные расходы и трудности для наших банков и других финансовых организаций, работающих на международных рынках.
Армянские стандарты, регулирующие аудиторскую сферу, не признаются со стороны соответствующих международных структур. Не говоря уже о квалификационных экзаменах в этой сфере, которые абсурдны по своему характеру и содержанию, не отвечают требованиям Международной федерации бухгалтеров, а также образовательным стандартам 8-й Директивы ЕС, которой сегодня руководствуются не только европейские страны, но и Россия, Украина, Грузия и т.д.
Кстати, отмеченные проблемы уже в сентябре могут иметь негативные последствия, о чем мы еще 6 месяцев назад ставили в известность правительство и министерство финансов Армении.
Тем не менее, отрадно, что преобразования, реализуемые в финансовой области, наконец-то затронули и сферу аудита – на встрече с аудиторами Армении, организованной недавно министерством финансов, состоялось обсуждение сложившейся ситуации и путей выхода из нее.
Наша позиция заключается в том, что переход к новым образовательным стандартам является неизбежным и необходимым процессом, что, безусловно, потребует подготовительных усилий. В этом направлении довольно большую работу проделала Ассоциация аудиторов и бухгалтеров Армении, благодаря которой эта организация стала членом-корреспондентом Международной федерации бухгалтеров. Преградой на пути к полноправному членству в этой организации, а следовательно и интеграции в международное сообщество бухгалтеров и аудиторов, являются вышеупомянутые неразрешенные вопросы, а также проблема необеспечения Ассоциации соответствующими полномочиями.
Мы считаем, что пока будут разрешены указанные проблемы, должны быть созданы соответствующие возможности, которые позволят действующим аудиторам беспрепятственно продолжать свою деятельность. Что касается аудиторов, имеющих международную квалификацию, то они должны получать такую возможность автоматически, а не сталкиваться, как ранее, с такими дополнительными искусственными преградами, как абсурдные экзамены с тестами из давно уже недействующих стандартов.
Отмеченные проблемы приобретают еще большую значимость с учетом проводимых правительством страны финансовых реформ и стремления превратить Армению в региональный финансовый центр.
- Кстати, Вы считаете реальной идею превращения Армении в региональный финансовый центр?
- Любую идею можно воплотить в жизнь, если существует четко разработанная программа, готовность на уровне руководства страны, а также вера и преданность со стороны каждого гражданина страны. Понятно, что потребуется длительная работа, а основной движущей силой станут представители нашего нового поколения.
На мой взгляд, уже сегодня существуют серьезные предпосылки для начала реализации этого процесса. К их числу можно отнести потенциал нашей диаспоры, наличие международных систем денежных переводов, воволеченность некоторых армянских банков в крупные финансовых группы - международные и стран СНГ, а также экспорт финансовых услуг некоторых армянских аудиторских и консалтинговых компаний на постсоветские, европейские и азиатские рынки.
И поскольку некоторые из наших стран-соседей также изъявили желание стать региональным финансовым центром, то, на мой взгляд, первоочередной задачей для нас должны стать формирование соответствующего законодательного поля, а также реализация соответствующих образовательных программ - в этом вопросе уже сегодня очевидно наше преимущество перед соседними странами.