Անշարժ գույքը Դուբայում սկսում է էժանանալ
Նրանց, ովքեր որոշել են անշարժ գույք գնել Միացյալ Արաբական Էմիրություններում, խորհուրդ է տրվում սպասել մինչեւ հաջորդ տարի: Morgan Stanley բանկի հետազոտության տվյալներով, Դուբայում անշարժ գույքի գները, որոնք վերջերս արագորեն աճում էին, հաջորդ տարի կնվազեն մոտավորապես 10 տոկոսով: Էմիրություններում անշարժ գույքի ոլորտում շտկումը կարող է նմանատիպ խնդիրներ առաջացնել նաեւ Մերձավոր Արեւելքի հարեւան երկրներում, որտեղ շուկան գերհագեցած է նավթադոլարներով ու սպեկուլյատիվ ներդրումներով:
Ներդրողների հետաքրքրության աճը Դուբայի նկատմամբ սկսվեց 2002 թվականին, երբ էմիրություների իշխանություններն առաջին անգամ շուկան բացեցին արտասահմանյան բիզնեսի համար: Այդ ժամանակվանից այստեղ սկսվեց իրական զբոսաշրջային ու գործարար բում, որում իրենց ավանդը ունեցան ներդրողներ ինչպես Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից ու Ճապոնիայից, այնպես էլ հարեւան նավթարդյունահանող երկրներից: Morgan Stanley-ի տվյալներով, անշարժ գույքի գները Դուբայում 2007 թվականի սկզբից ի վեր աճել են 79%-ով, որից 25%-ը` այս տարվա առաջին կիսամյակի ընթացքում: Միեւնույն ժամանակ, մասնագետները նշում են, որ Դուբայում անշարժ գույքի գները գրեթե կրկնակի էժան են, քան Լոնդոնում ու Տոկիոյում: Էլիտար բնակարանի արժեքը հիմնականում տատանվում է 6-12 հազար դոլարի սահմանում 1 քմ մետրի համար: «Բնակչության թվի աճի հետեւանքով Դուբայը վերջին տարիներին բախվել է անշարժ գույքի էական դեֆիցիտի հետ»,- ասել է Աբու-Դաբիի Ազգային բանկի առաջատար մասնագետ Հեյաս Հոքքենթը:
Morgan Stanley-ն ակնկալում է, որ արդեն 2009-ին էմիրություների անշարժ գույքի շուկայում առաջարկների թիվը կգերազանցի պահանջարկը, ինչը կկանգնեցնի գների աճը: Չի բացառվում նաեւ շուկայի փլուզումը, ինչպես դա տեղի ունեցավ Սինգապուրում 1990-ականների վերջում, երբ մեկուկես տարվա ընթացքում անշարժ գույքի գներն ընկան 80%-ով: Թեեւ, այս վերջին սցենարը Morgan Stanley-ի վերլուծաբաններն այնուամենայնիվ քիչ հանավական են համարում:
«Ավելցուկային ներդրումների հիմնական պատճառը էլիտար անշարժ գույքի, գրասենյակների ու բնակելի շենքերի նկատմամբ սպեկուկյատիվ պահանջարկն է: Այդ պահանջարկը «տաքացվում» է հիմնականում նավթի վաճառքից ստացված եկամուտներից եւ Իրանից ու այլ նավթարդյունաբերող երկրներից եկող նշանակալի ներհոսքով»,- ասել է Global Insight-ի տնտեսագետ Ֆարիդ Աբոլբազին: «Արդյունքում շուկայում աճում է «օճառային պղպջակը», որը վաղ թե ուշ պետք է պայթի»:
Դուբայում անշարժ գույքի շուկայի անկումը շղթայական ռեակցիա կառաջացնի Ծոցի մյուս երկրներում: Morgan Stanley-ը կանխատեսում է, որ անշարժ գույքի բնագավառում մասնագիտացված տարածաշրջանային խոշորագույն ընկերությունների բաժնետոմսերի արժեքը կնվազի միջինը 80%-ով: Արդյունքում այդ ամենը բացասականորեն կազդի նաեւ տնտեսական ցուցանիշների վրա: «Անշարժ գույքի հատվածը դարձել է Պարսից ծոցի երկրների տնտեսության հիմնական բնագավառներից մեկը, եւ տարածաշրջանի տնտեսական աճի տեմպերի անկումն անխուսափելի է»,- վստահ է Աբոլֆազին:

Недвижимость в Дубае начнет дешеветь
Тем, кто собрался купить недвижимость в ОАЭ, следует подождать до следующего года. По данным исследования банка Morgan Stanley, цены на недвижимость в Дубае, которые недавно росли как на дрожжах, к 2010 году снизятся примерно на 10%. Коррекция в секторе недвижимости эмирата может вызвать схожие проблемы в соседних странах Ближнего Востока, где рынок перенасыщен нефтедолларами и спекулятивными инвестициями.
Рост интереса инвесторов к Дубаю начался в 2002 году, когда власти эмирата впервые открыли рынок для иностранного бизнеса. С теŠпор здесь начался настоящий туристический и деловой бум, вклад в который внесли как инвесторы из Европы, США и Японии, так и из соседних нефтедобывающих стран, доходы которых от экспорта «черного золота» взлетели до небес. По данным Morgan Stanley, цены на недвижимость в Дубае с начала 2007 года выросли на 79%, в том числе на 25% за первую половину этого года. Эксперты при этом отмечают, что цены на недвижимость в Дубае примерно вдвое ниже, чем в Лондоне и Токио. Стоимость элитного жилья в основном находится в диапазоне 6-12 тыс. долл. «Дубай в последние годы столкнулся с существенной нехваткой недвижимости из-за роста населения (в среднем 6% в год), - сказал ведущий эксперт Национального банка Абу-Даби Гийас Гоккент. - При этом не вся поступающая на рынок недвижимость шла под постоянное жилье, часть покупалась иностранными инвесторами».
Вместе с тем Morgan Stanley ожидает, что уже в 2009 году число предложений на рынке недвижимости эмирата превысит спрос, что остановит рост цен. Не исключен даже обвал рынка, как это произошло в Сингапуре в конце 1990-х годов, когда цены на недвижимость упали на 80% за полтора года. Правда, последний сценарий аналитики Morgan Stanley считают все же маловероятным.
«Основная причина избыточных инвестиций - спекулятивный спрос на элитную недвижимость, офисы и жилые дома. Этот спрос подогревается доходами от продажи нефти и притоком значительных капиталов из Ирана и других нефтедобывающих стран, - сказал РБК daily экономист Global Insight Фарид Аболфази. - В результате на рынке растет «мыльный пузырь», который рано или поздно должен лопнуть».
Падение рынка недвижимости в Дубае вызовет цепную реакцию в других странах Персидского залива. Morgan Stanley прогнозирует, что акции крупнейших региональных компаний, специализирующихся на недвижимости, в среднем упадут на 35%. Все это в итоге отрицательно скажется и на экономических показателях. «В связи с тем, что сектор недвижимости стал одним из основных в экономике стран Персидского залива, падение темпов экономического роста региона неизбежно», - уверен г-н Аболфази.