Էռնեստո Ֆերլենգի. Մեր նպատակը Հայաստան-Իտալիա բիզնես կապերի զարգացումն է
Իտալական Confindustria Russia կազմակերպության պատվիրակությունը՝ կազմակերպության նախագահ Էռնեստո Ֆերլենգիի գլխավորությամբ, այս ամիս այցելել էր Երեւան եւ հանդիպել Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանին։ Էռնեստո Ֆերլենգին Banks.am-ին պատմել է հանդիպման մանրամասների եւ այցի հիմնական նպատակի մասին։
Confindustria Russia ընկերությունը մաս է կազմում Իտալական արդյունաբերության ընդհանուր միության՝ Confindustria Italiana-ի: Այն միավորում է 115 000 ձեռնարկություն ամբողջ աշխարհից։
Միության գործունությունն ուղղված է իտալական բիզնեսի հետաքրքրությունների առաջխաղացմաննը իրենց տեղակայման երկրներում եւ տեղի կառավարության, գործընկերների ու մասնագիտացված միությունների հետ համագործակցության զարգացմանը։
- Պրն Ֆերլենգի, կխնդրեմ հակիրճ ներկայացնել Confindustria Russia-ի գործունեությունն ԱՊՀ տարածաշրջանում, որպեսզի կազմակերպության անունը շփոթմունք չառաջացնի մեր ընթերցողների շրջանում։
- Նախ եւ առաջ ասեմ, որ Confindustria Italiana-ն 100 տարուց ավելի է, ինչ միավորում է գրեթե ամբողջ իտալական բիզնես ոլորտը։ Այն ներառում է ինչպես միջին եւ փոքր, այնպես էլ խոշոր բիզնեսը։ Ընկերությունները դառնում են միության անդամ, որովհետեւ դրանով արտոնություն են ստանում կապերի ձեռքբերման, բիզնես հարաբերությունների զարգացման, պոտենցիալ օրենսդրական փոփոխություններին մասնակից դառնալու, շահերի պաշտպանության եւ այլ առումներով։
Տարիներ առաջ միությունը սկսեց զարգացնել նոր ռազմավարություն, որը ենթադրում էր միության գործունեության ընդլայնումը երկրի սահմաններից դուրս։ Այս ծրագրի շրջանակում էլ 4 տարի առաջ ստեղծվեց Confindustria Russia-ն, որի կազմում են ինչպես իտալական ընկերություններ Ռուսաստանում, այնպես էլ ռուսական ընկերություններ։
Ժամանակի ընթացքում մենք սկսեցինք հասկանալ, որ համագործակցության մեծ պոտենցիալ կա Եվրասիական տնտեսական միության հետ: Կարելի է արտադրություն հիմնել, օրինակ, Հայաստանում եւ արտադրանքն արտահանել միության այլ երկրներ՝ ազատ առեւտրի պայմաններով։ Սա շատ կարեւոր բաղադրիչ է եւ դա է պատճառը, որ մեր միության ուղղվածությունն այժմ փոխվել է՝ հետեւելով թրենդներին։
Այժմ մենք ուսումնասիրում ենք Հայաստանի, Ղազախստանի, Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի շուկաները, որպեսզի հասկանանք համագործակցության հնարավորությունները։
Էռնեստո Ֆերլենգին
- Ինչպես արդեն նշեցիք, այցի նպատակը Հայաստանի շուկայի եւ հնարավոր համագործակցության ուղղությունների ուսումնասիրությունն է։ Ո՞րն է այս համագործակցության զարգացման Ձեր տեսլականը։
- Շուկայի ուսումնասիրության շրջանակում փորձում ենք հասկանալ՝ ինչպիսի ռազմավարություն է վարում տվյալ երկիրը բնական ռեսուրսների, գյուղատնտեսության, դեղագործության, շինարարություն, ՏՏ եւ այլ ոլորտներում, որի համար զրուցում ենք կառավարության ներկայացուցիչների հետ։
Երկրի տնտեսական ռազմավարությունը հասկանալուց հետո փորձում ենք ուսումնասիրել ծրագրեր կոնկրետ ուղղություններով, որից հետո վերադառնում ենք Իտալիա, ընտրում կոնկրետ ձեռնարկություններ, ապահովագրական ընկերություններ, փնտրում գործընկերներ տվյալ երկրում։
Հայաստանում մենք հնարավորություն ունեցանք այցելելու նաեւ «Թումո» կենտրոն։ Այն բացառիկ ծրագիր է, որի ուղղությամբ այսօր շարժվում է աշխարհը։ Իրապես, մարդկային կապիտալում ներդրումներն ամենաարդյունավետն են։ Հայաստանում կա մարդկային ռեսուրսի հսկայական կապիտալ:
- Հատկապես ո՞ր ոլորտներում եք համագործակցության հնարավորություն տեսնում։
- Առաջինը շինարարական ոլորտն է։ Կարծում եմ, եթե մեծ ներդրում կատարենք, ապա դա կլինի ենթակառուցվածքների կառուցման նախագիծ։ Կարեւոր ուղղություն է հատկապես ճանապարհաշինարարությունը։ Մենք ուսումնասիրում ենք նաեւ անշարժ գույքի շուկան, գյուղատնտեսությունը, դեղագործությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը, որն այսօր դինամիկ զարգանում է Հայաստանում, ինչպես նաեւ կարելի է դիտարկել մեքենաշինությունը։
- Այցի շրջանակում հանդիպել եք ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին: Ինչպե՞ս կգնահատեք հանդիպումը՝ զարգացման հնարավորությունների ուրվագծման տեսանկյունից։
- Նախքան Երեւան այցելելը ծանոթացել էի պարոն Սարգսյանի կենսագրությանը։ Ինձ հատկապես տպավորեց այն, որ նա, լինելով Ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու, շատ պրագմատիկ մոտեցում ունի։ Դա այն է, ինչ սիրում է բզինեսը։
Նախագահ Սարգսյանը մեզ հստակ ներկայացրեց երկրի ռազմավարությունն ու զարգացման ուղղությունը։ Նա երաշխավորեց, որ եթե մեր կողմից առաջարկված ծրագիրը նպաստի Հայաստանի զարգացմանն ու ժողովրդի բարեկեցությանը, ապա կառավարությունը կաջակցի դրա իրականացմանը։
- Իտալիա վերադառնալուց հետո որո՞նք են լինելու Ձեր հաջորդ քայլերը։
- Քննարկումներ կունենանք մեր բիզնես ոլորտի ներկայացուցիչների հետ՝ ընտրելու համար այն ընկերությունները, որոնք արդեն իսկ պատկերացնում են շուկան ու բիզնես հնարավորությունները։
Որպես հայ-իտալական կապերի զարգացման շարունակություն՝ մենք ակնկալում ենք, որ նոյեմբերի վերջին Հայաստանի ղեկավարությունը կայցելի Իտալիա։ Հույս ունենք, որ նման այցի շրջանակում պատվիրակության կազմում կլինեն նաեւ գործարար շրջանակի ներկայացուցիչներ։
Վերջին երկու տարիներին Հայաստանի եւ Իտալիայի միջեւ առեւտրաշրջանառությունը գրեթե 50%-ով ավելացել է: Սա մեզ համար շատ կարեւոր ազդակ է։
Մեր նպատակը Հայաստան-Իտալիա բիզնես կապերի զարգացումն է ոչ միայն դեպի Հայաստան արտահանման մեծացման ճանապարհով, այլեւ ներդրումներ կատարելով եւ համատեղ բիզնեսներ հիմնելով:

Эрнесто Ферленги: Наша цель - развивать бизнес связи между Арменией и Италией
Делегация итальянской Confindustria Russia во главе с президентом организации Эрнесто Ферленги посетила в этом месяце Ереван и встретилась с президентом Армении Арменом Саргсяном. Эрнесто Ферленги рассказал Banks.am о подробностях и основной цели своего визита.
Ассоциация итальянских промышленников Confindustria Russia является частью глобальной ассоциации «Конфедерация итальянской промышленности» (Confindustria Italiana), включающей порядка 115 000 предприятий по всему миру.
Деятельность ассоциации направлена на продвижение интересов итальянского бизнеса, выстраивание плодотворного сотрудничества с органами государственной власти, профильными ассоциациями в странах своего присутствия, а также сотрудничества с местными партнерами.
- Господин Ферленги, расскажите, пожалуйста, вкратце о деятельности Confindustria Russia, чтобы название организации не вызывало заблуждений у наших читателей.
Прежде всего отмечу, что Confindustria Italiana уже более 100 лет объединяет почти весь сектор итальянского бизнеса. Туда входят и малый, и средний, и крупный бизнес. Компании вступают в ассоциацию, потому что через эту систему получают определенные льготы на развитие бизнес связей, защиту интересов, а также получают возможность участвовать в изменениях потенциального законодательства и т.д.
Несколько лет назад ассоциация начала развивать новую стратегию, которая предполагала расширение деятельности союза за рубежом. В рамках этой программы 4 года назад была создана Confindustria Russia, объединяющая как итальянские компании в России, так и российские компании.
Со временем мы начали понимать, что существует также огромный потенциал сотрудничества с Евразийским Экономическим Союзом. Например, можно основать производство в Армении и экспортировать товар в другие страны союза – на условиях свободной торговли. Это очень важный элемент, и именно поэтому наша конфигурация теперь изменилась. Было необходимо следить за этими трендами.
На данный момент мы рассматриваем рынки Армении, Казахстана, Узбекистана, Таджикистана, чтобы понять возможности и перспективы сотрудничества.
- Как Вы уже отметили, цель Вашего визита в Армению заключается в исследовании рынка Армении, возможных направлений сотрудничества между армянскими и итальянскими сферами бизнеса. Каково Ваше видение этого сотрудничества?
- В рамках исследования рынка мы пытаемся понять, какую стратегию ведет данное государство в сферах естественных ресурсов, фармакологии, агропромышленности, строительства, информационных технологий и т. п. Для этого мы должны услышать мнение правительства.
После этого мы стараемся понять, какие проекты можно осуществить по разным направлениям, после чего возвращаемся в Италию и начинаем выбирать  конкретные компании, страховые агентства, искать местных партнеров.
В Армении у нас была возможность посетить технологический центр TUMO. Это уникальный проект, и будущее сегодня движется в этом направлении. Самые эффективные инвестиции – это инвестиции в человеческий капитал. И это правильное направление, потому что в Армении есть огромный ресурс человеческого капитала.
- В каких, по-вашему, конкретных сферах возможно сотрудничество?
- В первую очередь, это строительство. Думаю, если осуществить большую инвестицию, то это будет проект по строительству инфраструктур. Дорожное строительство является важным направлением. Мы изучаем также рынки недвижимости, фармакологии, агропромышленности, информационных технологий, которые сейчас динамично развиваются в Армении. Можно еще обратить внимание на машиностроение.
- В рамках визита Вы встретились с президентом Армении Арменом Саргсяном. Как Вы оцените продуктивность этой встречи?
- Перед визитом в Ереван я ознакомился с биографией господина Саргсяна. Меня особенно впечатлило то, что он, будучи кандидатом физико-математических наук, обладает очень прагматичным подходом. Это то, что любит бизнес.
Президент Армен Саргсян четко представил нам стратегию страны и направления развития. Он гарантировал, что если предложенные нами проекты будут способствовать развитию благосостояния Армении и народа, то он готов их поддержать. Для нас это очень важно.
Эрнесто Ферленги
- Каковы Ваши следующие шаги после возвращения в Италию?
- Мы проведем обсуждения с представителями нашего бизнеса, чтобы выбрать те компании, которые уже имеют представление о рынке и бизнес возможностях.
В продолжение армяно-итальянских связей мы ожидаем, что в конце ноября руководство Армении может посетить Италию. Надеемся, что в рамках подобного визита в составе делегации будут также представители армянских деловых кругов.
За последние 2 года товарооборот между Арменией и Италией увеличился на 50%. Это очень важный сигнал для нас.
Наша цель – развивать бизнес связи между Арменией и Италией не только в контексте расширения экспорта, но и в плане инвестиций и основания совместных бизнесов.