Արամ Սարգսյան. 2018-ին «Յանդեքս. Տաքսի»-ն Հայաստանում հսկայական աճ է գրանցել
EMEA երկրներում (Եվրոպա, Մերձավոր Արեւելք ու Աֆրիկա) եւ ԱՊՀ-ում  «Յանդեքս. Տաքսի»-ի տնօրեն Արամ Սարգսյանի հարցազրույցը
- Ինչպիսի՞ն էր 2018 թվականը «Յանդեքս. Տաքսի»-ի միջազգային զարգացման տեսանկյունից:
- Շատ հաջող տարի էր: Մենք սկսեցինք աշխատել 8 երկրներում (Ուզբեկստանում, Լատվիայում, Էստոնիայում, Լիտվայում, Սերբիայում, Ֆինլանդիայում, Կոտ դ'Իվուարում եւ Իսրայելում), տարեվերջին ամսական մեկ երկրում էինք մեկնարկում:
Վստահ եմ, որ կանգ չենք առնելու եւ 2019-ին եւս շարունակելու ենք բացահայտել նոր երկրներ:
- Ի՞նչը կարող եք անվանել ձեր ամենամեծ հաջողությունը, եւ ինչի՞ վրա դեռ պետք  է աշխատեք:
- Մենք շատ արագ լավ ցուցանիշներ արձանագրեցինք Բալթյան երկրներում, ինչը սովորաբար դժվար է ակնկալել մեր բիզնեսում նման կարճ ժամանակահատվածում: Միեւնույն ժամանակ, կան երկրներ եւ շուկաներ, որտեղ պետք է աշխատենք մարդկանց մտածելակերպի եւ սովորությունների փոփոխության ուղղությամբ, եւ դա երկար ու բարդ աշխատանք է:
2018-ին գործարկեցինք մեր նոր՝ Yango ապրանքանիշը, որի ներքո ներկայացված ենք Կոտ դ'Իվուարում, Ֆինլանդիայում եւ Իսրայելում: Նոր բրենդի մեկնարկը դժվար աշխատանք էր, այդ իսկ պատճառով հատկապես հաճելի է տեսնել դրական արդյունքները:
- Ո՞ր նոր շուկաներ եք նախատեսում մուտք գործել 2019-ին:
- Դեռ չեմ կարող կոնկրետ երկրներ նշել, բայց դրանք կլինեն Եվրոպայում եւ Աֆրիկայում: Նաեւ ուսումնասիրում ենք Լատինական Ամերիկայի շուկան:
- Իսկ ինչպիսի՞ն էր տարին «Յանդեքս. Տաքսի»-ի համար Հայաստանում:
- Խենթ տարի էր՝ բառի դրական իմաստով (ծիծաղում է– խմբ.):
Նույնիսկ դժվար է հիշել, թե որքան բան ենք հասցրել անել 2018-ին Հայաստանում՝ լավագույն վարորդների հետ «Յանդեքս. Տաքսի»-ի ղեկավարության հանդիպումներից, նոր մարզերի եւ «Մանկական» սակագնի մեկնարկից մինչեւ աջակցություն Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովին:
2018 թվականին մենք արձանագրեցինք օգտատերերի, գործընկերների, մեր ծառայությանը միացած նրանց վարորդների եւ, համապատասխանաբար, ուղեւորափոխադրումների հսկայական աճ: Հայաստանը մեզ համար ամենահաջող շուկաներից մեկն է, այն ուղենիշ է բոլորիս համար:
Ամբողջ տարվա ընթացքում լրջորեն աշխատել ենք որակի վրա: Սկսեցինք առավել խիստ վերաբերվել վարորդների խախտումներին, իսկ վերջերս սկսեցինք օգնել երեւանյան գործընկերներին թարմացնել ավտոշարժակազմը: Կարծում եմ՝ արդյունքները շուտով նկատելի կդառնան:
- Լինո՞ւմ է, որ որոշ ծառայություններ կամ նորարարություններ փորձարկվում են Հայաստանում եւ, հաջողության դեպքում, կիրառվում այլ շուկաներում:
- Այո, մենք ունենք այդպիսի պրակտիկա, եւ օրինակները քիչ չեն: Մենք իսկապես նոր գործառույթներ ենք փորձարկում, եւ եթե Հայաստանի բնակիչներին այդ նորարարությունները դուր են գալիս, սկսում ենք դրանք տարածել նաեւ այլ շուկաներում:
Չնշելով կոնկրետ գործառույթը՝ կարող եմ ասել, որ ի սկզբանե փորձարկելով այն Հայաստանում, կիրառեցինք նաեւ այլ երկրներում, եւ արդյունքում այն ամբողջ ընկերությանն ապահովեց 10-15% աճ: Դա պարզապես հոյակապ է:
- Հարցազրույցներից մեկում Դուք ասել էիք, որ ամեն երկիր ունի իր առանձնահատկությունը: Կա՞ն արդյոք մեր երկրում առանձնահատկություններ, որոնք չկան այլ շուկաներում:
- Հայաստանի բնակիչներն այնքան էլ չեն սիրում նշել հավելվածում, թե ուր են ցանկանում ուղեւորվել: Եթե մի շարք այլ երկրներում վերջնական կետը նշում է օգտատերերի մոտ 90%-ը, ապա Հայաստանում դա լավագույն դեպքում անում է մեկ երրորդը:
Երկրորդ տարբերությունն այն է, որ շատ քիչ օգտատերեր են վճարում անկանխիկ, այսինքն՝ հավելվածին կցված բանկային քարտով: Ընդհանուր առմամբ, տարվա ընթացքում Հայաստանում անկանխիկ վճարումների մասնաբաժինն ավելացել է 2-4 անգամ, սակայն, միեւնույն է, դա ամենացածր ցուցանիշներից մեկն է՝ այլ շուկաների համեմատ:
- Գյումրիում եւ Վանաձորում գործում են «Յանդեքսի» ծրագրավորման դպրոցներ: Դա ավելի շատ հասարակակա՞ն, թե՞ կրթական ծրագիր է: Արդյոք նախատեսո՞ւմ եք նոր դպրոցներ հիմնել Հայաստանի մարզերում:
- Այդպիսի ծրագրեր կան, սակայն դեռ պատրաստ չենք հայտնել մանրամասները: Իսկապես, եթե դպրոցները նախապատրաստեն կադրեր, որոնք երբեւէ կաշխատեն «Յանդեքս»-ում, մենք անչափ ուրախ կլինենք: Սակայն նպատակը դա չէ: Եթե մեր դպրոցների շրջանավարտները լավ մասնագետներ դառնան եւ սկսեն ստեղծել իրենց պրոդուկտներն ու հավելվածները, օգնեն զարգացնել շուկան ու երկիրը, մենք մեր առջեւ դրված խնդիրը լուծված կհամարենք:
- Անցյալ տարվա օգոստոսին «Յանդեքս. Տաքսի»-ի միջազգային զարգացման տնօրեն Մուշեղ Սահակյանը մեզ հետ հարցազրույցում ասում էր, որ ընկերությունը Հայաստանի կառավարության հետ կառուցողական երկխոսություն է հաստատել «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունների վերաբերյալ: Այդ երկխոսությունը շարունակվո՞ւմ է:
- Այո, մենք աջակցում ենք կառավարության առաջարկած փոփոխություններին: Դրանք վերաբերում են Հայաստանում ինքնազբաղվածության ոլորտի ստեղծմանը. դա բավականին առաջադեմ հայեցակարգ է, որին դեռ ոչ բոլոր երկրներն են հասել: Շատ լավ է, որ Հայաստանն այս հարցում կարող է առաջատար դառնալ:

Арам Саргсян: В 2018 году у «Яндекс.Такси» в Армении был огромный рост
Интервью директора «Яндекс.Такси» в странах EMEA (Европа, Ближний Восток и Африка) и СНГ Арама Саргсяна
- Каким был 2018 год с точки зрения международного развития «Яндекс.Такси»?
- У нас был очень успешный год. Мы запустились в 8 странах (Узбекистане, Латвии, Эстонии, Литве, Сербии, Финляндии, Кот-д’Ивуаре и Израиле), в конце года вообще запускали по одной стране в месяц.
Уверен, что мы не будем сбавлять темпы и будем открывать для себя новые страны и в 2019 году.
- Что можете назвать самым большим успехом и над чем, наоборот, еще предстоит поработать?
- В странах Балтии мы в целом очень быстро вышли на хорошие показатели, которых обычно сложно ожидать в нашем бизнесе в краткосрочной перспективе.  В то же время, есть страны и рынки, где нужно работать над изменением менталитета и привычек людей, и это длительная и непростая работа.
В 2018 году мы запустили новый бренд Yango, под которым представлены в Кот-д’Ивуаре, Финляндии и Израиле. Запуск нового бренда был сложной задачей, тем приятнее видеть положительные результаты.
- На каких новых рынках планируете начать работать в 2019 году?
- Конкретные страны я назвать пока не могу, но это будут Европа и Африка. Еще мы присматриваемся к странам Латинской Америки.
- А каким был год для «Яндекс.Такси» в Армении?
- Безумным - в хорошем смысле этого слова (смеется - ред.). Даже сложно вспомнить, сколько всего мы успели сделать в Армении в этом году: от встреч руководства «Яндекс.Такси» с лучшими водителями, запуска новых регионов и специального «Детского» тарифа до поддержки Саммита Франкофонии.
В 2018 году мы зафиксировали огромный рост числа пользователей, партнеров, их водителей, подключенных к сервису, и, соответственно, поездок. Армения – один из самых успешных для нас рынков, и мы все на него ориентируемся.
Весь год мы серьезно работали над качеством. Стали намного строже относиться к нарушениям водителей, а недавно начали помогать партнерам в Ереване обновлять парк машин. Думаю, что скоро результаты станут заметны.
- Бывает, что какие-то сервисы или нововведения тестируются в Армении и, в случае успеха, применяются на других рынках?
- Да, у нас есть такая практика, и примеров немало. Мы действительно очень много экспериментируем, тестируем новые функции, и если они нравятся жителям Армении, начинаем масштабировать их на других рынках.
Не буду называть одну конкретную функцию, но изначально опробовав ее в Армении, мы применили ее и в других странах, в итоге она дала всей компании 10-15% роста. Это очень круто!
- В одном из интервью Вы говорили, что в каждой стране есть своя специфика. Есть в Армении какие-то нюансы, которых нет на других рынках?
- Жители Армении не очень любят указывать в приложении, куда они хотят ехать. Если в большинстве других стран конечный пункт указывают порядка 90% пользователей, то в Армении это в лучшем случае делает треть из них.
Второе отличие – пока очень немного пользователей платят безналичным способом, то есть банковской картой, привязанной к приложению. В целом, за год доля безналичной оплаты в Армении у нас выросла в 2-4 раза, но все равно это один из самых низких показателей по сравнению с другими рынками.
- В Гюмри и Ванадзоре работают школы программирования «Яндекса». Для вас это больше социальный или все-таки образовательный проект? Есть ли планы по созданию новых школ в регионах Армении?
- Такие планы есть, но детали раскрывать мы пока не готовы. Действительно, если школы подготовят кадры, которые когда-нибудь будут работать в «Яндексе», мы будем чрезвычайно рады этому. Но цель не эта. Если выпускники школ станут хорошими специалистами, будут создавать свои продукты и приложения, помогать развивать рынок и двигать страну в целом, то мы будем считать свою задачу выполненной.
- В августе прошлого года директор по международному развитию «Яндекс.Такси» Мушег Саакян в интервью с нами говорил, что у компании установился конструктивный диалог с правительством Армении относительно предлагаемых изменений в законе «Об автомобильном транспорте». Диалог продолжается?
- Да, мы поддерживаем изменения, которые предлагает правительство. Они касаются создания сферы самозанятости в Армении – это достаточно продвинутая концепция, к которой пришли еще далеко не во всех странах. Очень хорошо, что Армения может стать своего рода лидером в этом вопросе.