ՌԴ հայերն օգնում են արցախցիներին ստեղծել սեփական բիզնեսը
Շուրջ 4 տարի է՝ ինչ մի խումբ ռուսաստանաբնակ հայերի ջանքերով Արցախում կյանքի են կոչվում բիզնես նախաձեռնություններ, որոնք խրախուսում են երիտասարդ արցախցիներին՝ հիմնելու եւ զարգացնելու սեփական բիզնեսը հայրենիքում:
Ացախում բիզնես նախագծերի իրականացումը համակարգող Գեղամ Ստեփանյանը Banks.am-ին պատմել է, որ ամեն ինչ սկսվեց 2011թ., երբ Արցախում Ազատամարտիկների միությունն անցկացնում էր ամառային երիտասարդական ճամբար, որին մասնակցում էին նաեւ Ռուսաստանում բնակվող հայ երիտասարդներ:
«Ճամբարին ռուսահայերի մասնակցության մասով նախաձեռնողներից էր արմատներով արցախցի, ՌԴ Պիտիգորսկ քաղաքում բնակվող Հրանտ Սարկիսովը, որի ջանքերով ամեն տարի մայիսի 9-ին մի խումբ ռուսատանաբնակ հայեր մի քանի տարի շարունակ կազմակերպում էին դրամահավաք՝ օգնելու պատերազմի մասնակիցներին եւ նրանց ընտանիքներին: Նրա ընկերոջ, ճամբարի մասնակից երիտասարդներից մեկի ծնողներից մեկի` Պիտիգորսկում բնակվող ձեռներեց Սերգեյ Հարությունյանի մոտ գաղափար է ծագում օգնել արցախցի այն երիտասարդներին, որոնք կներկայացնեն արդիական բիզնես նախագծեր: Մենք փորձեցինք տարածել այդ առաջարկությունը մի շարք երիտասարդ արցախցիների շրջանում եւ ստանալ ձեռներեցություն ծավալելու մտահաղացումները»,- պատմում է Գեղամ Ստեփանյանը, որը հետագայում դառնում է բիզնես գաղափարը ֆինանսավորողի եւ դրա շահառուի կապող օղակը:
Արցախի տնտեսությունը մեծամասամբ հիմնված է գյուղատնտեսության վրա, ուստի հավաքագրված բիզնես գաղափարները կրում էին գյուղատնտեսական բնույթ:
2011թ. Սերգեյ Հարությունյանը ֆինանսավորում է առաջին ծրագիրը՝ օգնելով արցախցի երիտասարդ, Ավդուր գյուղի բնակիչ Արթուր Գասպարյանին՝ մեծացնելու իր խոշոր եղջերավոր անասունների ֆերման: Սերգեյ Հարությունյանի տրամադրած $15 հազ-ով արցախցի Արթուրը գնում է քսան գլուխ կով: Երեք տարի անց նա, ամեն տարի վերադարձնելով գումարի մեկ երրորդը, կարողանում է անասունների գլխաքանակը հասցնել 50-ի: Արցախի գյուղատնտնեսական նորմաների համաձայն, սա համարվում է միջինից մեծ անասնապահական տնտեսություն:
Սերգեյ Հարությունյանն Արցախին օգնել է դեռեւս Արցախյան շարժման տարիներին:
Անկախությունից հետո նա ընդգրկված է եղել եւ անձամբ նախաձեռնել է մի շարք ծրագրեր՝ դրանցում ներգրավվելով նաեւ Պիտիգորսկի հայ համայնքին: Նկատելով, որ առանձին նախաձեռնությունները մեծ արդյունքներ չեն կարող տալ, նա որոշում է սկսել երիտասարդ արցախցիների բիզնես գաղափարները կյանքի կոչելու ծրագիրը՝ օգնելով Արցախի գյուղատնտեսության զարգացմանը: Արցախին օգնելուց բացի, այս ծրագիրը հետապնդում էր եւս մեկ նպատակ: Սերգեյ Հարությունյանի խոսքով՝ տարիների ընթացքում Պիտիգորսկում հայ համայնքի շարքերում նկատվում էր հայկական ինքնությունը կորցնելու վտանգը: Ծրագիրը կարող էր ինչ-որ կերպ վերստեղծել կապը ռուսաստանաբնակ հայերի եւ հայրենիքի միջեւ:
«Ընդհանրապես, հայերն ամենուր՝ թե Հայաստանում, թե Սփյուռքում, լինում են երկու տեսակի: Առաջին մասը միայն սիրում է խոսել է եւ ոչինչ չի ձեռնարկում, մյուս մասը՝ ոչինչ չի խոսում, այլ գործում է եւ չի վախենում հիասթափություններից՝ ոչինչ չակնկալելով դրա դիմաց»,- Banks.am-ին պատմում է Սերգեյ Հարությունյանը:
Հենց այս գաղափարով առաջնորդվելով՝ Սերգեյ Հարությունյանն առաջին նախագծի հաջող մեկնարկից եւ իրականացումից հետո հետ վերադարձրած գումարը ներդնում է մյուս ծրագրերի մեջ:
Մինչեւ օրս Արցախում գործարկվել է համանման ութ տարբեր նախագիծ, որոնցից հինգը ֆինանսավորել է Սերգեյ Հարությունյանը: Ութ նախագծերից չորսի շահառուներն արդեն ունեն խոշոր եղջերավոր անասունների ֆերմա, երկուսը՝ մեղվաբուծական ձեռնարկություն, մեկը՝ ոչխարաբուծական, մեկը՝ թռչնաբուծական տնտեսություն, մեկն էլ հիմնել է կահույքի արտադրամաս Շուշիում:
«Փառք Աստծո, մինչեւ այժմ չի եղել դեպք, որ մեկնարկած ծրագիրը ձախողվի, կամ որեւէ մեկը սնանկ ճանաչվի: Երեւի թե դա պայմանավորված է նրանով, որ մենք չենք ընտրում ծրագրի շահառուներին պատահական սկզբունքով կամ ծանոթ-բարեկամ սկզբունքով: Հաջողության գրավականը դրանում է: Մենք, կարծես, պատասխանատվություն ենք կրում այդ ծրագրերի հաջողության համար»,- պատմում է Գեղամ Ստեփանյանը:
Ծրագրի էությունը հետեւյալն է. բարերարը ներդնում է որոշակի գումար բիզնես-պլանի իրականացման մեջ: Այդ գումարը, սակայն, ենթակա է վերադարձման երեք տարվա ընթացքում՝ յուրաքանչյուր տարում գումարի 1/3-ի մասով, առանց տոկոսադրույքների:
«Հայտնի է, որ բանկային համակարգում կիրառվում են բարձր տոկոսադրույքներ, իսկ գյուղատնտեսական ոլորտը համարվում է ռիսկային ասպարեզ, եւ շատ բանկեր խուսափում են գյուղացիներին վարկեր տրամադրելուց: Մեր ծրագրի դեպքում, մանրակրկիտ ձեւով ընտրում ենք բիզնես պլանը, ներկայացնում այն ֆինանսավորումը տրամադրող բարերարին, գալիս համաձայնության, տրամադրում գումարն առանց գրավի եւ տոկոսադրույքների: Ամեն ինչ հիմնվում է փոխադարձ վստահության վրա»,- ասում է Գեղամ Ստեփանյանը:
Նրա խոսքով՝ ապագա ձեռներեցին ընտրելիս հաշվի է առնվում, թե ինչ հեռանկարներ ունի նա Արցախում, ցանկանում է արդյոք մնալ հայրենի հողում, թե ոչ:
Միջնորդի դեր ստանձնած Գեղամ Ստեփանյանը պատմում է նաեւ, որ ծրագրում մինչեւ այժմ ներգրավված բոլոր բարերարները բավականին մեծ փորձ ունեցող ձեռներեցներ եւ ներդրողներ են եւ քաջ գիտակցում են այս ծրագրերի ռիսկային լինելը:
«Պարզապես մարդիկ հավատում են գաղափարին եւ վստահում մեզ: Նրանցից բոլորը հաճախ գալիս են Արցախ, այցելում իրենց ֆինանսական աջակցությամբ բիզնես հիմնած երիտասարդներին եւ անձամբ համոզվում, թե ինչպես է բաշխվել իրենց տրամադրած գումարը: Մենք համոզվում ենք, որ մարդկանց զբաղվածությամբ ապահովելը լուծում է արտագաղթի խնդիրը: Մարդիկ, ունենալով իրենց հաջող տնային տնտեսությունը, չեն մեկնի արտագնա աշխատանքի»,- նշում է Գեղամ Ստեփանյանը:
Ներկայում բիզնես գաղափարի ֆինանսավորողներն ու դրա իրականացմանն օգնող մարդիկ ցանկանում են որոշակի կարգավիճակ, ձեւաչափ տալ այս նախաձեռնություններին: Մտադրություն կա նաեւ հիմնել երիտասարդ գործարարների միություն:
Մեր հանդիպման ժամանակ Գեղամ Ստեփանյանը եւ Պիտիգորսկում ծրագրի իրազեկմամբ զբաղվող, հաջորդ բիզնես պլանը ֆինանսավորել պատրաստվող Վիտալի Եսայանը քննարկում էին, թե ինչպես կարելի է համակարգված աշխատանք տանել եւ նոր ֆինանսավորողներ ներգրավվել այս ծրագրերում:
Այս ուղղությամբ Վիտալի Եսայանը տանում է լուրջ եւ հետեւողական աշխատանք՝ փորձելով Ռուսաստանում բնակվող իր ընկերների եւ ծանոթների շրջանում տարածել Արցախին եւ ՀՀ-ին այս նախաձեռնություններով օգնելու գաղափարը: Վիտալի Եսայանը, Պիտիգորսկի, Կիսլովոդսկի, Ստավոպոլի հայրենակիցների աջակցությամբ պատրաստվում է ֆինանսավորել 9-րդ ծրագիրը: Կան գաղափարներ նաեւ 10-րդ բիզնես նախաձեռնության համար:
Նրա խոսքով՝ ծրագիրը հույս եւ վստահություն է ներշնչում: Առ այսօր բարերարներից որեւէ մեկը ոչ միայն հետ չի վերցրել գումարը, այլեւ ներդրել է այն մյուս ծրագրում:
Գումարի վերադարձի սահմանված ձեւաչափն արդեն ձեւավորել է մի ընդհանուր բյուջե՝ մյուս ծրագրերի հաջորդականությունն ապահովելու համար: Առաջին ծրագրի գումարի վերադարձից գոյացել են երկրորդ, երրորդ ծրագրերը ֆինանսավորելու համար անհրաժեշտ միջոցները:
Վիտալին վստահ է, որ այս ծրագիրը մեծ ներուժ ունի եւ կարող է օգնել մեծ թվով արցախցի երիտասարդներին:
«Ծրագրի առաքելությունն այն է, որ մարդկանց տրամադրենք ոչ թե ձուկը, այլ այն որսալու կարթը»,- հավելում է Գեղամ Ստեփանյանը:
Մոսկվայում բնակվող Ավետիսովների ընտանիքը, որը Հայաստան էր ժամանել որդու հարսանիքն այստեղ կազմակերպելու համար, եւս իր ընկերների միջոցով է տեղեկացել այս նախաձեռնությունների մասին: Ընտանիքի հայրը՝ Արթուր Ավետիսովը, ցանկանում է այս ծրագրով իր պարտքը կատարել հայրենի Արցախի հանդեպ:
«Այն ամենը, ինչ վերաբերում է Արցախին եւ ՀՀ-ին, մեզ էլ է մտահոգում: Հետեւում ենք բոլոր իրադարձություններին եւ շատ ենք ցանկանում օգնել, գլոբալ փոփոխություններ բերել, բայց փորձում ենք օգտակար լինել մեր հնարավորությունների չափով: Իհարկե, շատ եմ ցանկանում, որ յուրաքանչյուր մեկնարկող ծրագիր հաջողություն ունենա, որպեսզի կարողանա խրախուսի մյուսներին»,- պատմում է Արթուր Ավետիսովը:
Ավետիսովների ընտանիքն արդեն այցելել է Արցախ՝ տեսնելու արդեն իրականացված նախագծերը եւ նոր հնարավորությունները: Արթուր Ավետիսովը նշում է, որ հայը կարող է ՀՀ ու ԼՂՀ գա ոչ միայն զբոսաշրջիկի կարգավիճակով, այլ կարող է նաեւ իր մասնակցությունը բերել երկրի զարգացման եւ բարգավաճման գործում:
Նրա խոսքվ՝ իր կողմից ֆինանսավորվելիք ծրագրի հաջողության դեպքում ինքը փորձելու է իր ընկերներին եւ ծանոթներին միավորել այս գաղափարի շուրջ:
«Վաղուց եկել է ժամանակը, որպեսզի հայը հային օգնելու միտքը վերածվի մշակույթի, ապրելակերպի»,- ասում է Արթուր Ավետիսովը:

Армяне России помогают арцахцам создавать собственный бизнес
Благодаря живущим в России армянам, уже 4 года в Арцахе воплощаются бизнес-проекты, которые поощряют молодых арцахцев основывать и развивать свой собственный бизнес.
Гегам Степанян, координирующий реализацию бизнес-проектов в Арцахе, рассказал Banks.am, что все началось в 2011 году, когда в Арцахе был организован летний молодежный лагерь для юных армян из России.
«Один из инициаторов лагеря – Грант Саркисов, живущий в Пятигорске уроженец Арцаха, усилиями которого ежегодно 9 мая группа российских армян организует сбор средств в помощь участникам войны и их семьям. Одному из родителей участников лагеря – жителю Пятигорска, предпринимателю Сергею Арутюняну - пришла идея помогать арцахским молодым людям, которые представляли бы интересные бизнес-идеи. Мы попытались рассказать об этом предложении группе молодых арцахцев, чтобы те могли выступить с бизнес-идеями»,- рассказал Гегам Степанян, который является связующим звеном между бенефициарами и спонсорами проекта.
Экономика Арцаха базируется на сельском хозяйстве, поэтому собранные бизнес-идеи носили в основном сельскохозяйственный характер.
В 2011 году Сергей Арутюнян профинансировал первую программу, оказав Артуру Гаспаряну поддержку в расширении фермы и увеличении поголовья крупного рогатого скота. На $15 тыс., предоставленных Сергеем Арутюняном, Артур приобрел 20 коров. Через три года ему удалось довести поголовье скота до 50, при этом он ежегодно возвращал треть суммы. Согласно сельскохозяйственным нормам Арцаха, это хозяйство – крупнее среднего.
Сергей Арутюнян помогал Арцаху еще в годы войны. После провозглашения независимости он участвовал и лично инициировал ряд программ, к которым привлекал и других армян Пятигорска. Заметив, что отдельные инициативы не приносят результата, он начал проект по осуществлению бизнес-идей молодых арцахцев, поддерживая развитие сельского хозяйства. Помимо помощи Арцаху данная инициатива преследует еще одну цель. По словам Сергея Арутюняна, с течением лет в армянской общине Пятигорска появилась угроза потеря идентичности. А данный проект мог неким образом восстановить связь между живущими в России армянами и их родиной.
«Вообще, армяне везде – в Армении и Диаспоре - бывают двух типов. Первые любят только говорить и ничего не предпринимают, а другие не говорят – просто действуют и не боятся неудач. При этом они ничего не ждут взамен», - рассказал Сергей Арутюнян Banks.am.
Руководствуясь этой идеей, после успешного старта инициативы Арутюнян вложил вернувшуюся сумму в новый проект.
По сей день в Арцахе проведено восемь подобных программ, пять из которых профинансировал Сергей Арутюнян. У четырех бенефициаров уже есть фермы по разведению крупного рогатого скота, у двоих – пасеки, у одного птицеферма, еще один разводит овец. Также один из бенефициаров основал в Шуши фабрику по производству мебели.
«Слава Богу, до сих пор не было случаев, чтобы начатая программа провалилась или кто-то обанкротился. Наверное, это потому, что мы выбираем бенефициаров не случайно и не по принципу родства или знакомства. В этом залог успеха. Мы как будто лично несем ответственность за успех проекта»,- рассказал Гегам Степанян.
Суть программы в следующем: спонсор вкладывает определенную сумму в осуществление бизнес-проекта, при этом данная сумма подлежит возврату в течение трех лет. Ежегодно полагается возвращать треть суммы, без процентов.
«Известно, что в банковской системе применяются высокие процентные ставки, а сельское хозяйство считается сферой с высоким уровнем риска, и многие банки избегают кредитовать фермеров. В случае с нашей программой мы очень тщательно выбираем бизнес-проекты, представляем их спонсорам, приходим к соглашению. Средства мы предоставляем без залогов и процентов. Все основано на взаимном доверии», - говорит Гегам Степанян.
По его словам, при выборе будущего предпринимателя учитываются его перспективность в Арцахе, а также желание жить на родине.
Играющий роль посредника Гегам Степанян рассказал, что все спонсоры, участвующие в программе, имеют богатый опыт предпринимательства и инвестирования, они прекрасно понимают все риски данного предприятия.
«Просто люди верят в идею и доверяют нам. Многие из них посещают Арцах, встречаются с молодыми людьми, начавшими с их помощью бизнес, лично видят, как использовались их средства. Мы убеждаемся, что если решить проблему занятости населения, проблема эмиграции также будет решена.  Если у людей будет успешное хозяйство, они не захотят уезжать на заработки», - отметил Гегам Степанян.
Теперь спонсоры и организаторы инициативы хотят придать проекту определенный статус, формат. Есть также намерение создать Союз молодых предпринимателей.
Во время нашей встречи Гегам Степанян и житель Пятигорска Виталий Есаян, который собирается финансировать новый бизнес-проект, обсуждали, как можно скоординировать деятельность и привлечь новых спонсоров.
Виталий Есаян ведет серьезную и последовательную работу в этом направлении, стараясь распространить среди своих российских друзей и знакомых идею помощи Армении и Арцаху с помощью данной инициативы. Виталий Есаян собирается финансировать 9-ю программу инициативы. Уже есть идеи и для 10-й.
По его словам, программа внушает надежды и доверие. По сей день ни один из спонсоров не отозвал свои средства, более того, все участвовали в программе повторно.
Благодаря формату возвращаемости средств уже сформирован общий бюджет для финансирования новых программ. После возвращения первой суммы финансирование получили вторая и третья.
Виталий уверен, что у данной программы большой потенциал, и она может помочь многим молодым людям в Арцахе.
«Миссия программы в том, чтобы давать людям не рыбу, а сеть для ловли», - добавил Гегам Степанян.
Живущая в Москве семья Аветисовых, приехавшая в Армению для организации свадьбы сына, узнала о проекте через знакомых. Отец семейства Артур Аветисов решил также посредством программы исполнить свой долг перед родным Арцахом.
«Нас тоже волнует все, что касается Арцаха и Армении. Мы следим за всеми событиями и очень хотим помочь, принести глобальные изменения, но помогаем по мере сил. Конечно, хотелось бы, чтобы каждая начатая программа имела успех и воодушевляла остальных», - рассказал Артур Аветисов.
Семья Аветисовых посетила Арцах, чтобы ознакомиться с уже осуществленными проектами и оценить новые возможности. Артур Аветисов отметил, что армяне не должны приезжать в Армению и Арцах просто в качестве туристов, они должны вносить свой вклад в развитие и процветание страны.
По его словам, в случае успеха финансируемого им проекта он постарается объединить вокруг данного предприятия своих знакомых и друзей.
«Давно пришло время, чтобы идея о том, что армяне должны помогать друг другу, стала частью культуры, мышления», - сказал Артур Аветисов.