Mastercard-ը ՓՄՁ-ների համար ստեղծում է ԱԲ հիմքով վիրտուալ C-suite
Mastercard-ը մշակում է արհեստական բանականության (ԱԲ) վրա հիմնված վիրտուալ C-suite (թոփ-մենեջմենթ) փոքր եւ միջին բիզնեսի համար՝ խոստանալով ռազմավարական աջակցության այնպիսի մակարդակ, որը սովորաբար հասանելի է խոշոր կորպորացիաներին, հաղորդում է Finextra-ն:
Ըստ Mastercard-ի՝ յուրաքանչյուր ԱԲ գործակալ թվային ղեկավարի դեր է կատարելու տարբեր ուղղություններով (ֆինանսներից մինչեւ անվտանգություն եւ մարքեթինգ)՝ բիզնեսի սեփականատերերին տրամադրելով առավել խորքային պատկերացում սեփական գործունեության վերաբերյալ:
Վիրտուալ թոփ-մենեջմենթը ինտեգրում է ԱԲ գործակալական վերլուծությունը հաշվապահական համակարգերի, բիզնես ծրագրակազմերի եւ բանկային հավելվածների հետ, որոնք կիրառվում են ՓՄՁ-ների կողմից:
Այնուհետեւ գործակալները շարունակաբար վերլուծում են բիզնեսի արդյունավետությունը, բացահայտում ռիսկերն ու հնարավորությունները, կանխատեսում են հավանական արդյունքները եւ առաջարկում են օպերատիվ քայլեր եւ երկարաժամկետ գործողություններ։
«Մեր նպատակն է ձեռնարկատերերին վերադարձնել իրենց ժամանակը, օգնել նրանց առավել խելամիտ որոշումներ կայացնել եւ չափելի աճի փոխակերպել նրանց հավակնությունները», - նշել է Mastercard-ի ՓՄՁ ուղղության գլոբալ ղեկավար Մարկ Բարնեթը:

11.03.2026 | 13:33 Главная страница / Новости / Финтех /
Mastercard разрабатывает виртуальный C-suite (топ-менеджмент) на базе искусственного интеллекта для малого бизнеса, обещая стратегическую поддержку такого уровня, которая обычно доступна только крупным корпорациям, сообщает Finextra.
Mastercard заявляет, что каждый агент будет выполнять роль цифрового руководителя, помогая в ключевых направлениях - от финансов до безопасности и маркетинга, предоставляя владельцам бизнеса более глубокое понимание об их деятельности.
Виртуальный топ-менеджмент интегрирует агентский ИИ-анализ в бухгалтерские системы, бизнес-программное обеспечение и банковские приложения, которые используют малые предприятия. Затем агенты непрерывно анализируют эффективность бизнеса, выявляют риски и возможности, прогнозируют вероятные результаты и рекомендуют оперативные шаги и долгосрочные действия.
«Наша цель - вернуть предпринимателям время, помогать им принимать более разумные решения и трансформировать их амбиции в измеримый рост», - сказал глобальный руководитель направления МСБ в Mastercard Марк Барнетт.