Revolut-ը ԱՄՆ-ում բանկային լիցենզիայի հայտ է ներկայացրել
Revolut-ը հրաժարվել է ամերիկյան բանկ գնելու նախնական ծրագրից՝ Թրամփի վարչակազմի օրոք բանկային լիցենզավորման նկատմամբ կարգավորող պահանջների մեղմացման ֆոնին:
Ամերիկյան ուղղությունը ղեկավարելու համար Revolut-ը ԱՄՆ-ում գլխավոր գործադիր տնօրեն է նշանակել Ջեթին Դյուրանսոյին: Նա նախկինում ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել Capital One եւ Visa ընկերություններում:
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մեր գլոբալ աճի ռազմավարության առանցքային հիմնասյունն է: Ազգային բանկի լիցենզիայի հայտ ներկայացնելը կարեւոր հանգրվան է մեր նպատակին հասնելու ճանապարհին՝ ստեղծել աշխարհում առաջին իսկապես գլոբալ բանկային հարթակը: Այդ լիցենզիան մեզ հնարավորություն կտա ունենալ ուղիղ վերահսկողություն՝ անհրաժեշտ նորարարություններն արագացնելու եւ միլիոնավոր ամերիկացիներին Revolut-ի ծառայությունները մատուցելու համար», - նշել է Revolut-ի համահիմնադիր և գլխավոր գործադիր տնօրեն Նիկ Ստորոնսկին:
Լիցենզիա ստանալու դեպքում Revolut-ը կկարողանա զգալիորեն ընդլայնել իր գործունեությունը ԱՄՆ-ում՝ ստանալով ուղղակի հասանելիություն վճարային ենթակառուցվածքին եւ եկամտի նոր աղբյուրներին՝ քարտային եւ վարկային գործառնություններից:

08.03.2026 | 23:00 Главная страница / Новости / Финтех /
Компания отказалась от первоначального плана по приобретению американского банка на фоне смягчения регуляторных требований к банковским лицензиям при администрации Трампа.
Для руководства американским направлением Revolut назначил генеральным директором в США Джетина Дюрансоя. Ранее он занимал руководящие позиции в Capital One и Visa.
«Соединённые Штаты - ключевой столп нашей глобальной стратегии роста. Подача заявки на лицензию национального банка - важная веха на пути к нашей цели: созданию первой в мире по-настоящему глобальной банковской платформы. Эта лицензия даст нам прямой контроль, необходимый для ускорения инноваций и предоставления сервисов Revolut миллионам американцев», - сказал сооснователь и генеральный директор Revolut Ник Сторонски.
В случае получения лицензия Revolut сможет существенно расширить деятельность в США: получить прямой доступ к платёжной инфраструктуре и новым источникам дохода от карточных и кредитных операций.