Standard Chartered-ը կհամագործակցի Alibaba-ի հետ արհեստական բանականության ոլորտում
Standard Chartered-ը եւ չինական Alibaba Group-ը ռազմավարական գործընկերություն են մեկնարկել, որի նպատակն է արագացնել բանկի կողմից արհեստական բանականության ներդրումը։
Վերջերս ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի համաձայն՝ Standard Chartered-ը կհամագործակցի Alibaba Group-ի ամպային հաշվարկների ստորաբաժանում Alibaba Cloud-ի հետ, որպեսզի օգտագործի վերջինիս արհեստական բանականության տեխնոլոգիաները՝ հաճախորդների սպասարկման որակը բարելավելու եւ գործառնական արդյունավետությունը բարձրացնելու համար։
Standard Chartered-ի տվյալներով՝ համագործակցության շրջանակում բանկը կաշխատի «արհեստական բանականության վրա հիմնված հաճախորդների սպասարկման եւ վաճառքի վերլուծության զարգացման ուղղությամբ՝ հաճախորդների հետ փոխգործակցության նշաձողը բարձրացնելու, արհեստական բանականության հիման վրա ռիսկերի կառավարումը ավտոմատացնելու, ինչպես նաեւ արհեստական բանականությանը նվիրված սեմինարների միջոցով աշխատակիցների հմտությունները բարձրացնելու նպատակով»։
Այս տարվա սկզբին Standard Chartered-ը Սինգապուրի դրամավարկային վարչության նախկին ղեկավար Դեյվիդ Հարդունին նշանակել էր արհեստական բանականության գլոբալ ղեկավարի պաշտոնին ՝ ընկերության արհեստական բանականության ոլորտում ռազմավարությունը ղեկավարելու համար։
Standard Chartered-ը հայտարարել էր նաեւ, որ կտրամադրի «Alibaba Group-ի բիզնես կարիքներին համապատասխանող բանկային ծառայությունների լայն շրջանակ՝ սկսած ֆինանսական աջակցությունից, մատակարարման շղթայի ֆինանսավորման աջակցությունից, միջսահմանային ֆոնդերի կառավարման լուծումներից մինչեւ ֆինանսական շուկաներում համագործակցության խորացում»։
Բացի այդ, երկու կազմակերպությունները համաձայնության են եկել ամրապնդել համագործակցությունը կայուն զարգացման եւ կայուն ֆինանսական նախաձեռնությունների ոլորտում։

Standard Chartered налaживaет партнерство с Alibaba в сфере технологий ИИ
Standard Chartered и китайская Alibaba Group налaдили стратегическое партнерство, направленное на ускорение внедрения искусственного интеллекта в банке.
В рамках недавно подписанного меморандума о взаимопонимании Standard Chartered будет сотрудничать с Alibaba Cloud - подразделением облачных вычислений Alibaba Group, с целью использования его технологий искусственного интеллекта для улучшения качества обслуживания клиентов и повышения операционной эффективности.
По данным Standard Chartered, в рамках сотрудничества банк будет работать над «развитием клиентского обслуживания и аналитики продаж на базе искусственного интеллекта, чтобы поднять планку взаимодействия с клиентами, автоматизировать управление рисками и соблюдение требований на основе искусственного интеллекта, а также повышать квалификацию своих специалистов посредством семинаров и сертификаций по искусственному интеллекту».
Ранее в этом году Standard Chartered назначил бывшего руководителя Денежно-кредитного управления Сингапура Дэвида Хардуна на должность глобального руководителя по внедрению ИИ для руководства стратегией компании в области технологий ИИ.
Standard Chartered заявляет, что также будет предоставлять «всеобъемлющий спектр банковских услуг, адаптированных к бизнес-потребностям Alibaba Group: от финансовой поддержки, поддержки финансирования цепочки поставок, решений по управлению трансграничными фондами до углубления сотрудничества на финансовых рынках».
Кроме того, обе организации договорились укреплять сотрудничество в области устойчивого развития и устойчивых финансовых инициатив.