Մոսկվայում կանցկացվի «Ֆինտեխը նոր կոորդինատային համակարգում» կոնֆերանսը
Ապրիլի 19-ին «Կոմերսանտ»-ը Մոսկվայում կանցկացնի ՝ «Fintech-ը նոր կոորդինատային համակարգում. Զարգացման վեկտորներ» կոնֆերանսը։
«2022 թվականի իրադարձություններն իրենց շտկումներն են մտցրել: Ֆինանսական ոլորտը բախվում է նոր մարտահրավերների՝ անդրսահմանային վճարումների հետ կապված դժվարություններ, վճարային համակարգերի սահմանափակումներ, ֆինանսական ընկերությունների հավելվածների հեռացում օնլայն խանութներից, DDos հարձակումների թվի աճ»,- ասվում է կազմակերպիչների հաղորդագրության մեջ։
Կոնֆերանսում կքննարկվեն հետեւյալ թեմաները.
•    Որքանո՞վ են պատժամիջոցային սահմանափակումներն ազդել Ռուսաստանում ֆինտեխ ոլորտի վրա: Ինչպե՞ս է ազդել արեւմտյան ՏՏ ընկերությունների հեռանալը: Արդյո՞ք ստեղծված իրավիճակը «հնարավորությունների պատուհան» կդառնա ռուսաստանցի ծրագրավորողների համար։
•    Ֆինտեխի զարգացման առաջնահերթությունները նոր միջավայրում:
•    Վճարային ենթակառուցվածքի զարգացումը: Պիլոտային գործառնություններ թվային ռուբլով:
•    Վճարման այլընտրանքային լուծումները եւ դրանց հեռանկարները: Միջազգային հաշվարկների եւ արտաքին տնտեսական գործունեության գործիքները:
•    Բաց բանկինգը որպես ֆինանսական տեխնոլոգիաների շուկայի նորարարական միտումներից մեկը:
•    Ֆինտեխը e-commerce-ում. Ինչու՞ են մարքեթփլեյսերը զարգացնում սեփական ֆինտեխ ուղղությունները:
•    Բանկերի կողմից «վարկային հոսքագծի» տեխնոլոգիայի իրագործումը` վարկերի կառավարման էկոհամակարգերը։

В Москве пройдет конференция «Финтех в новой системе координат»
19 апреля издательский дом «Коммерсантъ» проведет в Москве конференцию «Финтех в новой системе координат. Векторы развития».
«События 2022 года внесли свои коррективы. Финансовая отрасль столкнулась с новыми вызовами: сложности с трансграничными платежами, ограничения платежных систем, удаление приложений финансовых компаний из сторов, рост числа DDos-атак», - говорится в сообщении организаторов.
На конференции буду обсуждаться следующие темы:
•    Насколько санкционные ограничения повлияли на сферу финтеха в России? Как сказался уход западных IТ-компаний на отрасли? Станет ли сложившаяся ситуация «окном возможностей» для российских разработчиков?
•    Приоритеты развития финтеха в новых условиях.
•    Развитие платежной инфраструктуры. Пилотные операции с цифровым рублем.
•    Альтернативные платежные решения и их перспективы. Инструменты для международных расчетов и осуществления внешнеэкономической деятельности.