Իռլանդացի եղբայրներ Պատրիկ եւ Ջոն Քոլիսոնների կողմից Սան Ֆրանցիսկոյում հիմնադրված Stripe վճարային ընկերությունը ֆինանսավորման նոր փուլի շրջանակում $6,5 միլիարդ է ներգրավել։Finextra.com-ի փոխանցմամբ՝ այս անգամ Stripe-ը գնահատվել է $50 միլիարդ, ինչը զգալիորեն ցածր է 2021 թվականի մարտի ցուցանիշից, երբ ընկերությունը գնահատվել էր $95 միլիարդ։Հիմնական ներդրողների թվում են Stripe-ի գործող բաժնետերերը՝ Andreessen Horowitz-ը, Baillie Gifford-ը, Founders Fund-ը, General Catalyst-ը, MSD Partners-ը եւ Thrive Capital-ը, ինչպես նաեւ նոր ներդրողները, ներառյալ՝ GIC-ը, Goldman Sachs Asset and Wealth Management-ը եւ Temasek-ը:«Բիզնես վարելու համար Stripe-ն այս կապիտալի կարիքը չունի»,- ընդգծել են ընկերությունում: Ավելի շուտ, ներգրավված միջոցները կօգտագործվեն ներկայիս եւ նախկին աշխատակիցներին իրացվելիություն տրամադրելու եւ հարկային պարտավորությունները կատարելու համար՝ կապված բաժնետոմսերի տեսքով պարգեւավճարների հետ։«Վերջին 12 տարվա ընթացքում Stripe-ի ներկայիս եւ նախկին աշխատակիցներն օգնել են ստեղծել հիմնարար տնտեսական ենթակառուցվածք միլիոնավոր ընկերությունների համար ամբողջ աշխարհում, եւ այս գործարքը նրանց հնարավորություն է տալիս օգտվել այն արժեքից, որը նրանք օգնել են ստեղծել»,- ասել է Stripe-ի համահիմնադիր եւ նախագահ Ջոն Քոլիսոնը։ «Սակայն ինտերնետ տնտեսությունը դեռ երիտասարդ է, եւ առաջիկա 12 տարիների հնարավորությունները կգերազանցեն ոչ վաղ անցյալի հնարավորությունները: Այնքան շատ բան կա բացահայտելու եւ ստեղծելու համար: Հիմա մենք պետք է շարունակենք աշխատել»,- հավելել է նա: 02.02.2023 | 18:05 Stripe վճարային հսկան նախատեսում է $2-3 միլիարդի ֆինանսավորում ներգրավել Հիշեցնենք, որ այս տարվա փետրվարի սկզբին արտասահմանյան մի քանի լրատվամիջոց, վկայակոչելով սեփական աղբյուրների տվյալները, տեղեկացրել էին, որ Stripe վճարային հսկան բանակցություններ է վարում մինչեւ $3 միլիարդ ծավալով ներդրումներ ներգրավելու շուրջ: New York Times-ը, The Wall Street Journal-ը եւ The Information-ը գրել էին, որ ներդրումային նոր փուլի շրջանակում Stripe-ի գնահատումը կարող է կազմել $55-60 միլիարդ։«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 55203

Платежная компания Stripe, основанная в Сан-Франциско братьями-ирландцами Патриком и Джоном Коллисонами, в рамках нового раунда финансирования привлекла $6,5 миллиардов.Как передает Finextra.com, в этот раз Stripe была оценена в $50 миллиардов, что значительно ниже показателя марта 2021 года, когда компанию оценили в $95 миллиардов.В число основных инвесторов входят существующие акционеры Stripe - Andreessen Horowitz, Baillie Gifford, Founders Fund, General Catalyst, MSD Partners и Thrive Capital, а также новые инвесторы, включая GIC, Goldman Sachs Asset and Wealth Management и Temasek.«Stripe не нуждается в этом капитале для ведения бизнеса»,- подчеркнули в компании. Скорее, привлеченные средства будут использованы для предоставления ликвидности нынешним и бывшим сотрудникам и выполнения налоговых обязательств, связанных с премиями в виде акций.«За последние 12 лет нынешние и бывшие сотрудники Stripe помогли создать фундаментальную экономическую инфраструктуру для миллионов компаний по всему миру, и эта сделка дает им возможность получить доступ к ценности, которую они помогли создать»,- отметил соучредитель и президент Stripe Джон Коллисон. «Но интернет-экономика все еще молода, и возможности следующих 12-и лет превзойдут возможности недавнего прошлого. Столько всего нужно открыть и создать. Теперь надо работать дальше»,- добавил он 02.02.2023 | 18:05 Платежный гигант Stripe планирует привлечь инвестиции на $2-3 млрд Напомним, что в начале февраля этого года несколько зарубежных СМИ со ссылкой на собственные источники сообщали, что платежный гигант Stripe ведет переговоры о привлечении инвестиций в размере до $3 млрд. New York Times, The Wall Street Journal и The Information писали, что в рамках нового инвестиционного раунда оценка Stripe может составить $55-60 млрд.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 55144