Stripe-ը «սարեր է շուռ տալիս» Սիլիկոնյան հովտում
Քոլիսոն եղբայրների կողմից ստեղծված Stripe առցանց վճարումների ծառայությունը ֆինանսավորման վերջին փուլի ընթացքում ներգրավել է $600 մլն, ինչից հետո  ներդրողները գնահատել են ընկերությունը $95 մլրդ:
Սա գերազանցում է Facebook-ի եւ Uber-ի գնահատումը, մինչ դրանց հանրային դառնալը, եւ ռեկորդային է Սիլիկոնյան հովտի մասնավոր ընկերությունների համար, հաղորդում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Financial Times-ը (FT)։
Stripe դարձել է աշխարհում երրորդ ամենաբարձր գնահատված ընկերություններից մեկը․ դրանց շարքում առաջինը TikTok սոցիալական ցանցի սեփականատեր չինական ByteDance-ն է ($180 մլրդ), երկրորդը` Ջեկ Մայի Ant Group-ը ($108 մլրդ):
Stripe-ի ֆինանսավորման վերջին փուլի մասնակից են դարձել Իռլանդիայի ազգային գանձապետական գործակալությունը (երկրի ինքնիշխան ֆոնդի օպերատոր), Allianz-ը, Fidelity-ը, Baillie Gifford-ը, AXA-ն եւ Sequoia Capital-ը:
Ներգրավված $600 մլն-ը ընկերությունը մտադիր է օգտագործել Եվրոպայում իր գործունեությունն ընդլայնելու, այդ թվում՝ մոտակա հինգ տարիների ընթացքում Դուբլինի գրասենյակում աշխատակիցների թվաքանակը 1000 հոգով ավելացնելու, ինչպես նաեւ Բրազիլիայում, Հնդկաստանում եւ Ինդոնեզիայում մինչեւ 2021թ․ ավարտը ծառայությունը գործարկելու համար։
Stripe-ը 2010թ.-ին Սան Ֆրանցիսկոյում հիմնել են իռլանդացի եղբայրներ Պատրիկ եւ Ջոն Քոլիսոնները։ Stripe-ի վաղ շրջանի ներդրողների թվում էին PayPal-ի հիմնադիրներ Իլոն Մասկը եւ Փիթեր Թիլը, ինչպես նաեւ Սիլիկոնյան հովտի Y Combinator ազդեցիկ ստարտափ աքսելերատորը:
Ծառայությունն օգնում է ձեռնարկություններին ընդունել առցանց վճարումներ՝ յուրաքանչյուր գործարքի դիմաց գանձելով միջնորդավճար: Stripe-ը համագործակցում է Zoom-ի, կանադական Shopify-ի եւ Amazon-ի հետ:
Ջոն Քոլիսոնի խոսքով՝ 2020 թ.-ին ընկերության համակարգերը վայրկյանում մշակում էին գրեթե 5000 դիմում. վճարումներ, միջոցների վերադարձ, հաճախորդների տվյալների ստուգում եւ այլն: Ըստ նրա գնահատականի, վճարումների գումարը, որն այսօր մշակում է ընկերությունը, ավելին է, քան «էլեկտրոնային առեւտրի ամբողջ շուկան, երբ մենք սկսեցինք աշխատել Stripe-ի վրա»:

Сервис онлайн-платежей Stripe, созданный братьями Коллисонами, собрал $600 млн в рамках последнего раунда финансирования, инвесторы оценили компанию в $95 млрд. Эта оценка превышает оценку Facebook и Uber до того, как они стали публичными, и является рекордной для частных компаний из Кремниевой долины, сообщает российское издание журнала Forbes cо ссылкой на Financial Times (FT).Компания стала третьей среди самых высокооцененных частных компаний мира: первое место среди них занимает владелец социальной сети TikTok китайская ByteDance ($180 млрд), второе - Ant Group Джека Ма ($108 млрд).Участниками последнего раунда финансирования Stripe стали Агентство национального казначейства Ирландии (оператор суверенного фонда страны), Allianz, Fidelity, Baillie Gifford, AXA и Sequoia Capital. 04.03.2021 | 09:36 Klarna привлек $1 млрд и вернул звание самого дорогого финтех-стартапа Европы Привлеченные $600 млн компания намерена использовать для расширения своей деятельности в Европе, в том числе увеличения численности сотрудников в офисе в Дублине на 1000 человек в течение ближайших пяти лет и запуск до конца 2021 года сервиса в Бразилии, Индии и Индонезии. Компанию Stripe в Сан-Франциско основали братья-ирландцы Патрик и Джон Коллисоны в 2010 году. Ранними инвесторами Stripe были основатели PayPal Илон Маск и Питер Тиль, а также влиятельный стартап-акселератор Кремниевой долины Y Combinator.Сервис помогает предприятиям принимать онлайн-платежи, взимая комиссию за каждую транзакцию. Среди партнеров Stripe сервис Zoom, канадская компания Shopify и Amazon. По словам Джона Коллисона, в 2020 году системы компании обрабатывали почти 5000 запросов в секунду: платежи, возврат средств, проверки данных клиентов и другие запросы. По его оценке, сумма платежей, которые обрабатывает компания сейчас, больше, «чем весь рынок электронной коммерции в то время, когда мы начали работать над Stripe».Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 10928