Լիտվայի ֆինտեխ ոլորտը ձեռնոց է նետել ներդրումային գլոբալ անկմանը
Լիտվայի ֆինտեխ ոլորտը ձեռնոց է նետել 2022 թվականին արձանագրված ներդրումային համաշխարհային անկմանը՝ գրանցելով եկամուտների 80% աճ:
Finextra.com-ի փոխանցմամբ՝ երկիրը, որն ամրապնդել է իր դիրքերը որպես ֆինանսական տեխնոլոգիաների կենտրոն, 2022 թվականի առաջին կիսամյակում, 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, 80%-ով ավելացրել է Լիտվայի լիցենզավորված բանկային բոլոր գործարքներից ստացված եկամուտը ֆինտեխ ոլորտում՝ գրանցելով €375 միլիոնի ցուցանիշ։
Դա 26 անգամ ավելի է, քան 2018 թվականի առաջին կիսամյակում գրանցված ցուցանիշը, ընդ որում, ամենաարագ աճող տասը ֆինտեխ ընկերությունների եկամուտներն ավելացել են ավելի քան 100%-ով: Անցած տարի նաեւ տեղի էր ունեցել Լիտվայի պատմության մեջ A սերիայի ամենախոշոր փուլերից մեկը, որի ընթացքում kevin. վճարային ստարտափը ներգրավել էր €61,6 միլիոն։
Բացի այդ, ինչպես նշվում է զեկույցում, ներկայում Լիտվայում գրանցված է 263 ֆինտեխ ընկերություն, որտեղ աշխատում է 7000 մարդ, ինչը 19%-ով ավելի է, քան 2021 թվականին։
Լիտվայի կարգավորիչ մարմիններն ակտիվ մոտեցում են ցուցաբերել՝ տրամադրված լիցենզիաների շնորհիվ երկիրը ԵՄ խոշորագույն ֆինտեխ հանգույցը դարձնելու համար: Կառավարությունը մտադիր է շարունակել իր ջանքերը, իսկ Ֆինանսների նախարարությունը վերջնական տեսքի է բերում «Ազգային Ֆինանսական տեխնոլոգիաների հարցերով ուղեցույցը 2023-2028թթ․ համար», որը կսահմանի ոլորտի աճի ռազմավարական ուղղությունը առաջիկա հինգ տարիների համար:
Կառավարությունը նաեւ €80 միլիոն է հատկացրել հմտությունների զարգացման եւ վերապատրաստման ազգային եռամյա ծրագրի համար, որը կօգնի զարգացնել պահանջարկ ունեցող հմտությունները, այդ թվում՝ ֆինտեխ եւ ՏՏ ոլորտներում:
«Այժմ Վիլնյուսը եվրոպական ֆինանսական տեխնոլոգիաների կարեւորագույն կենտրոններից մեկն է, բայց մենք չենք պատրաստվում դրանով եզրափակվել։ 2023 թվականին մենք եւս մեկ քայլ առաջ կանենք երկարաժամկետ նոր առաջարկությունների շնորհիվ, ավելի սերտ ինստիտուցիոնալ համագործակցության եւ շուկայի մասնակիցների հետ ավելի ակտիվ երկխոսության միջոցով»,- ասել է Լիտվայի Բանկի վարչության անդամ Սիմոնաս Կրեպշտան (Simonas Krėpšta)։

Сектор финансовых технологий Литвы бросил вызов глобальному инвестиционному спаду в 2022 году, зафиксировав рост доходов на 80%.Как передает Finextra.com, cтрана, которая укрепила свои позиции в качестве центра финансовых технологий, в первом полугодии 2022 года, по сравнению с аналогичным периодом 2021 года, увеличила доход от всех лицензированных литовских банковских операций в финтех-сфере на 80%, достигнув результата в €375 миллионов.Это в 26 раз больше, чем в первой половине 2018 года, при этом доходы десяти самых быстрорастущих финтех-компаний увеличились более чем на 100%. В прошлом году состоялся также один из самых крупных в истории Литвы раундов серии А, в ходе которого платежный стартап kevin. привлек €61,6 миллиона.Кроме того, как отмечается в отчете, в настоящее время в Литве зарегистрированы 263 финтех-компании, в которых работает 7000 человек, что на 19% больше, чем в 2021 году.Литовские регулирующие органы предприняли активный подход к тому, чтобы сделать страну крупнейшим финтех-хабом в ЕС благодаря выданным лицензиям. Правительство намерено продолжать свои усилия, а Министерство финансов завершает работу над «Национальным руководством по финансовым технологиям на 2023-2028 годы», которое определит стратегическое направление роста сектора на следующие пять лет. 10.07.2020 | 09:32 Как устроен рынок финтеха в ЕС и Армении Правительство также выделило €80 миллионов на обширную трехлетнюю национальную программу повышения квалификации и переквалификации, которая поможет развить востребованные навыки, в том числе связанные с финансовыми технологиями и ИТ.«Сейчас Вильнюс является одним из важнейших европейских центров финансовых технологий, но мы не собираемся останавливаться на достигнутом. В 2023 году мы сделаем еще один шаг вперед с помощью новых долгосрочных рекомендаций, более тесного институционального сотрудничества и более активного диалога с участниками рынка»,- отметил член правления Банка Литвы Симонас Крепшта (Simonas Krėpšta).Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 57689