Ինչպես է կառուցված ֆինտեխ շուկան ԵՄ-ում եւ Հայաստանում
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում բրիտանական Bilderlings ֆինտեխ հարթակի գործադիր տնօրեն Դմիտրի Կուվշինովի սյունակը՝ գրված հատուկ Banks.am կայքի «Ֆինտեխ» բաժնի համար:
Ինչպես են կարգավորվում Եվրոպայի ֆինանսական տեխնոլոգիական ընկերությունները, որ երկրներում է ամենահարուստ ենթակառուցվածքը ֆինտեխ ստարտափների համար եւ, եթե համեմատելու լինենք ԵՄ փորձի հետ, որ հատվածներն են դեռեւս ազատ Հայաստանում:
Երբ խոսքը գնում է «եվրոպական ֆինտեխի» մասին, որպես կանոն, ենթադրվում է, ընկերությունների երկու տեսակ՝ միտված տեխնոլոգիաներին կամ` ֆինանսական բաղադրիչին: Եթե «տեխնոլոգիական ֆինտեխի» (ծրագրային ապահովում, հավելվածներ եւ այլն) աշխարհը շատ բազմազան է, ապա «ֆինանսական ֆինտեխը» (ընկերություններ, որոնք հենց ֆինանսական ծառայություններ են մատուցում) շատ ավելի բարդ է, խիստ ու պահպանողական: Առաջին հերթին այն պատճառով, որ վերջիններիս գործունեությունը լիցենզավորվում եւ վերահսկվում է ֆինանսական կարգավորիչի կողմից:
Եվ, չնայած այն հանգամանքին, որ ԵՄ յուրաքանչյուր երկրի լիցենզիան տարածվում է Եվրոպական տնտեսական գոտու (ԵՄ բոլոր երկրները՝ գումարած Իսլանդիա, Նորվեգիա եւ Լիխտենշտեյն) վրա, այնուամենայնիվ, յուրաքանչյուր երկիր տարբերակված է հասկանում ֆինտեխի արժեքն ու տարբեր կերպով է այն զարգացնում:
ԵՄ երկրներում ֆինտեխ գործունեության համար տրամադրվող լիցենզիաներին վերաբերող  Bilderlings-ի հետազոտությունը բացահայտում է շուկայի առանձնահատկությունները ԵՄ առանձին երկրում վերցված:
Ֆինանսների, հաճախորդների գումարի հետ աշխատող եվրոպական ֆինտեխ ընկերությունների մեծամասնությունը իր գործունեությունն իրականացնում է լիցենզիաների երկու տեսակով՝  EMI (Electronic Money Institution, էլեկտրոնային փող թողարկող) եւ PI (Payment Institution, վճարային ինստիտուցիաներ):
Էլեկտրոնային փող թողարկողները սովորաբար աշխատում են որպես վճարային ծառայություն, օնլայն բանկինգ կամ էլեկտրոնային դրամապանակ (տեխնոլոգիան գրեթե նույնն է, հարցը «փաթեթավորման» մեջ է)՝ առաջարկելով հաշվարկային հաշիվներ, դրամական փոխանցումներ, արժույթի փոխանակում եւ այլն: Գնալով շատանում են դեպքերը, երբ էլեկտրոնային փող թողարկողները դառնում են լիարժեք բանկ. ոմանք բանկային լիցենզիա են ստանում, ոմանք էլ՝ ոչ, սակայն ծառայությունների տրամադրման մակարդակով ոչնչով չեն տարբերվում դասական բանկերից: Վճարային ինստիտուցիաները, որպես կանոն, տրամադրում են օնլայն վճարումների պրոցեսինգի ծառայություններ (ինտերնետ էքվայրինգ):
«Այսօր ֆինանսական տեխնոլոգիաների ոլորտը բավականին լայն է եւ բազմատեսակ, սակայն ֆինտեխի «միջուկը» վճարային եւ ինտերնետ էքվայրինգի ծառայություններն են»,- նշում են հետազոտության հեղինակները:
Համաձայն տվյալների՝ EMI/PI առաջին լիցենզիաները տրվել են 2008-2010թթ., սակայն դրանք չեն ունեցել զգալի պահանջարկ մինչեւ 2018 թվականը, որը «պայթեցրեց» շուկան՝ միայն 2018թ. էլեկտրոնային փողի թողարկման եւ ինտերնետ էքվայրինգի մասով 10 անգամ ավելի շատ լիցենզիա է տրվել, քան նախորդող 10 տարիների ընթացքում:
«Էլեկտրոնային փողի եւ վճարային ծառայությունների շուկան ամենադինամիկ զարգացողներից է: Վերելք ապրելով 2018թ., ինչը «փուչիկի» մասին խոսելու առիթ տվեց, այն անկում ապրեց, նեղանալով մինչեւ իր իրական չափերը»,- եզրակացնում են Bilderlings-ում:
Հետազոտության համաձայն՝ PI շուկան ավելի հարուստ է եւ բազմազան, այդ լիցենզիան ձեւակերպելն ավելի արագ է եւ հեշտ՝ հաշվի առնելով տարվա կտրվածքով ձեւակերպվող լիցենզիաների թիվը: «EMI լիցենզիան, իր հերթին, ավելի հեռանկարային է՝ այս հատվածում, եթե համեմատելու լինենք PI հետ, մրցակցությունը շատ ավելի քիչ է»,- ընդգծում են հետազոտության հեղինակները:
«Եվրոպայի ֆինտեխ մայրաքաղաքի» կարգավիճակը հիմնովին ամրագրված է Լոնդոնին, ինչն ապացուցում է վիճակագրությունը. եվրոպական բոլոր EMI լիցենզիաների 47,5%-ը եւ PI լիցենզիաների 37,9% գտնվում են բրիտանական կարգավորիչի վերահսկողության ներքո:
Սակայն վերջին տարիներին՝ Բրեքսիթով պայմանավորված, ակտիվացել են նաեւ ԵՄ այլ երկրները՝ նկատելի հետաքրքրություն դրսեւորելով ֆինտեխ ոլորտի նկատմամբ: Դրանց թվում են՝ Լիտվան, Իռլանդիան, Կիպրոսը, Գերմանիան, Բելգիան, Իտալիան, Նիդերլանդները, Իսպանիան, Շվեդիան: Հնարավոր է, դրանցից ոմանց կհաջողվի կառուցել իրենց երկրի ներսում նույնքան հարմարավետ ենթակառուցվածք ֆինտեխի համար, որով կարող է հպարտանալ Անգլիան: Չնայած, ինչպես նշվում է հետազոտությունում, «ոչ մի Բրեքսիթ չի կարողանա չեղարկել Մեծ Բրիտանիայի գրավչությունը որպես իրավասություն ֆինտեխ ընկերությունների համար»:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա վճարային ծառայությունների, էլեկտրոնային փող թողարկողների, պրոցեսինգային ընկերությունների գործունեությունը կարգավորվում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից:
Վճարահաշվարկային կազմակերպությունների համար օրենքը նախատեսում է երկու տիպի լիցենզիա. դրամական փոխանցումների կատարման լիցենզիա (EMI անալոգը) եւ վճարային գործիքների ու վճարահաշվարկային փաստաթղթերի պրոցեսինգի եւ քլիրինգի իրականացման համար (PI անալոգը):
Համաձայն ՀՀ ԿԲ ռեեստրի՝ դրամական փոխանցումներ կատարող կազմակերպություններն երկու անգամ ավելի շատ են, քան քլիրինգային եւ պրոցեսինգային ընկերությունները՝ համապատասխանաբար 10 եւ 5: Եթե համեմատենք ԵՄ երկրների հետ, ապա նման վիճակը բնորոշ չէ Եվրոպային՝ եվրոպական իրավասություններից մեծամասնությունում ինտերնետ էքվայրինգի լիցենզիա ստացած ընկերությունների թիվը զգալիորեն գերազանցում է վճարային ծառայություններ տրամադրողների քանակը:
Հայաստանյան ֆինտեխ ծառայությունների շուկայի մեկ այլ առանձնահատկությունը կայանում է նրանում, որ պրոցեսինգ եւ քլիրինգ իրականացնող տեղական բոլոր վճարահաշվարկային կազմակերպություններն ունեն նաեւ դրամական փոխանցումներ իրականացնելու լիցենզիա, այսինքն՝ իրենցից ներկայացնում են ավելի խոշոր սերվիսներ, ավելի լայն ծառայությունների ընտրությամբ:
Ինչ վերաբերում է բիզնես մոդելին, ապա հայաստանյան վճարային ծառայությունները շեշտը դնում են կամ դրամական փոխանցումների վրա, կամ աշխատում են որպես էլեկտրոնային դրամապանակ (վճարումներ ապրանքների եւ ծառայությունների դիմաց, տերմինալների միջոցով լիցքավորում եւ այլն): Թվային բանկինգով զբաղվող վճարային ծառայությունների ոլորտը (այսինքն՝ բիզնեսի եւ մասնավոր անձանց համար լիարժեք հաշվարկային հաշվի ծառայությունների մատուցում) դեռեւս մնում է ազատ:
Սյունակում արտահայտած մտքերը պատկանում են հեղինակին եւ կարող են չհամընկնել  Banks.am խմբագրության տեսակետի հետ:

Как устроен рынок финтеха в ЕС и Армении
Предлагаем Вашему вниманию колонку исполнительного директора британской финтех-платформы Bilderlings Дмитрия Кувшинова, написанную специально для раздела «Финтех» портала Banks.am.
Как регулируются финансово-технологические компании Европы, в каких странах самая богатая инфраструктура для финтех-стартапов и какие ниши, если сравнивать с опытом ЕС, пока еще свободны в Армении.
Когда речь идет о «европейском финтехе», подразумеваются, как правило, два типа компаний - с акцентом на технологии или с акцентом на финансовую составляющую. Если мир «технологического финтеха» (программное обеспечение, приложения и т.д.) крайне разнообразен, то «финансовый финтех» (т.е. те компании, которые оказывают именно финансовые услуги) более сложен, строг и консервативен. В первую очередь потому, что их деятельность лицензируется и контролируется финансовым регулятором.
И хотя лицензия любой страны ЕС распространяется фактически на всю ЕЭЗ (Европейская экономическая зона - все страны ЕС плюс Исландия, Норвегия и Лихтенштейн), каждое государство по-разному понимает ценность финтеха как ниши и по-разному ее развивает.
Недавнее исследование Bilderlings о выдаваемых лицензиях на финтех-деятельность в странах ЕС иллюстрирует особенности рынка в каждой конкретно взятой стране ЕС.
Большинство европейских финтех-компаний, работающих с финансами, деньгами клиентов, осуществляют свою деятельность по двум видам лицензий: EMI (Electronic Money Institution, эмитент электронных денег) и PI (Payment Institution, платежные институции).
Эмитенты электронных денег обычно работают как платежный сервис, онлайн-банкинг или электронный кошелек (технология примерно одна и та же, вопрос в «упаковке»), предлагая расчетные счета, денежные переводы, конвертацию валют и т.д. Все чаще эмитенты э-денег вырастают в полноценные банки: кто-то получает в итоге банковскую лицензию, кто-то нет, но по уровню предоставляемых услуг ничем не отличается от традиционных банков. Платежные институции, как правило, предоставляют услуги процессинга онлайн-платежей (интернет-эквайринг).
«Сегодня ниша финансовых технологий достаточно широка и разнообразна, однако «ядром» финтеха являются платежные сервисы и услуги интернет-эквайринга»,- утверждают авторы исследования.
Согласно данным, первые лицензии EMI/PI были выданы в 2008-2010 годах, однако не имели существенной популярности до 2018 года, который буквально «взорвал» рынок - всего за один 2018 год лицензий на эмиссию электронных денег и интернет-эквайринг было выдано в 10 раз больше, чем за предыдущие 10 лет.
«Рынок электронных денег и платежных сервисов - один из самых динамично развивающихся. Пережив пик в 2018 году, который дал повод говорить о «пузыре», пошел на спад, сужаясь до своих реальных размеров»,-  делают вывод в Bilderlings.
Рынок PI, согласно исследованию, более богат и разнообразен, саму лицензию оформить быстрее и проще, судя по количеству оформляемых лицензий в год. «Лицензия EMI, в свою очередь, более перспективна -  в этом сегменте гораздо меньше конкуренции, если сравнивать с PI»,-  утверждают авторы исследования.
Статус «финтех-столицы Европы» был основательно закреплен за Лондоном, и статистика это только подтверждает: 47,5% всех европейских лицензий EMI и 37,9% лицензий PI находятся под надзором британского регулятора.
Однако в последние годы на фоне эпопеи с Брекситом активизировались и другие страны ЕС, проявляя заметный интерес к нише финтеха. Среди них - Литва и Ирландия, Кипр, Германия, Бельгия, Италия, Нидерланды, Испания, Швеция. Возможно, кому-то из них удастся построить внутри своей страны такую же комфортную для финтеха инфраструктуру, которой может гордиться Англия. Хотя, как утверждается в исследовании, «никакой Брексит не отменит привлекательность Великобритании как юрисдикции для финтех-компаний».
Что касается Армении, то деятельность платежных сервисов, эмитентов электронных денег, процессинговых компаний регулируется Центральным Банком.
Закон предусматривает два типа лицензий для платежно-расчетных организаций: лицензия на осуществление денежных переводов (аналогичная EMI) и на осуществление процессинга и клиринга платежных инструментов и платежно–расчетных документов (аналог PI).
Согласно реестру ЦБ Республики Армения, организаций, осуществляющих денежные переводы, практически вдвое больше, чем клиринговых и процессинговых: 10 и 5 соответственно. Если сравнивать со странами ЕС, то такая ситуация нетипична: в большинстве европейских юрисдикций количество компаний, получивших лицензию на интернет-эквайринг, значительно превышает количество платежных сервисов.
Другая особенность армянского рынка финтех-услуг в том, что все платежно-расчетные организации Армении, осуществляющие процессинг и клиринг, имеют также лицензию на осуществление денежных переводов, т.е. представляют собой более крупные сервисы с более широким спектром услуг.
Что касается бизнес-модели, то армянские платежные сервисы делают акцент либо на денежных переводах, либо работают как электронный кошелек (оплата товаров и услуг, пополнение через терминал и т.д.). Ниша платежных сервисов, которые занимаются цифровым банкингом (т.е. предоставляют услуги полноценного расчетного счета для бизнеса и частных лиц) пока что остается свободной.
Высказанные в колонке мысли принадлежат автору и могут не совпадать с точкой зрения редакции Banks.am.