Klarna ֆինտեխ ընկերությունը գործարկել է Money Story ծառայությունը
Շվեդական Klarna ֆինտեխ ընկերությունը, հետեւելով Spotify-ի օրինակին, գործարկել է Money Story ծառայությունը, որը հաճախորդներին տրամադրում է 2022 թվականին կատարված անձնական ծախսերի վերլուծությունը, հաղորդում է Finextra.com կայքը:
Money Story-ում օգտագործվում է սոցիալական ցանցերում տարածված անիմացիոն «պատմությունների» ձեւաչափը՝ օգնելու օգտատերերին վերլուծել ծախսերը, որոնք նրանք կարող են վերածել 2023 թվականի համար ֆինանսական նպատակների: Փաթեթը վիզուալիզացնում է ծախսերի մոդելները եւ առաջարկում անիմացիոն հարցում, որը դրդում է հաճախորդներին խորհել՝ որտեղ են նրանք ծախսել սեփական միջոցները 2022 թվականին:
Բացի 2022 թվականին կատարված ընդհանուր ծախսերի, սպառողները նաեւ ստանում են տեղեկատվություն՝ ըստ ամիսների, առեւտրային ընկերությունների եւ դրանց կատեգորիաների: Յուրաքանչյուր օգտատիրոջ Money Story-ն ներառում է նաեւ հուշումներ՝ ծանոթանալու եւ փորձարկելու համար Klarna-ի ֆինանսների կառավարման գործիքները, ինչպիսիք են բյուջեի թրեքերը եւ ամսական ծախսերի բաժանումը:
Klarna-ի Քարտերի եւ բանկային ծառայությունների գծով բաժնի ղեկավար Ֆելիքս Վյուրտենբերգերի խոսքով՝ ընկերության սպառողների համար սա կլինի առաջին դեպքը, երբ նրանք կստանան Klarna-ի միջոցով կատարված տարեկան ծախսերի համապարփակ նկարագրությունը: «Փողերի կառավարման հաճախ ձանձրալի եւ բարդ առօրեական գործընթացի գեյմիֆիկացիայի միջոցով մենք ակնկալում ենք ոգեշնչել օգտատերերին՝ 2023-ին եւ գալիք տարիների ընթացքում վերահսկելու իրենց ֆինանսները եւ առավելագույն օգուտով ծախսելու դժվարությամբ վաստակած գումարները»,- ասել է Վյուրտենբերգերը:
Ծառայությունը, որն ընդգրկում է Klarna-ի օգնությամբ կատարված ծախսերի մասին բոլոր տվյալները, ներառյալ՝ գնումները Klarna App-ի, Klarna Card-ի եւ գործընկեր ռիթեյլերների դրամարկղերի միջոցով, հաճախորդներին հասանելի է Մեծ Բրիտանիայում, ԱՄՆ-ում, Շվեդիայում եւ Գերմանիայում:
«Գնիր հիմա, վճարիր հետո» (buy now, pay later, BNPL) սկզբունքով աշխատող Klarna ֆինտեխ ստարտափն անցած տարվա սկզբին սկսեց ծառայություններ տրամադրել 9 նոր երկրում՝ Ավստրալիայում, Իռլանդիայում, Ֆրանսիայում, Իտալիայում, Իսպանիայում, Պորտուգալիայում, Լեհաստանում, Կանադայում եւ Նոր Զելանդիայում:
Klarna-ն սկսել է գործել 2005 թվականից, սկզբում որպես առցանց վճարումների ծառայություն, իսկ բանկային լիցենզիա ստացել է միայն 2017-ին: Klarna-ի համահիմնադիր Սեբաստիան Սեմյատկովսկին նշում էր, որ բիզնեսի հիմքում ընկած է առցանց խանութի եւ գնորդի միջեւ եղած անվստահության խնդրի լուծումը:

Шведская финтех-компания Klarna решила последовать примеру Spotify и запустила сервис Money Story, предоставляющий клиентам анализ их личных расходов за 2022 год, передает Finextra.com.В Money Story используется популярный в социальных сетях анимированный формат «историй» для помощи клиентам в анализе расходов, которые они могут преобразовать в финансовые цели на 2023 год. Пакет визуализирует модели расходов и представляет анимированный опрос, который побуждает клиентов задуматься о том, где, по их мнению, они тратили свои деньги в 2022 году.Помимо общих расходов за 2022 год потребители также получают информацию с разбивкой по месяцам, торгово-сервисным компаниям и их категориям. Money Story каждого пользователя также включает в себя подсказки для ознакомления и тестирования инструментов управления финансами Klarna, таких как трекер бюджета и ежемесячная разбивка потраченных средств.По словам руководителя отдела карт и банковских услуг Klarna Феликса Вюртенбергера, для потребителей Klarna это будет впервые, когда они получат исчерпывающий обзор своих годовых расходов, сделанных через Klarna. «Посредством геймификации рутины управления деньгами, зачастую скучной и сложной, мы рассчитываем вдохновить пользователей на то, чтобы они взяли под контроль свои финансы и с максимальной пользой тратили деньги, которые они с трудом заработают в 2023 году и в течение последующих лет»,- отметил Вюртенбергер.Сервис, который охватывает данные обо всех расходах через систему Klarna, включая покупки через приложение Klarna App, по карте Klarna Card и на кассах партнеров-ритейлеров, доступен клиентам в Великобритании, США, Швеции и Германии. 23.02.2022 | 10:33 Шведский финтех-стартап Klarna начал работать в 9-и новых странах Финтех-стартап Klarna, работающий по принципу «купи сейчас, заплати потом» (buy now, pay later, BNPL), в начале прошлого года запустил услуги в 9-и новых странах - в Австралии, Ирландии, Франции, Италии, Испании, Португалии, Польше, Канаде и Новой Зеландии.Klarna работает с 2005 года, начинал как сервис для онлайн-платежей, а банковскую лицензию получил только в 2017 году. Кофаундер Klarna Себастьян Семятковский говорил, что в основу бизнеса легла идея решить проблему недоверия между онлайн-магазином и покупателем.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 45868