ՌԴ-ում քննարկվում է առցանց առեւտրի հարթակներում BNPL-ի կարգավորման հարցը
Ռուսաստանի սպառողների իրավունքների պաշտպանները նախաձեռնություններ են ներկայացրել ՌԴ Կենտրոնական բանկին մարկետփլեյսերում ապառիկ եղանակով վճարումները կարգավորելու համար: Դրանք նախատեսված են լրացնելու կարգավորիչի առաջարկները: ԿԲ-ն ցանկանում է վարկերի պես կարգավորել ապառիկը, սահմանափակել դրա առավելագույն արժեքն ու բաց թողած վճարի համար տուգանքների չափը, ինչպես նաեւ «ամբողջովին թափանցիկ դարձնել պրոդուկտը»։
Մասնավորապես, «Կոմերսանտ»-ը ծանոթացել է ապառիկի (Buy Now, Pay Later, BNPL) տրամադրման հարցում սպառողների եւ մարկետփլեյսերի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման առաջարկներին, որոնք Ռուսաստանի սպառողների կոնֆեդերացիան անցած շաբաթվա վերջին ուղարկել էր ՌԴ ԿԲ:
Գաղափարն է սահմանել պահանջներ սպառողների վճարունակության պարտադիր ստուգման համար՝ նախքան ապրանքների գնման համար ապառիկ տրամադրելը։ Կոնֆեդերացիան նաեւ անհրաժեշտ է համարում մարկետփլեյսերում վեճերի լուծման արդյունավետ մեխանիզմների ներդրումը: Ներկայումս այս հարցերը կարգավորված չեն։
Փորձագետները խոստովանում են, որ կարգավորումը կօգնի հաճախորդներին, բայց նաեւ կազդի ապրանքների հասանելիության վրա: Կարծիք է բերվում, որ գնորդների ֆինանսական հուսալիությունը ստուգելու պահանջները կարող են ավելացնել նման ծառայության ձեւակերպման ժամանակահատվածը, ինչը տեսականորեն կարող է նվազեցնել գնորդների՝ ապառիկով գնելու ցանկությունը:
Փորձագետները նաեւ կասկածում են, որ ԿԲ-ն պետք է կարգավորի իր կողմից չվերահսկվող հատվածը։ Նշվում է, որ որպես տարբերակ պետք է առանձնացնել մարկետփլեյսերը՝ որպես առեւտրային հարաբերությունների ինքնուրույն ինստիտուտ, որը լրացուցիչ վերահսկողության անհրաժեշտություն կունենա։ Այս դեպքում նրանց համար կարող են սահմանվել լրացուցիչ կանոններ։
Իր հերթին, Wildberries ընկերությունում նշել են, որ այս հատվածում ներկայումս աշխատում են զգալի թվով փոքր եւ միջին բիզնեսներ, եւ սահմանափակումները կարող են հանգեցնել ավելորդ անկայունության ու նվազեցնել ֆինանսական պրոդուկտների քանակը, ինչը «չի աջակցի նաեւ բանկային ոլորտին»:
Միաժամանակ, փորձագիտական մեկ այլ կարծիքի համաձայն, մանրածախ հաճախորդներին ծառայություններ մատուցող վարկատուների նկատմամբ պահանջների հավասարեցման հարցում Կենտրոնական բանկի նախաձեռնություններն «անհրաժեշտ են շուկային առողջ մրցակցության համար»։
BNPL ծառայությունն ակտիվորեն զարգանում է: Այսպես, ըստ Grand View Research-ի տվյալների, դրա ծավալն աշխարհում կազմում է մոտ $5 միլիարդ: 2022-2030 թվականներին BNPL-ի աճի տեմպը գնահատվում է 26%: Ռուսաստանում, ըստ FlexiPay-ի գնահատականների, շուկայի ծավալը 2022 թվականի արդյունքներով կհասնի 8 միլիարդ ռուբլու:

Защитники прав потребителей России направили в Центральный банк РФ инициативы по регулированию рассрочки на маркетплейсах, призванные дополнить предложения самого регулятора. ЦБ хочет регулировать рассрочку так же, как и кредиты, ограничить ее максимальную стоимость и размер штрафов за пропуск платежа, а также настаивал на «полной прозрачности продукта».В частности, «Коммерсант» ознакомился с предложениями по регулированию отношений потребителей и маркетплейсов в вопросе предоставления рассрочки (Buy Now, Pay Later, BNPL), которые Конфедерация обществ потребителей России в конце прошлой недели направила в ЦБ РФ.Речь идет о том, чтобы установить требования к обязательной проверке платежеспособности потребителей перед предоставлением рассрочки на покупку товаров. Также в Конфедерации считают необходимым ввести эффективные механизмы разрешения споров на маркетплейсах. Сейчас эти вопросы не урегулированы.Эксперты признают, что регулирование поможет клиентам, но также и отразится на доступности товаров. Приводится мнение, что требования к проверке финансовой надежности покупателей может увеличить временной промежуток в оформлении такой услуги, что в теории может снизить желание покупателей покупать в рассрочку. 06.12.2022 | 11:21 Phishing now pay later: злоумышленники активно подделывают BNPL-сервисы Также эксперты сомневаются, что ЦБ стоит регулировать не поднадзорный ему сегмент. Отмечается, что как вариант, следует выделять маркетплейсы как самостоятельный институт торговых отношений, требующий дополнительного надзора. В этом случае для них можно будет устанавливать дополнительные правила.В свою очередь, в компании Wildberries отметили, что в этом сегменте сейчас занято значительное число малого и среднего бизнеса, а ограничения могут привести к излишней волатильности и сократить число финансовых продуктов, что «не поддержит и банковскую отрасль».В то же время, согласно другому экспертному мнению, инициативы ЦБ в части выравнивания требований к кредиторам, которые предоставляют услуги розничным клиентам, «необходимы рынку для здоровой конкуренции».BNPL активно растет. Так, по данным Grand View Research, в мире его объем составляет около $5 млрд. При этом темпы его роста в 2022-2030 годах оцениваются в 26%. В России, по оценкам FlexiPay, объем рынка по итогам 2022 года достигнет 8 млрд руб.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 67577