Եվրոպայում սկսել են սահմանափակել չինական UnionPay քարտերի սպասարկումը
Որոշ եվրոպական բանկեր դադարեցնում են աշխատանքը չինական UnionPay վճարային համակարգի քարտերով: «Իզվեստիա»-ի փոխանցմամբ՝ քարտերը սպասարկելիս խնդիրներ են առաջանում նաեւ ռուսաստանցի օգտատերերի մոտ:
Մասնավորապես, չեխական KB Bank-ի բանկոմատներն այլեւս չեն ընդունում UnionPay-ի քարտերը։ Բանկում տեղեկացրել են, որ դեռեւս մեկ-երկու շաբաթ առաջ չինական վճարային համակարգի «պլաստիկը» սպասարկվել է, իսկ հիմա՝ ոչ: Միաժամանակ նշվում է, որ խոսքը, ընդհանուր առմամբ, UnionPay քարտերի մասին է՝ անկախ թողարկող երկրից։
Զանգվածային բողոքներ են հնչում նաեւ այն մասին, որ UnionPay-ի քարտերը չեն ընդունվում Իսպանիայի մի շարք բանկոմատներում։ Ամենից հաճախ խնդիրներ են առաջացել Euronet-ի, Kutxabank-ի եւ ING-ի բանկոմատներում, ընդ որում, ինչպես պատժամիջոցների տակ հայտնված ռուսաստանյան բանկերի UnionPay-ի «պլաստիկի» մասով, այնպես էլ այն վարկային հաստատությունների, որոնք սահմանափակումների չեն ենթարկվել:
Euronet բանկոմատների իսպանական ցանցը հաստատել է, որ որոշ բանկերի կողմից թողարկված քարտերն արգելափակվել են եւ չեն ընդունվելու ընկերության բանկոմատներում՝ միջազգային վճարային համակարգերի եւ ԱՄՆ-ի ու ԵՄ-ի կարգավորիչ մարմինների կանոններին համապատասխան: Այնտեղ նշել են, որ սահմանափակումները վերաբերել են ռուսաստանյան եւ բելառուսական վարկային հաստատություններին, սակայն ստույգ ցուցակ չեն ներկայացրել։
Բացի այդ, հաճախորդները կիսվում են տեղեկատվությամբ, որ բուլղարական DSK Bank-ը հոկտեմբերի 26-ից կդադարեցնի աշխատել UnionPay-ի հետ: Բանկում նշել են, որ դեռեւս չեն կարող վերջնական տեղեկատվություն տրամադրել. այս ուղղությամբ բանկի եւ UnionPay-ի միջեւ բանակցությունները շարունակվում են։
Նշվում է նաեւ, որ հոկտեմբերի 3-ից ֆիննական Nosto բանկոմատներում դադարեցվել է չինական վճարային համակարգի քարտերի ընդունումը։ Այս որոշումը պայմանավորված է ռուս զբոսաշրջիկների հոսքով, որոնք «մի քանի ժամվա ընթացքում դատարկում են» բանկոմատները՝ գումար հանելով UnionPay քարտերից։
Փորձագետները նշում են, որ եվրոպական ֆինանսական կառույցները նման որոշումներ են կայացնում քաղաքական եւ տեխնիկական պատճառներով։ Այդուհանդերձ, նրանց կարծիքով, քիչ հավանական է, որ բանկերն ամբողջությամբ հրաժարվեն չինական վճարային համակարգի հետ համագործակցությունից։
UnionPay համակարգում մինչ օրս թողարկվել է մոտ 3,5 միլիարդ քարտ։ Դրանցից միայն մոտ 100 միլիոնն է միջազգային:

В Европе стали ограничивать обслуживание китайских карт UnionPay
Некоторые европейские банки перестают работать с картами китайской платежной системы UnionPay. Как передают «Известия», российские клиенты также сталкиваются с проблемами при обслуживании своих карт.
В частности, банкоматы чешского KB Bank-а больше не принимают карты UnionPay. В банке сообщили, что еще одну или две недели назад «пластик» китайской платежной системы обслуживался, но теперь нет, уточнив, что речь в целом идет о картах UnionPay, независимо от страны выпуска.
Стали появляться также массовые жалобы на отказ в приеме карт UnionPay в ряде банкоматов Испании. Чаще всего проблемы возникали с банкоматами Euronet, Kutxabank и ING, причем как с «пластиком» UnionPay российских подсанкционных банков, так и тех, которые не попали под ограничения.
В испанской сети банкоматов Euronet подтвердили, что карты, выпущенные некоторыми банками-эмитентами, были заблокированы и не будут приниматься в ATM компании в соответствии с правилами международных платежных систем и регулирующих органов США и ЕС. Там уточнили, что ограничения коснулись российских и белорусских кредитных организаций, однако точный список не предоставили.
Помимо этого, клиенты делятся информацией от болгарского DSK Bank-а о том, что с 26 октября банк перестанет работать с UnionPay. В банке сообщили, что пока не могут предоставить финальную информацию: переговоры в этом направлении между банком и UnionPay продолжаются.
Отмечается также, что начиная с 3 октября прием карт китайской платежной системы приостановлен в финских банкоматах Nosto. Это решение связано с наплывом российских туристов, которые «опустошают в течение нескольких часов» банкоматы, снимая деньги с кредитных карт UnionPay.
Эксперты отмечают, что европейские финансовые организации принимают такие решения по политическим и техническим причинам. Тем не менее, по их мнению, вряд ли банки будут полностью отказываться от партнерства с китайской платежной системой.
В системе UnionPay на сегодняшний день выпущено порядка 3,5 млрд карт. Из них лишь около 100 млн - международные.