Ozon առցանց ռիթեյլերը կմիավորի իր բանկերը
Ռուսաստանյան Ozon առցանց ռիթեյլերը որոշել է վերակազմավորել իր բանկային դուստր ընկերությունները. Ozon բանկը, որը ձեռք էր բերվել 2021 թվականին, կմիավորվի զրոյից ստեղծված «Еком банк»-ին։
«Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ՝ «Еком банк»-ը կդառնա Ozon բանկի բոլոր իրավունքների եւ պարտավորությունների իրավահաջորդը: Միավորվելու ակնկալվող ժամկետը 2022 թվականի դեկտեմբերն է, սակայն այն կարող է փոփոխվել վերակազմավորման ընթացակարգի իրականացման ժամանակ։
«Մենք որոշեցինք վերակազմավորել մեր բանկային ակտիվների կառուցվածքը. միավորված Ozon բանկը կունենա ունիվերսալ լիցենզիայի բոլոր առավելությունները («Еком банк»-ն ունի այն)՝ համակցված մարկետփլեյսի ճանաչելի բրենդի հետ»,- «Ինտերֆաքս»-ին մեկնաբանել են Ozon-ի մամուլի ծառայությունում:
Ընկերությանը մոտ կանգնած աղբյուրը գործակալությանը պարզաբանել է, որ բանկային կարգավորման տեսանկյունից հնարավոր չէ պարզապես վերանվանել բանկը, ուստի վերակազմավորումը բրենդի օգտագործումը շարունակելու ամենատրամաբանական միջոցն է։
Ընկերությունը դարձել էր երկու վարկային հաստատությունների սեփականատեր այս տարվա գարնանը, երբ Ozon բանկը ներառվեց ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարության պատժամիջոցների ցուցակում որպես այդ ցուցակի մեկ այլ մասնակից՝ «Սովկոմբանկ»-ի հետ կապված իրավաբանական անձ, որից ժամանակին ձեռք էր բերել բանկը:
Ozon-ը դիմել էր Օտարերկրյա ակտիվների վերահսկման վարչությանը (OFAC, ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության ստորաբաժանում) վարկային հաստատությունը SDN List-ից հանելու համար, ինչի արդյունքում մարտի վերջին պատժամիջոցները չեղարկվեցին։ Իսկ մինչ ԱՄՆ գերատեսչությունը քննարկում էր բողոքարկումը, Ozon-ը հիմնել է իր նոր «դուստրը»՝ «Еком банк»-ը:
Պարզաբանելով խմբի կառուցվածքում միանգամից երկու բանկի հայտնվելու փաստը՝ ընկերությունը նշել էր, որ Ozon բանկը գործում է բազային լիցենզիայի հիման վրա, հետեւաբար ունի մի շարք սահմանափակումներ բարդ ֆինանսական պրոդուկտներ թողարկելու առումով։ ՌԴ Կենտրոնական բանկի կողմից ունիվերսալ լիցենզիա ստացած «Еком банк»-ի առկայությունը թույլ կտա B2C եւ B2B հաճախորդների համար ծառայությունների ավելի լայն շրջանակ գործարկել, այն ժամանակ հայտնել էին Ozon-ի մամուլի ծառայությունում:
Հունիսի 30-ի դրությամբ ավելի քան 5,7 միլիոն ակտիվ գնորդ օգտվել է Ozon.Account էլեկտրոնային դրամապանակից կամ Ozon.Card-ից՝ հարթակում գնումներ կատարելու համար:

Российский онлайн-ритейлер Ozon принял решение реорганизовать свои банковские «дочки»: приобретенный в 2021 году Озон банк присоединят к созданному с нуля «Еком банку».По сообщению «Интерфакс», «Еком банк» станет правопреемником всех прав и обязанностей Озон банка. Предполагаемый срок присоединения - декабрь 2022 года, но он может быть изменен в ходе реализации процедуры реорганизации.«Мы решили реорганизовать структуру наших банковских активов - у объединенного банка Ozon будут все преимущества универсальной лицензии (есть у «Еком банка») в сочетании с узнаваемым брендом маркетплейса»,- прокомментировали «Интерфаксу» решение в пресс-службе Ozon.Источник, близкий к компании, пояснил агентству, что с точки зрения банковского регулирования нельзя просто переименовать банк, поэтому реорганизация выглядит самым логичным способом продолжить использование бренда.Компания стала собственником двух кредитных организаций весной этого года, после того как Озон банк попал в санкционный список Минфина США как лицо, связанное с другим его фигурантом - «Совкомбанком», у которого в свое время и был приобретен банк. Ozon обратился в Управление по контролю за иностранными активами (OFAC, подразделение Минфина США) для исключения кредитной организации из SDN List, в результате чего в конце марте санкции были сняты. А за время, пока американское ведомство рассматривало апелляцию, Ozon учредил новую «дочку» - «Еком банк». 01.04.2022 | 12:50 США отменили санкции в отношении банка онлайн-ретейлера Ozon Объясняя появление в структуре группы сразу двух банков, компания указывала, что Озон банк работает на базовой лицензии, поэтому имеет ряд ограничений с точки зрения запуска сложных финансовых продуктов. Наличие «Еком банка», получившего универсальную лицензию ЦБ России, позволит запускать более широкий спектр сервисов для B2C и B2B-клиентов, заявляли тогда в пресс-службе Ozon.На 30 июня электронным кошельком Ozon.Account или картой Ozon.Card для совершения покупок на платформе пользовались более 5,7 млн активных покупателей. Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 55886