Հաշվի առնելով տարբեր գործոններ՝ չինական UnionPay վճարային համակարգը կարող է զբաղեցնել Ռուսաստանում վճարային քարտերի շուկայի մինչեւ 5-8%-ը, եթե Visa-ն եւ Masterсard-ը մոտ ապագայում չվերադառնան:Այս մասին «Իզվեստիա»-ի հետ զրույցում ասել է Ռուսաստանի բանկերի ասոցիացիայի փոխնախագահ Ալեքսեյ Վոյլուկովը։ Նա նշել է, որ այժմ 11 բանկ կարող է պաշտոնապես թողարկել նման քարտեր, մի շարք ֆինանսական հաստատություններ համաձայնեցման ընթացակարգեր են անցնում վճարային համակարգի հետ։Expert RA-ի բանկային վարկանիշների գծով առաջատար վերլուծաբան Եվգենի Ռոմանովը կարծում է, որ UnionPay քարտերի նկատմամբ պահանջարկը կախված կլինի թողարկման արժեքից։ Այնուամենայնիվ, նման «պլաստիկ» ձեռք բերելիս պետք է հաշվի առնել, որ այն, առաջին հերթին, նախատեսված է զբոսաշրջության համար։ Նա նշել է, որ քարտն այլ երկրներում կարելի է օգտագործել առեւտրային կենտրոններում կամ մեծ խանութներում, իսկ ահա փոքր կետերում կարող են դժվարություններ առաջանալ։Ռոմանովը զգուշացրել է, որ այս վճարային համակարգով կարող են աշխատել սահմանափակ թվով բանկեր: Նա նաեւ կոչ է արել հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ որոշ հարթակների կողմից ՌԴ-ից օգտատերերի վճարումները կարող են արգելափակվել քաղաքական նկատառումներով։ Փորձագետը գտնում է, որ մնացած դեպքերում հանրաճանաչ երթուղիներում, հատկապես չինացիների կողմից պահանջված, քարտերի օգտագործման հետ կապված խնդիրներ չպետք է առաջանան։ 13.04.2022 | 15:07 Ռուսաստանցիները խնդիրներ են ունենում չինական UnionPay քարտերով առցանց վճարելիս Վերլուծաբանի կարծիքով՝ Չինաստանի մտավախությունը ԱՄՆ-ի կողմից պատժամիջոցների ռիսկերի վերաբերյալ եւ աշխարհի առաջատար երկրների շուկաներում UnionPay քարտերի դիրքերը պահպանելու ցանկությունը կստիպի նրան գործել զգուշությամբ եւ հետեւողականորեն՝ հաշվի առնելով Վաշինգտոնի արձագանքը։ Ուստի ռուսաստանյան բանկերի հայտերի հաստատումը կվերահսկվի։«Ֆինմիր» մարկետփլեյսի թվային ակտիվների գծով մասնագետ Իգոր Պանը նշել է, որ գարնանը UnionPay քարտերի նկատմամբ աժիոտաժային պահանջարկը պահպանվեց՝ չնայած դրանց թողարկման բարձր արժեքին՝ որոշ բանկերում մինչեւ 30 հազար ռուբլի: Նա վստահ է, որ հետագայում նման քարտեր թողարկող շուկայի մասնակիցների թվի աճը կնվազեցնի դրանց ձեռքբերման եւ սպասարկման գները։ Պանը նշել է, որ գնագոյացումը շուկայական գործընթաց է, որն ինքնին կկարգավորվի՝ նվազագույնի հասցնելով քարտերի արժեքը, եւ Դաշնային հակամենաշնորհային ծառայության կամ Կենտրոնական բանկի միջամտության իմաստ այստեղ չկա։ Այժմ ռուսաստանյան բանկերում UnionPay քարտերն արժեն 1,2-10 հազար ռուբլու միջակայքում, իսկ դրանց սպասարկումը՝ սկսած 99 ռուբլուց։Union Pay-ի թողարկման բարձր տեմպերը պահպանվում են. 2022 թվականի սկզբից թողարկվել է ավելի քան 85 հազար քարտ, ներառյալ՝ «Мир»-UnionPay քոբրենդինգային քարտերը, նշել են «Ռոսսելխոզբանկ»-ում: Իսկ «Փոստ Բանկ»-ում ամսական թողարկվում է մոտ 10 հազար նման քարտ:Այս բանկում հայտնել են, որ 2022 թվականի մարտից մինչեւ հունիս հաճախորդները չինական վճարային համակարգի քարտերով ծախսել են մոտ 4 միլիարդ ռուբլի, որից ավելի քան 90%-ը՝ արտասահմանում եւ արտասահմանյան խանութներում։ Ամենից հաճախ նման քարտերի տերերը գումար են ծախսել էլեկտրոնային դրամապանակների համալրման, ավիատոմսերի, հագուստի, բիզնես ծառայությունների եւ ավտոպահեստամասերի ձեռքբերման վրա, նշել են բանկում։ UnionPay-ի «պլաստիկով» հաճախորդների ամենամեծ թվով գործարքները կատարվել են Իտալիայում, Թուրքիայում, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, Սինգապուրում եւ Նիդեռլանդներում։ Հունիսին արտասահմանում քարտերով գնումների միջին չեկը կազմել է 15,6 հազար ռուբլի, իսկ կանխիկացման գումարը՝ ավելի քան 26 հազար ռուբլի:«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 55397

В России оценили потенциал китайской платежной системы UnionPay
С учетом разных факторов китайская платежная система UnionPay может занять до 5-8% рынка платежных карт в России, если Visa и MasterCard не вернутся обратно в ближайшее время.
Об этом в беседе с «Известиями» сообщил вице-президент Ассоциации банков России Алексей Войлуков. Он отметил, что сейчас 11 банков официально могут эмитировать такие карты, и еще ряд организаций проходит процедуры согласования с платежной системой.
Спрос на карты UnionPay будет зависеть от стоимости выпуска, считает ведущий аналитик по банковским рейтингам «Эксперт РА» Евгений Романов. Однако, приобретая такой «пластик», нужно понимать, что, в первую очередь, он предназначен для туризма. Использовать карту в других странах можно в торговом центре или крупном магазине, а вот в мелких точках могут быть сложности, отметил он.
Кроме того, следует помнить о том, что с этой платежной системой может работать ограниченное количество банков, а также о блокировке некоторыми площадками оплат пользователей из России по политическим мотивам, предупредил Романов. В остальном на популярных маршрутах, особенно освоенных жителями Поднебесной, проблем с их использованием быть не должно, полагает эксперт.
Как считает аналитик, опасения Китая относительно санкционных рисков со стороны США и желание сохранить достигнутые позиции карт UnionPay на рынках ведущих стран мира вынудят его действовать с осторожностью и последовательно, с оглядкой на реакцию Вашингтона. Поэтому одобрение заявок банков России будет контролируемым.
Ажиотажный спрос на карты UnionPay весной сохранялся, несмотря на высокую стоимость их выпуска - до 30 тыс. рублей в некоторых банках, отметил специалист по цифровым активам маркетплейса «Финмир» Игорь Пань. В дальнейшем рост числа участников рынка, предоставляющих услугу по выпуску таких карт, собьет цены на их приобретение и обслуживание, уверен он.
Ценообразование - рыночный процесс, который отрегулирует себя сам, сведя стоимость карт к минимуму, и смысла здесь вмешиваться Федеральной антимонопольной службе или Центральному банку нет, отметил Пань. Сейчас карты UnionPay в российских банках стоят в диапазоне 1,2-10 тыс. рублей, а их обслуживание от 99 рублей и выше.
Высокие темпы выпуска нового «пластика» UnionPay сохраняются: с начала 2022-го эмитировано более 85 тыс. карт, включая и кобейджинговые «Мир»-UnionPay, сообщили в «Россельхозбанкe». А в «Почта Банке» выпускается порядка 10 тыс. таких носителей ежемесячно.
В этом банке отметили, что с марта по июнь 2022 года клиенты потратили по картам китайской платежной системы около 4 млрд рублей, из которых более 90% - за границей и в иностранных магазинах.
Чаще всего владельцы таких карт тратили деньги на пополнение электронных кошельков, покупку авиабилетов, одежды, бизнес-услуг и автомобильные запчасти, отметили в банке. Наибольшее количество операций клиентов по «пластику» UnionPay совершено в Италии, Турции, ОАЭ, Сингапуре и Нидерландах. В июне средний чек покупок по картам за границей составил 15,6 тыс. рублей, а сумма снятия наличных - более 26 тыс.