Հնդկաստանն ամբողջ աշխարհին առաջարկում է վճարային իր ինտերֆեյսը
Հնդկաստանն էլեկտրոնային կառավարման իր գործիքներից շատերը, ներառյալ՝ վճարային միասնական ինտերֆեյսը (Unified Payments Interface, UPI) եւ նույնականացման Aadhaar ծառայությունը, հասանելի է դարձնում այլ երկրներին բաց API-ների (Application Programming Interface) միջոցով:
Finextra.com-ի փոխանցմամբ՝ India Stack կայքում հասանելի նախագիծը «բաց API-ների եւ թվային հանրային պրոդուկտների հավաքակազմ է, որոնք նպատակ ունեն բացահայտելու նույնականացման, տվյալների եւ վճարումների տնտեսական պրիմիտիվները բնակչության մասշտաբով»:
«India Stack-ի սկզբունքները, տեխնոլոգիաները եւ ֆունկցիոնալությունը կարող են կիրառվել ցանկացած երկրում: India Stack-ի կազմում ներառված համակարգերից ոչ մեկը չի պահանջում որեւէ արտոնագրված տեխնոլոգիա կամ մտավոր սեփականության իրավունք, որոնք կխոչընդոտեին դրանց ներդրումը ցանկացած այլ երկրում»,- նշված է կայքում:
Digital India Week-ի ընթացքում Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին պատմել է UPI ակնթարթային վճարումների համակարգի հաջողության մասին. «Բոլորն, այդ թվում՝ Համաշխարհային բանկը, այն գնահատել են որպես լավագույն հարթակ»:
«Մի անգամ ես հայտնաբերեցի, որ Բիհարում մի մարդ մուրացկանություն էր անում հարթակի վրա եւ գումար էր վերցնում թվային եղանակով»,- հավելել է Հնդկաստանի վարչապետը:
2016 թվականին գործարկված UPI-ը մշակել է 99 միլիարդ գործարք: RuPay քարտային ցանցի հետ մեկտեղ UPI-ը կենտրոնական դեր է խաղում Հնդկաստանի գործադրած ջանքերում` օգտագործելու թվային վճարումները ֆինանսական ծառայություններին հասանելիությունն ընդլայնելու համար:
«UPI-ը ձգողականության կենտրոն է աշխարհի զարգացած երկրների կամ այն երկրների համար, որոնք չեն կարող ներդրումներ կատարել այս տեսակի տեխնոլոգիաներում։ Մեր թվային լուծումները հասանելի են, անվտանգ եւ ունեն ժողովրդավարական արժեքներ»,- ընդգծել է Նարենդրա Մոդին։

Индия предлагает свой интерфейс платежей всему миру
Индия делает множество своих инструментов электронного управления, включая унифицированный интерфейс платежей (Unified Payments Interface, UPI) и службу идентификации Aadhaar, доступными для других стран через открытые API (Application Programming Interface).
Как пишет Finextra.com, доступный на веб-сайте India Stack проект представляет собой «набор открытых API и цифровых общественных продуктов, цель которых - раскрыть экономические примитивы идентификации, данных и платежей в масштабах населения».
«Принципы, технологии и функциональность India Stack могут применяться в любой стране. Ни одна из систем, входящих в состав India Stack, не требует каких-либо запатентованных технологий или права интеллектуальной собственности, которые препятствовали бы их внедрению в любой другой стране»,- отмечается на сайте
В ходе своего выступлении на Digital India Week премьер-министр Индии Нарендра Моди рассказал об успехе системы мгновенных платежей UPI, заявив: «Все, включая Всемирный банк, оценили ее как лучшую платформу».
«Однажды я обнаружил, что нищий в Бихаре попрошайничал на платформе и брал деньги в цифровом виде»,- добавил премьер-министр Индии.
Запущенный в 2016 году UPI обработал 99 миллиардов транзакций. Наряду с карточной сетью RuPay, UPI играет центральную роль в усилиях Индии по использованию цифровых платежей для расширения доступа к финансовым услугам.
«UPI являются центром притяжения для развитых стран мира или тех стран, которые не могут инвестировать в этот тип технологий. Наши цифровые решения доступны, безопасны и имеют демократические ценности»,- подчеркнул Нарендра Моди.