Visa-ն Mercedes-ի վարորդներին ավտոմեքենայից վճարելու նոր լուծում է առաջարկում
Daimler Mobility-ի եւ Visa-ի միջեւ նոր գլոբալ տեխնոլոգիական համագործակցության արդյունքում Daimler-ը Mercedes-Benz-ի վարորդներին կառաջարկի վճարումներ կատարել անմիջապես ավտոմեքենայից:
Սա նշանակում է, որ գաղտնաբառերի մուտքագրումը կամ վճարումների նույնականացման համար շարժական սարքերը շուտով կմնան անցյալում, քանի որ ավտոմեքենան ինքնին դառնում է կենսաչափական հնարավորություն ունեցող վճարային սարք՝ շնորհիվ Visa-ի պատվիրակված նույնականացման (Delegated Authentication) տեխնոլոգիայի:
2022 թվականի գարնանից Մեծ Բրիտանիայում եւ Գերմանիայում Mercedes-Benz-ի վարորդները կկարողանան վճարումներ կատարել՝ օգտագործելով մեքենայում տեղադրված մատնահետքի սենսորը: Գնումները հնարավոր կլինի կատարել անմիջապես ավտոմեքենայի գլխամասային պանելի կամ MBUX-ի (Mercedes-Benz User Experience) միջոցով: Ակնկալվում է, որ նորամուծությունը հետագայում հասանելի կլինի ողջ Եվրոպայում եւ գլոբալ այլ շուկաներում:
Ավտոմեքենայից գնումներ կատարելը դարձել է մեծահարուստ հաճախորդների փորձի անբաժանելի մասը: Օրինակ, Daimler Mobility-ի գլոբալ վճարային հարթակը, որը կոչվում է Mercedes pay, հաճախորդներին հնարավորություն է տալիս ապրանքներ եւ ծառայություններ գնել անմիջապես իրենց մեքենայում, ինչպես նաեւ վճարել բենզինի եւ կայանման համար:
«Մենք ոգեւորված ենք մեր գործընկեր Daimler Mobility-ի հետ համատեղ առաջին անգամ կյանքի կոչել ավտոմեքենայից վճարումների համար նախատեսված այս լուծումը: Հատկանշական է, որ թե հաջող փորձարկումը, թե սկզբնական մեկնարկը տեղի են ունենում Եվրոպայում, որը վճարումների եւ ավտոմոբիլային նորարարության առաջատար կենտրոնն է աշխարհում: Սա հզոր օրինակ է, թե ինչպես են թվային վճարումների համաշխարհային առաջատարն ու ավտոմեքենաներ արտադրողը կարողանում համատեղել իրենց տեխնոլոգիաները՝ ստեղծելով ավտոմոբիլային ոլորտի հաջորդ սերնդի խելացի լուծումներ եւ ապահովելով վարորդին ու ուղեւորներին ավտոմեքենայից գնումներ կատարելու բոլորովին նոր փորձով»,- նշել է Եվրոպայում Visa-ի գործադիր տնօրենի տեղակալ եւ եվրոպական շուկաների ղեկավար Էնթոնի Քեհիլը։
«Mercedes pay-ն ավտոմեքենայից վճարումներ կատարելու մեր փորձագիտական կենտրոնն է, որի միջոցով մեր հաճախորդներին ամբողջ աշխարհում առաջարկում ենք թվային ծառայություններ՝ ամբողջությամբ ինտեգրված Mercedes-Benz-ի էկոհամակարգում: Համագործակցելով Visa-ի հետ՝ Daimler-ը նպատակ ունի առաջարկել վճարումներ ավտոմեքենայից, որոնք ապահով են եւ համապատասխանում են երկգործոն նույնականացման պահանջներին: Չկա ավելի հարմար բան, քան մատնահետքի օգնությամբ վճարում կատարելը։ Մեծահարուստ հաճախորդների փորձը, իհարկե, ներառում է անվտանգության գործոնը, եւ մենք դա իրականացնում ենք ավտոմեքենայից կատարվող վճարումների միջոցով: Մենք մեր հաճախորդների անվտանգությունն ապահովում ենք ոչ միայն ավտոմեքենա վարելիս, այլ նաեւ վճարելիս»,- իր հերթին ասել է Daimler Mobility-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ֆրանց Ռայները։

Visa предложит водителям Mercedes новый способ оплаты в автомобиле
В результате нового глобального технологического партнерства между Daimler Mobility и Visa Daimler предложит водителям Mercedes-Benz производить платежи непосредственно в автомобиле.
Это означает, что ввод пароля или мобильные устройства для аутентификации платежей скоро уйдут в прошлое, поскольку автомобиль сам станет биометрическим платежным устройством благодаря технологии делегированной аутентификации (Delegated Authentication) Visa.
С весны 2022 года водители Mercedes-Benz в Великобритании и Германии смогут совершать платежи с помощью встроенного в автомобиле сенсора отпечатков пальцев. Покупки можно будет совершать непосредственно через головную панель автомобиля или MBUX (Mercedes-Benz User Experience). Ожидается, что в будущем новинка будет доступна по всей Европе и на других глобальных рынках.
Покупки в автомобиле стали неотъемлемой частью опыта состоятельных клиентов. Например, глобальная платежная платформа Daimler Mobility под названием Mercedes pay позволяет клиентам покупать товары и услуги непосредственно в автомобиле, а также оплачивать за бензин и парковку.
«Мы рады сотрудничеству с нашим партнером Daimler Mobility, которое позволит впервые реализовать это решение для оплаты в автомобиле. Примечательно, что и успешное пилотное тестирование, и первоначальный запуск происходят в Европе, которая является ведущим мировым центром платежей и автомобильных инноваций. Это яркий пример того, как мировой лидер в области цифровых платежей и автопроизводитель могут объединить свои технологии для создания умных автомобильных решений следующего поколения и предоставить водителям и пассажирам совершенно новый опыт совершения покупок в автомобиле»,- отметил заместитель исполнительного директора и руководитель европейских рынков Visa Энтони Кэхилл.
«Mercedes Pay - наш экспериментальный центр по оплате в автомобиле, через который мы предлагаем нашим клиентам цифровые услуги по всему миру, полностью интегрированные в экосистему Mercedes-Benz. В партнерстве с Visa Daimler стремится предлагать безопасные платежи в автомобиле, отвечающие требованиям двухфакторной аутентификации. Нет ничего удобнее оплаты по отпечаткам пальцев. Опыт состоятельных клиентов, конечно же, включает фактор безопасности, и мы делаем это через платежи, совершенные в автомобиле. Мы обеспечиваем безопасность наших клиентов не только во время вождения, но и при оплате»,- в свою очередь сказал главный исполнительный директор Daimler Mobility Франц Райнер.