Western Union-ը նեոբանկ է գործարկում Եվրոպայում
Ամերիկյան Western Union դրամական փոխանցումների համակարգը նեոբանկ է գործարկում Եվրոպայում․ նախաձեռնության շրջանակում վերջինս համագործակցության պայմանագիր է կնքել բաց բանկինգի համար լուծումներ մշակող Salt Edge ընկերության հետ։
Ինչպես հաղորդում է Bloomchain.ru-ն, Western Union ընկերությունը Salt Edge-ի տեխնիկական լուծումները կօգտագործի եվրոպական շուկային միտված բազմարժութային նեոբանկի ստեղծման համար:
«Salt Edge-ի տեխնիկական լուծումները կօգնեն Western Union-ին հարաբերություններ հաստատել հաճախորդների հետ՝ տրամադրելով նրանց հասանելիություն բանկային սպասարկման նոր փորձին»,- նշել են Salt Edge-ի ներկայացուցիչները:
Salt Edge-ի գործիքները համապատասխանում են Եվրոպական միության վճարային ծառայությունների երկրորդ դիրեկտիվի (Payment Services Directive, PSD-2) պահանջներին։
Նշենք, որ երկրորդ վճարային դիրեկտիվը գործում է Եվրոպական միության երկրներում 2018-ի հունվարից: PSD-2 մեխանիզմը պարտավորեցնում է բանկերին տրամադրել հաճախորդների տվյալների բազան եւ ծրագրային ինտերֆեյսները (API, Application Programming Interface) երրորդ անձանց, որոնք պատրաստվում են աշխատել ֆինանսական հատվածում: Նման մոտեցումը հնարավորություն է ընձեռում ստեղծել բաց բանկինգ՝ ֆինանսական գործարքների ընթացքում բացառելով միջնորդների առկայությունը:
Western Union-ը միակ խոշոր ընկերությունը չէ, որի թիմը ծրագրում է թվային բանկ ստեղծել Եվրոպայում: Տարվա սկզբին հայտնել էինք, որ ամերիկյան JPMorgan Chase-ը պատրաստվում է Մեծ Բրիտանիայում թվային մանրածախ բանկ գործարկել, որի նպատակն է բրիտանացի սպառողներին առաջարկել բանկային սպասարկման բոլորովին նոր տարբերակ: Օգտագործելով Chase ապրանքանիշը՝ բանկը նորարարական բջջային հավելվածի միջոցով Մեծ Բրիտանիայի հաճախորդների կարիքներին հարմարեցված պրոդուկտներ եւ ծառայություններ կտրամադրի:

Western Union запускает необанк в Европе
Американская система денежных переводов Western Union запускает необанк в Европе: в рамках инициативы компания заключила партнерское соглашение с разработчиком решений для открытого банкинга - Salt Edge.
Как сообщает Bloomchain.ru, Western Union использует технические решения Salt Edge в рамках создания ориентированного на Европу мультивалютного необанка.
«Технические решения Salt Edge помогут Western Union наладить отношения с пользователями и открыть им доступ к новому опыту банковского обслуживания»,- отметили представители Salt Edge.
Инструменты Salt Edge соответствуют требованиям второй директивы о платежных услугах (Payment Services Directive, PSD-2) Европейского Союза.
Отметим, что вторая платежная директива действует в странах Европейского Союза с января 2018 года. Внедрение механизма PSD-2 обязует банки предоставлять клиентские базы данных и программные интерфейсы (API - Application Programming Interface) для третьих лиц, собирающихся работать в финансовом секторе. Такой подход позволяет создать открытый банкинг, который исключает посредников при проведении финансовых операций.
Western Union - не единственная крупная компания, команда которой планирует создать цифровой банк в Европе. В начале года мы сообщали, что JPMorgan Chase планирует запустить цифровой розничный банк в Великобритании, который намерен предложить британским потребителям совершенно новый вариант банковского обслуживания. Используя бренд Chase, банк будет предоставлять продукты и услуги, адаптированные к потребностям клиентов в Великобритании, через инновационное мобильное приложение.