Capgemini-ն առանձնացրել է չորս փուլ ֆինտեխ ստարտափների աճի համար
Capgemini խորհրդատվական ընկերությունը եւ Efma միջազգային ֆինանսական ասոցիացիան թողարկել են նոր՝ World FinTech Report 2021 զեկույցը: Հեղինակները նշում են, որ 13 տարվա ընթացքում՝ 2008-ի ճգնաժամից ի վեր, նեոբանկերն ու ֆինտեխ ստարտափները նորեկներից վերածվել են փորձառու խաղացողների, որոնք այժմ պետք է կենտրոնանան շահույթի գեներացման վրա:
Չնայած այն հանգամանքին, որ համավարակն ուժեղ հարված հասցրեց գլոբալ բանկային համակարգին, որոշ ֆինտեխ ստարտափներ նույնիսկ աճ են գրանցել: Միաժամանակ, դրանցից շատերը ստիպված էին կրճատել իրենց եկամուտների կանխատեսումները: Համավարակի ընթացքում ֆինտեխի համար ամենամեծ խնդիրներն էին տվյալների պահպանումը, աճող խափանումներն ու անձնակազմի հավաքագրումը: Ճգնաժամը բացասական ազդեցություն ունեցավ ֆինտեխ ընկերությունների գնահատումների վրա եւ դժվարացրեց ներդրումների ներգրավումը: Ֆինտեխի համար ավանդաբար պահպանվում են արտաքին ռիսկերը՝ կապված կիբեռանվտանգության եւ իրացվելիության հետ, ինչպես նաեւ արժութային ռիսկերը:
Frank Media-ի փոխանցմամբ՝  այս պայմաններում փորձագետները ֆինտեխ ստարտափների համար առանցքային խնդիր են համարում անցումը դեպի շահութաբերություն: Նրանք առանձնացնում են չորս փուլ, որոնք պետք է անցնեն ֆինտեխ ընկերություններն երկարաժամկետ աճի համար: Ոլորտի ղեկավարները, որոնք զեկույցի շրջանակում մասնակցել են հարցմանը, համաձայն են առաջարկվող փուլերի հետ, նշում են փորձագետները:
Պրոդուկտների եւ ծառայությունների դիվերսիֆիկացում: Փորձագետները բերում են հարավկորեական KakaoBank-ի եւ ռուսաստանյան Տինկոֆի օրինակները, որոնք ի սկզբանե կենտրոնացած էին մի քանի պրոդուկտի վրա եւ լուծում էին սպառողական կենսական պահանջները (օրինակ՝ վճարումներ, վարկային քարտեր եւ հաշիվների սպասարկում), ապա ընդլայնում էին իրենց տեսականին: Տինկոֆն իր առաջարկների շարքում 2007-2017թթ․ ընթացքում ավելացրեց ավելի քան 15 նոր պրոդուկտ, ներառյալ՝ վարկային քարտեր, կանխիկ վարկեր, դեբետային քարտեր, ավանդներ, ապահովագրություն, հիփոթեկ եւ այլն: Նման մոտեցումը թույլ է տալիս գեներացնել լրացուցիչ շահույթ առկա հաճախորդների բազայի հաշվին: Վերլուծաբանները նշում են, որ ֆինտեխները կարող են առաջարկել ինչպես B2C նոր պրոդուկտներ եւ ծառայություններ, այնպես էլ B2B պրոդուկտներ՝ համագործակցելով ֆինանսական հաստատությունների, ինկուբատորների կամ աքսելերատորների հետ:
Էկոհամակարգի ստեղծում եւ գործընկերների միացում: Փորձագետները վստահ են, որ ապագան պատկանում է այն ֆինտեխ ընկերություններին, որոնք աշխատելու են շուկայի այլ մասնակիցների հետ համագործակցությամբ: Որպես օրինակ նրանք բերում են ունիվերսալ սուպեր հավելվածներ, օրինակ՝ չինական WeBank-ը, KakaoBank-ը եւ Տինկոֆը: Էկոհամակարգային մոտեցումը թույլ է տալիս հաճախորդներին առաջարկել ինտեգրված բանկային եւ ոչ բանկային պրոդուկտներ եւ ծառայություններ, ինչպես նաեւ ցանցային էֆեկտի միջոցով ավելացնել հաճախորդների բազան: Դա ֆինտեխներին հնարավորություն է տալիս «հերթական» բանկային հավելվածից վերածվել համակարգի, որը նախանշում է հաճախորդների ապրելակերպը:
Մոնետիզացնել այն ամենը, ինչ կարելի է մոնետիզացնել: Դրա համար ֆինտեխ ստարտափները պետք է օգտագործեն էկոհամակարգերի հնարավորությունները, որոնք կօգնեն դիվերսիֆիկացնել եկամտի աղբյուրները: Փորձագետները բերում են չինական WeBank-ի օրինակը, որն աշխատում է տոկոսների, միջնորդավճարային գանձումների, առեւտրային հարթակներում միջնորդավճարների եւ այլ պրոդուկտների հաշվին: Ստարտափների հիմնական խնդիրը յուրաքանչյուր հաճախորդից եկամտի ավելացումն է:
Մասշտաբացում եւ նոր շուկաների գրավում: Յուրաքանչյուր հաճախորդից ստացված եկամուտների աճին զուգընթաց, ֆինտեխ ընկերությունները պետք է ընդլայնվեն: Այս փուլում նրանք պետք է հաշվի առնեն յուրաքանչյուր նոր շուկայի առանձնահատկությունները, ներառյալ՝ կարգավորիչ պահանջները, մշակութային բնութագրերը եւ շուկայում ծախսերի դինամիկան: Պրոդուկտներն ու ծառայությունները, որոնք ֆինտեխ ընկերություններն առաջարկում են հաճախորդներին «տնային» շուկայում, պարտադիր չէ, որ արձագանք գտնեն հաճախորդների մոտ նոր շուկայում:
Փորձագետներն ընդգծում են, որ թվարկած մոտեցումների կիրառման հաջողությունն ուղղակիորեն կախված է հաճախորդների հետ մշտական փոխգործակցությունից. հենց դա է թույլ տալիս պահպանել նրանց եւ բարձրացնել հավատարմությունը: Ֆինտեխ ստարտափները պետք է ավելացնեն ամենօրյա ակտիվ օգտատերերի (DAU) բազան: Այս ցուցանիշը պետք է կազմի առնվազն 20%, իսկ ավելի ցանկալի է, որ այն լինի ամսական ակտիվ օգտատերերի (MAU) 50% կամ ավելի բարձր մակարդակի վրա: Չինական WeChat-ի DAU-ն կազմում է մոտ 92%, իսկ չինական Alipay-ի DAU-ն՝ մոտ 50%:
Եթե ֆինտեխ ստարտափներին հաջողվի իրականացնել այդ մոտեցումները, դրանք կարող են ինչպես կրճատել հաճախորդների ներգրավման ծախսերն ապագայում, այնպես էլ նվազեցնել նրանց արտահոսքը: Ստարտափները կտեսնեն մոնետիզացիայի նոր եղանակներ եւ կկարողանան ստանալ հաճախորդների նոր տվյալներ՝ նորարարություններն արագացնելու եւ նոր պրոդուկտներ ու ծառայություններ շուկա մտցնելու ժամկետը կրճատելու համար։
Էլ ինչ կարող են անել ֆինտեխ ստարտափները: Capgemini-ի կողմից բանկային հաճախորդների շրջանում անցկացրած հարցումը ցույց է տվել, որ նրանց միայն 25%-ն է պատրաստ դիմել ֆինտեխ ընկերություններին եւ ՏՏ հսկաներին՝ բանկային պրոդուկտներ ստանալու համար: Նրանցից 70%-ը նոր խաղացողներ ընտրելիս առանցքային է համարում ծառայությունների մատուցման եւ խնդիրների լուծման արագությունը, անհատականացումը եւ ցանկացած պահի ծառայություններին հասանելիությունը:
Ինչ պետք է անեն ավանդական բանկերը: Ըստ հարցման արդյունքների՝ մասնակիցների 68%-ը նշել է, որ ավելի շուտ կնախընտրեին օգտվել ֆինտեխ պրոդուկտներից իրենց հիմնական ավանդական բանկում: Ավանդական բանկերը, ըստ փորձագետների, պետք է ուշադրություն դարձնեն դրան եւ օգտագործեն ուժեղ կողմերը (հաճախորդների վստահությունը) ու հաղթահարեն թույլ կողմերը (հաճախորդային փորձը)՝ շուկայում մասնաբաժինը պահպանելու համար: Հարցված թոփ մենեջերների կեսից ավելին (55%) համաձայն է սրա հետ: Նրանց կարծիքով, ավանդական բանկի «դուստրը», որն աշխատում է միայն թվային ձեւաչափում, հնարավորություն է ընձեռում բարելավել հաճախորդային փորձը եւ արագացնել նոր պրոդուկտների գործարկումը շուկայում:
Զեկույցը կազմելու համար վերլուծաբանները հարցում են իրականացրել 8599 հաճախորդների եւ բանկերի ավելի քան 120 թոփ մենեջերների շրջանում՝ աշխարհի 33 շուկաներում:

Консалтинговая компания Capgemini и международная финансовая ассоциация Efma выпустили новый отчет World FinTech Report 2021. Авторы отмечают, что за 13 лет - с кризисного 2008 года - необанки и финтех-стартапы превратились из новичков в опытных игроков, которые теперь должны фокусироваться на генерации прибыли. Хотя пандемия серьезно ударила по мировой банковской системе, отдельные финтех-стартапы смогли даже показать рост. В то же время многим из них пришлось снизить прогнозы по доходам. Самой большой проблемой для финтеха в пандемию стала необходимость решать задачи, связанные с хранением данных, ростом числа сбоев и наймом персонала. Кризис негативно повлиял на оценки финтех-компаний и усложнил привлечение инвестиций. Для финтеха традиционно сохраняются внешние риски, связанные с кибербезопасностью и ликвидностью, а также валютные риски.Как пишет Frank Media, в этих условиях ключевой задачей для финтех-стартапов эксперты называют переход к прибыльности. Они видят четыре этапа, которые должны пройти финтех-компании для того, чтобы расти в долгосрочной перспективе. С предложенными этапами согласились руководители отрасли, опрошенные в рамках отчета, отмечают эксперты.Диверсификация продуктов и услуг. Эксперты приводят в пример южнокорейский KakaoBank и российский Тинькофф, которые сначала фокусировались на нескольких продуктах, решавшие насущные потребительские запросы (например, платежи, кредитки и обслуживание счетов), а затем расширяли свою линейку. Тинькофф в период с 2007 по 2017 годы добавил более 15-и новых продуктов в свою линейку, в том числе кредитные карты, кредиты наличными, дебетовые карты, депозиты, страхование, ипотеку и другие. Такой подход позволяет генерировать дополнительную прибыль за счет существующей клиентской базы. Аналитики отмечают, что финтехи могут предлагать как новые B2C-продукты и услуги, так и B2B-продукты, сотрудничая с финансовыми организациями, инкубаторами или акселераторами. Создание экосистемы или подключение к ней партнеров. Эксперты уверены, что будущее за финтех-компаниями, которые будут работать в партнерстве с другими участниками рынка. Они приводят в пример универсальные суперприложения, например, китайский WeBank, KakaoBank и Тинькофф. Экосистемный подход позволяет предлагать клиентам интегрированные банковские и небанковские продукты и услуги, а также наращивать клиентскую базу за счет сетевого эффекта. Он дает возможность финтехам из «очередного» банковского приложения превратиться в систему, которая определяет образ жизни клиентов.Монетизация всего, что можно монетизировать. Для этого финтех-стартапы должны использовать возможности экосистем, которые позволяют диверсифицировать источники дохода. Эксперты приводят в пример китайский WeBank, который зарабатывает за счет процентов, комиссионных сборов, комиссий на торговой площадке, а также других продуктов. Главная задача стартапов - увеличить доход с каждого клиента. 18.01.2021 | 10:12 Залог успеха китайского WeBank-а Масштабирование и выход на новые рынки. По мере роста доходов с каждого клиента финтех-компании должны расширяться. На этом этапе им необходимо учитывать особенности каждого нового рынка, в том числе регуляторные требования, культурные особенности и динамику затрат на рынке. Продукты и услуги, которые финтех-компании предлагают клиентом на «домашнем» рынке, не обязательно найдут отклик у клиентов на новом рынке. Эксперты подчеркивают, что успех применения перечисленных подходов напрямую зависит от постоянного взаимодействия с клиентами - именно оно позволяет удержать их и повысить лояльность. Финтех-стартапам необходимо наращивать базу ежедневных активных пользователей (DAU). Этот показатель должен составлять не менее 20%, а желательно быть на уровне 50% и выше от ежемесячных активных пользователей (MAU). DAU китайского WeChat - около 92%, а DAU китайской Alipay - около 50%.Если финтех-стартапам удастся реализовать эти подходы, они смогут как снижать в будущем затраты на привлечение клиентов, так и сокращать их отток. Они увидят новые способы монетизации и смогут получить новые данные о клиентах, чтобы ускорить внедрение инноваций и сократить срок вывода на рынок новых продуктов и услуг. Что еще могут сделать финтех-стартапы. Проведенный Capgemini опрос клиентов банков показал, что лишь четверть из них (25%) готова обратиться за банковскими продуктами к финтех-компаниям и IT-гигантам. Ключевым при выборе новых игроков 70% из них называют скорость предоставления услуг и решения проблем, персонализированность и доступность сервисов в любое время. Что делать традиционным банкам. Опрос показал, что 68% респондентов заявили, что они скорее воспользовались бы финтех-продуктами от своего основного традиционного банка. Традиционным банкам, по мнению экспертов, стоит обратить на это внимание и использовать сильные стороны (доверие клиентов) и преодолеть слабые (их клиентский опыт), чтобы удержать долю на рынке. Более половины опрошенных топ-менеджеров (55%) согласны с этим. По их оценке, «дочка» традиционного банка, работающая только в цифровом формате, позволяет улучшить клиентский опыт и ускорить вывод на рынок новых продуктов.Для составления отчета исследователи опросили 8 599 клиентов и более 120 топ-менеджеров банков на 33 рынках по всему миру. Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 6869