Չինական WeBank-ի հաջողության գրավականը
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ աշխարհի խոշորագույն թվային բանկերից մեկի` WeBank-ի գործադիր փոխնախագահ եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների գծով տնօրեն Հենրի Մայի հարցազրույցից՝ հրապարակված Bloomchain.ru կայքում։
WeBank-ը առաջին մասնավոր եւ առաջին ամբողջովին թվային բանկն է Չինաստանում։ Այն գրանցվել է 2014թ․ վերջին. արդեն այն ժամանակ մենք հասկանում էինք, որ մեր առաքելությունը պետք է կայանա ֆինանսական ծառայությունների մատչելիության եւ որակի բարձրացման մեջ այն ֆիզիկական անձանց համար, ովքեր չունեն բանկային հաշիվներ, ինչպես նաեւ փոքր եւ միջին բիզնեսի համար:
Մենք աշխատում ենք օգտագործել ամենաառաջադեմ տեխնոլոգիաները` կապված արհեստական բանականության, բլոկչեյնի, ամպային հաշվարկների եւ big data-ի հետ։ Ներկայումս մենք սպասարկում են ավելի քան 200 մլն ֆիզիկական անձ եւ 1,3 մլն ընկերություն։
WeBank-ի ամենախոշոր բաժնետերը Tencent Holdings ներդրումային ընկերությունն է։
Մենք աշխատում ենք մեր մշակողների կողմից ստեղծած ենթակառուցվածքի հիման վրա: 2019թ․ բանկին հաջողվեց օրական 574 մլն գործարք մշակել. միգուցե, այս ցուցանիշը մեզ թույլ է տալիս խոսել մեր՝ որպես աշխարհի խոշորագույն բանկերից մեկի մասին: Մյուս կողմից, այդ գործարքների կառուցվածքը շատ է տարբերվում ավանդական բանկերի գործարքներից. մենք իրականացնում ենք զգալի քանակությամբ փոքր փոխանցումներ:
WeBank-ում աշխատում են ավելի քան երկու հազար աշխատակիցներ, եւ նրանց մոտ 56%-ը ներգրավված է ծրագրավորման, ենթակառուցվածքների նախագծման կամ տվյալների վերլուծության ոլորտում: Մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում բաց ելման կոդերի տեխնոլոգիաներին եւ սարքավորումների ստանդարտացմանը՝ մեր ծախսերի խնայողություններն առավելագույնի հասցնելու համար:
Մենք ցանկանում ենք սպասարկել շուկայի այն հատվածին, որին կամ թույլ հասանելի են, կամ ընդհանրապես հասանելի չեն բանկային ծառայությունները: Մեր հաճախորդներից շատերը փոքր ընտանեկան խանութների տերերն են: Ավանդական բանկերը մեծ ուշադրություն չեն դարձնում շուկայի այս հատվածին: Մեր նպատակն է ֆինանսական ծառայություններն ավելի մատչելի դարձնել փոքր տնային տնտեսությունների համար:
Մենք փորձում ենք այս խնդիրը լուծել տեխնոլոգիաների միջոցով: Գլխավոր խնդիրը` շուկա մուտք գործել ծախսերի բոլորովին այլ կառուցվածքով: Ավանդական բանկերի համար այս հատվածի հետ աշխատանքը շատ թանկ կլիներ: Օրինակ, մեր համակարգի շրջանակում մեկ գործարքի մշակումն արժե ընդամենը 3,6 յուան, կամ մոտավորապես $0,5: Չինաստանի ավանդական բանկերի համար մեկ գործարքն արժե մոտ տասն անգամ ավելի, իսկ եթե խոսենք միջազգային խոշոր բանկերի մասին, ապա դրանց ծախսերի չափը մեր համեմատ ավելանում է 20-30 անգամ:
Մեր կողմից սպասարկվող հաճախորդների զգալի մասը մեծ թվով գործարքներ չեն կատարում, իսկ նրանց բիզնեսը հսկայական շահույթ չի բերում: Օրինակ, 2019թ․ մեր հաճախորդներից յուրաքանչյուրը բանկին բերել է միջինում $10: Ինչպես եւ ծախսերի դեպքում էր, այս գումարը եւս մոտ տասն անգամ պակաս է, քան չինական խոշոր բանկերում, եւ 20-30 անգամ պակաս, քան արտասահմանյան խոշոր բանկերում: Այնուամենայնիվ, 2015 թվականից մենք շահութաբեր ընկերություն ենք:
Մեր բանկում վարկային հայտի մշակումը տեւում է հինգ վայրկյանից պակաս: Մի փոքր ավելի շատ ժամանակ է ծախսվում միջոցների փոխանցման վրա. դրա համար հարկավոր է մի քանի հպում կատարել եւ սպասել մի քանի րոպե: WeBank-ի հաշվից գումարի փաստացի դուրս գրման գործընթացը տեւում է մեկ վայրկյանից պակաս, սակայն ընդունող բանկին սովորաբար մի փոքր ավելի շատ ժամանակ է պահանջում գործարքը մշակելու համար:
Սա այն հաճախորդային փորձն է, որը մենք աշխատում ենք առաջարկել շուկային: Մեր նպատակային լսարանը մեզանից որակյալ ծառայություններ է ակնկալում, քանի որ նրանք սովոր են առցանց աշխատել: Ցանկացած գործողություն իրագործվում է իրական ժամանակում եւ իրականացվում է ընդամենը մի քանի հպումով:
Մենք աշխատում ենք բազմաթիվ ինտերնետ հարթակների հետ, եւ, փաստացի, դրանց մեջ ենք ներկառուցում մեր ֆինանսական պրոդուկտները: Մենք նաեւ օգտագործում ենք գործընկերների հաճախորդային բազաները՝ օգտատերերի վարկունակությունը նախնական գնահատելու համար։
Այն բանից հետո, երբ մեզ է դիմում հավանական հաճախորդը, մենք վերլուծում ենք նրա մասին տվյալները եւ ընդամենը մի քանի վայրկյանի ընթացքում որոշում այն գումարի չափը, որը նա կարող է վերցնել մեզանից. այն անմիջապես ցուցադրվում է նրա բջջային հեռախոսում: Արդյունքում, վարկային հայտը ներկայացնելու համար հաճախորդները կարիք չունեն շփվել մարդկանց հետ:
Արհեստական բանականությունը, բլոկչեյնը, ամպային տեխնոլոգիաները եւ big data-ն հնարավորություն են տալիս մեզ ավելի ակտիվ համագործակցել օգտատերերի հետ։ Օրինակ, հաճախորդների աջակցման մեր ծառայությունն աշխատում է հիմնականում արհեստական բանականության հիման վրա։ Մենք օրական ավելի քան մեկ միլիոն հարցում ենք ստանում, եւ դրանցից 98%-ը մշակվում է չատ բոթերի միջոցով:
Բլոկչեյնի օգնությամբ մենք արձանագրում ենք գործարքների շատ մանրամասներ՝ որպես թվային ապացույցներ: Իսկ ամպային տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս հասնել այն մասշտաբին, որն այսօր ունենք:
Վերջապես, մենք օգտագործում ենք big data-ն ինչպես հաճախորդի վարկունակությունը գնահատելու, այնպես էլ մարքեթինգային արշավները ճշգրտելու համար, ինչը մեզ թույլ է տալիս առաջ մղել մեր ծառայությունները տվյալ լսարանի համար:
Տեղեկանք․ 2019թ․ տվյալներով՝ WeBank-ի զուտ շահույթը կազմել է 3,95 մլրդ յուան (մոտ $600 մլն), տարեկան աճը՝ 59,7%։ Բանկի ընդհանուր ակտիվները մեկ տարվա ընթացքում աճել են 32%-ով եւ հասել 300 մլրդ յուանի (մոտ 4,5 մլրդ-ի)։

Залог успеха китайского WeBank-а
Предлагаем Вашему вниманию отрывки из интервью исполнительного вице-президента и директора по информационным технологиям одного из крупнейших цифровых банков мира WeBank-а Генри Ма, опубликованного на сайте Bloomchain.ru.
WeBank - это первый частный и первый полностью цифровой банк в Китае. Он был зарегистрирован в конце 2014 года, уже тогда мы понимали, что наша миссия будет состоять в повышении доступности и качества финансовых услуг для лиц, которые не имеют банковских счетов, а также для малого и среднего бизнеса.
Мы стараемся использовать самые передовые технологии, связанные с искусственным интеллектом, блокчейном, облачными вычислениями и big data. Сейчас мы обслуживаем более 200 млн физических лиц и 1,3 млн компаний.
Самый крупный акционер WeBank-а - инвестиционная холдинговая компания Tencent Holdings.
Мы работаем на архитектуре, созданной нашими собственными разработчиками. В 2019 году удалось достичь результата в 574 млн обработанных транзакций за сутки - возможно, этот показатель позволяет говорить о нас, как об одном из крупнейших банков в мире. С другой стороны, структура этих транзакций сильно отличается от той, с которой сталкиваются традиционные банки - мы обрабатываем значительное количество небольших переводов.
В WeBank-е работают чуть более двух тысяч сотрудников, и порядка 56% из них занимаются программированием, проектированием архитектуры или анализом данных. Мы уделяем большое внимание технологиям с открытым исходным кодом и стандартизации оборудования для того, чтобы максимально сократить свои издержки.
Мы хотим обслуживать ту часть рынка, которая либо слабо, либо совсем не охвачена банковскими услугами. Многие из наших клиентов - это хозяева небольших семейных магазинов. Традиционные банки не уделяют большого внимания этому сегменту рынка. Наша задача - сделать финансовые услуги более доступными для небольших домохозяйств.
Мы пытаемся решить эту проблему при помощи технологий. Главное - это выход на рынок с совершенно иной структурой издержек. Для традиционных банков работа с этим сегментом обошлась бы очень дорого. К примеру, обработка одной транзакции внутри нашей системы стоит всего 3,6 юаней, то есть примерно $0,5. Традиционным банкам в Китае одна транзакция обходится примерно в десять раз дороже, а если говорить о крупных международных банках, то у них размер издержек возрастает в 20-30 раз по сравнению с нами.
Большинство клиентов, которых мы обслуживаем, не совершают большое количество транзакций, а их бизнес не дает им колоссальной прибыли. К примеру, в 2019 году наши клиенты принесли банку в среднем по $10. Как и в ситуации с издержками, это сумма примерно в десять раз меньше, чем в крупных китайских банках, и в 20-30 раз меньше, чем в больших иностранных. Тем не менее, начиная с 2015 года, мы - прибыльная компания.
Обработка заявки на кредит в нашем банке занимает менее пяти секунд. Чуть больше времени уходит на перевод средств - для этого нужно сделать пару кликов и подождать несколько минут. Фактически списание средств со счета в WeBank-е занимает меньше секунды, но банку-получателю обычно требуется чуть больше времени на обработку транзакции.
Это тот клиентский опыт, который мы пытаемся предложить рынку. Наша целевая аудитория ждет от нас качественных услуг, потому что она привыкла работать онлайн. Любое действие осуществляется в режиме реального времени и осуществляется всего за несколько кликов.
Мы работаем с множеством интернет–платформ, и по сути, встраиваем в них наши финансовые продукты. Мы также используем клиентские базы партнеров для того, чтобы провести предварительную оценку кредитоспособности пользователей.
После того, как к нам обращается потенциальный клиент, мы анализируем данные о нем, и в течение всего нескольких секунд определяем сумму, которую он сможет у нас занять - она тут же отображается на его мобильном телефоне. В итоге пользователям не нужно общаться с реальными людьми, чтобы подать заявку на кредит.
Использование искусственного интеллекта, блокчейна, облачных технологий и big data позволяет нам эффективнее взаимодействовать с пользователями. К примеру, наша служба поддержки клиентов работает в основном на искусственном интеллекте. Ежедневно мы получаем более миллиона запросов, и 98% из них обрабатываются чат-ботами.
С помощью блокчейна мы фиксируем множество деталей транзакций в качестве цифровых доказательств. А облачные технологии позволяют нам достичь той масштабируемости, которую мы сейчас имеем.
Наконец, мы используем big data как для оценки кредитоспособности клиентов, так и для более точных настроек маркетинговых кампаний, которые позволяют нам продвигать свои услуги, обращаясь к конкретной аудитории.
Справка։ По итогам 2019 года WeBank отчитался о чистой прибыли в 3,95 млрд юаней (почти $600 млн), годовой рост составил 59,7%. Общие активы банка за год выросли на 32% и достигли почти 300 млрд юаней ($4,5 млрд).