Ամերիկյան բանկային լոբբիստները «նեղում են» ֆինտեխին
ԱՄՆ-ում բանկային լոբբիստները փորձում են համոզել նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմին ֆինտեխ ընկերությունների խստացված կարգավորման անհրաժեշտության մեջ՝ բանկերի հետ մրցակցության պատճառով, հաղորդում է Frank Media-ն՝ վկայակոչելով Financial Times-ը:
Բանկիրները դեմ են արտահայտվել ԱՄՆ երեք առանցքային կարգավորիչներից մեկի` Փողերի շրջանառության վերահսկման վարչության (OCC, ԱՄՆ Ֆիննախին կից անկախ բյուրո) ծրագրերին: Վարչությունն առաջարկում է ավանդներ չընդունող ֆինտեխ ընկերությունների համար ներդնել բանկային լիցենզիայի թեթեւ տարբերակ (բանկային կանոնադրություններ):
2020թ․ հոկտեմբերին Social Finance ֆինտեխ ստարտափը ստացավ OCC-ի պայմանական համաձայնությունը՝ ստեղծելու SoFi-Bank-ը: OCC-ի նմանատիպ որոշումները վիճարկվել են այլ կարգավորիչ մարմինների կողմից եւ այժմ քննվում են դատարաններում: Բացի OCC-ից, որոշ նահանգների իշխանություններ եւս սատարում են բանկային կանոնադրությունները, որոնք ենթադրում են կարգավորման ավելի հեշտացված ձեւաչափ։
«Էրզաց բանկերի այս նոր կանոնադրությունները չեն պաշտպանում ԱՄՆ սպառողներին եւ վտանգ են ներկայացնում ֆինանսական կայունությանը»,- ասել է Bank Policy Institute լոբբիստական խմբի նախագահ Գրեգ Բայերը։
Ամերիկյան խոշորագույն JPMorgan բանկի գլխավոր տնօրեն Ջեյմի Դայմոնը նախկինում նույնպես մատնանշում էր ֆինտեխ ոլորտի անկատար կարգավորումը: «Օրինակ, ֆինտեխ ընկերությունները կարող են ավելի բարձր միջնորդավճարներ գանձել դեբետային քարտերով գործարքների համար, քան դա թույլ է տրվում բանկերին, սակայն գումար չծախսել փողերի լվացման դեմ»,- ասել է նա հունվարին վերլուծաբաններին տված հարցազրույցում:
Բանկերը եւս պնդում են խստացնել ոչ բանկային վարկավորման ոլորտի կարգավորումը:
«Բանկիրները խնդիր են դրել գործընկերային հարաբերություններ հաստատել կառավարության հետ»,- կարծում է «Ֆինանսական ծառայությունների ֆորում» լոբբիստական խմբի նախագահ Քեւին Ֆրոմերը: «Բանկերը մեծ դեր են ունեցել Աշխատավարձի պաշտպանության կառավարական ծրագրի իրականացման գործում, որը ենթադրում է համավարակի պայմաններում փոքր բիզնեսին արտոնյալ վարկերի տրամադրում»,- նշում է նա:
Բանկիրներն ընդգծում են այն հանգամանքը, որ տեխնոլոգիական ոլորտի ներկայացուցիչները մեծամասամբ փոխարինել են բանկերին՝ որպես գլխավոր հակահերոսներ պաշտոնյաների հռետորության մեջ: «Նրանք դուրս մղեցին չար բանկիրներին»,- ֆինանսական ղեկավարներից մեկի խոսքերն է մեջբերում FT-ն:
Հատկանշական է, որ ֆինտեխ ընկերությունների ծախսերը լոբբիստական գործունեության վրա տարեցտարի աճում են, մինչդեռ վերջին 5 տարում բանկերի մոտ դրանք նվազել են: Մինչեւ 2020 թվականը ֆինտեխ ընկերությունները ավելի քան $80 մլն են ծախսել լոբբիստական գործունեության վրա, իսկ բանկիրները՝ մոտ $70 մլն:

Американские банковские лоббисты «притесняют» финтех
Банковские лоббисты в США пытаются убедить администрацию президента Джо Байдена в необходимости более строгого регулирования финтех-компаний из-за их конкуренции с банками, cообщает Frank Media со ссылкой на пишет Financial Times.
Банкиры выступили против планов одного из трех ключевых регуляторов США – Управления по контролю за денежным обращением (OCC, независимое бюро при Минфине США). Ведомство предлагает внедрить лайт-версию банковской лицензии (банковские уставы) для финтех-компаний, не принимающих вклады.
В октябре 2020 года финтех-стартап Social Finance получил условное согласие OCC на создание SoFi-Bank. Подобные решения OCC были оспорены другими регуляторами и сейчас рассматриваются в судах. Помимо OCC, банковские уставы, предполагающие более облегченный формат регулирования, продвигают и власти некоторых штатов.
«Эти новые уставы эрзац-банков не защищают потребителей США и представляют угрозу для финансовой стабильности»,- cчитает президент лоббистской группы Bank Policy Institute Грег Баер.
Генеральный директор крупнейшего американского банка JPMorgan Джейми Даймон ранее также указывал на несовершенство регулирования финтех-сектора. «Например, финтех-компании могут взимать более высокие комиссионные за транзакции по дебетовым картам, чем это позволено банкам, но не тратиться на борьбу с отмыванием денег»,- отмечал он в беседе с аналитиками в январе.
Банки также настаивают на ужесточении регулирования сектора небанковского кредитования.
«Банкиры фактически поставили задачу наладить партнерские отношения с правительством»,- считает президент лоббистской группы «Форум финансовых услуг» Кевин Фромер. «Банки сыграли большую роль в реализации правительственной Программы защиты зарплат, предполагающей выдачу льготных кредитов малому бизнесу в разгар пандемии»,- отмечает он.
Банкиры делают акцент на том, что представители техиндустрии в значительной степени заменили банки в качестве главных антигероев в риторике чиновников. «Они вытеснили злых банкиров»,- приводит FT слова одного из своих собеседников из числа финансовых руководителей.
Любопытно, что расходы финтех-компаний на лоббизм с каждым годом растут, а у банков за последние 5 лет они снизились. К 2020 году финтех-компании потратили на лоббизм свыше $80 млн, а банкиры - чуть более $70 млн.