Բրիտանական ֆինտեխ շուկան «խենթ ու տպավորիչ» աճ է գրանցել
Բրիտանական ֆինտեխ ընկերությունները կշարունակեն ծաղկել անգամ Բրեքսիթից հետո, քանի որ Լոնդոնի՝ որպես համաշխարհային ֆինտեխ կենտրոնի ազդեցությունն ընդլայնվել է Եվրոպայի սահմաններից դուրս:
Ինչպես հաղորդում է Bloomchain.ru-ն, այս մասին The Telegraph թերթին տված հարցազրույցում ասել է Stripe ամերիկյան ընկերության համահիմնադիր Ջոն Կոլիսոնը:
Ծագումով իռլանդացի Կոլիսոնը նշել է, որ «չափազանց լավատեսորեն է» տրամադրված բրիտանական ֆինտեխ ընկերությունների հեռանկարների նկատմամբ: Stripe-ի ղեկավարը նաեւ ասել է, որ շուկայի բարդության առումով Լոնդոնն «անգամ գերազանցում է» ԱՄՆ-ին:
Կոլիսոնի փոխանցմամբ՝ վերջին հինգ տարվա ընթացքում բրիտանական ֆինտեխ շուկան «խենթ ու տպավորիչ» աճ է գրանցել: Անգամ Բրեքսիթից հետո երիտասարդ ընկերությունների մոտ մնացել է հասանելիություն խոշոր ներքին շուկային, որը բավարար է նշանակալի բիզնես կառուցելու համար:
Լոյալ կարգավորման շնորհիվ Մեծ Բրիտանիան վերածվել է խոշոր ֆինտեխ կենտրոնի: Երիտասարդ ընկերությունները կարող են արագ ստանալ էլեկտրոնային փողի հետ աշխատելու լիցենզիաներ, ինչը հնարավորություն է տալիս նրանց ընդունել հաճախորդների դեպոզիտները՝ առանց լիարժեք բանկային լիցենզիա ստանալու համար տարիներ ծախսելու:
Innovate Finance-ի եւ WPI Economics-ի զեկույցի համաձայն՝ 2018թ. դրությամբ Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսական տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատում էր 76,5 հազ. մասնագետ: Սպասվում է, որ 2030թ. նրանց թիվը կհասնի 105,5 հազարի:
Մեծ Բրիտանիան դուրս է եկել Եվրամիության կազմից 2020թ. փետրվարի 1-ին: Սակայն մինչեւ տարեվերջ կտեւի անցումային փուլը, որի ընթացքում Միացյալ Թագավորության նկատմամբ կտարածվեն եվրոպական նորմերը: Բրիտանական շատ ֆինտեխ ստարտափներ ստեղծում են պահուստային կառույցներ Եվրոպայում, որպեսզի շարունակեն գործունեությունը տարածաշրջանում անցումային փուլն ավարտվելուց հետո:

Британские финтех-компании будут процветать даже после брексита, поскольку влияние Лондона как мирового финтех-центра расширилось далеко за пределы Европы. Как сообщает Bloomchain.ru, об этом сказал соучредитель американской компании Stripe Джон Коллисон в интервью газете The Telegraph. Коллисон, ирландец по происхождению, отметил, что он «крайне оптимистично» настроен в отношении перспектив британских финтех-компаний. Глава Stripe также заметил, что Лондон «даже превосходит» США с точки зрения сложности рынка.По словам Коллисона, британский финтех-рынок за последние пять лет испытал «сумасшедший и впечатляющий» рост. Даже после брексита у молодых компаний останется доступ к крупному внутреннему рынку, которого достаточно для построения значимого бизнеса. 04.03.2020 | 11:45 Британский финтех-стартат - самая быстрорастущая компания Европы Благодаря лояльному регулированию Великобритания превратилась в крупный финтех-центр. Молодые компании могут быстро получить лицензии на работу с электронными деньгами, что позволяет им принимать депозиты клиентов, не тратя при этом годы на ожидание полной банковской лицензии. Согласно отчету Innovate Finance и WPI Economics, по состоянию на 2018 год в сфере финансовых технологий в Великобритании работало порядка 76,5 тыс. специалистов. Ожидается, что к 2030 году их число достигнет 105,5 тыс.Великобритания вышла из состава Евросоюза в ночь на 1 февраля 2020 года. Однако до конца текущего года длится переходной период, во время которого на Соединенное Королевство распространяются европейские нормы. Многие британские финтех-стартапы создают резервные структуры в Европе, чтобы продолжить деятельность в регионе по завершению переходного периода. Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 24189