Ավելի քան 10 ռուսաստանյան բանկեր արդեն աշխատում են ֆինանսական ծառայություններ հեռավար ստանալու եւ դրանց արժեքը համեմատելու համար նախատեսված՝ ֆինանսական մարքեթփլեյս հարթակին միանալու ուղղությամբ: «Իզվեստիա»-ն՝ վկայակոչելով Ռուսաստանի բանկը, հայտնում է, որ առաջին փուլում հասանելի կլինեն ավանդները, որոնք ռուսաստանցիները հնարավորություն կունենան ձեւակերպել ագրեգատոր կայքերում, օրինակ՝ Banki.ru-ում կամ Sravni.ru-ում:Մասնավորապես, Banki.ru-ն պատրաստ է մեկնարկել համառուսաստանյան մարքեթփլեյսը հոկտեմբերի 1-ից, իսկ Sravni.ru-ն հայտնել է, որ նախագիծը գտնվում է պատրաստության բարձր մակարդակում:Մարքեթփլեյսը հնարավորություն կտա վարկային հաստատություններին նոր հաճախորդներ ձեռք բերել եւ բարձրացնել մրցակցությունը ֆինանսական շուկայում: Սպառողի համար ծառայությունը կլինի անվճար, սակայն բանկերը կկրեն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ենթակառուցվածքի եւ հաճախորդների հեռավար նույնականացման մասով ծախսեր, ինչը կարող է ազդել պրոդուկտների արժեքի վրա:Ռուսաստանի բանկը մարքեթփլեյսը համեմատում է մեծ առցանց խանութի հետ. «զամբյուղի» մեջ տարբեր արտադրողներից ապրանքներ են տեղադրվում, որոնց դիմաց հնարավոր է արագ վճարում կատարել: 10.07.2020 | 12:10 Ռուսաստանի ԿԲ-ն ֆինանսական մարքեթփլեյս կգործարկի Ֆինանսական հարթակում գրանցվելու եւ դրա միջոցով բանկային ավանդ ձեւակերպելու համար անհրաժեշտ կլինի մեկ անգամ հանդիպել հարթակի աշխատակցի հետ, օրինակ, վերջինիս տուն հրավիրել: Դրանից հետո հնարավոր կլինի ավանդներ ձեւակերպել մարքեթփլեյսին միացված ցանկացած բանկում`առանց լրացուցիչ նույնականացման: Միաժամանակ, ինչպես նշել են Ռուսաստանի բանկում, ծառայությունը դեռեւս հասանելի չէ կենսաչափական տեխնոլոգիայի միջոցով՝ դա օրենքում լրացուցիչ փոփոխություններ է պահանջում:Առաջիկա ամսվա ընթացքում մարքեթփլեյսի գործարկումը նախատեսվում է իրագործել փորձնական ռեժիմում ՝ Ռուսաստանի 20 մարզերում սպառողների սահմանափակ շրջանակի (friends&family) համար: Ապագայում Կենտրոնական բանկի մարքեթփլեյսի միջոցով հնարավոր կլինի ձեւակերպել ներդրումային, վարկային, ապահովագրական պրոդուկտներ:Banks.am- ը հիշեցնում է, որ վերջերս Ռուսաստանի Պետական դուման ընդունել էր «Ֆինանսական հարթակի օգտագործմամբ ֆինանսական գործարքների կատարելագործման մասին» օրենքը, որը հնարավորություն կտա ՌԴ Կենտրոնական բանկի հիմքի վրա բացել ֆինանսական մարքեթփլեյս՝ ներառելով տարբեր ծառայություններ քաղաքացիների համար:«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 15997

Более 10-и российских банков уже ведут работу над подключением к платформе для удаленного получения финансовых услуг и сравнения их стоимости - так называемому финансовому маркетплейсу. Газета «Известия» со ссылкой на Банк России сообщает, что вклады, которые будут доступны на первом этапе, россияне смогут оформить на сайтах-агрегаторах, например, Banki.ru или Sravni.ru. В частности, Banki.ru готов к запуску всероссийского маркетплейса с 1 октября, а в Sravni.ru сообщили, что проект находится в высокой степени готовности.Маркетплейс позволит кредитным организациям выйти на новых клиентов, проект повысит конкуренцию на финансовом рынке. Для потребителя сервис будет бесплатным, но банки понесут расходы на IТ-инфраструктуру и дистанционную идентификацию клиентов, что может отразиться на стоимости продуктов.Банк России сравнивает маркетплейс с крупным интернет-магазином: в «корзину» складываются товары от разных производителей, которые оплачиваются парой кликов. 10.07.2020 | 12:10 Центробанк России запустит финансовый маркетплейс Чтобы зарегистрироваться на финансовой платформе, через которую возможно оформление банковских вкладов, нужно будет один раз встретиться с ее сотрудником. Например, вызвать его на дом. После этого можно будет открывать депозиты в любом банке, подключенном к маркетплейсу, без дополнительной идентификации. В то же время, как отметили в Банке России, получение услуг по биометрии пока недоступно. Для этого нужны дополнительные поправки в закон.В ближайший месяц запуск маркетплейса планируется в тестовом режиме для ограниченного круга пользователей (friends&family) в 20-и регионах России. В перспективе с помощью маркетплейса ЦБ можно будет оформить инвестиционные, кредитные, страховые продукты. Banks.am напоминает, что недавно Государственная дума России приняла закон «О совершении финансовых сделок с использованием финансовой платформы», который позволит открыть на базе Центробанка финансовый маркетплейс с различными услугами для граждан.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 16032