Գլոբալ խաղացողները հետաքրքրված են թվային ապահովագրական շուկայով
Սիլիկոնյան հովտում գործող Next Insurance ապահովագրական ստարտափը հերթական ներդրումային ռաունդի ընթացքում ներգրավել է $250 մլն-ի վենչուրային ֆինանսավորում եւ գնահատվել $1 մլրդ:
Ինչպես հաղորդում է Bloomchain.ru-ն, ֆինանսավորման ռաունդը գլխավորել է գլոբալ ապահովագրական շուկայի առաջատարներից մեկը՝ Munich Re գերմանական վերաապահովագրական ընկերությունը: Ռաունդին մասնակցել են նաեւ American Express-ի վենչուրային ստորաբաժանումը՝ American Express Ventures-ը, ինչպես նաեւ Group 11 ներդրումային ընկերությունը եւ իսրայելական Zeev Ventures-ը:
2016թ. հիմնված ստարտափի համար սա խոշորագույն ներդրումային ռաունդ է: Անցած տարի ամռանը Next Insurance-ը ներգրավել է $83 մլն: Ընդհանուր առմամբ, իր գործունեության երեք տարիների ընթացքում ստարտափը ներգրավել է $381 մլն:
Ամերիկյան ստարտափն աշխատում է փոքր եւ միջին բիզնեսի ապահովագրության շուկայում: Next Insurance-ն իր ապահովագրական պրոդուկտները հաճախորդների կարիքներին համապատասխանեցնելու համար օգտագործում է արհեստական բանականության եւ մեքենայական ուսուցման տեխնոլոգիաները: Անցած տարվա մայիսին այն դարձել է լիցենզավորված ապահովագրական ընկերություն:
Չնայած այն հանգամանքին, որ ստարտափն առաջարկում է ապահովագրական պրոդուկտների լայն շրջանակ, այդուհանդերձ, աշխատում է միայն ամերիկյան շուկայում, որտեղ նրա ծառայություններից օգտվում է ավելի քան 70 000 հաճախորդ: Next Insurance-ը մտադիր է դառնալ ունիվերսալ ապահովագրական կենտրոն, որը կկենտրոնանա բիզնեսի այն ոլորտների վրա, որոնք հաճախ դուրս են մնում ավանդական ապահովագրական ընկերությունների տեսադաշտից:
Next Insurance-ի գլխավոր տնօրեն Գայ Գոլդշտեյնը նշել է, որ ներդրողներից ստացած գումարը կուղղվի նոր ապահովագրական պրոդուկտների ստեղծմանը եւ հաճախորդների բազայի ընդլայնմանը:
Munich Re-ն ունի իր հետաքրքրությունները: Մասնավորապես, ընկերության վարչության նախագահ Յոախիմ Վեննինգը հայտարարել է, որ ներդրումները թույլ կտան ընդլայնել Munich Re-ի ներկայությունն ամերիկյան ապահովագրական շուկայում: Նա նաեւ ընդգծել է, որ իր ընկերությունը թվային ապահովագրության ոլորտում մտադիր է դառնալ ծառայությունների առաջատար մատակարար:

Глобальные игроки заинтересованы цифровым страховым рынком
Страховой стартап из Кремниевой долины Next Insurance привлек $250 млн венчурного финансирования в ходе очередного инвестиционного раунда и достиг оценки в $1 млрд.
Как сообщает Bloomchain.ru, раунд финансирования возглавила немецкая перестраховочная компания Munich Re - один из лидеров глобального страхового рынка. В раунде также приняли участие венчурное крыло American Express - American Express Ventures, инвестиционная фирма Group 11 и израильская компания Zeev Ventures.
Для основанного в 2016 году стартапа это крупнейший инвестиционный раунд. Прошлым летом Next Insurance привлек $83 млн. Всего за три года своей работы стартап привлек $381 млн.
Американский стартап работает на рынке страхования малого и среднего бизнеса. Next Insurance использует технологии искусственного интеллекта и машинного обучения для адаптации своих страховых продуктов под нужды клиентов. В мае прошлого года стартап стал лицензированной страховой компанией.
Несмотря на то, что стартап предлагает весьма широкий спектр страховых продуктов, он работает только на американском рынке, где его услугами пользуются уже более 70 тыс. клиентов. Next Insurance намерен стать универсальным страховым центром, ориентированным на те сферы бизнеса, которые зачастую ускользают из вида традиционных страховщиков.
Генеральный директор Next Insurance Гай Голдштейн сказал, что полученные от инвесторов деньги будут направлены на создание новых страховых продуктов и расширение клиентской базы.
У Munich Re свои интересы. В частности, председатель правления компании Йоахим Веннинг заявил, что эти инвестиции позволят Munich Re расширить присутствие на страховом рынке США. Он также подчеркнул, что его компания стремится быть ведущим поставщиком услуг в области цифрового страхования.